Csak halk kerdes, ertem en, hogy energetika, futes, stb. Meg tekerjuk lejjebb a futest 1 fokkal... (most lehet rohogni?) De mi lesz azokkal az iparagakkal, ahol a gaz (no meg az olaj) nem csak aramot termel, meg fut, hanem alapanyag? Azt, hogy valtjuk ki a hidrogennel? No meg mi lesz ha kimerul a palagaz? Mert ko fog, ha ekkora a termeles akkor baromi gyorsan.
az lesz, hogy csökkentett üzem, csökkentett műszak és növekvő árak.
Az egész onnan indul, hogy kevesebb gázból kevesebb terméket lehet gyártani - illetve lehet választani, hogy mi legyen a vegyiparban.
A legtöbb helyen most kezdődik az optimumszámítás, hogy mi az, amire mondjuk az állam kötelezni fog (fertőtlenítőszerek, műtrágya, stratégiai termékek) meg mi az, amit a maradékból gazdaságosan lehet gyártani meg mi az, ami miatt mondjuk totál felesleges beindítani a reaktort.
Valószínűleg itt megint kap majd egy pofont az autóipar, mert a műtrágya, LDPE, etilén, acetilén vonalon a PUR-nak meg az alappolimerjeinek sok lapot nem fognak osztani. Ugyanígy fognak járni valószínűleg nem alapvető oldószerek. Kérdés, hogy a rohadtul energiaigényes aktívkatód meg egyéb vellanyautós huncutságnak adnak-e energiát és nyersanyagot.
Ha úgy tetszik, jön egyfajta hadigazdaság light - lesz x nyersanyag és y termék, tessék beosztani. Ugyanez lesz a nagyobb beruházásoknál, az alapanyagok abszolút csúcson vannak, így nehéz lesz bármilyen termék vagy beruházás megtérülését kiszámolni. Eddig 1kg rozsdamentes ausztenites acél volt 3€/kg, mára ott tartunk, hogy 4,2€ és kínai, vagyis szállítási költség meg egy rakat vám rárakódik.
Egy elég nagy nikkel-ötvözetes szlovén cég már becsődölt szerdán - már nem tudott fizetni a szállításért a gyártónak, így nem tudott szállítani a vevőnek sem. A nikkel eddig ebben a hónapban duplázott. Novemberben még 20000$ volt egy tonna, manapság 48000 alatt nem nagyon van. Lítium tonnája lassan FÉL MILLIÓ $ (majdnem triplázott a hónapban), níob meg MÁSFÉL MILLIÓ $. Magnézium tavaly óta duplázott, gabona ebben a hónapban eddig 30% az amcsi piacon.
Palagáz kimerülése.
Ez egy érdekes történet. Nem csak a szárazföldön van földgáz, hanem kb. másfél km mélységben van egy csomó metán-hidrát. Már folynak kísérletek a kinyerésére. Ebből rengeteg van az óceánokban.
Kíváncsi leszek, hogy a nagyokosok milyen irányt lőnek be. Ami biztos és egyértelmű, nincs olyan, hogy holnaptól levágom magam az orosz gázról. Valószínűleg az úgy lesz kikerülve, hogy a nyugati cégek hirtelen Kínában akarnak majd leánycégeket - de addig az oroszoknak elég sok csővezetéket kell Kína felé kiépíteni, bár ha van akarat, akkor lesz cső is. Az NS2-höz az európai csövek "politikai döntés" volt. Kína is tud ám API 5L-es csöveket gyártani. Persze, az oroszok most per pillanat szopóágon vannak a mélyfúrásokkal - az a technika még hiányzik (ezt a Total/Esso/Chevron csinálta eddig náluk), de ha érzik a pain faktort, akkor lesz rá pénz.
Már korábban is kezdtek rákészülni a szankciókra, elég komoly pénzeket raktak a pumpákba, kompresszorokba, spéci gépgyártásba. Egyik ismerősöm gázipari biztonsági hőcserélős cégnél dolgozott - az oroszok voltak a legnagyobb vevők, 3 éve snitt, több megrendelés nem ment tőlük. Hidráló reaktorok dettó.
Kíváncsi leszek, na...