Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 192
113
Ez itt 900 kg hidrogén. A kamion 39 tonna.
hidr1341905.jpg
No,ezért tartok hüleségnek minden hidrogénhajtású harc,vagy egyébb járművet...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
A hónapban az emelkedő régiós keresletre reagálva a magyar gázkivitel több mint háromszorosára nőtt decemberhez képest. Exportáltunk Szerbia és Románia irányába. Emellett az ukrán export jelentős felfutását az is segítette, hogy a határponton elérhetővé váltak a nemmegszakítható kapacitástermékek is. Az import is megemelkedett. Újra telítetté vált a HAG vezeték, és Szerbia irányából is több orosz forrás érkezett az országba, valamint Horvátország irányából LNG-források is érkeztek.

Az utolsó molekuláig leszállították a leszerződött mennyiséget. Ukrajnán keresztül is.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 637
3 341
113
Kicsit OFF, de adaléknak érdekes:
"Arra a kérdésre, hogyan érintené a Molt az orosz olaj elzárása, Hernádi úgy fogalmazott: Közép-Európa üzemanyag-ellátása az orosz olaj feldolgozására lett építve. Az orosz olaj ugyanis más kémiai és egyéb tulajdonságokkal bír, mint például az északi-tengeri Brent olaj. Ráadásul a Mol jelenleg mindössze 25 százalékos arányban finomít nem orosz olajat, vagyis ha az orosz szállítás kiesne az Ukrajnán átvezető Barátság olajvezetéken keresztül, akkor nem tudnák azt helyettesíteni."
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Kicsit OFF, de adaléknak érdekes:
"Arra a kérdésre, hogyan érintené a Molt az orosz olaj elzárása, Hernádi úgy fogalmazott: Közép-Európa üzemanyag-ellátása az orosz olaj feldolgozására lett építve. Az orosz olaj ugyanis más kémiai és egyéb tulajdonságokkal bír, mint például az északi-tengeri Brent olaj. Ráadásul a Mol jelenleg mindössze 25 százalékos arányban finomít nem orosz olajat, vagyis ha az orosz szállítás kiesne az Ukrajnán átvezető Barátság olajvezetéken keresztül, akkor nem tudnák azt helyettesíteni."
Azért ez meglep. Az tudtam, hogy a MOL finomítók az uráli típúsú olaj magasabb kéntartalmára lettek optimalizálva, de meglepne ha nem tudnának azokban a finomítókban Brent olajat finomítani. Most gondban vagyok mert Hernádi nyilván jóval hitelesebb forrás mint én, de ez nagyon meglep ha igaz…. Én kétlem hogy fizikailag ne lenne lehetséges, az hogy nem éri meg anyagilag megint más kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1
M

molnibalage

Guest
Azért ez meglep. Az tudtam, hogy a MOL finomítók az uráli típúsú olaj magasabb kéntartalmára lettek optimalizálva, de meglepne ha nem tudnának azokban a finomítókban Brent olajat finomítani. Most gondban vagyok mert Hernádi nyilván jóval hitelesebb forrás mint én, de ez nagyon meglep ha igaz…. Én kétlem hogy fizikailag ne lenne lehetséges, az hogy nem éri meg anyagilag megint más kérdés.
Évekkel ezelőtt is már használtak fel már olajat.
2017 vagy 2018 táján konkrétan a munkám az volt, hogy ~ 20 féle kőolaj alternatíva beszállítás esetén végeztünk kapacitásvizsgálatot, hogy mennyi jöhet be az Adria vezetéken. Már akkor is asszem 3Mt tája jött azon úgy, hogy 2011-ben csak azért szállítottak 200k tonnát rajta, hogy "ne rohadjon" a vezetékben az anyag...

Az AV üzemeknél szükség volt némi korrekcióra, de a cél ennek kipróbálása volt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért ez meglep. Az tudtam, hogy a MOL finomítók az uráli típúsú olaj magasabb kéntartalmára lettek optimalizálva, de meglepne ha nem tudnának azokban a finomítókban Brent olajat finomítani. Most gondban vagyok mert Hernádi nyilván jóval hitelesebb forrás mint én, de ez nagyon meglep ha igaz…. Én kétlem hogy fizikailag ne lenne lehetséges, az hogy nem éri meg anyagilag megint más kérdés.
A MOL egy profitorientált cég. A vezetője nem fog olyat nyilatkozni, hogy leszarjuk az orosz olajat, mert az neki igen komoly plusz költségekbe fájna. Nem csak a finomítók átállításával, de az orosz érdekeltségeinek leállításával is irgalmatlan nagyot zuhannának a részvényei. Teljesen logikus, hogy amellett kampányol, hogy nem jó leállni az orosz olajjal.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
A MOL egy profitorientált cég. A vezetője nem fog olyat nyilatkozni, hogy leszarjuk az orosz olajat, mert az neki igen komoly plusz költségekbe fájna. Nem csak a finomítók átállításával, de az orosz érdekeltségeinek leállításával is irgalmatlan nagyot zuhannának a részvényei. Teljesen logikus, hogy amellett kampányol, hogy nem jó leállni az orosz olajjal.
Ez totál ok. Csak azt gondom lehetne felelősebben is nyilatkozni egy ilyen vállalat vezetőjének. Tegnap megálltam a kúton mert hallottam esetleg le lesz szabályozva a tölthető mennyiség. Félig volt a tank szóval gondoltam tele nyomon a kocsit. Ledöbbentem a soron a MOL kútnál, és hogy ez emberek mint valami őrültek viszik kannákban a benzint. Mellettem a csávó kivett a csomagtartóból 2 db 100 literes kannát és elkezdte teletolni. Erre a Hernádi bemondja a TV-be nem tudnánk pótolni az orosz olajat, mert a Brent-nek más a kémiai összetétele, és a mi üzemanyag ellátásunk az oroszra van kiépítve… Persze, hogy az átlag ember pánikba esik és rohan a kúthoz… Főleg hogy a dolog nem igaz mert a dunai finomítóban fel lehet dolgozni a Brent olajat ha küldik az Adria vezetéken. Nem tudom ki mit tapasztal de elképesztő pánik kezd eluralkodni... Benzinkút után be kellett mennem a gyógyszertárba mert a gyerekek megfáztak, asszony mondta vegyek orrsprét. Akkora sor volt…mikor megláttam legszívesebben kifordultam volna… de gyerekeknek kellett szóval erőt vettem magamon ok kiállom a sort. Azt látom, hogy mindenki de MINDENKI jódtablettáért áll a sorban…. A közértben meg nincs már konzerv, viszik az emberek mert jön a háború szerintük… Szóval ilyen időkben azt hiszem lehetne picit felelősebben is nyilatkozni a MOL vezetőjének… mert azért nem a sarki kisboltot vezeti…
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 637
3 341
113
Ez totál ok. Csak azt gondom lehetne felelősebben is nyilatkozni egy ilyen vállalat vezetőjének. Tegnap megálltam a kúton mert hallottam esetleg le lesz szabályozva a tölthető mennyiség. Félig volt a tank szóval gondoltam tele nyomon a kocsit. Ledöbbentem a soron a MOL kútnál, és hogy ez emberek mint valami őrültek viszik kannákban a benzint. Mellettem a csávó kivett a csomagtartóból 2 db 100 literes kannát és elkezdte teletolni. Erre a Hernádi bemondja a TV-be nem tudnánk pótolni az orosz olajat, mert a Brent-nek más a kémiai összetétele, és a mi üzemanyag ellátásunk az oroszra van kiépítve… Persze, hogy az átlag ember pánikba esik és rohan a kúthoz… Főleg hogy a dolog nem igaz mert a dunai finomítóban fel lehet dolgozni a Brent olajat ha küldik az Adria vezetéken. Nem tudom ki mit tapasztal de elképesztő pánik kezd eluralkodni... Benzinkút után be kellett mennem a gyógyszertárba mert a gyerekek megfáztak, asszony mondta vegyek orrsprét. Akkora sor volt…mikor megláttam legszívesebben kifordultam volna… de gyerekeknek kellett szóval erőt vettem magamon ok kiállom a sort. Azt látom, hogy mindenki de MINDENKI jódtablettáért áll a sorban…. A közértben meg nincs már konzerv, viszik az emberek mert jön a háború szerintük… Szóval ilyen időkben azt hiszem lehetne picit felelősebben is nyilatkozni a MOL vezetőjének… mert azért nem a sarki kisboltot vezeti…
Hernádi szerintem pont hogy nyugtatta a kedélyeket azzal, hogy mindenkit el tudnak látni, csak logisztikai meg kellett szerveziük a kiesett finomítói kapacitások átvételét. Egyébként is van valami 90 napos készletük. A finomítók kiépítettségét bájdövéj tette hozzá, hogy az nem úgy megy, hogy csettintésre átkapcsolunk egy más eredetű, így más összetételű kőolajra. Lásd még a más szerszámával a csalánverés esete.
 
M

molnibalage

Guest
Ez totál ok. Csak azt gondom lehetne felelősebben is nyilatkozni egy ilyen vállalat vezetőjének. Tegnap megálltam a kúton mert hallottam esetleg le lesz szabályozva a tölthető mennyiség. Félig volt a tank szóval gondoltam tele nyomon a kocsit. Ledöbbentem a soron a MOL kútnál, és hogy ez emberek mint valami őrültek viszik kannákban a benzint. Mellettem a csávó kivett a csomagtartóból 2 db 100 literes kannát és elkezdte teletolni. Erre a Hernádi bemondja a TV-be nem tudnánk pótolni az orosz olajat, mert a Brent-nek más a kémiai összetétele, és a mi üzemanyag ellátásunk az oroszra van kiépítve… Persze, hogy az átlag ember pánikba esik és rohan a kúthoz… Főleg hogy a dolog nem igaz mert a dunai finomítóban fel lehet dolgozni a Brent olajat ha küldik az Adria vezetéken. Nem tudom ki mit tapasztal de elképesztő pánik kezd eluralkodni... Benzinkút után be kellett mennem a gyógyszertárba mert a gyerekek megfáztak, asszony mondta vegyek orrsprét. Akkora sor volt…mikor megláttam legszívesebben kifordultam volna… de gyerekeknek kellett szóval erőt vettem magamon ok kiállom a sort. Azt látom, hogy mindenki de MINDENKI jódtablettáért áll a sorban…. A közértben meg nincs már konzerv, viszik az emberek mert jön a háború szerintük… Szóval ilyen időkben azt hiszem lehetne picit felelősebben is nyilatkozni a MOL vezetőjének… mert azért nem a sarki kisboltot vezeti…
Félelmetes az emberi ostobaság. És már kevés ostoba is a többi életét nehezíti meg ezzel.
Hernádi szerintem pont hogy nyugtatta a kedélyeket azzal, hogy mindenkit el tudnak látni, csak logisztikai meg kellett szerveziük a kiesett finomítói kapacitások átvételét. Egyébként is van valami 90 napos készletük. A finomítók kiépítettségét bájdövéj tette hozzá, hogy az nem úgy megy, hogy csettintésre átkapcsolunk egy más eredetű, így más összetételű kőolajra. Lásd még a más szerszámával a csalánverés esete.
Az OPÁL és a DUFI stratégiai tartaléka kőolajban asszem 90 nap, de motor hajtóanyag és ETO-t is készleteznek.
Talán nyilvános is a készlet az OPÁL honlapján.
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Azért ez meglep. Az tudtam, hogy a MOL finomítók az uráli típúsú olaj magasabb kéntartalmára lettek optimalizálva, de meglepne ha nem tudnának azokban a finomítókban Brent olajat finomítani. Most gondban vagyok mert Hernádi nyilván jóval hitelesebb forrás mint én, de ez nagyon meglep ha igaz…. Én kétlem hogy fizikailag ne lenne lehetséges, az hogy nem éri meg anyagilag megint más kérdés.
Persze hogy lehetséges, de beletelik néhány napba és vannak költségei is, amit most épp nem tudnak a fogyasztókra terhelni...
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez totál ok. Csak azt gondom lehetne felelősebben is nyilatkozni egy ilyen vállalat vezetőjének. Tegnap megálltam a kúton mert hallottam esetleg le lesz szabályozva a tölthető mennyiség. Félig volt a tank szóval gondoltam tele nyomon a kocsit. Ledöbbentem a soron a MOL kútnál, és hogy ez emberek mint valami őrültek viszik kannákban a benzint. Mellettem a csávó kivett a csomagtartóból 2 db 100 literes kannát és elkezdte teletolni. Erre a Hernádi bemondja a TV-be nem tudnánk pótolni az orosz olajat, mert a Brent-nek más a kémiai összetétele, és a mi üzemanyag ellátásunk az oroszra van kiépítve… Persze, hogy az átlag ember pánikba esik és rohan a kúthoz… Főleg hogy a dolog nem igaz mert a dunai finomítóban fel lehet dolgozni a Brent olajat ha küldik az Adria vezetéken. Nem tudom ki mit tapasztal de elképesztő pánik kezd eluralkodni... Benzinkút után be kellett mennem a gyógyszertárba mert a gyerekek megfáztak, asszony mondta vegyek orrsprét. Akkora sor volt…mikor megláttam legszívesebben kifordultam volna… de gyerekeknek kellett szóval erőt vettem magamon ok kiállom a sort. Azt látom, hogy mindenki de MINDENKI jódtablettáért áll a sorban…. A közértben meg nincs már konzerv, viszik az emberek mert jön a háború szerintük… Szóval ilyen időkben azt hiszem lehetne picit felelősebben is nyilatkozni a MOL vezetőjének… mert azért nem a sarki kisboltot vezeti…
Na látod, amíg konzervért állnak sorba, addig nem jódtablettáért, meg üzemanyagért. Aztán majd cserélnek. :D
Ha meg már mindenkinek lesz mindene, akkor majd nem lesz sor. De legalább lesz némi áfabevétele az országnak márciusra is...
Orbán kijelentette, hogy a "nyomás ellenére" nem szakadunk le az orosz energiahordozókról. Február végén ráadásul a Mol extra mennyiséget is rendelt az oroszoktól.
Budipapírért is ment a harc anno, pedig mindenki mondta, hogy nyugodjon le mindenki a p1csába, mert csak azért van készlethiány egyes boltokban, mert nem tudják elég gyorsan kiszállítani a készleteket. Maga a budipapír hegyekben áll a gyártóknál meg a nagykerekben.
Na az üzemanyaggal kapcsolatban is ez a helyzet. A kellemetlen ebben az, hogy a nagykerek (a MOL-on kívül) leálltak a kiszállítással a rögzített ár miatt.
Ezzel kapcsolatban valószínűleg lesz majd kormányzati beavatkozás. Vagy retorzióval, vagy csökkentett jövedéki adóval. Esetleg mindkettővel.
Hogy a választásig marad a rögzített ár a kutakon, az 1000%.
Aztán majd szépen fokozatosan ráengedik a rendszerre a világpiaci árat.
A veszteségek ellenére a MOLnak meg ez egy komoly piacszerzési művelet is lehet. Ha emlékszünk az üzemanyagár rögzítése kapcsán azonnal jelentkezett a MOL, hogy az olyan kutak üzemeltetését átveszi, ahol nem bírják a veszteségeket.
Viszont mivel más országokban lévő kútjainak emelkedő profitjával (magasabb olajár azonos haszonkulcs mellett nagyobb nominális profitot jelent) tudja kompenzálni a hazai bukót, így még nem is biztos, hogy olyan nagyon fáj neki.
Valószínűleg emiatt tolta rá az állam mostanra a veszteségek lenyelését a nagykerekre, hogy piacot nyerjen a MOL-nak.
Mindenesetre most jól jön, hogy a MOL terjeszkedett a környező országokban. Ha emlékszünk legutóbb a lengyeleknél.
Mi több nagyon király lenne, némi tőke a MOL számára, mert most rohadt olcsón lehet nyugati cégek orosz érdekeltségeit felvásárolni. Legyen az akár kitermelői, vagy feldolgozói oldalon is.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 632
5 398
113
Ez totál ok. Csak azt gondom lehetne felelősebben is nyilatkozni egy ilyen vállalat vezetőjének. Tegnap megálltam a kúton mert hallottam esetleg le lesz szabályozva a tölthető mennyiség. Félig volt a tank szóval gondoltam tele nyomon a kocsit. Ledöbbentem a soron a MOL kútnál, és hogy ez emberek mint valami őrültek viszik kannákban a benzint. Mellettem a csávó kivett a csomagtartóból 2 db 100 literes kannát és elkezdte teletolni. Erre a Hernádi bemondja a TV-be nem tudnánk pótolni az orosz olajat, mert a Brent-nek más a kémiai összetétele, és a mi üzemanyag ellátásunk az oroszra van kiépítve… Persze, hogy az átlag ember pánikba esik és rohan a kúthoz… Főleg hogy a dolog nem igaz mert a dunai finomítóban fel lehet dolgozni a Brent olajat ha küldik az Adria vezetéken. Nem tudom ki mit tapasztal de elképesztő pánik kezd eluralkodni... Benzinkút után be kellett mennem a gyógyszertárba mert a gyerekek megfáztak, asszony mondta vegyek orrsprét. Akkora sor volt…mikor megláttam legszívesebben kifordultam volna… de gyerekeknek kellett szóval erőt vettem magamon ok kiállom a sort. Azt látom, hogy mindenki de MINDENKI jódtablettáért áll a sorban…. A közértben meg nincs már konzerv, viszik az emberek mert jön a háború szerintük… Szóval ilyen időkben azt hiszem lehetne picit felelősebben is nyilatkozni a MOL vezetőjének… mert azért nem a sarki kisboltot vezeti…
Tegnap este nálunk is hatalmas sor volt a benzinkútnál. Ma reggel már kevesebben voltak, csak éppen elfogyott a 480 Ft.-os gázolaj. Két furgonnál is láttam, hogy az 580 Ft.-os prémium gázolajból is töltik a kannákat. Szerencsére 95-ös benzin volt.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Tegnap este nálunk is hatalmas sor volt a benzinkútnál. Ma reggel már kevesebben voltak, csak éppen elfogyott a 480 Ft.-os gázolaj. Két furgonnál is láttam, hogy az 580 Ft.-os prémium gázolajból is töltik a kannákat. Szerencsére 95-ös benzin volt.
Igen nekem is arra panaszkodott tegnap este 6 óra körül a kutas csaj, hogy reggel töltötték tele a tartályokat, de ha ez így megy tovább el fog fogyni zárásra náluk az üzemanyag. Remélem pár nap alatt lecsengez az őrület...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez a csodaszép burkolt fél államosítás / piac átjátszása másnak a többi piaci szereplő tönkretételével.
És egyesek szerint ez teljesen rendben van...?
Meg tudod nekem mondani, hogy a Magyar Államnak mekkora a részesedése a OMV-ben, vagy a Shell-ben? o_O
És a MOL-ban? :oops:
Használd már az eszedet!


Különben szerinted az rendben volt, hogy a EU elsorvasztatta a magyar cukoripart? Pláne, ahogyan?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Meg tudod nekem mondani, hogy a Magyar Államnak mekkora a részesedése a OMV-ben, vagy a Shell-ben? o_O
És a MOL-ban? :oops:
Használd már az eszedet!


Különben szerinted az rendben volt, hogy a EU elsorvasztatta a magyar cukoripart? Pláne, ahogyan?
Állítólag (Index tényfeltáró) a gazdák sorvasztották el. Nem termeltek cukorrépát. Gondolom a mészkő is eltünt, és azért zártak be a cementgyárak is.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Igen nekem is arra panaszkodott tegnap este 6 óra körül a kutas csaj, hogy reggel töltötték tele a tartályokat, de ha ez így megy tovább el fog fogyni zárásra náluk az üzemanyag. Remélem pár nap alatt lecsengez az őrület...
Az egyik benzinkútnál csak a szokásos sor volt, a másiknál hosszú sor állt, de az sem volt szokatlan. Én mindenesetre veszek még 8 hordót.