Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Szerintem egy olyan világban, ahol a sötétzöldek és mások is azzal kampányolnak, hogy "hatékonyságnöveléssel" csökkenthető a lábnyom semmi helyen nincs egy olyan folyamatnak, ami egy energiahordozó energia tartalmának alsó hangon 50-66%-át kivágja a kukába.
Ennél az is hatékonyabb, ha a leszutyokabb lignitet is szuperkritikus kazánban égeted el és a mai 28%-os hatásfok helyett 42%-ot érsz el.
Hatásfok szempontjából igazad van, de óvatosan terjeszd mert manapság Európában elkezdesz lignit tüzelésről beszélni megköveznek. El is lett lehetetlenítve a CO2 kvótákkal. Pár év és a hidrogén is olcsóbb lesz még a rossza hatásfokkal is mint a lignit vagy a szén, erről gondoskodni fognak…
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Hatásfok szempontjából igazad van, de óvatosan terjeszd mert manapság Európában elkezdesz lignit tüzelésről beszélni megköveznek. El is lett lehetetlenítve a CO2 kvótákkal. Pár év és a hidrogén is olcsóbb lesz még a rossza hatásfokkal is mint a lignit vagy a szén, erről gondoskodni fognak…
A németek a legnagyobb lignittüzelők.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and bel
M

molnibalage

Guest
Hatásfok szempontjából igazad van, de óvatosan terjeszd mert manapság Európában elkezdesz lignit tüzelésről beszélni megköveznek. El is lett lehetetlenítve a CO2 kvótákkal. Pár év és a hidrogén is olcsóbb lesz még a rossza hatásfokkal is mint a lignit vagy a szén, erről gondoskodni fognak…
De hogy környezetbarátabb nem az fix és admiszitratíve lesz olcsóbb.
Ha szarrá adóztatnak elvi alapon egy kisebb CO2 lábnyomos bármit, mert csak, akkor engem azzal csak bőszítenek.
És leszarom, hogy ki mit gondol erről, mindenki egyéni szocproblémája ostobának lenni. Csak sajnos ma ezt trendi ideológiai alapon.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Nber

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
A tartálytémát már egyszer leírtam, maradjunk annyiban, hogy:
  • nagy nyomáson nem tudsz nagy tartályt építeni. A 4m^3-es tartály már kifejezetten nagy.
  • -250 fok környékén tudsz nagy tartályt építeni, de azt meg hőszigetelni kell.

Aztán az egész rendszer "tényleg" tömörre megcsinálni nem egyszerű, meg az idióta NATO-s fegyverszállítások miatt ideje lesz gondolkodni a védelmről, mert egy 25mm-es acéltartály nem fog ellenállni egy AT4-es álláh-rakétának, amikor valaki éppen egy 50m^3-es hidrogéntartályt durrant el egy nyugati-európai város közepén.

Mégkérdeztem ma az ATEX-es komát, hogy mégis hogyan durran a hidrogén el:

  • 1g H2-ben annyi a robbanási energia, mint 27g TNT-ben. (120MJ/kg vs. 4,53MJ/kg)
  • 1m^3 folyékony hidrogén 71kg, vagyis 1m^3 hidrogén így 1917kg TNT
  • 50m^3-es hidrogén tank így 95 tonna TNT-vel felel meg.

Nem lennék a környéken.
Ezt azért nem lehet így összehasonlítani. A TNTben benne van az oxigén. A hidrogént tökéletesen el kellene keverbi a levegővel, ami még mindig nem oxigén.
Már egy benzines kamionban is benne van egy kisebb atombomba ereje.

Még egy kamionnyi hidrogén tartályt se lehet csinálni.
hidr1341905.jpg


Nitrogént pl lehet folyékonyan szállítani
16006574675c30ec2c85682.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 658
7 174
113
De hogy környezetbarátabb nem az fix és admiszitratíve lesz olcsóbb.
Ha szarrá adóztatnak elvi alapon egy kisebb CO2 lábnyomos bármit, mert csak, akkor engem azzal csak bőszítenek.
És leszarom, hogy ki mit gondol erről, mindenki egyéni szocproblémája ostobának lenni. Csak sajnos ma ezt trendi ideológiai alapon.
Mindennel ezt csinálják.
Kifordítják az ellenkezőjére.
Jött Gréta, hogy legyünk zöldek, erre pont ahogy mondod különböző ösztönzőkkel (adó, támogatás vagy csak egyszerűen tíltás) pont a műszakilag indokolt megoldással mennek szembe.
Innen már csak kicsit kell továbbgondolni. 2 dolog miatt lehet:
  • Mérnökök helyett agymosott woke bölcsészek döntenek jószándékból, de mégis ostobán, mert nem értenek hozzá
  • USA érdekei miatt az USA fizett EU politikusai direkt szünetik meg az EU gazdaságát.
Szerintem az utóbbi.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 901
56 769
113
Biztos hogy szükségünk van minden kinai szarra?
Lehet lesznek emberek akiknek 2x is fel kell vennünk egy pólót.
Persze, hogy nincs. De jelenleg szinte MINDENT onnan veszûnk: zippzártól, gomboktól, cérnától evőeszköztől, szemügeken, ruházati cikkeken, cipőkôn át telefonig stb.
Nézd egyszer meg, ha pl az OBIba mész, honnan jönnek a cuccok.....
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and dkes

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 069
16 291
113
A hidrogénnek megvan a helye. Főleg a tranzitszállításban.Ha úgy tetszik az olajat tudjuk vele kiváltani ha átállunk hidrogén cellára + akku a közlekedésben.

Nem működik. Kb 15 éve láttam az első hidrogénes kocsit a Top Gearben, nagyon tetszett, csak megfizethetetlenül drága (2-3x) a katalizátorokban használ ritkafémek miatt. Nem is dobták piacra azóta se - hja, nem, az hogy lízingkonstrukcióban elerhető mutatóba, mert megvenni gyakorlatilag nem lehet, nem az életképességét mutatja..

Elektromos áram előállításra nagy mennyiségben a hidrogén borzasztó drága. Az EU iparnak hatalmas versenyelőny volt az orosz energiahordozókhoz való hozzáférés, ez most számunkra elveszik, míg kína számára meg elérhetővé válik. Csinálj te alumíniumot, meg acélt hidrogénből nyert energiával aztán próbáld meg eladni a belőle készült terméket

Teljesen mindegy mert európai acélipar már most is leépült és a volumen javarészt Kínába költözött. Kína a világ legnagyobb acélgyártója, mindenkit kiszolgál és ez így is marad, gáz vagy hidrogén, teljesen mindegy, nem versenyképes.

A hidrogénbuzuláa kb. arra jó, hogy mesterséges piacbefolyásolással (ződítés, kötelezővé tett felhasználás) mesterségesen életben tartsanak az EU-n belül egy önmagában tökéletesen életképtelen ipart.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Nem működik. Kb 15 éve láttam az első hidrogénes kocsit a Top Gearben, nagyon tetszett, csak megfizethetetlenül drága (2-3x) a katalizátorokban használ ritkafémek miatt. Nem is dobták piacra azóta se - hja, nem, az hogy lízingkonstrukcióban elerhető mutatóba, mert megvenni gyakorlatilag nem lehet, nem az életképességét mutatja..



Teljesen mindegy mert európai acélipar már most is leépült és a volumen javarészt Kínába költözött. Kína a világ legnagyobb acélgyártója, mindenkit kiszolgál és ez így is marad, gáz vagy hidrogén, teljesen mindegy, nem versenyképes.

A hidrogénbuzuláa kb. arra jó, hogy mesterséges piacbefolyásolással (ződítés, kötelezővé tett felhasználás) mesterségesen életben tartsanak az EU-n belül egy önmagában tökéletesen életképtelen ipart.
Annyi acélgyártást illik otthon tartani, ami a hadiparnak kellhet (háborúban).
Na, most hogy ezt mibe csomagolod az egy más kérdés.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Szerintem egy olyan világban, ahol a sötétzöldek és mások is azzal kampányolnak, hogy "hatékonyságnöveléssel" csökkenthető a lábnyom semmi helyen nincs egy olyan folyamatnak, ami egy energiahordozó energia tartalmának alsó hangon 50-66%-át kivágja a kukába.
Ennél az is hatékonyabb, ha a leszutyokabb lignitet is szuperkritikus kazánban égeted el és a mai 28%-os hatásfok helyett 42%-ot érsz el.
Szerintem meg ha a sötétzöld matricát lehúzom, akkor ott találom a IEA okát az energia biztonságot, más néven függelemséget, az a kérdés mennyit vagy hajlandó fizetni a függetlenségért, és mit vagy hajlandó érte feláldozni (pl Dunai vízi erőművek)?
Értékelhetnéd az eddig eredményeket.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem meg ha a sötétzöld matricát lehúzom, akkor ott találom a IEA okát az energia biztonságot, más néven függelemséget, az a kérdés mennyit vagy hajlandó fizetni a függetlenségért, és mit vagy hajlandó érte feláldozni (pl Dunai vízi erőművek)?
Értékelhetnéd az eddig eredményeket.
Mivel a H2 az import és többet kéne importálni a fos hatásfok miatt, akkor ez miféle biztonság? Amikor barnaszén erőmű meg 50% feletti hatásfokú lehetne szuperkritikus kazánnal.
Európai szénnel.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Nem működik. Kb 15 éve láttam az első hidrogénes kocsit a Top Gearben, nagyon tetszett, csak megfizethetetlenül drága (2-3x) a katalizátorokban használ ritkafémek miatt. Nem is dobták piacra azóta se - hja, nem, az hogy lízingkonstrukcióban elerhető mutatóba, mert megvenni gyakorlatilag nem lehet, nem az életképességét mutatja..



Teljesen mindegy mert európai acélipar már most is leépült és a volumen javarészt Kínába költözött. Kína a világ legnagyobb acélgyártója, mindenkit kiszolgál és ez így is marad, gáz vagy hidrogén, teljesen mindegy, nem versenyképes.

A hidrogénbuzuláa kb. arra jó, hogy mesterséges piacbefolyásolással (ződítés, kötelezővé tett felhasználás) mesterségesen életben tartsanak az EU-n belül egy önmagában tökéletesen életképtelen ipart.

Meg hát a németeknél az "alkotmányos költség" is teljesen más dimenzióban van, mint kb. bárhol máshol.

Ugye szokták itt is sokan mondani, hogy ezen "egzotikus" technológiákat magáncégek fejlesztik és szállítják - ilyenformán ezek a versenyszektorból jönnek és akkor csak "nagyon jók" lehetnek ... Nos, az első fele igaz. Ugyanakkor tegyük mellé a csillagászati állami megrendeléseket és/vagy a hatalmas közvetett és közvetlen támogatási formákat. Ugye innentől nem kell túl sok képzelőerő ahhoz, hogy megbecsüljük hány reklámszatyornyi pénz cserélt gazdát ... Továbbá ne legyen kétségünk afelől, hogy ezek a "csodatechnológiák" piaci alapon kb. egy pillanatig sem tudnának megélni (hiába magáncégek fejlesztik és szállítják) ...

Kérdés lehet, hogy ehhez adott esetben hozzá kellhet igazítani a politikát? Hát persze. Ez zajlik most (is). Adott esetben kellhet egy feketebárány is (pl. oroszok) akikre lehet mutogatni? Ez sem egy "mission impossible" ... (Majdnem) mindenki jól jár ...

Apróság és a téma iránt fogékonyaknak (igaz, még a korábbi kurzushoz tartozott) - érdemes utánanézni, hogy Gerhard Schröder kancellár (azaz nem valami "lóti-futi") milyen témakörben motorozott leginkább. Esetleg azt, hogy a hivatali ideje lejártát követően melyik cég felügyelőbizottságának elnöki posztját töltötte be ...
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Mivel a H2 az import és többet kéne importálni a fos hatásfok miatt, akkor ez miféle biztonság? Amikor barnaszén erőmű meg 50% feletti hatásfokú lehetne szuperkritikus kazánnal.
Európai szénnel.
Valamit félre néztél. Én nem hiszek a H2 be. Miért nem arra válaszolsz, amit írtam?

Szerintem meg ha a sötétzöld matricát lehúzom, akkor ott találom a IEA okát az energia biztonságot, más néven függelemséget, az a kérdés mennyit vagy hajlandó fizetni a függetlenségért, és mit vagy hajlandó érte feláldozni (pl Dunai vízi erőművek)?
Értékelhetnéd az eddig eredményeket.
H2 tőrl azt gondolom, van egy ipari lobbi, ami tolja, (jellemzően a német az akku gyártást átaludták meg az elektromos autókat is, + önvezetés)

Amibe én hiszek az az Anarchia.
Család (PV, hőszigetelés, hőszivattyu, hybrid inverter, akku, elektromos autó)
Falu/Lakotelep, Energia közösség (helyben irányitott apro "szigetek", nem egy külső nagy rendszerirányító veszi meg az áramot tesz rá és adja vissza drágán a szomszédnak, iskolának, helyi busznak, stb, a döntések helyben születnek) (mint a helyi pénz maradjon helyben)
Ennyi lenne az alapja.
Fent volt egy video (youtube) egy gumiabroncs gyárrol amikor beindul a gumi keverése, ugyan nem mondták meg mennyit fogyaszt csak annyit mátrai erőmű egyik blokja talán elég. Na egy ilyen energia ellátásárol meg ne nekünk kelljen gondolkodnunk hanem annak aki idehozta.

ui. pont nem érdek se a barnakőszén se a lignit ha tőlem 2000-4000km égetik.
 
  • Imádom
Reactions: cirqle

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Mi mást írtál?
Eddigi eredmény az semmi.
Ebben hol van a H2 tő?

Szerintem meg ha a sötétzöld matricát lehúzom, akkor ott találom a IEA okát az energia biztonságot, más néven függelemséget, az a kérdés mennyit vagy hajlandó fizetni a függetlenségért, és mit vagy hajlandó érte feláldozni (pl Dunai vízi erőművek)?
Értékelhetnéd az eddig eredményeket.
 
M

molnibalage

Guest
Ebben hol van a H2 tő?
Továbbra sem értem a kommentedet.

Az "értékelhetnéd az eredményeket" jelentése kettős, de egyik sem értelmezhető

  • Ha az érted, hogy becsüljem meg, amit eddig elértek, akkor nincs mit becsülni. Az ország a kevés hazai termelést leszámítva lényegében 100% orosz importon van.
  • Ha azt érted, hogy becsüljem meg az infra lehetőségeit az alternatívára ott se sokat lehet értékelni. Már írtam. Az, hogy van vezetékrendszer az az első lépés csak. N+1-szer leírtam mi kéne még...
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Továbbra sem értem a kommentedet.

Az "értékelhetnéd az eredményeket" jelentése kettős, de egyik sem értelmezhető

  • Ha az érted, hogy becsüljem meg, amit eddig elértek, akkor nincs mit becsülni. Az ország a kevés hazai termelést leszámítva lényegében 100% orosz importon van.
  • Ha azt érted, hogy becsüljem meg az infra lehetőségeit az alternatívára ott se sokat lehet értékelni. Már írtam. Az, hogy van vezetékrendszer az az első lépés csak. N+1-szer leírtam mi kéne még...
Van az IEA cél legyen energia biztonság. Megvan teljesült?
Elmúlt több mint 40 évben kb a semmit lehet felmutatni, azért nem semmi.
PATÓ PÁL ÚR-t nem sorvezetőnek írták anno.
Vizi energiát kihagyod mi a fontosabb a fügétlenség vagy egy szennyvíz elvető árok (ennek használtuk sokáig a Dunát).
Vezeték rendszer az a cseberből vederbe attól ugyan nem lettünk függetlenebbek (minden felől az orosz gáz érkezik).
Szigetelés PV ennek már jórész készen kellene lenni. Valamekkora tározó kapacitás akku vagy SZET.
Nem kellet volna a többi termelést tökéletesen ignorálni. Persze most már lesz kicsi geotermikus fűtés, nem csak egy technológia van, mindet nyomni kellet volna. Meg amit az EU a lakóságnak adott forrást a hőszigetelésre nem kellet volna átirányítani.
Nem valami egy központi megoldást kellet volna erőltetni, nekem elég mániám a Energia közösség független sok kis termelő, nehéz is őket kiiktatni (lásd ukrán atom erőművek), de nem is függenek a központtól.

Infra lehetőségek pedig meg becsülhetetlenek, addig ameddig nincs mögötte mennyit ér a függetlenség, azaz egy hazai forrásnak mennyit vagy hajlandó fizetni akkor is ha esetleg a világpiacon olcsóbb az energia.

pl termál gáz szétszórtan van kevés (gázt kerestek vizet találtak) ha van rá egy fix ár akkor az ártól függően lehet 200MW meg 400MW ennyi. Kérdés neked mennyi felárat ér meg a függetlenség?