Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 619
3 284
113
M

molnibalage

Guest
Emlékeim szerint a vizsgálat azt mutatta ki, hogy a vető vonal mentén az utóbbi 10k évben mm-es elmozdulás sem volt.
Ezek alapján nem értem mit problémáznak. Ehhez képest más létesítményeknél az, hogy cm-eket süllyednek meg földrengés nélkül senkit nem zavar?
10k év alatt azért voltak itt nagyobb földrengések is és mindez úgy, hogy Paks az ország egyik legkevésbé földrengés intenzív helye. Egy olyan országban, ahol eleve alig van.

Magyarázza meg már nekem ezt egy geológus, ha van itt mert én kurvára nem értem az ezen való rugózást.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 081
10 244
113
Emlékeim szerint a vizsgálat azt mutatta ki, hogy a vető vonal mentén az utóbbi 10k évben mm-es elmozdulás sem volt.
Ezek alapján nem értem mit problémáznak. Ehhez képest más létesítményeknél az, hogy cm-eket süllyednek meg földrengés nélkül senkit nem zavar?
10k év alatt azért voltak itt nagyobb földrengések is és mindez úgy, hogy Paks az ország egyik legkevésbé földrengés intenzív helye. Egy olyan országban, ahol eleve alig van.

Magyarázza meg már nekem ezt egy geológus, ha van itt mert én kurvára nem értem az ezen való rugózást.
Én nem igazán értek a geológiához, szóval nem tudom igaza van-e?
Abban viszont hogy teljesen megváltozik a talajvíz áramlása ha több tíz méter mélyen beledugunk egy bazinagy akadályt, abban biztos vagyok.
Ezt lehet előre becsülni, méretezni kell az alapot a legrosszabb verzióra, olyan nagy problémát nem jelenthet dolog. Amúgy is van ott egy csomó talajvíz figyelő kút, ha a bennük lévő vízszint nem várt módon, nagyon változik, akkor be kell avatkozni.
(egész Budapest alatt változik a talajvízmozgás a nagy új épületek mélygarázsai miatt, a legdurvább talán az Infopark ami amúgy is egykori tó helyén van és egészen kezd megváltozni a talajvízszint összefüggés a Duna vízállásával)
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 710
55 632
113

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 864
113
Emlékeim szerint a vizsgálat azt mutatta ki, hogy a vető vonal mentén az utóbbi 10k évben mm-es elmozdulás sem volt.
Ezek alapján nem értem mit problémáznak. Ehhez képest más létesítményeknél az, hogy cm-eket süllyednek meg földrengés nélkül senkit nem zavar?
10k év alatt azért voltak itt nagyobb földrengések is és mindez úgy, hogy Paks az ország egyik legkevésbé földrengés intenzív helye. Egy olyan országban, ahol eleve alig van.

Magyarázza meg már nekem ezt egy geológus, ha van itt mert én kurvára nem értem az ezen való rugózást.
És ha van földrengés, az sem érdekel senkit. Kb. 50 éve erre méreteznek. Ha egy csővezeték képes felvenni a víz- vagy gőzkalapács (elvileg nem következhet be, de terveznek vele) bekövetkeztekor létrejövő erőket valamint a hőtagulásból adódó elmozdulásokat, akkor egy földrengésre maximum mosolyog. A minden nyomástartó esetében 500kg felett - illetve a töltet veszélyességétől függően kg limit nélkül - kötelező a földrengésre méretezés.

(Persze, nem egy 8-asra fogsz méretezni Pakson...)

A földrengésnél egy dolog lehet, ahol minden borul, az pedig a talajfolyósodás, de erre meg ott a konténment biztonsági zónája - nem csak az atomerőműveknél. Egy TDi, MDi reaktor is ugyanilyen elvek mentén van kialakítva.

Ez csak hiszti, Fukushima után még működik.
 
M

molnibalage

Guest
És ha van földrengés, az sem érdekel senkit. Kb. 50 éve erre méreteznek. Ha egy csővezeték képes felvenni a víz- vagy gőzkalapács (elvileg nem következhet be, de terveznek vele) bekövetkeztekor létrejövő erőket valamint a hőtagulásból adódó elmozdulásokat, akkor egy földrengésre maximum mosolyog. A minden nyomástartó esetében 500kg felett - illetve a töltet veszélyességétől függően kg limit nélkül - kötelező a földrengésre méretezés.

(Persze, nem egy 8-asra fogsz méretezni Pakson...)

A földrengésnél egy dolog lehet, ahol minden borul, az pedig a talajfolyósodás, de erre meg ott a konténment biztonsági zónája - nem csak az atomerőműveknél. Egy TDi, MDi reaktor is ugyanilyen elvek mentén van kialakítva.

Ez csak hiszti, Fukushima után még működik.
Paks 1-et is 7-estre megerősítették utólag.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime
M

molnibalage

Guest

Az IHI Corporation úgy gondolja, hogy sikerült egy olyan megoldást kifejleszteniük, amelyből a következő évtizedben 205 gigawattot termelő rendszert építhetnek. Ezzel Japán energiaigényének 40, de akár 70 százalékát ki tudják szolgálni.
Miért gondolja azt az összes sötétzöld, hogy ekkora teljesítményekkel belenyúlni dolgokba az lehet büntetlenül...?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 864
113
Paks 1-et is 7-estre megerősítették utólag.
Ez Fukushima után jött, az IAEA kiadott egy ajánlást - anélkül, hogy mondjuk lokális körülményeket figyelmbe vegyenek. Emiatt a BME-s tanreaktor is majdnem ment a levesbe, mert nukleáris létesítménynek számít. Aztán rájöttek, hogy az, de nem úgy.

A csővezetékeknek van általában annyi rugalmassága, hogy ilyen határterhelést felvegyenek. Paks esetében is elvégeztették ezeket a csőstatikai számításokat plusz volt benne SGWH és társai.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 081
10 244
113
A földrengésnél egy dolog lehet, ahol minden borul, az pedig a talajfolyósodás, de erre meg ott a konténment biztonsági zónája - nem csak az atomerőműveknél. Egy TDi, MDi reaktor is ugyanilyen elvek mentén van kialakítva.
A talajfolyásra hajlamos talaj viszont elég jól felismerhető, vagy nagyon meredek a szemeloszlási görbéje (egyforma méretű szemcsékből áll a talaj) vagy viszonylag meredek a szemeloszlás és telítve van a talaj vízzel. Ezeket egy fúrásmintából bármely kezdő talajmechnikus (igazából bármelyik nem telejsen hülye építőmérnök/talajfizikus/geofizikus/geológus) fel kell hogy ismerje, kizártnak tartom hogy ilyen probléma lenne Pakson. És Japánban is méretezik erre az épületeke ahol ilyen talajra építkeznek évtizedek óta, van ház ami a földrengés hatására emeletnyit süllyedt, alagsor lett a földszint.
 
M

molnibalage

Guest

@Wilson
Ennyi erővel arról is lehet szavazni, hogy holnaptól nem lesz gravitáció az EU-ban.
Kb. ennyi realitása van az EU-nak 5-10 éven belül leválni az orosz gázról és olajról.
Még akkor is, ha új szénkorszak jön és hans jó szokás szerint segget csinál a szájából és a szénerőmű = zöldítés
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 428
7 035
113
Magyarázza meg már nekem ezt egy geológus
közel jársz a megoldáshoz, de csak majdnem
ezt megmagyarázni ugyanis nem a geológiára hanem a teológiára tartozik
ha hitéletünk alapja hogy az atom rossz a szél nap meg jó, akkor azt jellege - hitéleti kérdések - alapján nem a geológián műegyetemen efféle intézményben oktatják
hanem a teológián, oda tartozik
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 991
19 329
113


Miért gondolja azt az összes sötétzöld, hogy ekkora teljesítményekkel belenyúlni dolgokba az lehet büntetlenül...?
De ez lehet egyből geoengineering, Európához kell ilyen, hogy a Golf Áramlatot legyengítsük, egyből lehűl az éghajlat, és nem kell a globális felmelegedés miatt annyira parázni! A kis Gréta duplapluszjól alhat utána!
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 619
3 284
113
M

molnibalage

Guest
Azért azokat a heggesztési varratokat és a reaktor öregedést remélem alaposan megnézik.
Azért ma megmondani, hogy 15 év múlva mi lesz nem tudom mennyire reális...

A szuperfejlett naperőmű csak 2-szer drágábban termel Paksnál... Amit majd ezekért kell leterhelni.
Éljen.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 081
10 244
113
A szuperfejlett naperőmű csak 2-szer drágábban termel Paksnál... Amit majd ezekért kell leterhelni.
Éljen.
Az igaz, de nézz a cikkben valami pozitivumot: szerintem kivételesen nem a beépített kapacitás szorozták fel hogy kijöjjön a "200e háztartás lát el" hanem figyelembe vették hogy kb 0,2-es szorzóval meg kell szorozni.
Amúgy ez ez ellátott háztartás valami villamos hálózati mértékegység?
Vizellátásban szennyvízelvezetésben mi is használunk "lakos egyenértéket", vagy közút méretezésénél "egységjárművet", ez valami hasonló? Vagy csak parasztba 200kwh/hónap?
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 970
30 801
113

greta-.jpg
FP11344P-Alien-Head-Green-Framed-Print.jpg


polopokol_alien_feh%C3%A9r_3048.jpg