Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Figyike
Jópár éve 5let volt a cégnél hogy minden szivattyú villanymotorjára tegyünk dinamót ami visszatermeli a záramot....
És erre mérnökórák tucatja ment el hogy az idiótizmust állítsák le.
Volt olyan ötlet -még az excégednek is kellett rajta dolgozni- hogy egy hőcserélőt megkerülni nem energia nyereség hanem -higgyék má el b@sszameg- veszteség! Ez konkrétan az agyhalál volt már.
Úgyhogy, sztem nagy az állatkert, sokaknak sok ötlete van....
Kiktől származnak ezek a remek kezdeményezések?
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Semmiben nem csökkenti a függést, nőne, mert az CSAK GÁZZAL tud menni,
Ok, hogy magas hatásfokkal, de amíg Mátra erőmű hazai lignittel megy alacsony hatásokkal (28%) annak függőségi értéke üzemanyagban 0.
Lehet egy CCGT erőmű 62% hatásfokú, ha gázzal megy, aminek 80%-a orosz.

Tehát lignit MWh-t cserélünk gáz MWh-ra...

Meg kell tenni, ha lehet, nincs mese.

Édeskevés és ki tudja meddig tart ki így a mező.

Gyakorlatilag semmit sem ér. Annál több problémát generál. Már a mostani 3GW is problémás.
Nyilván az EU-ból most ezekre van esély pénzt szerezni. A gázturbinákat talán később hidrogénnel is meg lehet majd táplálni, nem tudom. Azt meg majd a fölös PV-kapacitásokkal valamilyen hatásfokkal letermeljük, a semminél az is több.
Emellett Paks-1 üzemidő-hosszabbítási munkái idejére ki fog esni a nuki-kapacitás negyede-fele.
 
M

molnibalage

Guest
Nyilván az EU-ból most ezekre van esély pénzt szerezni. A gázturbinákat talán később hidrogénnel is meg lehet majd táplálni, nem tudom. Azt meg majd a fölös PV-kapacitásokkal valamilyen hatásfokkal letermeljük, a semminél az is több.
És honnan jön a "fölös" PV kapacitás? Mi tárolja és hol a H2-őt egy olyan erőműnek, aminek fogyasztása több száz / ezer m3 per óra...?
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and cirqle

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
Semmiben nem csökkenti a függést, nőne, mert az CSAK GÁZZAL tud menni,
Ok, hogy magas hatásfokkal, de amíg Mátra erőmű hazai lignittel megy alacsony hatásokkal (28%) annak függőségi értéke üzemanyagban 0.
Lehet egy CCGT erőmű 62% hatásfokú, ha gázzal megy, aminek 80%-a orosz.
Régebben a gáz tüzelésű erőművek tudtak olajjal is üzemelni. A gönyűi gázturbinás erőmű mellett is nagy olajtartálynak látszó tartályok vannak, márpedig az nem túl régi. :)
 
M

molnibalage

Guest
Régebben a gáz tüzelésű erőművek tudtak olajjal is üzemelni. A gönyűi gázturbinás erőmű mellett is nagy olajtartálynak látszó tartályok vannak, márpedig az nem túl régi. :)
Ez most is így van, a tartalék üzemanyag az, amit a mittomén milyen törvény x MWe teljesítmény felett elvár.
De ez csak vészüzem, azért nem azzal kéne menni sokáig. Ami amúgy meg kőolajból készül. Szóval cseréled a gázt, olajfüggésre. Jobb?
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and cirqle

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
És honnan jön a "fölös" PV kapacitás? Mi tárolja és hol a H2-őt egy olyan erőműnek, aminek fogyasztása több száz / ezer m3 per óra...?
A fölös PV az, amit napos időben a felduzzasztott kapacitásból nem tud/akar majd a rendszer felvenni. A H2 tárolása nyilván egyszerűbb probléma, mint a villamosenergia közvetlen eltárolása.
Nyilván abból kell főzni, ami van/lesz. Paks-2 minden sikerkommunikáció ellenére a kutya vacsorája, más új atomenergetikai beruházáshoz meg kéne gyártókapacitás, ami nem tudom, hogy a közeli jövőben reális-e.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
Ez most is így van, a tartalék üzemanyag az, amit a mittomén milyen törvény x MWe teljesítmény felett elvár.
De ez csak vészüzem, azért nem azzal kéne menni sokáig. Ami amúgy meg kőolajból készül. Szóval cseréled a gázt, olajfüggésre. Jobb?
Nem jobb, de az ellátás biztonságot azért jelentősen növeli. Olajat sokkal könnyebb tárolni és szállítani mint gázt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 200
5 141
113
Én eleve kételkedem, hogy 650 fokra melegítehető, mert minden este hűl, amikor nem süt nap
Nekem erre van ötletem. Gyártunk Napalm-B-t. 1400 fokon ég, nem kicsit karcinogén de felmelegíti. Ràadasul az összes hungarocell maradékot bele lehet keverni meg egy csomó benzolt is. Szóval hulladékhasznosításra is kiváló.Ha növelni akarjuk az égési hőmérsékletét beledobalhatjuk az összes lítium ion akkumulátort. Mondjuk akkor néha robban de kockázat nélkül nincs siker.
 
M

molnibalage

Guest
Nem jobb, de az ellátás biztonságot azért jelentősen növeli. Olajat sokkal könnyebb tárolni és szállítani mint gázt.
Valójában nem. Ha van rohadt nagy természetes gáztározód, akkor nem.
Számold ki hány százezer tonna ETO-t kéne tárolni. Ja, meg finomítani. Amire nincs kapacitás.
Mert nem arra van beállva a DUFI.
Kicsit lássunk már túl az első fán, legalább az erdőszélig.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Nyilván az EU-ból most ezekre van esély pénzt szerezni. A gázturbinákat talán később hidrogénnel is meg lehet majd táplálni, nem tudom. Azt meg majd a fölös PV-kapacitásokkal valamilyen hatásfokkal letermeljük, a semminél az is több.
Emellett Paks-1 üzemidő-hosszabbítási munkái idejére ki fog esni a nuki-kapacitás negyede-fele.
Biztos nem
Annyira más a két gáz tulajdonsága, hogy talán már az anyaghasználatban is más a kettő.

De amúgy a hidrogén honnan lenne?
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
Valójában nem. Ha van rohadt nagy természetes gáztározód, akkor nem.
Számold ki hány százezer tonna ETO-t kéne tárolni. Ja, meg finomítani. Amire nincs kapacitás.
Mert nem arra van beállva a DUFI.
Kicsit lássunk már túl az első fán, legalább az erdőszélig.
A gázt szárazföldön csak vezetéken tudod szállítani. Olajat meg vezetéken, teherautón, vasúton, hajón, lovas kocsin stb. :D

A gázt csak olyan helyen tudod tárolni, ahol megfelelőek a természeti adottságok, az olajat viszont bárhol. Vagyis az olajat közvetlenül az erőműben tudod tárolni. Nem véletlen hogy általában olaj a tartalék, és nem gáz.
 
M

molnibalage

Guest
A gázt szárazföldön csak vezetéken tudod szállítani. Olajat meg vezetéken, teherautón, vasúton, hajón, lovas kocsin stb. :D

A gázt csak olyan helyen tudod tárolni, ahol megfelelőek a természeti adottságok, az olajat viszont bárhol. Vagyis az olajat közvetlenül az erőműben tudod tárolni. Nem véletlen hogy általában olaj a tartalék, és nem gáz.
A tárolási a forrás diverzifikálás, amit máshogy nem lehet megoldani. Lehetne tartalék gáztározó is talán, de ebben nem vagyok biztos. Csak mivel ilyen nincs...
Amúgy a vasúti szállításnak is van szűk km-je, a finomításnak is, szóval arról fantáziálni, hogy gázról ETO-ra álljunk át, hülyeség.
Persze, ha 40 évig ETO-val működő erőmű a cél, akkor célvezeték építése is mehet, de akkor is az AV üzemek szűk km-je és az olaj beszerzése is probléma.

Meg EU-s szemmel fúúúúúúúúúúúúj, mert a CO2 lábnyoma az ETO-nak nagyobb.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 732
113
Semmiben nem csökkenti a függést, nőne, mert az CSAK GÁZZAL tud menni,
Ok, hogy magas hatásfokkal, de amíg Mátra erőmű hazai lignittel megy alacsony hatásokkal (28%) annak függőségi értéke üzemanyagban 0.
Lehet egy CCGT erőmű 62% hatásfokú, ha gázzal megy, aminek 80%-a orosz.

Tehát lignit MWh-t cserélünk gáz MWh-ra...

Nem tudom mi van a portfóliós cikkben, de konkrétan azt mondta a szóvivő (láttam/hallottam), hogy jelenleg a Mátrai erőműben 5-ből 2 blokk üzemel.
Ők pedig mindent meg fognak tenni azért, hogy 5-ből 5 üzemképes legyen!
Vagyis számolnak a lignittel. Hogy meddig az jó kérdés.

Ammi jobban aggaszt az az , hogy ez a buzi unió megint csak akkor adja oda a saját pénzünket, ha megmondhatja mire költjük. Konkrétan előírták, hogy napelemet kell belőle venni, ha jó nekünk ha nem.
Például a vízenergia részarányának a növelésével is lehetne zölditeni, de arra nem adnak lóvét, csak a napra meg a szélre.
Szóval elég komoly pénzek lesznek elbaszva a nagy büdős semmire, ismét az unió miatt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem tudom mi van a portfóliós cikkben, de konkrétan azt mondta a szóvivő (láttam/hallottam), hogy jelenleg a Mátrai erőműben 5-ből 2 blokk üzemel.
Ők pedig mindent meg fognak tenni azért, hogy 5-ből 5 üzemképes legyen!
Vagyis számolnak a lignittel. Hogy meddig az jó kérdés.

Ammi jobban aggaszt az az , hogy ez a buzi unió megint csak akkor adja oda a saját pénzünket, ha megmondhatja mire költjük. Konkrétan előírták, hogy napelemet kell belőle venni, ha jó nekünk ha nem.
Például a vízenergia részarányának a növelésével is lehetne zölditeni, de arra nem adnak lóvét, csak a napra meg a szélre.
Szóval elég komoly pénzek lesznek elbaszva a nagy büdős semmire, ismét az unió miatt.
Nem ez hangzott el a kormányinfón!
Gulyás azt mondta, hogy a lóvét - saját vállalás alapján - az energia diverzifikációra akarjuk költeni.
Igazság szerint ez lényegtelen, és még csak extrémet sem vállaltunk, mivel különben is jelentős energetikai beruházásokban vagyunk benne, így azokra is simán elszámolható a dolog.
Még a Paksi hosszabbítás is simán kifizethető belőle. Alapvetően jelenleg az a legfontosabb, hogy bejöjjön a forrás, mert azt az EUR/HUF piacra lehet utána önteni, amivel stabilizálható a Forint árfolyama. Ha meg elszámoljuk a különben is tervben lévő fejlesztésekre, akkor az egyébb forrásokat lehet mondjuk tanár, meg fegyveres szolgálatok bérfejlesztésére fordítani.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani and Szittya

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 732
113
Nem ez hangzott el a kormányinfón!
Gulyás azt mondta, hogy a lóvét - saját vállalás alapján - az energia diverzifikációra akarjuk költeni.
Itt meg lehet hallgatni:

Én kiérzem a szavaiból, hogy amikor alkudoztak a bizottsággal akkor nem volt választásunk.
De persze lehet én tévedek.
Meg hát mint tudjuk nincs előírás a "zöld" energia ész nélküli növelésére kötelező EU-s direktívaként... :rolleyes:
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 316
26 467
113
Véleményem szerint mindenképpen az ALAP villamos energia rendszerünket kell stabilizálni hosszú távon, mindenkitől függetlenül, a legoptimálisabb ráfordítással. A többi csak körítés hozzá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Itt meg lehet hallgatni:

Én kiérzem a szavaiból, hogy amikor alkudoztak a bizottsággal akkor nem volt választásunk.
De persze lehet én tévedek.
Meg hát mint tudjuk nincs előírás a "zöld" energia ész nélküli növelésére kötelező EU-s direktívaként... :rolleyes:
Pont most nyilvánították az atomenergiát és a gázt vissza "zöld" kategóriába.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby