Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 189
5 080
113
Itt meg lehet hallgatni:

Én kiérzem a szavaiból, hogy amikor alkudoztak a bizottsággal akkor nem volt választásunk.
De persze lehet én tévedek.
Meg hát mint tudjuk nincs előírás a "zöld" energia ész nélküli növelésére kötelező EU-s direktívaként... :rolleyes:
Szerintem fontos az időzítés. Szerdán elfogadta az EU parlament hogy földgáz és az atomenergia is zöldnek számít. Másnap bejelenti a magyar kormány hogy kész a megállapodás és energetikára költjük. Ebből a pénzből kijön Paks2 hosszabbítás, Paks2 építés illetve a Mátrai erőmű àtalakitasa gázra.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 324
4 510
113
Biztos nem
Annyira más a két gáz tulajdonsága, hogy talán már az anyaghasználatban is más a kettő.

De amúgy a hidrogén honnan lenne?
Pedig mindenki ezen dolgozik gőzerővel. A fél világ ammóniát meg hidrogént akar égetni. Manapság leírod egy projektbe hogy hidrogén és már dől a pénz.
Már futnak a tesztek

Legfrissebb hírek szerint 40% h2 bekeverésnél tartunk, a cél pedig a 100%.

Az arabok meg gőzerővel készülnek a h2 exportra.


A szénhidrogéneket akarják bontani első lépésben. Szóval jelen pillanatban ezeknek a carbon capture (nem írok jelzőt) izéknek a legnagyobb megrendelői. Persze hosszú távon napelemmel akarják borítani a sivatagot és vizet bontani…
Tudom molni mennyiért meg hatásfok. Én azt látom kifordult a világ önmagából és ma már ezek senkit nem érdekelnek…

Egyébként nagyon csalódott vagyok a Gulyás beszéde miatt. Tök jó, hogy egy valag pénzt akarnak berakni az energia rendszer fejlesztésébe. Paks 1 üzemidő hosszabítás fasza. Kell az új erőmű is. De nagyon hiányolom a lakossági támogatásokat szigetelésre meg korszerűsítésre. Lakáspark átlag életkora vagy 40 év… szigetelni kéne, meg nyílászáró csere gőzerővel… napelem helyett erre kéne költeni… így csökkenthető lenne a 8-10 milliárd köbméter földgáz igény.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Pedig mindenki ezen dolgozik gőzerővel. A fél világ ammóniát meg hidrogént akar égetni. Manapság leírod egy projektbe hogy hidrogén és már dől a pénz.
Igen, tudom, hogy ez most az új jelszó. Alapvetően nem is teljesen marhaság. Leszámítva pár "apróságot"
A szénhidrogéneket akarják bontani első lépésben. Szóval jelen pillanatban ezeknek a carbon capture (nem írok jelzőt) izéknek a legnagyobb megrendelői. Persze hosszú távon napelemmel akarják borítani a sivatagot és vizet bontani…
Persze, a reakcióúttal tisztában vagyok, de szerintem már volt a fórumban, így nem írnám le a mechanizmust. Amúgy se fő profilom a szervetlen kém, így annyira nem is vágom, hogy el tudjam magyarázni. Azért mind az energia, mind a földgáz igénye elég nagy. Szóval erre mondotta vala a magyar, hogy cseberből vederbe.
A víz hidrolízise is csupa móka és kacagás, iszonyatos energiaigénnyel, szerintem ott is áll a fent említett mondás, de ez magánvélemény.
Lehetne még biotechnológiai úton is bontani, ha a növényekben kiiktatjuk a fotokomplexben, az egyik (ha emlékezetem nem csal) oxigenázt, akkor nem történik meg a hidrogén NADH-ról O2-re pakolása, így H2 keletkezik. Illetve durranó gáz, de az azért elválasztható. Most nem tudom hol tart ez a technológia. De még ha működne, és rentábilis is lenne, ez meg termőterületet vesz el a mezőgazdaságtól. Szóval megint picit nyelvtövi ingerületet érzek a számban (keserű a szájízem)

A hidrogén meg elég egy mocsok anyag, persze tartájokhoz végképp nem értek, de erről @ozymandias elég sokat értekezett, meg annyit azért gyakorlatból tudok, hogy nem ugyanúgy kezeled mint egy O2 vagy egyéb gázpalackot. És még így is kb biztos lehetsz benne, hogy lassan eldiffundál.

Meg ugye elégetni? Akkor már inkább a PEM-ekben hiszek, azok messze ígéretesebb technológiának tűntek, de ott meg nem tudom mennyire sikerült előre lépni. Amikor tanultam róla még elég gyerekcipőben járt a dolog. Talán @ozymandias @molnibalage esetleg @ogretankHU többet tud mondani.

És ne vedd támadásnak, nem veled vitatkozom, csak már kikívánkozott belőlem.
Lakáspark átlag életkora vagy 40 év…
Bár annyi lenne. Eleve 90 óta kb minimális a társasház építés.
De még ha csak a panelok lennének. Valójában a fél ország egy skanzen a 100+ éves gangos romoknak.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 768
48 088
113
Pedig mindenki ezen dolgozik gőzerővel. A fél világ ammóniát meg hidrogént akar égetni. Manapság leírod egy projektbe hogy hidrogén és már dől a pénz.
Már futnak a tesztek

Legfrissebb hírek szerint 40% h2 bekeverésnél tartunk, a cél pedig a 100%.

Az arabok meg gőzerővel készülnek a h2 exportra.


A szénhidrogéneket akarják bontani első lépésben. Szóval jelen pillanatban ezeknek a carbon capture (nem írok jelzőt) izéknek a legnagyobb megrendelői. Persze hosszú távon napelemmel akarják borítani a sivatagot és vizet bontani…
Tudom molni mennyiért meg hatásfok. Én azt látom kifordult a világ önmagából és ma már ezek senkit nem érdekelnek…

Egyébként nagyon csalódott vagyok a Gulyás beszéde miatt. Tök jó, hogy egy valag pénzt akarnak berakni az energia rendszer fejlesztésébe. Paks 1 üzemidő hosszabítás fasza. Kell az új erőmű is. De nagyon hiányolom a lakossági támogatásokat szigetelésre meg korszerűsítésre. Lakáspark átlag életkora vagy 40 év… szigetelni kéne, meg nyílászáró csere gőzerővel… napelem helyett erre kéne költeni… így csökkenthető lenne a 8-10 milliárd köbméter földgáz igény.
Én úgy tudom, a H2 elég durván megenné a most földgázt szállító csöveket.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 188
92 541
113
A szanciók működnek....

Putyin zárta el az Északi Áramlatot vagy Kanada??

Kanadának könyörögnek a németek, hogy adja vissza Putyinnak a turbinát
A felszerelés a szankciók hatálya alá esik, de nélküle adut adnak Vlagyimir Putyin kezébe, hogy ne indítsa újra az Északi Áramlat-1-et a karbantartás utá n

A kérdéses turbinát a Siemens építette, és javításra küldték Montrealba, de a Justin Trudeau miniszterelnök kormánya által múlt hónapban bejelentett, az orosz olaj- és gáziparral szembeni szankciók miatt ott ragadt. Habeck elismerte, hogy a kanadai szankciók jogi kötöttséget okoznak, de előállt erre egy javaslattal.

Ha ez jogi kérdés Kanada számára, akkor szeretném világossá tenni, hogy nem arra kérem őket, hogy szállítsák a turbinát Oroszországba, hanem arra, hogy hozzák Németországba. Nehéz szívvel kellett ezt kérnünk" – mondta.


Elég balfasz banda......utólag pánik, de előre nem gobdolkodunk.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 228
33 099
113
A szanciók működnek....

Putyin zárta el az Északi Áramlatot vagy Kanada??

Kanadának könyörögnek a németek, hogy adja vissza Putyinnak a turbinát
A felszerelés a szankciók hatálya alá esik, de nélküle adut adnak Vlagyimir Putyin kezébe, hogy ne indítsa újra az Északi Áramlat-1-et a karbantartás utá n

A kérdéses turbinát a Siemens építette, és javításra küldték Montrealba, de a Justin Trudeau miniszterelnök kormánya által múlt hónapban bejelentett, az orosz olaj- és gáziparral szembeni szankciók miatt ott ragadt. Habeck elismerte, hogy a kanadai szankciók jogi kötöttséget okoznak, de előállt erre egy javaslattal.

Ha ez jogi kérdés Kanada számára, akkor szeretném világossá tenni, hogy nem arra kérem őket, hogy szállítsák a turbinát Oroszországba, hanem arra, hogy hozzák Németországba. Nehéz szívvel kellett ezt kérnünk" – mondta.


Elég balfasz banda......utólag pánik, de előre nem gobdolkodunk.

Azt hitték, hogy mostanra vége úgyis a dolgoknak. Az orosz nép legkésőbb nyárra elkergeti Putyint, mert kivonult a Louis Vuitton meg a meki. :D
Vagy nem, és azt hitték mostanra behúzzák a ruszkik Ukrajnát, és akkor nagy duzzogva lehet venni gázt tőlük. A hidegháborúban is vettek.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 118
10 415
113
Mondjuk úgy hogy az üzemeltetési oldal volt.
Most már rendeződött a helyzet de volt vagy 1év amíg minden irdatlan ökörséget is végig kellett számolni.
Nem térek magamhoz.....
TÉNYLEG ki kellett számolni, hogy a szivattyúmotorra tett generátor mekkora értelmetlenség??????
Érzékelem a silányság terjedését, de ez......:(
:(:(:confused::(:confused:
 
M

molnibalage

Guest
Nem térek magamhoz.....
TÉNYLEG ki kellett számolni, hogy a szivattyúmotorra tett generátor mekkora értelmetlenség??????
Érzékelem a silányság terjedését, de ez......:(
:(:(:confused::(:confused:
Kb. ezen tudásszint mentén döntik el lassan a világ energetikai kérdéseit globális szinten.
Olyan ember, akit ha megkérdezném mi a kW, kWh, nem tudná megmondani.
De szép vereseket írt, ezért lehet miniszter...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 601
56 361
113
De szép vereseket írt, ezért lehet miniszter...

Pontosabban a CIA-nak dolgozik, ezért lehet belőle német miniszter. :)
Az USA szépen behálózta a világot, mint egy gonosz vérszívó pók.
Más kérdés, hogy ez a pók elég okos a behálózáshoz, viszont minden máshoz szemmel láthatóan hülye, ezért a nagy világmegváltó tervei valahogyan mindig visszafele sülnek el. Lásd. bármi az elmúlt 30 évben.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 324
4 510
113
Én úgy tudom, a H2 elég durván megenné a most földgázt szállító csöveket.
A mostaniakat eléggé. De csővezetékre éppenséggel elég jó megoldások vannak már.


Hollandok most alakítják át a meglévő csőhálózatukat hidrogénre.

Én úgy tudom a terv, hogy gyakorlatilag behúzzák a meglévő csövekbe ezt az új fajta kompozit bevonatot. Persze ez is egy valag pénz lesz...
 
M

molnibalage

Guest
A mostaniakat eléggé. De csővezetékre éppenséggel elég jó megoldások vannak már.


Hollandok most alakítják át a meglévő csőhálózatukat hidrogénre.

Én úgy tudom a terv, hogy gyakorlatilag behúzzák a meglévő csövekbe ezt az új fajta kompozit bevonatot. Persze ez is egy valag pénz lesz...
A probléma nem csak ez.
A hálózaton levő gépek közül egy csomó 10% H2 arányt se viselne el.
Mondjuk az, hogy ennyi H2-őt nyomjanak a rendszerbe az fényévekre van.
"Arpó" hiba az, hogy a hőcserélőket, szűrőket és szerelvényeket nem tudod bevonatolni.
Nem csak vezetékből áll a rendszer. Ott van pl. a kompresszor is...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 568
34 600
113
A probléma nem csak ez.
A hálózaton levő gépek közül egy csomó 10% H2 arányt se viselne el.
Mondjuk az, hogy ennyi H2-őt nyomjanak a rendszerbe az fényévekre van.
"Arpó" hiba az, hogy a hőcserélőket, szűrőket és szerelvényeket nem tudod bevonatolni.
Nem csak vezetékből áll a rendszer. Ott van pl. a kompresszor is...
létezik valami egyszerű hidrogén vegyület ami könnyen olcsón előálítható de nagy energiát tárol amihez égéssel könyen le tud adni. itt elsősorban nem a szénhidrogénekre gondolok azok gyártása elég költséges. (hacsak nem valami egyszerű szénhidrogén) valami rövidlácos. metin csoportból valami? vagy valami aromás cucc esetleg valami rakéta teknológiából? én a nitrogén vegyületek energiaforrásnak használva már régóta gondolkozom
 
M

molnibalage

Guest
létezik valami egyszerű hidrogén vegyület ami könnyen olcsón előálítható de nagy energiát tárol amihez égéssel könyen le tud adni. itt elsősorban nem a szénhidrogénekre gondolok azok gyártása elég költséges. (hacsak nem valami egyszerű szénhidrogén) valami rövidlácos. metin csoportból valami? vagy valami aromás cucc esetleg valami rakéta teknológiából? én a nitrogén vegyületek energiaforrásnak használva már régóta gondolkozom
A vegyészetnél kevés dolog áll távolabb tőlem.
De, ha lenne ilyen, akkor nem a sok hülye egyéb ötlettel házalás menne.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 568
34 600
113
A vegyészetnél kevés dolog áll távolabb tőlem.
De, ha lenne ilyen, akkor nem a sok hülye egyéb ötlettel házalás menne.
csak mert szerintem még a durranó gáz is jobb ötlet lenne. annak egyszerű a szálítása és nem olyan korozív és nem szökésre hajlamos
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 324
4 510
113
létezik valami egyszerű hidrogén vegyület ami könnyen olcsón előálítható de nagy energiát tárol amihez égéssel könyen le tud adni. itt elsősorban nem a szénhidrogénekre gondolok azok gyártása elég költséges. (hacsak nem valami egyszerű szénhidrogén) valami rövidlácos. metin csoportból valami? vagy valami aromás cucc esetleg valami rakéta teknológiából? én a nitrogén vegyületek energiaforrásnak használva már régóta gondolkozom
Ammóniával próbálkoznak még komolyabban. Főleg Japóknál látom ebben aktívnak az IHI-t.


Először azt hittem vicc de azóta kiderült, hogy komolyan gondolják. Szeretik mert egyszerűbb szállítani, nitrogén meg van hozzá a levegőben. Már nagyban alakítják át az első szenes erőműveket.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 568
34 600
113
Ammóniával próbálkoznak még komolyabban. Főleg Japóknál látom ebben aktívnak az IHI-t.


Először azt hittem vicc de azóta kiderült, hogy komolyan gondolják. Szeretik mert egyszerűbb szállítani, nitrogén meg van hozzá a levegőben. Már nagyban alakítják át az első szenes erőműveket.
amóniából sok robbanószer készül egyébként ez a robbanóanyag gyár portfólióba illeszkedne is nekünk. emelett a műtrágy gyártásunk problémáját is meoldaná részben. végülis sporolásnak nem rossz ötlet ki nem váltaná a földgázt de nagy mértékbe csökkentené az igényt rá. durranógáz mellé és tiszta oxigén égéssegítőnek... Vegyiparunk nagyot menne abba elvileg jók vagyunk amúgy is.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and fip7

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Igen, tudom, hogy ez most az új jelszó. Alapvetően nem is teljesen marhaság. Leszámítva pár "apróságot"

Persze, a reakcióúttal tisztában vagyok, de szerintem már volt a fórumban, így nem írnám le a mechanizmust. Amúgy se fő profilom a szervetlen kém, így annyira nem is vágom, hogy el tudjam magyarázni. Azért mind az energia, mind a földgáz igénye elég nagy. Szóval erre mondotta vala a magyar, hogy cseberből vederbe.
A víz hidrolízise is csupa móka és kacagás, iszonyatos energiaigénnyel, szerintem ott is áll a fent említett mondás, de ez magánvélemény.
Lehetne még biotechnológiai úton is bontani, ha a növényekben kiiktatjuk a fotokomplexben, az egyik (ha emlékezetem nem csal) oxigenázt, akkor nem történik meg a hidrogén NADH-ról O2-re pakolása, így H2 keletkezik. Illetve durranó gáz, de az azért elválasztható. Most nem tudom hol tart ez a technológia. De még ha működne, és rentábilis is lenne, ez meg termőterületet vesz el a mezőgazdaságtól. Szóval megint picit nyelvtövi ingerületet érzek a számban (keserű a szájízem)

A hidrogén meg elég egy mocsok anyag, persze tartájokhoz végképp nem értek, de erről @ozymandias elég sokat értekezett, meg annyit azért gyakorlatból tudok, hogy nem ugyanúgy kezeled mint egy O2 vagy egyéb gázpalackot. És még így is kb biztos lehetsz benne, hogy lassan eldiffundál.

Meg ugye elégetni? Akkor már inkább a PEM-ekben hiszek, azok messze ígéretesebb technológiának tűntek, de ott meg nem tudom mennyire sikerült előre lépni. Amikor tanultam róla még elég gyerekcipőben járt a dolog. Talán @ozymandias @molnibalage esetleg @ogretankHU többet tud mondani.

És ne vedd támadásnak, nem veled vitatkozom, csak már kikívánkozott belőlem.

Bár annyi lenne. Eleve 90 óta kb minimális a társasház építés.
De még ha csak a panelok lennének. Valójában a fél ország egy skanzen a 100+ éves gangos romoknak.
Szerintem majd egyszer talán ! A hidrogén termelés akár lehetséges is lenne PV alapon de igazából szerintem a víz és a vízbontó berendezés az igazán gyenge láncszem . A PV-t már most erősen túltolják nem tudom lesz e és mikor egyensúly . Terveznek és építünk is be tárolókat de csilliárd áron még a mostani energia árak 2x-nél se hiszem , hogy rentábilis lesz max kiegyenlítésre a hálózati felhasználáshoz ! A felesleges energia ott lesz és a vízbontót se hiszem , hogy zavarja a kiszámíthatatlanság ! A sivatagok kis része alkalmas PV erőmű építéséhez !
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
216
551
93
A probléma nem csak ez.
A hálózaton levő gépek közül egy csomó 10% H2 arányt se viselne el.
Mondjuk az, hogy ennyi H2-őt nyomjanak a rendszerbe az fényévekre van.
"Arpó" hiba az, hogy a hőcserélőket, szűrőket és szerelvényeket nem tudod bevonatolni.
Nem csak vezetékből áll a rendszer. Ott van pl. a kompresszor is...
A kompresszor a legkevesebb
HIC, SOHIC, etc....
Hőcserélő sem gubanc
A tömítések, hmmm...
Bele keveredtem egy EUs greenH2 projektbe, na az ottani agyvihart a 12éves lányom 30percen belül leverné, pedig nem mérnök.
Egész egyszerűen nem értem hogy hova lett az a tapasztalat és tudás ami 20évvel ezelőtt Európában alapvetően egységes és élén járó volt.
Olyan elmebeteg 5leteket kell végighallgatni és véleményezni hogy fáj.
Vannak olyanok akik a csepeli lakóteleptől ~260mre képzelnek el egy H2 gyárat, átfejtőt, meg tankfarmot
Ami majd alapanyagként a szennyvíztelepen képződő metánt dolgozza fel.
Napi 220T nagyságban.
Öööö...
Amikor rámutatsz az alapvető hibákra az az elv, hogy ezt "majd megoldjuk valahogy"
Rá kellene ébredni hogy Mo viszonylatban 110%on paks2 a megoldás, minden más a fasorban sincs.