Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ezek a létesítmények nem kevés áramot fogyasztanak, nagyon drága és nem igazán látni azt, hogy állami támogatás nélkül hol termelnek profitot.
Az megspórolt energia meg elég jól kimutató profit ehhez képest. Ráadásul úgy, hogy nem csak számszakilag, hanem a fizikailag elérhető energiahordozókkal és forrásokkal spórolunk.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 856
5 094
113
Ezek a létesítmények nem kevés áramot fogyasztanak, nagyon drága és nem igazán látni azt, hogy állami támogatás nélkül hol termelnek profitot.
Az megspórolt energia meg elég jól kimutató profit ehhez képest. Ráadásul úgy, hogy nem csak számszakilag, hanem a fizikailag elérhető energiahordozókkal és forrásokkal spórolunk.

A stadion/sportlétesitményekre érted akkor
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 628
3 314
113
Az a demagógia, hogy stadionok helyett nyílászáróra kellett volna költeni. A kormány biztosította és tudtommal most is biztosítja a felújítást. Nekünk 2 programunk is volt. Az egyik tetőcsere, a másik belső felújítás. És mégis mozog a Föld. De ismétlen, demagógia amit írsz.
Hiába cserélted le a nyílászárókat és szigetelted körbe a lakást, ha villannyal fűtesz, most akkor is megszívtad.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 240
4 603
113
Az a demagógia, hogy stadionok helyett nyílászáróra kellett volna költeni. A kormány biztosította és tudtommal most is biztosítja a felújítást. Nekünk 2 programunk is volt. Az egyik tetőcsere, a másik belső felújítás. És mégis mozog a Föld. De ismétlen, demagógia amit írsz.
Amint írtam, fél éve nem hoznak döntést a pályázat ügyében, közben ellszálltak az árak a csillagos égbe. Azt írtam, hogy egy év TAO-pénzeit kellene a jelenlegi helyzetben inkább a lakossági fogyasztáscsökkenést elősegítő projektekre költeni, mert most sokkal fontosabb, és látszik, hogy a rezsicsökkentést nem bírja el a költségvetés, ráadásul a fogyasztás csökkentése a cél, amihez a programok felgyorsításán, és nem a végtelenségig húzásán át vezet az út. Tudom, hogy az uniós pénzre várnak, de addig a TAO-pénzek átirányításával meg lehetne oldani a dolgot, mielőtt még jobban elszállnak a költségek.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 086
10 295
113
A budafoki hoki pálya fenntartására az önkormányzat évi 90 milliót ad, a francnak- a Pesterzsébeti hoki klubnak adták. Budafoki vagyok.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 794
25 380
113
Hajrá EU! Legalább sikerül az öntökönlövésetekkel ezt az egész dzsenderfoshalmaz szarkupacot kinyírni!
Csak drukkolni tudok, hogy a Kis-Jégkorszak is ezen a télen induljon! Na az lesz az igazi! Akkor a ballibbant vezetés mellett egyúttal a sötétzöldeket is begyűjtheti majd a nép! Nem lesz elég lámpavas!!!
------
"Július 22-én fejezi be Oroszország az Északi Áramlat 1 gázvezeték tervezett 10 napos karbantartását. Több ország attól fél, hogy nem indítja újra Oroszország a gázszállítást, amely súlyos gázhiányt és recessziót okozna Európában. Megvizsgáltuk, milyen szinteken áll az uniós országok és Magyarország gáztározóinak töltöttsége és ez az éves gázfogyasztás mekkora részét fedi le.
..
A helyzet annyira súlyos, hogy Németországban már arról készítenek vészforgatókönyveket, hogy gázhiány esetén mely iparágakat vágjanak le először a gázellátásról annak érdekében, hogy a lakosság körében a lehető legkisebb korlátozásokat kelljen csak bevezetni."
..
"Európában rövidtávon egyszerűen nincs alternatívája az orosz földgáznak. Az Európai Unió által felhasznált földgáz bő 40 százaléka Oroszországból származik."
..
"A magyar gáztározók ugyanakkor lényegesen nagyobbak sok más uniós ország tározóinál. Emiatt, ha megvizsgáljuk, hogy Magyarország gáztározóinak töltöttsége az éves gázfogyasztás mekkora részét fedi le, már sokkal kedvezőbb képet kapunk. E téren hazánk az unió élmezőnyében jár."
..
14293bdd7b97fdf8e6e73c407b739492c75c742f.jpeg

..
51da58c378a039e37a1c42e1ebcd64f8860e7acc.jpeg
 
M

molnibalage

Guest
Hajrá EU! Legalább sikerül az öntökönlövésetekkel ezt az egész dzsenderfoshalmaz szarkupacot kinyírni!
Csak drukkolni tudok, hogy a Kis-Jégkorszak is ezen a télen induljon! Na az lesz az igazi! Akkor a ballibbant vezetés mellett egyúttal a sötétzöldeket is begyűjtheti majd a nép! Nem lesz elég lámpavas!!!
------
"Július 22-én fejezi be Oroszország az Északi Áramlat 1 gázvezeték tervezett 10 napos karbantartását. Több ország attól fél, hogy nem indítja újra Oroszország a gázszállítást, amely súlyos gázhiányt és recessziót okozna Európában. Megvizsgáltuk, milyen szinteken áll az uniós országok és Magyarország gáztározóinak töltöttsége és ez az éves gázfogyasztás mekkora részét fedi le.
..
A helyzet annyira súlyos, hogy Németországban már arról készítenek vészforgatókönyveket, hogy gázhiány esetén mely iparágakat vágjanak le először a gázellátásról annak érdekében, hogy a lakosság körében a lehető legkisebb korlátozásokat kelljen csak bevezetni."
..
"Európában rövidtávon egyszerűen nincs alternatívája az orosz földgáznak. Az Európai Unió által felhasznált földgáz bő 40 százaléka Oroszországból származik."
..
"A magyar gáztározók ugyanakkor lényegesen nagyobbak sok más uniós ország tározóinál. Emiatt, ha megvizsgáljuk, hogy Magyarország gáztározóinak töltöttsége az éves gázfogyasztás mekkora részét fedi le, már sokkal kedvezőbb képet kapunk. E téren hazánk az unió élmezőnyében jár."
..
14293bdd7b97fdf8e6e73c407b739492c75c742f.jpeg

..
51da58c378a039e37a1c42e1ebcd64f8860e7acc.jpeg
Nem tudni mit mutat így a két diagram...
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 794
25 380
113
Nem tudni mit mutat így a két diagram...
Jogos!
Véletlenül töröltem a linket, amikor megcseréltem a két ábrát...
..
Az első ábra a gáztározók százalékos töltöttségi állapota. A második ábra, hogy ez a töltöttségi szint mit is jelent az éves gázfogyasztáshoz arányosítva.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 976
19 234
113
Az nem demagógia, hogy az ablakcsere+napelem+légkondis fűtésre (olyan régi a meglévő rendszer, hogy a hőcserélős technológiát nem tartotta kivitelezhetőnek a tervező) kicsit több, mint 10 milliót számoltak a pályázathoz. Ez még "alkotmányos költségek" levonása után is több, mint 5 millió. És már kicseréltem a nyílászárók 49%-át saját zsebből.
Kell a focit támogatni, de azért vannak fontosabb dolgok is. Ha a történelmi helyzet úgy hozta, hogy az elszabaduló energiaárak és a lakások szigetelésének/fűtéskorszerűsítésének ideje egybe esik, akkor a mindenkori kormány igenis erre tolja a pénzt, és ne a TAO-visszaosztásokból a saját zsebekbe. Egy évnyi TAO-támogatásból (amiből a színházakat már évekkel ezelőtt kivették, pedig szerintem is fontos a színház is) sokmindent meg lehetne oldani.
Mi gátolta meg a polgárt, hogy a rezsicsökkentésen spórolt pénzt ablakcserére fordítsa? Engem pl. semmi.

Folyton az a gond, hogy nem elég önálló és kezdeményező senki, de az állam nélkül el sem tudtok semmit képzelni...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 548
56 010
113
Nem veszik el ! Limitálják ! Nagy különbség ! Most fogyasztunk 175m3 gázt ez ugye 2100m3/év és ezért fizetek uszkve 270 000Ft-t . Az új szabály szerint 1728m3-ig ugyan azt az árat fogjuk fizetni tehát 224 000 Ft-t , az 1728 feletti 272m3 ha a 4xesét fogom fizetni akkor az 141 000 Ft lesz azaz 365 000 Ft/ évre fog nőni a fűtési költségem az havi 30 500 Ft lesz kerekítve ! Na bumm ! Tíz év alatt nem ennyit spóroltunk a fűtésen ! Ha a különbözetet azaz a 95 000Ft-t el osztom 10-el akkor kapok évi 9500Ft-t ami 3.5%-os éves inflációnak felel meg ! Ez sok ? Szerintem nem ! De ha a csajok nem fognak itthon parádézni 23C fokban csak 21.5-ben és a melegvíz is csak 35 fokos lesz nem 38 akkor lehet lemegyünk a minimál szintre !

Mivel húgomék magasan az átlag felett fogyasztanak (nem tudom, hogy pontosan mennyit, de most is sok a rezsijük) így ők nagyon rosszul fognak járni.
Húgom lánya még nincs 1 éves, télen fűteni kellet rá elég rendesen. Okés, hogy csak egy szobát, de azt izomból be kellet fűteni :)
A kisbaba miatt több a mosás, ha több a mosás akkor főleg télen többet megy a szárító gép, ezek is zabálják a villanyt stb...
Ráadásul családi ház, sima tégla szigetelés nélküli fal, konvektoros fűtés stb...
Óriási nagy kiadásba szaladhatnak így bele az idei évben!
Nekik az az évi 300-400,000 forint plusz kiadás a hitelek mellet nagyon nagy teher lehet ám!
És akkor nem beszéltünk arról mibe kerülnek a pelenkák, a babaétel meg az oltások! Ugyanis ma már egy csomó oltásért is fizetni kell! :mad:
Én ő értük aggódom!

Magamért szerencsére nem kell, nincs hitelem például. A villanyszámlám meg valami 2000 Ft volt, direkt most megnéztem 49 kWh-t fogyasztottam XD
Gázom se általányos, így jelenleg szintén minimális a gázszámlám, télen meg fizettem talán 10,000 ft-ot egy hónapban.
Szóval én úgy érzem, hogy a rezsicsökkentés nem nekem és a hozzám hasonló lakásban élőknek fontos, hanem a vidéki, nagyrészt régi családi házban élő szegényebb polgártársainknak. Őket viszont konkrétan tönkre teheti a rezsicsökkentés visszanyesése a mostani élelmiszer árak mellet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 491
31 915
113
Mi gátolta meg a polgárt, hogy a rezsicsökkentésen spórolt pénzt ablakcserére fordítsa? Engem pl. semmi.

Folyton az a gond, hogy nem elég önálló és kezdeményező senki, de az állam nélkül el sem tudtok semmit képzelni...
Mert nincs rá pénze?
Megismétlem a korábban irtat.Itt a beirók többsége nem átlag melós kisember.Próbálj meg 220k fizetésből,vagy pláne albiban ablakot cserélni.
Mivel húgomék magasan az átlag felett fogyasztanak (nem tudom, hogy pontosan mennyit, de most is sok a rezsijük) így ők nagyon rosszul fognak járni.
Húgom lánya még nincs 1 éves, télen fűteni kellet rá elég rendesen. Okés, hogy csak egy szobát, de azt izomból be kellet fűteni :)
A kisbaba miatt több a mosás, ha több a mosás akkor főleg télen többet megy a szárító gép, ezek is zabálják a villanyt stb...
Ráadásul családi ház, sima tégla szigetelés nélküli fal, konvektoros fűtés stb...
Óriási nagy kiadásba szaladhatnak így bele az idei évben!
Nekik az az évi 300-400,000 forint plusz kiadás a hitelek mellet nagyon nagy teher lehet ám!
És akkor nem beszéltünk arról mibe kerülnek a pelenkák, a babaétel meg az oltások! Ugyanis ma már egy csomó oltásért is fizetni kell! :mad:
Én ő értük aggódom!

Magamért szerencsére nem kell, nincs hitelem például. A villanyszámlám meg valami 2000 Ft volt, direkt most megnéztem 49 kWh-t fogyasztottam XD
Gázom se általányos, így jelenleg szintén minimális a gázszámlám, télen meg fizettem talán 10,000 ft-ot egy hónapban.
Szóval én úgy érzem, hogy a rezsicsökkentés nem nekem és a hozzám hasonló lakásban élőknek fontos, hanem a vidéki, nagyrészt régi családi házban élő szegényebb polgártársainknak. Őket viszont konkrétan tönkre teheti a rezsicsökkentés visszanyesése a mostani élelmiszer árak mellet.
Hát,én jobb hijján szavaztam MZPre (a parlamenti ellenzék egy szarrakat,MZP maga meg ugyan jót akar,csak magasem tudja igazán,hogyan is kéne csinálni-és koránt sem olyan tehetséges politikus,mint gondolja magárol),de bizony ebben (is) nagyon igaza volt.Az igazi rezsicsökkentés a lakáskorszerűsités.
 
  • Vicces
Reactions: PFZ

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 240
4 603
113
Mi gátolta meg a polgárt, hogy a rezsicsökkentésen spórolt pénzt ablakcserére fordítsa? Engem pl. semmi.

Folyton az a gond, hogy nem elég önálló és kezdeményező senki, de az állam nélkül el sem tudtok semmit képzelni...
Mondjuk az, hogy nincs spórolt pénze, mert nem annyit keres, hogy maradjon. A Dunától keletre ez sűrűn előfordul.
Én tetőt cseréltem önerőből, a nyílászárók 40%-át is, egy fillért sem kaptam az államtól rá. A tetőt le is szigeteltem
De most gyorsan kell befejezni, hogy vissza tudd fogni a fogyasztásodat.
Nem én lengettem be a 100%- os támogatást a választások előtt. Csak utána leszarták, most meg beütött a krach.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 240
4 603
113
Mi gátolta meg a polgárt, hogy a rezsicsökkentésen spórolt pénzt ablakcserére fordítsa?
Bocs, még az jutott eszembe, hogy a rezsicsökkentéssel nem kevesebbet kell fizetned, csak nem emelkedtek tovább az árak. Tehát ha valaki (errefelé sokan) addig is alig tudták kifizetni, azok nem spóroltak, csak ugyanannyi maradt a számlájuk.
El kellene szakadni a KSH-számoktól a magyar átlagfizetés terén, én a győri ismerősöktől hallottam, hogy a négykarikás cégnél is ~260.000 a nettó a soron. Abból ott még nehezebb megélni, mint a keleti végeken...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 949
15 685
113
Elég lenne, ha a 100%-os támogatottságú napelem+fűtéskorszerűsítés pályázat jobban pörögne, február óta nincs válasz arra sem, hogy befogadták volna a hiánypótlás leadása után (ami a választás előtti hurráoptimizmus alapján már megvalósuló beruházást jelentene), csak közben az árak elszálltak ~30%- al, így nem fog beleférni a pályázott műszaki tartalom a keretösszegbe. A KATA-módosítás miatt az alvállalkozók is díjat fognak emelni a pályázó cég felé.

A történet 2015-re datálódik, akkor még nem volt 5 milla (Nyilván úgyis bődületes pénz), nyilván meg sem kellett próbálni elkezdeni.
Azért bizonyos hozzállásból, szemléletből ne akarjunk már erényt kovácsolni...

Az nem demagógia, hogy az ablakcsere+napelem+légkondis fűtésre (olyan régi a meglévő rendszer, hogy a hőcserélős technológiát nem tartotta kivitelezhetőnek a tervező) kicsit több, mint 10 milliót számoltak a pályázathoz. Ez még "alkotmányos költségek" levonása után is több, mint 5 millió. És már kicseréltem a nyílászárók 49%-át saját zsebből.

Itt is félre tetszik érteni.
Nem 100%-ban állami forrásból.
De a néhány tízezer vagy százezer felhúzott lakás is jobb, mint a semmi.
Ahhoz képest, hogy felhúzol olyan infrát, ami csak ront a helyzetet vagy a haszna 0.

A gyermeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítása, a hazai lakásállomány megújulásának ösztönzése és az építőipari ágazat fehérítése érdekében a központi költségvetésből vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatásként otthonfelújítási támogatás (a továbbiakban: támogatás) vehető igénybe. A támogatás igénybevételének feltételeit a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szabályozza.

Ha nincs píííz, van állami támogatott hitel pont erre.

OTP Otthonfelújítási Hitel​

Ingatlanfedezettel igényelheti és kizárólag az otthonfelújítási támogatásban meghatározott felújítási célokra veheti igénybe.
  • Futamidő végéig fix 3 százalékos kamattal
  • Felvehető összeg: 500 000 – 6 000 000 Ft
  • Minimum elvárt jövedelem: havi nettó 100 000 Ft
  • Futamidő: 6 – 10 év
  • Igényelhető türelmi idő: 1 év (ezalatt csak kamatot kell fizetnie)
  • Teljes hiteldíjmutató (THM): 3,2%

Elnézést ha belezavartam az agyatlanul tolt stadionozásba.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 548
56 010
113
Hát,én jobb hijján szavaztam MZPre (a parlamenti ellenzék egy szarrakat,MZP maga meg ugyan jót akar,csak magasem tudja igazán,hogyan is kéne csinálni-és koránt sem olyan tehetséges politikus,mint gondolja magárol),de bizony ebben (is) nagyon igaza volt.

Nem akrok itt politizálni, de az a csávó konkrétan elmebeteg. A küldetés tudatos szektás szocihopata mintapéldánya. Nekem egy ilyen ember semmire sem alternatíva.

Az igazi rezsicsökkentés a lakáskorszerűsités.

Nézd, ez megint butaság, főleg a mai árak mellet.
A legtöbb mai ingatlan (úgy a 70%-uk) korszerűsítés után is hatékonytalan. Egyszerűen nem úgy épültek, mint a maiak.
Ráadásul egy családi ház 5 falfelületen hül nagyon intenzíven. Persze le lehet szigetelni de nem tudsz csodát tenni.
Ellenben nagyon drága a nyílászáró csere+ szigetelés kiépítése. Kiépítéstől függően 20-30,000 Ft-os árak vannak nm-enként anyaggal.
Már ha van anyag. Meg ha van rá melós. Meg ha nem emelkednek éppen tovább az árak.
Ez 100 nm-es felületre 2-3 millió forint minimum, és ehhez jön az ablak csere ami simán lehet ugyan ennyi!
6-7 milliós beruházás.
És ettől még nem lesz 0 a rezsid, ugyan úgy fűteni kell. Érted.
És a legtöbb vidéki többgenerációs családnak nincs a zsebében ekkora összeg épület korszerűsítésre. Nem olyan egyszerű ám ez.
És ha beszáll az állam a pénzével, az se feltétlenül megoldás, mert tovább nyomja az árat fölfelé.
Ugyanis Ausztriában ennél sokkal többet fizetnek ugyan ezért a munkáért, a melósok ma meg már simán átjárnak oda vagy máshova elvégezni ugyan ezt a munkát.
Gyakorlatilag a magyar építőipar az osztrákkal versenyez a munkaerőért. Ez meg nagyon felnyomta az árakat.
Egy vidéki nagycsalád ami csak rezsire+munkába járásra meg kajára ott hagy havonta 200-300 ezret gyerekszámtól függően, az nem tudja megfizetni az ingatlan felújítás költségeit. Ez a realitás.