Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Bocs, még az jutott eszembe, hogy a rezsicsökkentéssel nem kevesebbet kell fizetned, csak nem emelkedtek tovább az árak. Tehát ha valaki (errefelé sokan) addig is alig tudták kifizetni, azok nem spóroltak, csak ugyanannyi maradt a számlájuk.
El kellene szakadni a KSH-számoktól a magyar átlagfizetés terén, én a győri ismerősöktől hallottam, hogy a négykarikás cégnél is ~260.000 a nettó a soron. Abból ott még nehezebb megélni, mint a keleti végeken...
Bejzonyám.Qrvára nincsenek az átlagnak itt Pannoniában sem 4-500k fizetések dobálva.Ha lennének,akkor én sem kamionba dolgoznák napi 13-15 órát,hanem ott melóznék 8 órát-és minden nap otthon aludnék.Bizony itt is az Aldi (túlórákkal) 240k fizetése jó fizunak számit.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Nem akrok itt politizálni, de az a csávó konkrétan elmebeteg. A küldetés tudatos szektás szocihopata mintapéldánya. Nekem egy ilyen ember semmire sem alternatíva.



Nézd, ez megint butaság, főleg a mai árak mellet.
A legtöbb mai ingatlan (úgy a 70%-uk) korszerűsítés után is hatékonytalan. Egyszerűen nem úgy épültek, mint a maiak.
Ráadásul egy családi ház 5 falfelületen hül nagyon intenzíven. Persze le lehet szigetelni de nem tudsz csodát tenni.
Ellenben nagyon drága a nyílászáró csere+ szigetelés kiépítése. Kiépítéstől függően 20-30,000 Ft-os árak vannak nm-enként anyaggal.
Már ha van anyag. Meg ha van rá melós. Meg ha nem emelkednek éppen tovább az árak.
Ez 100 nm-es felületre 2-3 millió forint minimum, és ehhez jön az ablak csere ami simán lehet ugyan ennyi!
6-7 milliós beruházás.
És ettől még nem lesz 0 a rezsid, ugyan úgy fűteni kell. Érted.
És a legtöbb vidéki többgenerációs családnak nincs a zsebében ekkora összeg épület korszerűsítésre. Nem olyan egyszerű ám ez.
És ha beszáll az állam a pénzével, az se feltétlenül megoldás, mert tovább nyomja az árat fölfelé.
Ugyanis Ausztriában ennél sokkal többet fizetnek ugyan ezért a munkáért, a melósok ma meg már simán átjárnak oda vagy máshova elvégezni ugyan ezt a munkát.
Gyakorlatilag a magyar építőipar az osztrákkal versenyez a munkaerőért. Ez meg nagyon felnyomta az árakat.
Egy vidéki nagycsalád ami csak rezsire+munkába járásra meg kajára ott hagy havonta 200-300 ezret gyerekszámtól függően, az nem tudja megfizetni az ingatlan felújítás költségeit. Ez a realitás.
Kb egyetértünk.Politikailag és gyakorlatilag is.
De a probléma megvan.És valahogy akkor is meg kell oldani,ha közben az utolsó szál hajunk is elkopik a nagy fejvakarásban.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 038
16 117
113
Már ha van anyag. Meg ha van rá melós. Meg ha nem emelkednek éppen tovább az árak.

Ez a másik. Lehetne akár államilag végtelen mennyiségű pénzt (kétséges megtérüléssel) beleönteni a témába, de teljesem mindegy, ha nincs melós aki szigeteljen, ablakot cseréljen, vagy a passzívházat felhúzza.

Emlékszem amikor nyílászárót cseréltem, a vállalkozó aki csinálta magában felsikoltott hogy jézus mégegy ügyfél, de mikorra, meg hogyan csinálják, mert nincs asztalosuk évek óta..
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113
Ez a másik. Lehetne akár államilag végtelen mennyiségű pénzt (kétséges megtérüléssel) beleönteni a témába, de teljesem mindegy, ha nincs melós aki szigeteljen, ablakot cseréljen, vagy a passzívházat felhúzza.

Emlékszem amikor nyílászárót cseréltem, a vállalkozó aki csinálta magában felsikoltott hogy jézus mégegy ügyfél, de mikorra, meg hogyan csinálják, mert nincs asztalosuk évek óta..

Pontosan. Részben ezért is (meg a Covid bizonytalanság) miatt hagytam ott az építőipart.
Nem maradt ember. Aki meg van az sok esetben kókler.
Meg ugye én egy évben előre lekötöttem a munkáimat, bele értve az áraimat is.
Hát a kiszámíthatatlanul növekvő anyag és munkabérek mellet ezt nem lehetett tartani. :(
Mivel komplett házak szerkezetét és házak teljes szigetelését nyomtuk, így pár hónap alatt akár milliós különbözetek is ki tudtak jönni.
Kis cégként nem lehetett ezt így csinálni.
(Meg ugye az se volt világos , hogy hová fut ki a kovid diktatúra, mikor lehetetlenülünk el teljesen. Én ennek a kockázatát már nem vállaltam be)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113
De a probléma megvan.És valahogy akkor is meg kell oldani,ha közben az utolsó szál hajunk is elkopik a nagy fejvakarásban.

Az új építésű házak állami támogatása erre tök jó volt.
Az egyetlen probléma vele az volt, hogy zöldmezős beruházásokat támogattak nem szürkemezőseket.
Értsd, akkor járt volna az állami pénz, ha egy régi házat lebontasz és annak a helyére épül egy új.
Ugyanis az nem oldja meg az ingatlan gondokat, hogy új házak épülnek, de közben a régi eladhatatlan romok megmaradnak.
Így hiába kicsi egy új ház energia fogyasztása, ha összeségében több ház van amit fűteni kell.
És most olyanokba bele sem megyek, hogy egy 70 éves öreg házat lebontasz, épül helyette egy ikerház, ami 1 helyet 2 családnak szolgál otthonául, és a két ház rezsije harmad akkora, mint a régi házé önmagában.
Gondold el, milyen terhet rót a közművekre is, hogy szántóföldeket minősítettek át építési övezetté, és a semmi közepén épültek lakóparkok, ahova ki kellet vinni a közműveket. Hosszú távon milyen plusz karbantartással jár ez stb....
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
ahova ki kellet vinni a közműveket.
Ez a kisebb gond. A sok átminősítés miatt, a közmű gerinchálózat már nem bírja a terhelést, miközben a többi közmű se tudta lekövetni.
Pl.: Kalászon a teljesen beépült hegyoldal teteje kb 30 perc sétára van a legközelebbi bolttól, míg nekem Telepen 3 bolt van 10 perces körzetben. És Telep nem az Óváros, csak az még előre megtervezett üdülő/majd lakó övezet volt, így ezt is betervezték
 
M

molnibalage

Guest
Egy vidéki nagycsalád ami csak rezsire+munkába járásra meg kajára ott hagy havonta 200-300 ezret gyerekszámtól függően, az nem tudja megfizetni az ingatlan felújítás költségeit. Ez a realitás.
Ezért kellett volna támogatni. De most majd fizetnek jó sokat erre, de biztos boldogok, hiszen főtáblás a fradi és a válogatott meg legyőzte Angliát.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113
A sok átminősítés miatt, a közmű gerinchálózat már nem bírja a terhelést, miközben a többi közmű se tudta lekövetni.

Pontosan. A szürke mezős beuházások kevesebb ilyen problémát okoztak volna.
De ott például az útépítés is. Hány 1000 km aszfaltút épült e miatt totál fölöslegesen?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 120
113

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 666
113
A gyermeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítása, a hazai lakásállomány megújulásának ösztönzése és az építőipari ágazat fehérítése érdekében a központi költségvetésből vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatásként otthonfelújítási támogatás (a továbbiakban: támogatás) vehető igénybe. A támogatás igénybevételének feltételeit a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szabályozza.

Ha nincs píííz, van állami támogatott hitel pont erre.

OTP Otthonfelújítási Hitel​

Ingatlanfedezettel igényelheti és kizárólag az otthonfelújítási támogatásban meghatározott felújítási célokra veheti igénybe.
  • Futamidő végéig fix 3 százalékos kamattal
  • Felvehető összeg: 500 000 – 6 000 000 Ft
  • Minimum elvárt jövedelem: havi nettó 100 000 Ft
  • Futamidő: 6 – 10 év
  • Igényelhető türelmi idő: 1 év (ezalatt csak kamatot kell fizetnie)
  • Teljes hiteldíjmutató (THM): 3,2%

Elnézést ha belezavartam az agyatlanul tolt stadionozásba.
Nem zavartál bele. De például falusi CSOK-ot nem kapsz a kereskedelmi bankoktól, ha van futó szabadfelhasználású hiteled, csak ezt nem reklámozzák. Lehet hitelkiváltással átmenni takarékszövetkezetbe: ott már magasabb kamatra felvenni a szabadfelhasználású hitelt, hogy a kereskedelmi banknál meglévőt kiválthasd, a költségekkel együtt egy 4 milliós tartozásnál el is viszi a falusi CSOK nem vásárlásra, csak felújításra két gyerek után felvehető pénz 3/4-ét. Tudom, mert a napelem-pályázat megjelenéséig nem volt más lehetőségem.
Bármilyen más hitelt, az általad említettet is, csak úgy kapsz, ha a hitelbírálatnál megfelelsz, van még a jövedelmeteknek hitellel terhelhető része. Nekem nincs, a ház megvásárlása és felújítása kimerítette a keretet. Bővítésre sem kaphattam, mert nem jött ki a pénzből a 12m2 új beépített lakótér. A kutya a részletes szabályozásban van elásva, az államot nem engedik be maguk elé a lakásfedezetnél a kereskedelmi bankok az ingatlan tulajdoni lapján...
 
M

molnibalage

Guest
Ez a kisebb gond. A sok átminősítés miatt, a közmű gerinchálózat már nem bírja a terhelést, miközben a többi közmű se tudta lekövetni.
Pl.: Kalászon a teljesen beépült hegyoldal teteje kb 30 perc sétára van a legközelebbi bolttól, míg nekem Telepen 3 bolt van 10 perces körzetben. És Telep nem az Óváros, csak az még előre megtervezett üdülő/majd lakó övezet volt, így ezt is betervezték
Mert itt senki nem fizeti semminek meg a valós költségét, csak ez sokaknak még mindig nem ment át...
  • Odafent nagyon happy mindenki, pörög a gazdaság, épültek a házak, lehetett elsütni azt, hogy mekkora siker a CSOK-tól kezdve minden. A GDP is látványosan nő, pedig ez a megélhetési költségek elszállását jelentette valójában...
  • De mivel jellemzően családi házra adtak csak sokat, azok az aggloban épültek a libalegelő szélére, sokszor fel a dobra.
  • Attól viszont, hogy egy rakat ember kiköltözött attól még az adott településen nem jelenik meg semmiféle plusz bevétel, amiből az infrát kéne bővíteni... Mert sokszor még a fogyasztása egy része sem a helyi településen történik a usernak, ami még ha ott is van, akkor sem csapódik le direkt adóban. Mert az agglóban élő is a fővárosba jár dolgozni és elkölteni a pénze egy részét.
  • De az autózás költségeit sem fizetik meg valójában.
Az eredményt most lehet látni...
Dugótól szenvedő város, dugótól szenvedő agglo, ahol a közművek helyenként már a működőképesség határán vagy azon túl vannak.
Mindezt 120 millás családi házakkal...

De egységes és koheren építészeti és várostervezési előírások hiányában meg olyan "lakóparokok" épülnek bentebb, amilyenek.

Az eredmény totál káosz, a kozmetikázott GDP-n kívül ebből egy szűk réteget leszámítva ki járt jól?
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 464
113
Mondjuk az, hogy nincs spórolt pénze, mert nem annyit keres, hogy maradjon. A Dunától keletre ez sűrűn előfordul.
Én tetőt cseréltem önerőből, a nyílászárók 40%-át is, egy fillért sem kaptam az államtól rá. A tetőt le is szigeteltem
De most gyorsan kell befejezni, hogy vissza tudd fogni a fogyasztásodat.
Nem én lengettem be a 100%- os támogatást a választások előtt. Csak utána leszarták, most meg beütött a krach.
Mi a tesoval ujjitottuk fel az örökölt házat öt eve, két lakás van benne. Ablakcsere, hőszigetelés, konvektor helyett kondenzációs kazán. Minden pénz ráment, meg baromi sok saját munka. De sajnos közös a gazora, így viszont mivel a fogyasztásunk a határ 1.8 szorosa, jól rabasztunk. Hát, ez van. (Villanyóra külön van, Halleluja)
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 756
4 685
113
Nem akarok hülyeségeken rugózni, de ha a "minek költünk focira?" kérdésre az a válasz, hogy "minek költünk kultúrára?", akkor túl sokat költünk focira és túl keveset kultúrára. :)

Ráadásul a kultúra nem csak a vaginamonológ-egószínház, hanem pl. a tudomány- és technikatörténet, a természettudományos ismeretterjesztés stb. is, ami a jövő mérnökeit inspirálja, hogy legyen a falban elég villanyáram.
 
M

molnibalage

Guest
Nem akarok hülyeségeken rugózni, de ha a "minek költünk focira?" kérdésre az a válasz, hogy "minek költünk kultúrára?", akkor túl sokat költünk focira és túl keveset kultúrára. :)
Tűpontos.
Ráadásul a kultúra nem csak a vaginamonológ-egószínház, hanem pl. a tudomány- és technikatörténet, a természettudományos ismeretterjesztés stb. is, ami a jövő mérnökeit inspirálja, hogy legyen a falban elég villanyáram.
Tűpontos.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Nem akarok hülyeségeken rugózni, de ha a "minek költünk focira?" kérdésre az a válasz, hogy "minek költünk kultúrára?", akkor túl sokat költünk focira és túl keveset kultúrára. :)

Ráadásul a kultúra nem csak a vaginamonológ-egószínház, hanem pl. a tudomány- és technikatörténet, a természettudományos ismeretterjesztés stb. is, ami a jövő mérnökeit inspirálja, hogy legyen a falban elég villanyáram.
Ahol felmerül, hogy minek költünk kultúrára, ott bezony a magukat kultúrának hazudókkal van a baj. Persze, amíg a magyar "kultúra" képviselői abban látják a kultúrát, hogy mindennel is viccelnek, ami a magyarságnak szent, és felháborodottan mucsaiznak, mert ez a rohadt közönség nem vevő a nyílt színen meztelen faszverésre, addig nem értem min csodálkozunk
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 155
9 261
113
Azoknak van hozzáadott értéke. A futballnak micsoda?
Főleg ennyiért? Az éves felsőoktatási keret valami 120 mrd HUF tája.
Na, a sportra mennyit kúrtak el?


Itt is félre tetszik érteni.
Nem 100%-ban állami forrásból.
De a néhány tízezer vagy százezer felhúzott lakás is jobb, mint a semmi.
Ahhoz képest, hogy felhúzol olyan infrát, ami csak ront a helyzetet vagy a haszna 0.


Az demagógia az, hogy az adómért én kb. lófaszt sem kapok lassan?
Terelsz ami kényes téma. Oké.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Itt népfelkelés lesz.

let-lt-s.jpg