Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 780
113
Az áram árszerkezetét nézve a kb. 6 Ft/kWh helyett azonos rendszerhasználati díj mellett 160 Ft-nak kéne lenni az áramár komponensnek, hogy kijöjjön a 240-es ár. Ez hülyeség. Nyilvánvaló, hogy az áramtermelési része emelkedik meg kb. 7-szereése. Csak mivel eddig a rendszerhasználati díj NÉGYSZERESE volt az áram termelési költséghez képest, így nem annyira drámai főleg, hogy csak adott mennyiség felett lenne piaci ár.

Igen, közben láttam a táblázatodat. Jó munkát végeztél!
Azt nem értem, hogy ez a minisztériumokban miért nem sikerült? o_O
Ha én éjszaka unalmamban rájöttem arra, hogy a hazai fogyasztás kb. 65%-a nem függ a világpiaci ártól, és a rendszerhasználati díjnak nem kell emelkednie, akkor ők ezt miért nem tudják egy minisztériumban kiszámolni és közzé tenni?

De most olyanokba bele sem megyek, hogy miért nem per fő/lakás-ban mérik a támogatott mennyiséget.
Én egyedül élek, engem az sem vág földhöz, ha az én támogatott értékemet megfelezik.
Ellenben apumék, húgommal, férjével és a babávan 4-en vannak.... Nem lenne logikus oda magasabb határt húzni? o_O
Én ellennék egy 100 kWh-s támogatással (49 kWh volt a legutóbbi fogyasztásom), ők meg 200 helyet kaphatnának 300 kWh-s támogatást , mert 4-en vannak.
Vagy akinek csak áram van annak miért nem számolnak valamit pluszba, ha már gázt nem használ?

És a vicc az, hogy neked, nekem, meg még egy csomó embernek eszébe jutnak ezek, de a Rezsi Szilárd (nyilatkozat alapján) kurvára nem volt tisztában ezekkel a dolgokkal, ahogyan a komplett kormány sem! Most látták ezeket FB kommentben XD
Hogy lehetnek ilyen inkompetensek! De komolyan :mad:
Sokszor védem őket, mert nincsenek könnyű helyzetben, és se országot se céget nem könnyű meló vezetni, így elég megértő vagyok velük szemben.
De amikor nettó kretének akkor nettó kretének és azt ki is kell mondani! És ez most egy ilyen pillanat!
Morcos vagyok...
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 185
23 536
113
Igen és pont a gyerekeseket fogja súlytani, ahol többen laknak és fogyasztanak az átlagnál egy fogyasztási helyen. És ott ugyebár iskolaköteles a gyerek. Másrészről mivel a "kvóta" szilárd szavai szerint fogyasztási helyhez kötött, meg fognak jelenni a kvóta miatt albérletet váltó nagycsaládosok, hogy a kvótát kihasználják, aztán egy év múlva költözzenek, mielőtt "kifogyna" a kedvezményes kvóta... nagyon szép lesz ez... az egész el van qrva úgy ahogy, még fletó sem kellett hozzá.


Varjuk ki a veget, remelhetoleg egy uj es jobban atgondolt kvota alapjan kell majd mindenkinek fizetni. Bizom benne, hogy amit ez a megjelent tablazat mutat az nem lesz valosag.
 
  • Vicces
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ez 28-szoros villamosáram díjkomponens emelést jelentene. Akkor lenne 240 Ft/kWh az ár.
Akár.
Miért, mi gátolná meg őket újra abban, hogy hülyére vegyék megint a lakosságot.
Megint van ellenség, van új 'vészhelyzet' /kár, hogy erről csak az EU-t nem tájékoztatták/, persze csak
internally - a birka népnek.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A portfolio arra utaló jeleket talált, hogy az éves átlagfogyasztási limitet visszamenőlegesen fogják érvényesíteni, és akinek már elfogyott az már megkapta a rezsicsökkentést az elmúlt hónapokban, teljes "piaci"(utonálló) árat fizet.
Az nekem oké lenne. Van pár 250-300 közti kiugró hónap (elektromos fűtésrásegítés ősz-tavasz), de amúgy 100 körül.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Igen, közben láttam a táblázatodat. Jó munkát végeztél!
Azt nem értem, hogy ez a minisztériumokban miért nem sikerült? o_O
Pedig elég egyértelmű. Ez most a red herring, valami van még amit kotyvasztanak és nem akarják, hogy arra figyeljünk, hanem ezzel legyünk elfoglalva. A választás után volt elég idejük mindent eltervezni és kitalálni... Persze van még két másik lehetőség: az államcsőd szélén tántorgunk és minden szalmaszálba kapaszkodik a kormány, küzd a túlélésért, és már csak ilyenekre futja... (ugyebár már egy éve elkezdtek emelkedni az árak, szóval lett volna idejük kitalálni, hogy mit kezdjenek vele, mindez inkább azt mutatja, hogy tényleg nem számítottak rá, hogy megint nyerhetnek és teljes meglepetésként érte őket, hogy ezt a sz*rkupacot nekik kell eltakarítaniuk és nem a kispadról/közalapítványokból nézhetik az ellenzéket, ahogy izzad)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
"Van olyan háztartás is, ahol csak villanyt használnak, és gázt nem. Sok mindenben gondolkodunk. (…) Gyakorlatilag egész éjszaka ömlöttek az e-mailek és a Facebook-hozzászólások, és ezeket a problémákat mind-mind asztalra hozzuk, és ezzel nagyon komolyan foglalkozunk, mindenkin segíteni szeretnénk."
/Németh Szilárd rezsibiztos/
Átgondolták ott ők a nagy asztalnál, no.
Ez egy kommunikációs/tárgyalási stratégia, hogy először durvát mondasz, felborítod az asztalt, hogy legyen miből alkudni...

Akármennyire átgondolt racionális és igazságos dolgot dobtak volna is be elsőre, te valószínűleg (vagy ha te nem is, de egy széles réteg) úgyis elégedetlen lenne. Ha engednek az első durva "ajánlatból", sokan inkább elfogadják, sőt egyesek kvázi ajándékként, saját győzelemként érik meg.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Pedig elég egyértelmű. Ez most a red herring, valami van még amit kotyvasztanak és nem akarják, hogy arra figyeljünk, hanem ezzel legyünk elfoglalva. A választás után volt elég idejük mindent eltervezni és kitalálni... Persze van még két másik lehetőség: az államcsőd szélén tántorgunk és minden szalmaszálba kapaszkodik a kormány, küzd a túlélésért, és már csak ilyenekre futja... (ugyebár már egy éve elkezdtek emelkedni az árak, szóval lett volna idejük kitalálni, hogy mit kezdjenek vele, mindez inkább azt mutatja, hogy tényleg nem számítottak rá, hogy megint nyerhetnek és teljes meglepetésként érte őket, hogy ezt a sz*rkupacot nekik kell eltakarítaniuk és nem a kispadról/közalapítványokból nézhetik az ellenzéket, ahogy izzad)
Az államcsődöt személy szerint nem hinném, max azóta kialakult "vis maior" okoból, annál megfontoltabbak, és ha annyira rossz lett volna a helyzet, akkor hagyják az ellenfelet nyerni és belebukni szerintem. Más gond van, bár biztos a költségvetés is sok gonddal küzd.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Pont tegnap este gondolkodtam ezen.
A villanynál is a "világpiaci" tőzsdei árakat nézik. Csak éppenséggel mi a f@szomért?
Ugyanis a villamos energia fogyasztásunk 40%-a PAKS I.-ről jön, ami kb. 12 Ft körül adja el az áramot ha jól emlékszem.
Itt benne van az a pakliban, hogy "mi lenne akkor, ha a paksi áramot eladnánk a német prompt piacra" nevű baromság.

Fizikailag képtelenség, de kb. ezen a szinten tart a politika és az árképzés. A töltéshordozók nem teleportálnak, hanem egyik szabadelektronról a másik szabadelektronra "ütköződik át" az energia.

Más.

A csütörtökön jöttem vissza szabadságról, 8 nap alatt 3xx email, most rágom át őket. Elég sokan akarnak hirtelen "alternatív módon földgázt tárolni kriogén elven", ezért az alumínium/szálerősítéses kompozit/réz/biliacél törésmechanikailag tesztelve -196°C-ig/nemelehetnehogy API szerint méretezzünk tankokat Németországban/lehete MagyarországonX9Ni9-es anyagot szerezni Oroszországból/van-e arra valami jogszabályi-mechanikai kitétel, hogy meglévő vezetékben földgázt tároljunk be/mi lenne, ha gumíroznánk, korábban kiselejtezett berendezéseket és abban tárolnánk földgázt/van egy régi kompresszor, tudok-e olyan felhegesztési módszert, amivel a járókerék alkalmas LNG-nek megfelelő komprimálást elérni/van 1500db sósavas IBC-m, hogyan lehetne őket összehegeszteni és bennük gázt tárolni/ha minden kötél szakad, szabad-e a földgázüzemű steamcracker konvekciós csövei alatt raklapból-lignitből-olajból tűzet rakva, csökkentett módban üzemeltetni a rendszert/van 3 tankerem olajra a Rajnán, hogyan lehetne őket átalakítani gáztározásra/ha beásunk a földbe 60 colos csöveket és csak földgáz lenne benne, akkor kell-e foglalkozni a talajvíz-védelemmel/vannak-e kelet-európában LNG-re szakosodott contractor-ok, stb.

Amúgy egyre többször kérdezik tőlem a magyar viszonyokat, adórendszert és ingatlanvásárlási sajátosságokat.

A hegyekben az emberek rengeteg tűzifát halmoztak fel. 1500 méter alatt faszállítók és favágók, 1500 méter felett meg katonák és rehedli MAN meg G Merci. Néha lövészkiképzésre ébredtem...

Kíváncsi leszek, hogy mi lesz ebből
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Nem olvastam még végig a topikot, de ebben most nagyon egyet értek veled!
Pont tegnap este gondolkodtam ezen.
A villanynál is a "világpiaci" tőzsdei árakat nézik. Csak éppenséggel mi a f@szomért?
Ugyanis a villamos energia fogyasztásunk 40%-a PAKS I.-ről jön, ami kb. 12 Ft körül adja el az áramot ha jól emlékszem.
Vannak a drága de fix áras napelemek, ezeknek sem változik az ára, meg ugye ott a vízenergiánk és a biomassza/szemét égetés. Ez sem változik.
Ezek eggyüttesen még kb. 10%-ot tesznek ki.
Utána van a Mátrai erőmű, ha minden blokkja üzemelni fog akkor hazai szarért-hugyért megtermelt lignittel fog menni, és kb. lefedi az országos fogyasztás 15%-át.
Ez összesen minimum 65% hazai, nem a világpiaci tőzsdei áram és gázártól függő termelés.
Kb. erre jön rá az összes többi tétel, ami a gázos erőművek meg az import.

E mellet jogos kérdés, hogy oké, hogy emelkedik maga a villanyáram ára, de mi a f@szomtól emelkedik a rendszer használati díj és a többi?
Azok milyen világpiaci ártól kerülnének 6 szor többe ? o_O
A gázhoz nem értek, de a villanynál ezek nagyon szemet szúrtak!
Szerintem azért emelkednek azok is amúgy, hogy a fogyasztáscsökkentést ösztönözzék. Plusz legyen miből alkudni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Fizikailag képtelenség, de kb. ezen a szinten tart a politika és az árképzés. A töltéshordozók nem teleportálnak, hanem egyik szabadelektronról a másik szabadelektronra "ütköződik át" az energia.
Itt továbbra is azt modnom, hogy tranzitív ez az eladás dolog: ha eladunk az osztrákoknak a miénkből, akkor ők a sajátjukból adhatnak el a németeknek...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Ez egy kommunikációs/tárgyalási stratégia, hogy először durvát mondasz, felborítod az asztalt, hogy legyen miből alkudni...

Akármennyire átgondolt racionális és igazságos dolgot dobtak volna is be elsőre, te valószínűleg (vagy ha te nem is, de egy széles réteg) úgyis elégedetlen lenne. Ha engednek az első durva "ajánlatból", sokan inkább elfogadják, sőt egyesek kvázi ajándékként, saját győzelemként érik meg.
Nekem ebből a rizsából elegem van, vagy ha valaki ezt megfelelő kommunikációnak kezeli.
Kb. annyit kellett volna kitenni, amit megcsináltam kb. 10 perc melóval. Teljesen racionális piaci árat fizetni egy piaci termékért úgy, hogy akkor ők mondtak egy fogyasztási limitet is mellé és afelett jön.

Az, hogy mennyi logika van abban, hogy a nagycsaládosok fizetnek a legtöbbet és nem veszi figyelembe a család méretet, az már megint egy érdekes kérdés...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Itt benne van az a pakliban, hogy "mi lenne akkor, ha a paksi áramot eladnánk a német prompt piacra" nevű baromság.

Fizikailag képtelenség, de kb. ezen a szinten tart a politika és az árképzés. A töltéshordozók nem teleportálnak, hanem egyik szabadelektronról a másik szabadelektronra "ütköződik át" az energia.

Más.

A csütörtökön jöttem vissza szabadságról, 8 nap alatt 3xx email, most rágom át őket. Elég sokan akarnak hirtelen "alternatív módon földgázt tárolni kriogén elven", ezért az alumínium/szálerősítéses kompozit/réz/biliacél törésmechanikailag tesztelve -196°C-ig/nemelehetnehogy API szerint méretezzünk tankokat Németországban/lehete MagyarországonX9Ni9-es anyagot szerezni Oroszországból/van-e arra valami jogszabályi-mechanikai kitétel, hogy meglévő vezetékben földgázt tároljunk be/mi lenne, ha gumíroznánk, korábban kiselejtezett berendezéseket és abban tárolnánk földgázt/van egy régi kompresszor, tudok-e olyan felhegesztési módszert, amivel a járókerék alkalmas LNG-nek megfelelő komprimálást elérni/van 1500db sósavas IBC-m, hogyan lehetne őket összehegeszteni és bennük gázt tárolni/ha minden kötél szakad, szabad-e a földgázüzemű steamcracker konvekciós csövei alatt raklapból-lignitből-olajból tűzet rakva, csökkentett módban üzemeltetni a rendszert/van 3 tankerem olajra a Rajnán, hogyan lehetne őket átalakítani gáztározásra/ha beásunk a földbe 60 colos csöveket és csak földgáz lenne benne, akkor kell-e foglalkozni a talajvíz-védelemmel/vannak-e kelet-európában LNG-re szakosodott contractor-ok, stb.

Amúgy egyre többször kérdezik tőlem a magyar viszonyokat, adórendszert és ingatlanvásárlási sajátosságokat.

A hegyekben az emberek rengeteg tűzifát halmoztak fel. 1500 méter alatt faszállítók és favágók, 1500 méter felett meg katonák és rehedli MAN meg G Merci. Néha lövészkiképzésre ébredtem...

Kíváncsi leszek, hogy mi lesz ebből
Új Világrend...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Itt továbbra is azt modnom, hogy tranzitív ez az eladás dolog: ha eladunk az osztrákoknak a miénkből, akkor ők a sajátjukból adhatnak el a németeknek...
Így van, de erre volt egy egyszerűbb mód. Megvetted a szerb/ukrán áramot olcsóbban, mint a prompt magyar, majd a sajátot eladtad az osztráknak, aki ezt eladta a németnek "200%-os alpesi Biostrom" néven, amikor a bölcs teutonoknál nem sütött a nap és szélcsend volt.

Mára ez némileg más lett, de a kapacitás hiány nem javult, sőt...

A németeknél nagyon nagy a csend, de több helyen hallom a 70 centes lakossági kWh-t, meg a "tegyél félre 3000€-t".
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 780
113
Így van, de erre volt egy egyszerűbb mód. Megvetted a szerb/ukrán áramot olcsóbban, mint a prompt magyar, majd a sajátot eladtad az osztráknak, aki ezt eladta a németnek "200%-os alpesi Biostrom" néven, amikor a bölcs teutonoknál nem sütött a nap és szélcsend volt.

Szerintem a kormány úgy számol, hogy nem nagyon lesz többet olcsó ukrán meg olcsó szerb áram a közeljövőben.
Van egy ilyen balsejtelmem is.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem azért emelkednek azok is amúgy, hogy a fogyasztáscsökkentést ösztönözzék. Plusz legyen miből alkudni.
Ez a miből legyen alkudni hülyeség micsoda?
Ha a kormányzati állítás az, hogy egy szint felett nincs támogatott ár, hanem világpiaci ár van. akkor miért a világpiaci ár sokszorosát nyögte be az kedves megmondóember...?
 
  • Tetszik
Reactions: bel and hendrick