Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 826
113
Leírok egy példát az Indexnek, hátha megérti a baromarcúja. Két futó indul egy versenyen. Az egyik 100 m-t fut le, a másik négyszázat. Az első futó célba ér 12 másodperc múlva, a második pedig 42.98-as idővel ér célba. Melyik teljesít jobban? Tudom az index szerint az első mert ő már a célban van, mikor a másik még fut. (400-on 43.03 a világcsúcs...)
Ne bosszantsd magad, nem a tájékoztatás a cél.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Mi vagy te, tanarbacsi? Az ugye megvan, hogy az indexet a fideszes foglalas utan otthagyta a teljes szerkesztosege? Ezutan ilyen kvalitasu emberekkel sikerult gyorsan feltolteni az osszes ures helyet. Ez az ujsagiro nem tehet rola, olyan helyen alkalmazzak kenyszerusegbol, ahol nem lehetne nornalis korulmebyek kozott megjelenese.......
Legyünk öszinték, más oldalak is kiteszik heti egyszer hogy a svédek már 100%-on vannak. Nem mindenki szeret gondolkozni. És ő ment oda.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and enzo

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Egy uszke 2500km-es kábelen (mert ugye víz alatt fog gyünni) mekkora feszültségeséssel és veszteséggel kell számolni ? Milyen keresztmetszetű lesz egyáltalán a kábel ? Mikorra térül meg ?
Jelenleg Kínában üzemel a leghosszabb, és legynagyobb teljesítményű egyenáramú távvezeték, (2016-os project indulás), 3000 km +- 1100kV feszültségű, 12 000 MW teljesítményű.. (Ez 2 Magyarországnyi csúcsterhelés). Vizierőművek energiáját szállítja a tengerpart felé a hegyekből. Ilyenkor (olcsó vizienergia) kevésbé számít a veszteség, inkább az hogy a drága atomerőmű építést részben kiváltja.

Ha pld 20 Ft bekerben indulna az áram, a veszteséggel együtt mi 30 Ft-ért is átvennék ha lenne. (50% veszteség)

Magyarország az oroszokkal közösen, a 80 as években épített Ukrajna Vinyica és Göd között 750 KV feszültségszintű távvezetéket, 2000 MW teljesítménnyel. Amint felépült , kiderült hogy az orosz nem tud rajta áramot adni a belső válsága miatt. (fasza magyar project). Ukrajnában, Vinyicában felénk kárpátaljai mérnök diszpécser tartotta a kapcsolatot, telefonon párszor beszéltem vele.

Az alig terhelt vezetéket a nagy sugárzási szivárgási vesztesége miatt (25 MW ilyen távra) később 400 kV-on üzemeltették.

Tehát ha ezt sikerülne beizzítani, akkor nemrég Szabolcsbákán építettünk egy 750 kV-os trafóállomást a felújított régi, Ganz trafókkal fogadni tudnánk akár 2000 MW bejövő teljesítményt (Paks 1 el megegyezőt). Lehet hogy az ukrajnai eseményeket valahonnan már 10 évvel előre láttuk? (előre megírt kották...)

Most viszont kiderült hogy valszeg orosz kézen marad a 6000 MW atomerőmű, ami nekik termel, ezért ismért fejvesztve nekiugrott a kormányunk eddig szándékosan késleltetett Paks 2 beruházásnak mert igy nem lesz villany, az ukránból most bejövő 500 MW ot is fujhatjuk..
Mivel az EU ban lényegében ez az egyetlen750 KV os 3 fázisú távvezeték, ilyet nem fognak többet építeni müszaki elavultság miatt (mert a DC gazdaságosabb illetve nincs fesz és szinkron probléna nagy távolságokra stb) , úgy most ismét kérdéses a magyar állomás váltóáramú 750 kV-os üzemeltetésének jogossága.. esetleg erre egy DC konvertert építve.
 
K

Kopi2000

Guest
Legyünk öszinték, más oldalak is kiteszik heti egyszer hogy a svédek már 100%-on vannak. Nem mindenki szeret gondolkozni. És ő ment oda.
Ebben most nem értünk egyet, mert nem azt minősíti ez a helyzet, aki odament dolgozni. Miért ne próbálja ki bárki? Azt minősíti, aki az alkalmatlanokat felvette, illetve azt, aki még mindig alkalmazza. Ott tévedtek, hogy magát az újságírót szapuljátok, de neki vannak főnökei (rovatvezető, szerkesztő, főszerkesztő), akik felelősek a beosztottak munkájáért. Van egy olyan igaz magyar mondás, hogy fejétől bűzlik a hal. Ez használható erre a szituációra is... A NER hívő Flexus meg még mindig nem ette észre azt a Fideszes csavart, hogy az Index csak korlátozottan lett átállítva a kormányoldalra, így mindig élvezettel szidja ezt az álellenzéki sajtót is...
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
Jelenleg Kínában üzemel a leghosszabb, és legynagyobb teljesítményű egyenáramú távvezeték, (2016-os project indulás), 3000 km +- 1100kV feszültségű, 12 000 MW teljesítményű.. (Ez 2 Magyarországnyi csúcsterhelés). Vizierőművek energiáját szállítja a tengerpart felé a hegyekből. Ilyenkor (olcsó vizienergia) kevésbé számít a veszteség, inkább az hogy a drága atomerőmű építést részben kiváltja.

Ha pld 20 Ft bekerben indulna az áram, a veszteséggel együtt mi 30 Ft-ért is átvennék ha lenne. (50% veszteség)

Magyarország az oroszokkal közösen, a 80 as években épített Ukrajna Vinyica és Göd között 750 KV feszültségszintű távvezetéket, 2000 MW teljesítménnyel. Amint felépült , kiderült hogy az orosz nem tud rajta áramot adni a belső válsága miatt. (fasza magyar project). Ukrajnában, Vinyicában felénk kárpátaljai mérnök diszpécser tartotta a kapcsolatot, telefonon párszor beszéltem vele.

Az alig terhelt vezetéket a nagy sugárzási szivárgási vesztesége miatt (25 MW ilyen távra) később 400 kV-on üzemeltették.

Tehát ha ezt sikerülne beizzítani, akkor nemrég Szabolcsbákán építettünk egy 750 kV-os trafóállomást a felújított régi, Ganz trafókkal fogadni tudnánk akár 2000 MW bejövő teljesítményt (Paks 1 el megegyezőt). Lehet hogy az ukrajnai eseményeket valahonnan már 10 évvel előre láttuk? (előre megírt kották...)

Most viszont kiderült hogy valszeg orosz kézen marad a 6000 MW atomerőmű, ami nekik termel, ezért ismért fejvesztve nekiugrott a kormányunk eddig szándékosan késleltetett Paks 2 beruházásnak mert igy nem lesz villany, az ukránból most bejövő 500 MW ot is fujhatjuk..
Mivel az EU ban lényegében ez az egyetlen750 KV os 3 fázisú távvezeték, ilyet nem fognak többet építeni müszaki elavultság miatt (mert a DC gazdaságosabb illetve nincs fesz és szinkron probléna nagy távolságokra stb) , úgy most ismét kérdéses a magyar állomás váltóáramú 750 kV-os üzemeltetésének jogossága.. esetleg erre egy DC konvertert építve.
Én úgy tudom a próbaüzemet leszámítva az a vezeték mindig is 400 kV-on üzemelt.
 
M

molnibalage

Guest
Internetről szerzett infóim szerint Albertirsáig 750 kV volt, innen telepítették a trafókat a határra, onnantól a magyar szakasz 400 kV elvileg. Boccs, ha hülyeséget szóltam.
Én ezt csak a volt munkatársamtól / főnökömtől hallottam, de nem ennyire részletesen. Csak annyit mondott szó szerint, ami én.
Igen, 750 kV volt a tervezés, de próbaüzem után soha nem ment azon. Tervek voltak, hogy miért és hogyan lenne jó és mikor, de azok tervek maradtak. De ezt majd 3 éve hallottam.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
Mintha a többi média(szemét) műszaki emberekből állna. Index, Telex, portfolio, stb, ugyanez a felhozatal. A gagyi cikkekre ráaggatják a hatásvadász címeket, a többit meg ismerjük.
Egy időben még a népnevelő fejemmel próbálkoztam kommentekben harcolni belük, de azóta bele is fáradtam, meg van is épp elég melóm drága Ukrajna miatt (kövi edition részeként megint rághatom magam Zaporozsjén mert megint megy a balhé). Inkább megírom cikkben általánosan a hazai és nyugati médiának címezbe burkoltan, hogy hülyék vagytok baszdmeg mint a segg. Úgyis mindegy kinek címezném, nagyja egykutya, aki meg nem az nem veszi magára.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Egy időben még a népnevelő fejemmel próbálkoztam kommentekben harcolni belük, de azóta bele is fáradtam, meg van is épp elég melóm drága Ukrajna miatt (kövi edition részeként megint rághatom magam Zaporozsjén mert megint megy a balhé). Inkább megírom cikkben általánosan a hazai és nyugati médiának címezbe burkoltan, hogy hülyék vagytok baszdmeg mint a segg. Úgyis mindegy kinek címezném, nagyja egykutya, aki meg nem az nem veszi magára.
Arra nincs időm, hogy naponta az összes magyar média cikkeit átnyálazzam, marad az Index, meg Magyarnemzet, az két oldal, nekem elég. Telex, 24, 444, 888, Origo, stb. nekem már nem megy. Az Index is csak azért, mert nagyjából az indulásuk óta olvasom őket, igaz akkor ég nem is indexnek hívták őket.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
Arra nincs időm, hogy naponta az összes magyar média cikkeit átnyálazzam, marad az Index, meg Magyarnemzet, az két oldal, nekem elég. Telex, 24, 444, 888, Origo, stb. nekem már nem megy. Az Index is csak azért, mert nagyjából az indulásuk óta olvasom őket, igaz akkor ég nem is indexnek hívták őket.
Őszinte leszek, ha nekem a magyar média egészét kéne átnyálazzam, szerintem pár órán belül a veretes szívfasz vinne el :D A HVG-t is csupán azért követem mazochista fejjel, hogy akkor lássam a mainstream fÜgGeTlEneK mit írogatnak (mert lényegében ugyanazt mint a Telex és tsai) és tudjak a felvetett témákra reflektálni. Alapvetően a legutóbbi anyagban szereplő PFM-1 "Lepesztok" aknákat is 1-2 héttel ezelőttre terveztem, mikor kedves HVG nagy bőszen megírta, hogy muh csakis az oroszok lehettek. Csak aztán jött be közben minden más és mostanra csúszott. Ugyanilyen az iráni drón vételről update, azzal is lógok már egy ideje
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Én ezt csak a volt munkatársamtól / főnökömtől hallottam, de nem ennyire részletesen. Csak annyit mondott szó szerint, ami én.
Igen, 750 kV volt a tervezés, de próbaüzem után soha nem ment azon. Tervek voltak, hogy miért és hogyan lenne jó és mikor, de azok tervek maradtak. De ezt majd 3 éve hallottam.
Egy biztos 750kVra való trafókat elvitték a határra, ez volt a híradóban is. Ennek alapján Ukrajnából 750 kV érkezik. Albertirsa-Göd 400 kVs volt mindig. Ha jól lovastam és emlékszem.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Én úgy tudom a próbaüzemet leszámítva az a vezeték mindig is 400 kV-on üzemelt.
Úgy tűnik eltünt az eladható energia mire felépült. Rövid ideig üzemelt, de lényeges terhelés nélkül tesztek mérések (25 MW üresjárási veszteség teher nélkül), (ha érdekes, ennek utána lehet nézni, mennyit ment 750 KV-os szinten), inkább az a lényeges, hogy kormányunk nem találta el, hogy mire lesz inkább szükség, gondolom politika is szerepet játszott, hogy akkor erre költöttűk el pénzünket akkor Paks II helyett mert választhattunk volna
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Internetről szerzett infóim szerint Albertirsáig 750 kV volt, innen telepítették a trafókat a határra, onnantól a magyar szakasz 400 kV elvileg. Boccs, ha hülyeséget szóltam.
Igen Albertirsa, nem Göd elírtam. a tesztüzem illetve rövid üzemeltetés utám a Ganz trafók lekötésre kerültek, a hálózatot 750 kV helyett az állomási 400 kV-os rendszerről üzemeltették tovább. Nyilván a másik oldalon is ezt tették.

Pontosítom a a 270 tonnás trafók ( fázisonként) üzemidejét, MAVIR közleményből:

"A transzformátorok 40 évesek, azonban üzemidejük csak 30 évre tehető, ugyanis a rendszerváltás után kb. 10 évig nem volt rajtuk villamosenergia átvitel, mert az Albertirsa és Zakhidnoukrinska között lévő 750 kV-os távvezetéken nem történt villamosenergia kereskedés. A transzformátorok a rendszerváltást megelőző és az azt követő években sem voltak nagymértékű terhelésnek kitéve, így belsőmechanikus szerkezetük és villamos paramétereik a diagnosztikai mérések alapján megfelelőnek bizonyultak, áll a közleményben.
A költséghatékony működésre tekintettel és környezetvédelmi okokból a MAVIR ZRt. úgy döntött, hogy a transzformátorokat felújíttatja és modernizálja, ezért Albertirsáról átszállítják Tápiószelére, majd ha végeztek a felújítással, átszállíttatják a jelenleg kivitelezés alatt álló Szabolcsbáka 750/400 kV-os alállomására. A felújítással nagy összeget tudnak megtakarítani, a közlemény szerint egy ilyen transzformátor ára 1,2 milliárd forint körül mozog."
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 192
10 724
113
Szia,

Nem tudom, hogy fogja-e birni a halozat, sem azt, hogy lesz-e eleg gaz az eromuveknek.
Szoval szerintem erdemes alternativakban gondolkodni, kb. azokra, amit irtal.

Technikailag konnyen megoldhato az a mukodesmod, ami Ukrajnaban/Romaniaban megszokott volt nehany evtizede: jarasonkent/megyenkent lekapcsolni az aramot par orara, es persze folyamatosan valtogatni ennek helyszinet, igy sehol sem alakul ki igazan hosszu aramszunet.
Kerdes, hogy ahol evtizedek ota nem csinaltak ilyet, ott ez mukodik-e (pl. lesz olyan felelos vezeto, aki elrendeli)?

Ha mukodik, akkor eleg a szunetmentes, de figyelve nehany szempontra:
-sok esetben valodi szinuszjelre van szukseg, aminek az eloallitasa joval dragabb keszuleket igenyel.
-sok keszulek indulaskor egeszen sokat fogyaszt, a szunetmentesnek ezt is birnia kell
-mennyi valos athidalasi idot szeretnel? Ez nem egyszeru kerdes, pl. ha 2 oras aramszunetre szamitunk, akkor a fagyaszto/huto tartalmanak jo esellyel nem lesz baja, a futesnek meg lehet hogy eleg ha a 2 ora alatt fel oran at mukodik. De ha 4 oras aramszunetre szamitunk, akkor mar jo lenne a hutot legalabb egy fel orara uzemeltetni, es a futesnek nem biztos, hogy eleg lesz a 2xfel ora, inkabb 3xfel ora. Es itt mar kerdes az is, hogy nekiallunk kezzel vezerelni, hogy biztosan ne menjen egyszerre a futes es a huto es precizen be tudjuk tartani a fentieket, vagy rabizzuk az automatikara (ez utobbi esetben lehet, hogy tobb ideig megy, mint szamoltuk, es lehet hogy egyszerre megy minden).
Csak a keringtető szivattyúra egy egyszerű kis rendszer elegendő.
A hűtők, fagyasztók szünetmentes táplálása a legkritikusabb, az induló áramfelvétel miatt.
Pár órát kibírnak a hűtők, lehet növelni az időt, ha mindig tele van a fagyasztó. Én 3/4-ig töltött pet palackokkal töltöm ki az üres teret, így megnövelve a hőkapacitást. Pótlalagos szigeteléssel is tovább javíthatjuk az áthidalási idő. És persze tilos nyitogatni! :)