Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 826
113

Aszódi Attila: Szükségünk van még egy atomerőműre, de nem Pakson

2022. augusztus 27. 8:28


Namost, ha nem Pakson, akkor hol?
Mik a feltételek:
1) legyen az erőműnek hűtővíz, ezért folyó mellett kell lennie (legalábbis célszerű, ha vízzel tudjuk hűteni) --> Duna, Tisza
2) ne legyen közel Budapesthez
3) ne legyen túl közel a határhoz
4) a folyó folyásiránya szerint Budapest alatt legyen, hogy az esetleges szennyezés Budapest ivóvizét ne érintse
stb.
Ezeknek együttesen pont Paks, ami megfelel.
A Duna Budapesttől fölfelé eső szakaszára pedig nem tehetjük 4) miatt.
Maradna akkor a Tisza.
De a Tisza mellé most csak a hülye tenne új erőművet, amikor a háborúhoz az közelebb van. Ráadásul ott csomó terület ártér.

Mit gondoltok, hova máshova lehetne még tenni atomerőművet, ha nem Paksra?
Egyébként Paks 3-at hosszú távú kontextusban mondta, aminek a 10 éves tervezési szakaszához neki lehetne kezdeni. Gondolom 3-4 helyszínt meg kellene vizsgálni.

Ami viszont még erdekesebb volt a kis moduláris reaktorok építése, amik nagyvarosok, Miskolc-Debrecen energiaellátását akár megoldhatná. Nem vagy - vagy, hanem is-is.

Azaz,
1.Paks 2 felépítése, 5-ös, 6-os blokk.

2.Paks 1 üzemidő hosszabítása. 10-20 év. Blokkonként megvizsgálni, eldönteni.

3. Paks 3 tervezése.

4. Kis moduláris reaktorok építése.

5. Megújuló bővítése. Nap, szél.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Szerintem semmi.... De a banyaszat ujrainditasa se menne marol holnapra, meg akkor sem, ha az imadott vezeretek pentek delelott a Kossuth radiobann ezt mondja (jovendoli, josolja).....
nagymányokon folyik bányászás külszinifejtés pécs vasasdon meg a bányába 1000 vagonnyi (vagy billencsnyi) szén van behalmozva ami csak a szállításra vár (a környékbeli bánya munkások ki is vóltak akadva hogy miért hagyták ott azt a sok szenet emikor csak szállítani kellett vólna) a külszini fejtés ott is bármikor újraindítható lenne ezen a 2 helyen nem kell vájár vagy hasonló. nem egy egetverő mennyiség van ezeken a helyeken de a civíl lakosságot el tudná látni szénnel ha nem is minden háztartásnáll váltaná ki az egyéb fűtőanyagokat de nagymértékben tehermentesítene és konszolidálhatná az árakat....

erőművek nek is jutna és egészen biztos vagyok benne hogy nem ez a két külszinifejtés lett elhagyva úgy hogy a telep egy része nagyonkönnyen kitermelhető. emelett amajki bányába vannak vájatok amikben nagyobb mennyiségű szén van csak nem bányászták ki mert anno az a mennyiség eltörpült de ma jelentősnek sámítana pár évig... a bányászképzés vele a vájár már páréve beindúlt újra nagyobb létszáámmal ha mindenigaz már minden évfolyam megy és végzettek is vannak... Az iskola oktatóbányája ha lenne is a jelenlegi szénkitermeléshez képest jelentékeny mennyiséget tudna produkálni (plábne hogy az iskolákat illik jól gépesíteni)

ha más nem a halomba rakott betárólt szenet most minenféle képpen el kellene kezdeni elhordani (mert jelentős mennyiség) és a pótlásukról is lehetne gondoskodni hogy újra legyen könnyen gyórsan hozzáférhető tartalék... (mert azok a halmok pont az ilyen helyzetek miatt lettek elvileg otthagyva,...)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and bel
K

Kopi2000

Guest
nagymányokon folyik bányászás külszinifejtés pécs vasasdon meg a bányába 1000 vagonnyi szén van behalmozva ami csak a szállításra vár (a környékbeli bánya munkások ki is vóltak akadva hogy miért hagyták ott azt a sok szenet emikor csak szállítani kellett vólna) a külszini fejtés ott is bármikor újraindítható lenne ezen a 2 helyen nem kell vájár vagy hasonló. nem egy egetverő mennyiség van ezeken a helyeken de a civíl lakosságot el tudná látni szénnel ha nem is minden háztartásnáll váltaná ki az egyéb fűtőanyagokat de nagymértékben tehermentesítene és konszolidálhatná az árakat....

erőművek nek is jutna és egészen biztos vagyok benne hogy nem ez a két külszinifejtés lett elhagyva úgy hogy a telep egy része nagyonkönnyen kitermelhető. emelett amajki bányába vannak vájatok amikben nagyobb mennyiségű szén van csak nem bányászták ki mert anno az a mennyiség eltörpült de ma jelentősnek sámítana pár évig... a bányászképzés vele a vájár már páréve beindúlt újra nagyobb létszáámmal ha mindenigaz már minden évfolyam megy és végzettek is vannak... Az iskola oktatóbányája ha lenne is a jelenlegi szénkitermeléshez képest jelentékeny mennyiséget tudna produkálni (plábne hogy az iskolákat illik jól gépesíteni)
Na ne... A kulszini banyaba is kell banyasz, az is szakmunka... De nemcsak a banyasz, hanem a banyagepek is hianyoznak...

Bar voltam 10 eve Salgotarjan mellett, ahova a Banyakapitanysag szakembere vitt el, es lattam, hogy a cigok ugy termelik a szenet, mint kb 300 eve, gyerekmunkaval, biztositatlan uregekbol...

A melyszinti banyak felhagyasa meg nem ugy tortenik, hogy a vagatokat uzemben tartjak, a banyavizet meg kiemelik, hogy barmikor ujrakezdodjon a termeles. De fogadhatunk abban, hogy amit itt leirtal a banyaszattal kapcsolatban, 1 even belul semmi sem fog megvalosulni....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Na ne... A kulszini banyaba is kell banyasz, az is szakmunka... De nemcsak a banyasz, hanem a banyagepek is hianyoznak...

Bar voltam 10 eve Salgotarjan mellett, ahova a Banyakapitanysag szakembere vitt el, es lattam, hogy a cigok ugy termelik a szenet, mint kb 300 eve, gyerekmunkaval, biztositatlan uregekbol...

A melyszinti banyak felhagyasa meg nem ugy tortenik, hogy a vagatokat uzemben tartjak, a banyavizet meg kiemelik, hogy barmikor ujrakezdodjon a termeles. De fogadhatunk abban, hogy amit itt leirtal a banyaszattal kapcsolatban, 1 even belul semmi sem fog megvalosulni....
a majki bánya rendebe van tartva a bányamúzeum gondoskodik róla nem véletlen írom.
igen kell a külszini bányászhoz is bányás (dolgoztam a beremendi bányába egy nyáron) külszini szakembereink vannak bőven több külszini bányánk van igaz javában kőfejtők... gépek... külszinifejtéshez TGK k kellenek és kotrógépek elsősorban széne esetében szeríntem zúzógép sem feltétlen kell... és mint írtam pécs vasadról egyből csak elhordani kellene a nagy mennyiségű berakott már kitermelt szenet (pótlása ráérne kisebb kapacitással is) míg nagymányokon jelenleg is folyik külszini bányászat ott bővíteni kellene a gépparkot elsősorban ott is a kotrógépek és TGK k kellenek.

maga a fúró csapat szénbánya esetében sem dolgozik különlegesebb eszközökkel mint más már meglevő külszini bányába sőt... sokkal kisebb kapacitású eszközök kellenek nekik és jóval kevesebb robbantást igényel.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
vasasdi bánya.
vasasi-k%C3%BClfejt%C3%A9s.jpg

Karolina-k%C3%BClfejt%C3%A9s.jpg
nagymányoki. nagymányokon a mészkő/márvány bányából a bányászokat át lehetne dobni a szénbánya bővítésére ha lenne akarat...
 
K

Kopi2000

Guest
a majki bánya rendebe van tartva a bányamúzeum gondoskodik róla nem véletlen írom.
igen kell a külszini bányászhoz is bányás (dolgoztam a beremendi bányába egy nyáron) külszini szakembereink vannak bőven több külszini bányánk van igaz javában kőfejtők... gépek... külszinifejtéshez TGK k kellenek és kotrógépek elsősorban széne esetében szeríntem zúzógép sem feltétlen kell... és mint írtam pécs vasadról egyből csak elhordani kellene a nagy mennyiségű berakott már kitermelt szenet (pótlása ráérne kisebb kapacitással is) míg nagymányokon jelenleg is folyik külszini bányászat ott bővíteni kellene a gépparkot elsősorban ott is a kotrógépek és TGK k kellenek.

maga a fúró csapat szénbánya esetében sem dolgozik különlegesebb eszközökkel mint más már meglevő külszini bányába sőt... sokkal kisebb kapacitású eszközök kellenek nekik és jóval kevesebb robbantást igényel.
Szittya, mondjuk erdekelne, hogy voltal-e lent valaha melymuvelesu szenbanyaban? En, mivel kozepiskolas korom ota banyakban toltottem a nyari szakmai gyakorlatonat, nemcsak az egykori szenbanyakat, hanem a bauxit banyakat is bejartam.... Van fogalmam arrol, milye infrastruktuda kell a fold alatt es felett hozza.

Azt nen tudom, hogy Nagymanyokon mennyi szenet termelnek jelenleg, de nem hiszem, hogy tul sokat.... Bauxitot is fejtenek a kulszinen, de annak is elenyeszo a kapacitasa...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
offolok egy kicsit nsztalgiázok ha már szóba került. 17 éves vóltam ipari tanuló kötelező nyári gyakorlatot 2 hetet egyből lepörgettem a suli végével mert szeríntem így könnyebb vólt mint elöbb ezdeni a sulit. tavasszal és előző ősszel már lejárkáltam hosszú hétvégéken és szünetekbe harkányba anyám nyaralójába hogy a harkányi nyaralók feséséből jó pénzeket szakítsak maszekba... Egyből az első nap még be se költöztem a nyaralóba raktam ki a hirdetéseimet a villanyoszlopra hogy festést vállalok. amikor találkoztam egy utcabeli ismerőssel aki a bányamérnökségen dolgozott vezető beosztásba már régebb óta ismertük egymást festettem is nekik meg utcabeliek (nyaralóval) már többször ajánlgatta nekem a bányát de tavasszal és ősszel sok meló vólt nyáron nem számóltam nagy bevételre úgy vóltam vele ha heti 1 nyaraló vagy szoba folyosó összejön már elvagyok félretenni nem fogok de lessz pénzem kajára rezsire fürdőbelépőre meg bejárkálni pécsre siklósra meg csak úgy nyaralgatni... addig addig beszélgettünk még belementem hogy elmegyek a bányába ami biztos bevétel és ha nemtetszik legfeljebb otthagyom...
robbantós brigádba raktak finomrobbantásokhoz kellett furatokat csinálnunk meg néha lapátolni a telephelyen meg a gépeket rendezgetni jó vólt.

@Kopi2000 csak a majki bányába vóltam külszini bányába dolgóztam 2 hónapot meg homokbányába pár hetet... De nem beszéltem mély művelésű bányáról csak az iskola kapcsán ahova azért nem ártana ha már vájárképzés (valami van is nekik úgy tudom) meg majkról ami viszont karban van tartva múzeum jellege miatt mennek a szivattyúk a felsőbb szintek művelhetőek nem saját kútfőből hanem a bánya üzemeltetősége mondta (nem csak úgy kóricáltúnk a bányába hogy mennyetek csak :) ) egyébként végig külszini fejtésről beszéltem. a kaacitás meg mindenhol növelhető pont ez vólt az eredeti hosszászólásom lényege nem a jelenlegi kapacitás hanem a kapacitás növelés.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
offolok egy kicsit nsztalgiázok ha már szóba került. 17 éves vóltam ipari tanuló kötelező nyári gyakorlatot 2 hetet egyből lepörgettem a suli végével mert szeríntem így könnyebb vólt mint elöbb ezdeni a sulit. tavasszal és előző ősszel már lejárkáltam hosszú hétvégéken és szünetekbe harkányba anyám nyaralójába hogy a harkányi nyaralók feséséből jó pénzeket szakítsak maszekba... Egyből az első nap még be se költöztem a nyaralóba raktam ki a hirdetéseimet a villanyoszlopra hogy festést vállalok. amikor találkoztam egy utcabeli ismerőssel aki a bányamérnökségen dolgozott vezető beosztásba már régebb óta ismertük egymást festettem is nekik meg utcabeliek (nyaralóval) már többször ajánlgatta nekem a bányát de tavasszal és ősszel sok meló vólt nyáron nem számóltam nagy bevételre úgy vóltam vele ha heti 1 nyaraló vagy szoba folyosó összejön már elvagyok félretenni nem fogok de lessz pénzem kajára rezsire fürdőbelépőre meg bejárkálni pécsre siklósra meg csak úgy nyaralgatni... addig addig beszélgettünk még belementem hogy elmegyek a bányába ami biztos bevétel és ha nemtetszik legfeljebb otthagyom...
robbantós brigádba raktak finomrobbantásokhoz kellett furatokat csinálnunk meg néha lapátolni a telephelyen meg a gépeket rendezgetni jó vólt.

@Kopi2000 csak a majki bányába vóltam külszini bányába dolgóztam 2 hónapot meg homokbányába pár hetet... De nem beszéltem mély művelésű bányáról csak az iskola kapcsán ahova azért nem ártana ha már vájárképzés (valami van is nekik úgy tudom) meg majkról ami viszont karban van tartva múzeum jellege miatt mennek a szivattyúk a felsőbb szintek művelhetőek nem saját kútfőből hanem a bánya üzemeltetősége mondta (nem csak úgy kóricáltúnk a bányába hogy mennyetek csak :) ) egyébként végig külszini fejtésről beszéltem. a kaacitás meg mindenhol növelhető pont ez vólt az eredeti hosszászólásom lényege nem a jelenlegi kapacitás hanem a kapacitás növelés.
Akkor fogadjunk. En leirtam elozoleg a velemenyemet. Par uveg Gere vagy Bock bor jo lesz tetnek?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Na ne... A kulszini banyaba is kell banyasz, az is szakmunka... De nemcsak a banyasz, hanem a banyagepek is hianyoznak...

Bar voltam 10 eve Salgotarjan mellett, ahova a Banyakapitanysag szakembere vitt el, es lattam, hogy a cigok ugy termelik a szenet, mint kb 300 eve, gyerekmunkaval, biztositatlan uregekbol...

A melyszinti banyak felhagyasa meg nem ugy tortenik, hogy a vagatokat uzemben tartjak, a banyavizet meg kiemelik, hogy barmikor ujrakezdodjon a termeles. De fogadhatunk abban, hogy amit itt leirtal a banyaszattal kapcsolatban, 1 even belul semmi sem fog megvalosulni....
Raktam képet a pécs vasasi bányáról ami már többszőr be beindúlgatott minimális pár kotró jelenleg is dolgozik ha minden igaz. úgyhogy ott tényleg csak bővíteni kellene . pécsen még van szakember pláne hogy több köbánya is üzemel a környékbe... a munkagép igénye ezeknek a külszini fejtéseknek meg nem nagy extra ezekre a kis bányákra nem kell több ezer tonnás körkanalas kotró/maró meg szállítószalag több száz km en. ezeket láncos kotrógépekkel termelni lehet és 8x8 asokkal el lehet hordani... mint ahogy időszakosan csinálják is... igazából semmi új dolog nem lenne csak most nagyobb kapacitásokkal mint eddig.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
nem vagyok nagy matekos ezen a téren de gontolom 10-12 nagyobb kotróval meg 30-40 8x8 assal már komoly mennyiség kitermelhető pécs vasasdi külszini fejtésből a zúzók a helyszinen vannak 3-4-5 évente azért be beindúl a bánya 2-3 kotróval meg egy tucat 8x8 assal... gondolom járják körbe az ország bányáit... vagy nemtudom milyen rendszer alapján művelik.
komoly mennyiséget a jelenlegi igényekhez méretezve értem nem hogy mi vólt komoly mennyiseég 50 éve.
hisz a 2-3 kotrós termelésből is tudtam venni szenet kalocsán (ZRZ bau). direkt azt vettem mert magyar.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
az osztályozó gépek meg nem olyan nagy dolgok kis közepes kapacitásúak már minden tüzépen megtalálhatóak...persze oda komolyabb kell szerintem van is valami régi a helyszinen de ha nincs is nem hiszem hogy egy orbitális összeg lenne. igazából ma gépesíteni könnyebb ezerszer mint 50 éve.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113

Aszódi Attila: Szükségünk van még egy atomerőműre, de nem Pakson

2022. augusztus 27. 8:28


Namost, ha nem Pakson, akkor hol?
Mik a feltételek:
1) legyen az erőműnek hűtővíz, ezért folyó mellett kell lennie (legalábbis célszerű, ha vízzel tudjuk hűteni) --> Duna, Tisza
2) ne legyen közel Budapesthez
3) ne legyen túl közel a határhoz
4) a folyó folyásiránya szerint Budapest alatt legyen, hogy az esetleges szennyezés Budapest ivóvizét ne érintse
stb.
Ezeknek együttesen pont Paks, ami megfelel.
A Duna Budapesttől fölfelé eső szakaszára pedig nem tehetjük 4) miatt.
Maradna akkor a Tisza.
De a Tisza mellé most csak a hülye tenne új erőművet, amikor a háborúhoz az közelebb van. Ráadásul ott csomó terület ártér.

Mit gondoltok, hova máshova lehetne még tenni atomerőművet, ha nem Paksra?
A Tisztára nem lehet atomerőművet építeni, annak a vízhozama nyáron nagyon kicsi. (Szolnokon ebben a pillanatban 66kobmeter/sec) A két erőmű egyszerre pakson meg a Dunában is sok lesz majd néha, pedig ott a kisviz talán 660m3/sec.
Amúgy van olyan atomerőmű aminek mesterséges hutotava van?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
https://www.fabrytuzep.com/szen/ elvileg most is üzemel valami keletmagyarországon is mert nemhiszem hogy tolnamegyéből a sajó környékére vinnék a szenet ez biztos hogy valami környékbeli bánya termék. Bocsánat meg is van Putnokról származik a putnoki bányából.