Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ja, az eredeti cikk:
http://mno.hu/magyar_nemzet_belfoldi_hirei/lehet-hogy-meg-sem-epul-paks-2-1274111

Itt már ködösen célozgatott holmi szakértőkre, meg egyebekre:
<i>"A szakértők szerint egy olyan zárt, a sugárzást az üzemen belül tartó biztonsági rendszert kell majd megterveztetni és megépíteni az erőműhöz, amely további négymilliárd euróba is kerülhet."</i>

És én balga azt hittem, hogy a "sugárzás üzemen belül tartása" eddig is követelmény volt a nukleáris erőműveknél, mint pl. Paks "1"-nél is és csakis így üzemelhet... Persze az egy dolog, hogy én nem tudtam, na de hogy az oroszok sem, sőt, az Európai Unió is csak most jött erre rá Paks "2" kapcsán... Elképesztő, hogy mik vannak! :D
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Az előre kifizetett gáz két nap mulva elfogy az ukránoknak, így az oroszok elzárják a csapot, de ezzel veszélybe kerül az európai gázszállítás is.
http://www.origo.hu/gazdasag/20150224-ket-nap-mulva-leallhat-az-orosz-gazexport-ukrajnanak.html#comments
 
T

torsen

Guest
Egy német tanulmány a napenergia költségéről:
http://www.agora-energiewende.org/fileadmin/downloads/publikationen/Studien/PV_Cost_2050/AgoraEnergiewende_Current_and_Future_Cost_of_PV_Feb2015_web.pdf
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Oroszok gyártanak majd szupravezetőket a CERN-be és az ITER-be.
http://atomenergiainfo.hu/atomenergetika-a-vilagban/a-csmz-bol-a-cern-be-es-az-iter-be
 
M

molnibalage

Guest
Egy német tanulmány a napenergia költségéről:
http://www.agora-energiewende.org/fileadmin/downloads/publikationen/Studien/PV_Cost_2050/AgoraEnergiewende_Current_and_Future_Cost_of_PV_Feb2015_web.pdf

Egy 5 perces átfutás alatt nem látom annak nyomát, ahol a hálózatstabilizással, gradiensekkel azzal, hogy az egész hálózat lefekszik nekik, mert kötelező átvétel van, stb. számolna....
 
T

torsen

Guest
Egy 5 perces átfutás alatt nem látom annak nyomát, ahol a hálózatstabilizással, gradiensekkel azzal, hogy az egész hálózat lefekszik nekik, mert kötelező átvétel van, stb. számolna....
Szerintem nincs is benne...

Biztos nem ez volt a cél. Inkább az elgondolkodtató, hogy szerintük (hangsúlyozom, szerintük) ma, Németországban 8,7 euro centbe kerül a fotovoltatikus úton előállított áram. Ez 10 éve 40 cent volt. Nyilván nem marad ilyen meredek a csökkenés, de azért folytatódik. 9 cent ma durván 27 Ft, Paks II. kapcsán 17Ft/kWh hangzott el, és az nem megy lejjebb, hiszen gyakorlatilag a beruházás költségeit kell elosztani idővel, termelt mennyiséggel.

Szerintem ezeket kellene az emberekkel tudatosítani, és ehhez kellene a teljes nyilvánosság, hogy mennyire sok változós a paksi döntés, és hogy mennyire nehéz is dönteni. Ha a társadalom látná az igyekezetet a probléma megoldására, és látná, milyen szoros a verseny a termelési módok vagy azok átgondolt kombinációi között, belátnák, hogy ez nem népszavazási ügy, de a döntéshozók valóban kitesznek magukért. és nem rablás folyik.

Kíváncsian olvasom majd vissza kommentjeinket 20 év múlva...:)))
 
M

molnibalage

Guest
Csak ez azért nem igaz, mert a jelenlegi hálózatnak van akkora rugalmassága, hogy az elmaradt n+1 szükséges beruházás nem történt meg. É-D-i gernic és a többi. Ha fel akarnák futtatni a jelenlegi 9-10% föké a szél és napenergiát, akkor olyan mennyiségű tározós erőmű kellene, ami fizikailag nem is lehetséges Németország területén. Ennek hol van a költsége?

Ezért vicc az egész a külső körülményeket ennyire mellőző extrapoálció és jósolás. Ennek semmi értelme nincs. Ez PR, semmi több...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
torsen

<i>"Mi lesz szegény németekkel?:)"</i>

Továbbra is szenet hasznának majd, hiszen mint tudjuk annál környezet barátabb és zöldebb megoldás ugyebár nincs. ;-)

Egyébként Paks II-nél csak a megtérülési időre (max. 30 év) 17/Ft/kWh az energia ára. A maradék 30+40 évben jóval ez alatt marad majd.
(Amennyire én tudom a beruházási költségek nélkül 4-5 Ft/kWh körül van egy VVER-1200-asban a megtermelt energia ára.)
A "zöld" energiáknál pedig sokszor a külső költségek nincsenek figyelembe véve!
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
"Biztos nem ez volt a cél. Inkább az elgondolkodtató, hogy szerintük (hangsúlyozom, szerintük) ma, Németországban 8,7 euro centbe kerül a fotovoltatikus úton előállított áram. Ez 10 éve 40 cent volt. Nyilván nem marad ilyen meredek a csökkenés, de azért folytatódik. 9 cent ma durván 27 Ft, Paks II. kapcsán 17Ft/kWh hangzott el, és az nem megy lejjebb, hiszen gyakorlatilag a beruházás költségeit kell elosztani idővel, termelt mennyiséggel."

Az általad idézett adat az átvételi ár a legnagyobb méretű, legalacsonyabb garantált árat élvező új erőművekre. A kisebb kapacitásoknak nagyobb átvételi árat garantálnak, 12,5 centig terjedően (az azért már mindjárt 38 Ft/KWh). Az átvételi árat az elmúlt években igen dinamikusan csökkentették, de az adott időpontban megépült kapacitás az üzembe helyezését követően 20 évig az üzembe helyezéskor érvényes árat kapja fixen. Ezért a jelenleg meglévő kapacitásokra fizetett átlagos átvételi ár 32 cent, azaz majdnem 100 Ft/KWh. Ez a valóság, ami ugye kicsit másként néz ki, mint a marketing ábra. Az új kapacitások átvételi árnak csökkentése azzal járt, hogy kevésbé éri meg új naperőművet építeni. A csökkentés 2012-ben volt igazán látványos. A következmény, hogy az adott évben újonnan beépített kapacitás a 2010-2012-ben jellemző 7,4-7,6 GW/év-ről 2014-re a negyedére, 1,9 GW-ra csökkent. Ezt is főleg kis méretű rendszerekként építik be, azaz nem a 27, hanem a 38 Ft/KWh-s átvételi árat kihasználva. Az új kapacitásokon belül még nagyobb a házi rendszerek aránya. A házi rendszereknél kétirányú villanyórát használnak, a termelés és fogyasztás nettósításával, tehát ha jól van méretezve, akkor a 29 centes lakossági bruttó áramáron termel, ami majdnem 90 Ft/KWh.

Ezek csak az átvételi árak és nem tartalmazzák a beruházás oldali támogatásokat.

Pont a nagy megújuló kísérlet következtében az általad említett 10 éves időszakban, 2004-ről 2014-re a német bruttó lakossági áramár 17 centről 29 centre, a nettó ipari áramár bő 6-ról majdnem 12 centre nőtt.

Ennyit a 8,7 centes német marketing bullshit és Paks II valós költségének összehasonlításáról.

Plusz természetesen az is igaz, amit Molni írt. A beruházóknak jelenleg csak a csupaszt termelő kapacitást kell megépíteni egy amúgy szabályozhatatlan termelési módnál és kapnak hozzá beruházás oldali támogatást, 20 éves garantált átvételt és magas, fix átvételi árat. A kiegyenlítéshez szükséges beruházások (meg azoknak a nap- és szélenergia alap beruházásaihoz képest többszörös költsége) sehol sincsenek.

Annyiban pontosítanám Molnit, hogy a német villamosenergia rendszer rugalmassága már most sem elég a szél- és napáram termelés kilengéseinek kiegyenlítésére. A németek a szomszédos országok villamos energia rendszerének puffereit is rendszeresen használják és tolják át a felesleges áramot, illetve importálnak szélcsendben és sötétben. Az EU negyede a német kísérlet következményeit próbálja kiegyenlíteni. De még a szomszédok segítségével sem tud elég gyorsan reagálni a rendszerirányítás, ezért a német ipari termelők arra panaszkodnak, hogy sem a frekvenciát, sem a feszültséget nem képes stabilan tartani a rendszerirányító.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Továbbra is szenet hasznának majd, hiszen mint tudjuk annál környezet barátabb és zöldebb megoldás ugyebár nincs. ;-)

Hát még az milyen környezetbarát, amikor a meglóduló szél- vagy napáram miatt a szenes erőművet lekapcsolják a generátorról, de leállítani nem merik, mert ha nincs forgó tartalék és lanyhul a szél, akkor összeomlik a rendszer. Felfűteni meg elég hosszú idő egy ilyen leállított erőművet.
 
T

torsen

Guest
Valószínűleg mindenkinek (valamilyen mértékben) igaza van. Én nem a napenergia mellett tettem le a voksom, annyit én is értek a villanyhoz, hogy ez önmagában nem oldja meg (a jelenlegi technológiával) a problémát. Én azért linkeltem be ezt a tanulmányt, mert nem hazai (vagyis rögtön pártos) hanem német, amit talán objektívebbnek lehet tekinteni. Amúgy biztosan meg kell teremteni a centralizált/decentralizált termelésben az atom/nap/szél/víz megfelelő arányait. A szenet meg hagyni kéne a fenébe, szerintem ezt a németeknél sem gondolják komolyan csak a szénlobby (a lengyel-német határon már háborognak az emberek az új bánya és erőmű miatt).
Egyébként (állítólag, erre nincs bizonyítékom!) a Mercedes kecskeméti beruházásánál az utolsó körös döntésben fontos szerepe volt a hálózati biztonságnak, az áramkimaradások arányának kis értéke. (Ott két perces takt van, 2 percenként esik le egy CLA)
 
M

molnibalage

Guest
Annyiban pontosítanám Molnit, hogy a német villamosenergia rendszer rugalmassága már most sem elég a szél- és napáram termelés kilengéseinek kiegyenlítésére. A németek a szomszédos országok villamos energia rendszerének puffereit is rendszeresen használják és tolják át a felesleges áramot, illetve importálnak szélcsendben és sötétben. Az EU negyede a német kísérlet következményeit próbálja kiegyenlíteni. De még a szomszédok segítségével sem tud elég gyorsan reagálni a rendszerirányítás, ezért a német ipari termelők arra panaszkodnak, hogy sem a frekvenciát, sem a feszültséget nem képes stabilan tartani a rendszerirányító

Pontosan. Ezért vicc az egész "zöld áram" bohóckodás.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
30 évre titkosítottál Paks2 szerződését.
http://www.origo.hu/gazdasag/20150227-megszavazta-a-bizottsag-30-evre-titkosithatjak-paks2-t.html
Ennek mi értelme?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Litvánia LNG szállításról írt alá szerződést az amerikaiakkal.
http://news.yahoo.com/lithuania-signs-us-deal-replace-russian-gas-232614157.html
A cikkből épp az ár maradt ki és hogy az mit tartalmaz.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
http://444.hu/2015/03/01/az-energiaszabalyozas-miatt-kotelezettsegszegesi-eljarast-inditott-magyarorszag-ellen-az-europai-bizottsag/
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
A megújuló energiaforrások népszerűsítése érdekében két svájci pilóta egy napenergiával meghajtott repülővel készül körbeutazni a Földet. Azt nem írja, hogy közben leszállnak-e, de szerintem igen, mert ha folyamatosan mennének akkoris 20+ nap kellene hozza.
http://news.yahoo.com/solar-plane-passes-test-ahead-planned-world-tour-080315025.html
A cikk érdekes, de az egész projekt szerintem a népszerűsítés helyett inkább azt mutatja be, hogy ez egy drága és helyigényes elektromosság-termelő technológia, viszont megvannak azok a területek is, ahol lehet- és érdemes használni, de ez nem egy ország villamosárammal való ellátása.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Végleges, 2045-ig titkosították a Paks2-vel kapcsolatos részleteket.
http://www.origo.hu/itthon/20150303-paksi-titok-unokaink-sem-fogjak-latni.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Szerintem is maga az atomerőmű ötlete jó és kell, de minimum a pénzügyi részét nem szabadott volna titkosítsák.