Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
Tudom, hogy már késő van kávé helyetti cikket bevágni, de hátha valaki csak reggel olvassa el.
http://www.origo.hu/gazdasag/20150216-a-paksi-beruhazas-leallitasat-kovetelik.html
A grínpísz megrendelésére készített objektív felmérés szerint a magyarok 60 százaléka elutasítja a Paks2-t és egyéb finomságok.
 
M

molnibalage

Guest
Már láttam. Félelmetes, hogy a kommentelők között is mekkora idióták vannak. És a legszebb az, hogy mindig a természettudományos és műszaki analfabéták verik legjobban az asztalt...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
Ennél amúgy van súlyosabb is.
Volt két cikk, egy régebbiben azt fejtegették grínpíszék, hogy társadalmi vitát kellett volna folytatni Paks2-ről és civil szervezeteketet meg vallási vezetőket bevonni a tárgyalásokba. (gondolom mert olyan sok az atomenergiában járatos mérnök az országban és mert pl H. S. fel tudja imátkozni a szektájával 5%-os dúsítottsági szintre a nyers uránércet)

Egy pát hetes ckkben meg az egyik szakértő azt fejtegette, hogy ugyanakkora kapacitású nap- meg szélenergiapark kivitelezhető lenne Paks2 árából. Ezt én kétlem, de talán valami csoda folytán hátha összejön. Csak akkor jött a keresztkérdés, hogy mi van az éjszakákkal, felhős idővel, szél nélküli idővel, stb amikor nem termelnek ezek. És így az összkapacitás 1/6-od részét tudják átlagosan megtermelni. A szakértő meg erre rávágta, hogy nem gond, hatszorosára kell méretezni a parkot, és akkor pont kijön a teljesítmény. A hülyéjének persze már nem esett le, hogy az 6x annyi pénzbe is kerül, és az minden lesz csak nem egyenletes teljesítményleadás.
 
T

torsen

Guest
Az, hogy kell, vagy nem kell,egy kérdés, talán igen, talán nem. Szerintem a legdurvább a teljes infóelzárás,amit ezzel az idők végezetéig történő titkosítással csinálnak.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
Érdekes, hogy mindig csak a Greenpeace által készíttetett kutatásokban Paks ellenes a közvélemény.

Ezt hívják irányított közvélemény kutatásnak.

Megkérdezik, hogy "Ön szerint a kártyán felsoroltak közül melyik a két legfontosabb érv a Paksi Atomerőmű két új blokkjának megépítése ellen?" Bármely kérdés esetén, ha csak egyoldalúan vannak érvek felsorolva vagy mellette, vagy ellene, akkor a válaszadók a legritkábban választják az egyik sem lehetőséget, hiszen arra lettek felszólítva, hogy válasszanak az egyoldalú érvek közül, azok között állítsanak fel sorrendet. Természetesen az atomerőmű melletti érvekről nem kaptak kártyát és azok közül nem kellett választani.

Azután ugyanezt eljátszották a megújulókkal is: "Ön szerint a kártyán felsoroltak közül a leginkább mi segítené a megújuló energiaforrások nagyobb elterjedését Magyarországon?"

Majd azok után, hogy Paks ellen és a megújulók mellett adtak érveket a megkérdezettek szájába, megkérdezik őket, hogy mi a véleményük Paksról, milyen energiát használjuk és kiváltható-e Paks mással, például megújulókkal.

Mindig is tudtam, hogy a Medián előszeretettel manipulálja a kutatásokat, de ilyen nyilvánvalóan, pofátlanul csinálni az már tényleg a szakma legalja.

Az meg a másik kérdés, hogy mióta szokás szakmai kérdéseket közvélemény kutatással eldönteni? Netán közvémény kutatással döntsük el, hogy hogyan működjön a vegyiparunk, mit hogyan csináljon a légi irányítás és milyen növényeket hol termesszünk?
 
M

molnibalage

Guest
A kérdést úgy tenném fel.

Támogatja Paks 2-őt vagy ön "zöld energia" párti. Németország ezt az utat járja, a német áramár kb. duplája a magyarnak úgy, hogy nem 35-40% a fogyasztásban a "zöld áram", hanem csak 10%.

Ja, hogy ilyet nem kérdez senki, mert a válasz egyértelmű lenne... Elevel fizikailag képtelenség ezekkel a viccerőművekkel kiváltani bármit. Aki továbbra is ezt szajkózza először felvilágosítanám, de további mantrázás esetén legszívesebben pofánrúgnám...
 
D

danielblack

Guest
A kérdést úgy tenném fel.

Támogatja Paks 2-őt vagy ön "zöld energia" párti. Németország ezt az utat járja, a német áramár kb. duplája a magyarnak úgy, hogy nem 35-40% a fogyasztásban a "zöld áram", hanem csak 10%.

Ja, hogy ilyet nem kérdez senki, mert a válasz egyértelmű lenne... Elevel fizikailag képtelenség ezekkel a viccerőművekkel kiváltani bármit. Aki továbbra is ezt szajkózza először felvilágosítanám, de további mantrázás esetén legszívesebben pofánrúgnám...

Olvastál már nemzeti konzultációt? :-D Abban kb így teszik fel a kérdéseket :-D Szóval lehet nem lőttél messze, és találkozunk még ilyen tartalmú borítékkal a postaládánkban :-D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 135
59 680
113
Egy kis rövid hír Paks II kapcsán:
http://atomenergiainfo.hu/atomenergetika-a-vilagban/a-roszatom-nem-allna-meg-a-ket-uj-blokknal
 
M

molnibalage

Guest
A "magyar gazdaság gyors fejlődése résznél" röhögtem egy jót. Azért ennyire nyalni a kormány seggét nem kéne...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
Világszerte a gyenge növekedési várakozások és a magas kitermelési volumen miatt egyesek már 10-20 dolláros olajról beszélnek.
http://finance.yahoo.com/news/ready-10-oil-230002605.html
Kiváncsi vagyok, hogy ki fog annyiért kitermelni, főleg ha minden liter olajon csak veszítesz, mert a kitermelési költség meg a szállítás több lesz, mint az ára.
 
T

torsen

Guest
Kiváncsi vagyok, hogy ki fog annyiért kitermelni, főleg ha minden liter olajon csak veszítesz, mert a kitermelési költség meg a szállítás több lesz, mint az ára.

Akinek korábbról van felhalmozott tartaléka, és kihúzza vele a nehéz időket! De megéri neki mert padlóra küldi a versenytársakat. Szerintem az arabok lesznek ezek. Az oroszokat máris roggyantja az olajár, Venezuela mindent felél, az északi-tengeri olaj meg nagyon drága. Arábiában ha leszúrsz egy botot a homokba, már bugyog is az olaj. A világ legnagyobb befektetési alapjai között ott vannak az arabok, főleg az Emírségek és Kuwait. A meggyengült kitermelőket meg "megsegíti", értsd megvásárolja Kína.

Egy hír:
http://www.tozsdeforum.hu/uzlet-2/gazdasag/a-matraban-lesz-a-legnagyobb-naperomunk/
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
Ha minden liter olajon veszítesz, akkor olcsóbb ha nem termelsz, úgy tovább kitartanak a tartalékaid és az olajad is megmarad. Ezt az árat is a kereslet meg a kínálat határozza meg, ha a többiek leállnak, akkor a szaudiak sem tudnak annyi olajat termelni, hogy kielégítsék a keresletet és felmegy az ár. Akkor meg újra be lehet szállni a kitermelésbe.
 
M

molnibalage

Guest
Akinek korábbról van felhalmozott tartaléka, és kihúzza vele a nehéz időket!
Egyes országoknak vannak komolyabb stratiégiai tartalékai, de az, hogy a termelők hosszabb távon hova tudnának elpakolni annyi olajat...? Nem vagyok meggyőzve affelől, hogy komoly pufferelési lehetőségeik vannak, mert az egész kőolaj ipar lényege az, hogy nem legyen erre szükség.
 

warrior

Member
2014. február 25.
170
4
18
A már kitermelt tartalék nem tart sokáig, ám minden liter olajon nem veszítesz, mert vannak olcsóbban de drágábban termelő kutak is. /És fontos a minőség is, mert pl. a norvég olajnak - mely a legjobb minőségű - drágább a kitermelése, ám olcsóbb a finomítása./ Így a legdrágábban termelő kutakat ideiglenesen lezárod, és a többin növeled a termelést. A bevételed ugyan csökken, de legalább nem roppan össze az olaj híján életképtelen gazdaságod. /Sok ország egyetlen bevétele az olaj eladása./
Az "olcsó olaj" 1 ideig még marad, mert a rászoruló országok a tönkremenés helyett inkább a kitermelést fogják növelni.
Az orosz gazdaság alapját az ásványkincsek és az energiahordozók kitermelése, és az így nyert a nyersanyagok eladása adja. Ezt azért az oroszimádóknak is látniuk kéne!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
warrior nem érted. Ha egy hordó olaj (legyen a Brent vagy a WTI, mert azoknak van jegyzett árfolyama) kitermelése és szállítása 12 dollárba kerül, a tőzsdei spot árfolyam meg leesik 11 dollárra (a szaudiaknak lehet ha még megéri), akkor minden hordón veszítesz 1 dollárt. Akkor meg mi a francnak termelnél ki egy literrel is, függetlenül attól, hogy erre alapszik a gazdaságod egy fontos bevételi forrása vagy sem. Ha veszítesz csak rajta akkor nem termelsz és kész, semennyit. Mert abban a pillanatban a nemtermelés jövedelmezőbb, mint a termelés, így lassabban fogynak a tartalékaid, és a kieső kínálat is felnyomja az árakat.
 

warrior

Member
2014. február 25.
170
4
18
Ezért nem eshet az általad említett szint alá, hanem néhány dollárral mindig fölötte marad. De egyhamar nem fog visszamenni mondjuk a tavalyi szintre, mert a rászorulók nyomni fogják a termést.
Az OPEC esetleges beavatkozása meg alig emelhet az árakon, mert sok ország nem tagja a szervezetnek.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
31 571
113
Mindenki addig nyomja a termelést, amíg a piaci ár még megéri neki. Ez termelőnként változik, így van aki hamarabb-, van aki későb száll ki, de veszteséggel senki nem fog termelni, max ha reális esélyt lát arra, hogy rövid távon kinyírja a konkurenciát, de ez így nagyon drága megoldás, mert a konkurencia egyszerűen leállíthatja a termelést és kivár, ez meg olcsóbb így tovább húzható állapot.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
1. A beruházással együtt az alternatív kitermelési lehetőségek (palaolaj, olajhomok) 85-100 dollárnál térülnek meg. A mélytengeri fúrások 70-120 dollár között. A kontinentális padok sekélyebb tengeri fúrásai és nehezen megközelíthető, távoli területek fúrásai 50-70 dollár között. Ugyanebbe a sávba tartoznak azon hagyományos mezők, amelyeknél viszonylag friss a beruházás, mert az utóbbi időben számottevően emelkedtek a költségek. Ilyen beruházásoknak, új kutaknak most épp nincs értelme. Viszont a meglévő kutak termelése folyamatosan csökken. Azaz már attól is csökkenne ilyen árszinten, középtávon a kitermelés, hogy a beruházásokat visszafogják.

2. A magas költségszintű, nagy hitelállománnyal rendelkező, kisebb tartalékkal bíró olajcégek egy része már most is kritikus helyzetben van. Ha egy cég bedől, akkor annak a kútjai attól függetlenül leállnak, hogy az adott kút közvetlen kitermelési költsége alacsonyabb az olajár - szállítási költségeknél.

3. A beruházási költségek nélküli kitermelési önköltség a legolcsóbb szaúdi kutaknál valóban 20 dollár alatt van, de ezek a kirívó példák. 50 dolláros árszintnél már a kitermelési kapacitások 5-10 %-nál a közvetlen önköltség sem térül meg, tehát tiszta veszteség működtetni a kutat. 20 dollárnál már a kitermelési kapacitások több, mint 2/3-a csak a változó költségeket nézve is veszteséget termelne.

4. ha nem csak a kitermelő cég profitját nézzük, hanem az ország adóbevételét is, akkor sokkal magasabb olajár a reális. Szaúd-Arábiának is 80-90 dollár kell az egyensúlyi költségvetéshez jó néhány nagy kitermelőnek 100 dollár feletti. Átmenetileg együtt lehet élni némi hiánnyal, de megfeleződött olajárral tartósan legfeljebb az oroszok bírják pont azért, mert a rubel is hasonló mértékben gyengült, azaz rubelben az olajár nem csökkent érdemben és a kitermelési költségek is legnagyobb részben rubelben jelentkeznek, illetve a költségvetés is abban készül. De meg kell nézni, hogy a többi nagy kitermelő Például az arabok) fizetőeszközei sokkal kisebb mértékben gyengültek, tehát az ő költségvetésüket szinte tompítatlanul éri a negatív hatás.

5. Nem csak olajcégek, hanem egész országok is fejre állhatnak az alacsony olajártól. Nyilván Szaúd-Arábia nem, mert nekik az oroszokét is bőven meghaladó, óriási tartalékaik vannak, de ez az ország megint csak a legkirívóbb példa. Ha az a kérdés, hogy a nagyobb exportőrök közül ki kerül először padlóra, akkor Irak. Náluk párhuzamosan fut az olajár esés hatása, a háború az ország északi részén és az erőltetett fegyverkezés. Irak a világ 3. legnagyobb exportőre. Szaúd-Arábiának nagy a szája a hatalmas tartalékai és alacsony kitermelési költsége mellett, de az újra káoszba süllyedő, szomszédos és fegyverekkel megpakolt Iraknak ők sem örülnének. Azután jön Venezuela az eleve ronda nagy deficitjével. Nekik az a szerencséjük, hogy kezelhetően alacsony az adósságuk. Utána jön Nigéria és Angola. Azután Irán és pár kisebb öböl menti arab ország. Ezek közül akár csak egy ország ideiglenes kiesése is pánikszerű áremelkedéshez vezethet.

6. Az egy téveszme, hogy Szaúd-Arábiának megéri kiszorítani az alternatív termelőket az alacsony olajárral. Az egyik probléma ezzel az elképzeléssel az, hogy Szaúd-Arábia nem növeli, csak szinten tartja a kitermelését, tehát számára többlet mennyiségként semmi sem jelentkezik bármilyen kiszorításból. A másik, hogy a palaolaj és olajhomok kitermelés a világ olajkínálatának 3 %-át teszi ki. 3 %-nyi kiszorítása a piacról hol éri meg, hogyan ellensúlyozza a bevétel 50 %-os csökkenését? Még a mélytengeri és nehezen megközelíthető fúrások kiszorításával is csak 5-10 % nyomható ki a piacról. Ehhez képest aránytalan az elszenvedett árcsökkenés. Mi jó van Szaúd-Arábiának abban, hogy megfelezte a bevételeit? A harmadik, hogy a pillanatnyilag kiszorított kitermelési kapacitások újra termelésbe állnak, ahogy visszaemelkedik az olajár. Tehát a kiszorítás csak átmeneti, csak arra az időszakra igaz, amíg egyébként is önmagát szívatja az a termelő, aki hozzájárul az ár alacsonyan tartásához.
 
T

torsen

Guest
<blockquote>Akinek korábbról van felhalmozott tartaléka, és kihúzza vele a nehéz időket!
Egyes országoknak vannak komolyabb stratiégiai tartalékai, de az, hogy a termelők hosszabb távon hova tudnának elpakolni annyi olajat...? Nem vagyok meggyőzve affelől, hogy komoly pufferelési lehetőségeik vannak, mert az egész kőolaj ipar lényege az, hogy nem legyen erre szükség.</blockquote>

Én speciel pénzügyi tartalékra gondoltam, nem olajra. A legnagyobb pénzügyi befektetési alapok között jó néhány arab van, de sem venezuelairól, sem oroszról nem tudok. Azt viszont már írogatják, hogy pl. a norvégoknál van némi idegesség.