Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
250 km, dieseles vagy, tehát kicsi a fogyasztásod, legyen 6,5 liter, mert van hegymenet is, de mivel családdal mégy, ezért nem száguldasz idióta mód, jó neked a 130 is a pályán.

-> 16,25l -> 11618 Ft. Anyu és apu két forralt borának az ára a pesti adventi vásárban.
Nem egészen. A Verso-m átlagos fogyasztás 7,5 körül mozog. Városban kevesebbet fogyaszt érdekes mód nálam. De pl. most hirtelen ránéztem egy dízel Ford Galaxyra is, és annak is ekörül alakul a fogyasztása. Hiába egy 7üléses autó nem egy Seicento. 1,6t. :cool:

-> 16,25l -> 11618 Ft. Anyu és apu két forralt borának az ára a pesti adventi vásárban.
Fasssságokra nem költök. De gondolom te azért már tudod, hogy milyen ízesítésűeket lehet kapni!
:)
Ennyi talán kijön a családi adókedvezményből, de ha nem, akkor mondogasd a családnak, hogy O1G miatt, vagy Soros miatt, mindegy is. Hol van az a kurvanagy életszínvonal növekedés, amire itt verte a faszát mindenki, nehogy már ne jöjjön ki ennyi egy hétvégi családi kirándulásra?

Szerk: amúgy nem az az érdekes, hogy 11618, hanem mennyivel drágább, mintha 480-ért mennél: 3818 ft-al. Egy kiló disznósajt. Nem mondom, hogy semmi, de nem a világ vége.
Mondom, hogy én különben megtehetném! Csakhát vidékről jöttem, és nálunk annak idején nem kolbászból volt a kerítés.
De megnyugodhatsz, a vidéki és pesti néplélek is először a fakultatív utazgatásokon fog elkezdeni spórolni. És hidd el, hogy inkább megveszi a seggén a disznósajtot, minthogy utazgasson. :cool:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én nem az üzemanyag keretből szoktam kirándulni, nyaralni, stb, hanem a szabadidő költségkeretből. Az éttermet is a havi bevásárlás költségkeretbe számolod el?
Alapvetően nincsenek költségkeretek, csak kb. inkább érzésre mondom azt hogy ha hirtelen 17ezret kellene üzemanyagra elverni egy kirándulásra, akkor leülök és megvárom, míg elmúlik. :cool:
Ha lennének havi kereteink, akkor az ilyen kirándulásokat inkább az üzemanyagkeretből gondolnám ki.
Értsd: azon gondolkodnék el, hogy mondjuk a havi elméleti 2 tank üzemanyag majd felét el akarom e csapni egy ilyen kirándulásra.
A nyaralás meg egy egészen más dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Azért nem fog vonattal menni mert az egy négy fős családnak drágább mint az autó benzinköltsége.
Mi a hétvégén mentünk volna ketten Rezi-Sümeg Kéktúrát, Budapestről a benzin 18e (nekem elég a 110 pályán is, tudom, nyomibuzi vagyok, a férfiak 160 alá nem engedik), sajnos családi okok kettőbe csapták.
Vonattal 12 ezer forint két főre, és sokkal tovább tart az út.
Valamint vasárnap Sümegen csak a 10:29-es Rezibe menő buszt érem el vonattal, a korábbit nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
M

molnibalage

Guest
Meg fogod látni mennyi embert!
Egy fél év múlva térjünk vissza erre, amikor a földbe állt belföldi turizmust fogjuk elemezgetni...
Most hétvégén pont ugyan erről beszélgettünk egy ismerős 1 gyerekes middle class családdal.
Akkor ezúton gratulálok azon állampolgárinak, akiknek az általános iskolai matek sem megy és ez alapján hoznak döntést.
Mondom, hogy fingod sincs az autók valós fogyasztásáról! Még mindig nem használsz és birtokolsz életszerűen autót.
Hogy ne lenne?
A tököm teli van azzal a faszsággal, hogy autódnak kell lenni, hogy tudd mennyit fogyaszt.
  • A CÉGES autók, amikor autópályáznak rendszeresen voltak 7L alatti fogyasztással.
  • A bátyus saját használatú céges kocsija is 7 L táján van úgy, hogy szinte csak városban használja.
  • És elég sok kocsiban ültem életem során, aminek láttam a görgetett átlagát akár 250 ezer km feletti használat során is.
Ez alapján árul már el, hogy milyen csodamágia okozna a 6-7 literes átlagból kilépést, ha láttam kb. 30 autó átlagfogyasztását sok milló km-re?
Ehhez miért kell saját kocsi?

Ez olyan marhaság, mintha nem tudnád egy épület magasságát megmérni, mert nincs saját felhkarcoód.
Mi ez a hülyeség...?

Replőgépek fogyasztását megmondom FM alapján, de MÉRT adatok alapján sok millió km-ből, valamiért nem megy szerint.
Az igen...

Amúgy a legszebb az, hogy semmi jelentőség nincs a vitában, mert nem látod azt, hogy az sem számít, ha 6 liter lenne vagy 9 a fogyasztás?
Nem vetted még észre, hogy mindenki röhög azon a saját életedből vett példákon, amelyek minden életszerűséget nélkülöznek? :cool:
Min? Hogy egy agglomerációs autózás 2x20 km? Pont az autóbuzik jöttek ezzel a számmal tonnaszám mennyiségben a villanyautós vitáknál.
A bátyus a kocsijában nem tett 15-20 ezer km-nél soha többet. Ebből az egyik év az volt, amikor Hollandiáig autózott majd vissza.
Ha van 40.000Ft a családi költségvetésben üzemanyagra, akkor nem azt fogod nézni, hogy mennyibe kerül a többlet, hanem hogyha elmegyek kirándulni, akkor mondjuk 46.000Ft-ra ugrik az üzemanyag költség, és az mondod, hogy ezt most inkább kihagyom.
Majd inkább elcseszem a pénzem a lakóhelyem közvetlen környezetében.
Ha nekem valamire van 40k-m, akkor van 46k-m is.
A TV-t is most vettem 180k-ért, amiből 10k a kitolt garancia volt.
Mert, ha van rá 170k, akkor van rá 180k is.

De értem én, hogy a magyarok nagy átlagban számolni nem tudó fillérbaszók.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Ha van 40.000Ft a családi költségvetésben üzemanyagra, akkor nem azt fogod nézni, hogy mennyibe kerül a többlet, hanem hogyha elmegyek kirándulni, akkor mondjuk 46.000Ft-ra ugrik az üzemanyag költség, és az mondod, hogy ezt most inkább kihagyom.
Majd inkább elcseszem a pénzem a lakóhelyem közvetlen környezetében.
ha hirtelen 17ezret kellene üzemanyagra elverni egy kirándulásra, akkor leülök és megvárom, míg elmúlik. :cool:
Elmúlik a tél is, elmúlik a nyár is, aztán majd csak a szép emlék marad, hogy milyen jó volt otthon ülni a szobbáan, a száraz kenyeret rágcsálva megtakarítani azt a pénzt, ami jövőre a felét se éri már!
Ha lennének havi kereteink, akkor az ilyen kirándulásokat inkább az üzemanyagkeretből gondolnám ki.
De ha a munkába járás üzemanyagköltsége 40k fölé meg, akkor nyugtass meg, hogy nem maradsz otthon!
Fasssságokra nem költök. De gondolom te azért már tudod, hogy milyen ízesítésűeket lehet kapni!
Még nem kóstoltam, de biztos egyik se olyan keserű, mint te.

Mondom, hogy én különben megtehetném! Csakhát vidékről jöttem, és nálunk annak idején nem kolbászból volt a kerítés.
Jó lehet a családnak nézni a friss kenyeret, amikor mondod nekik, hogy megtehetnénk, hogy megesszük, de van még a szárazból, mi gógyis vidékiek vagyunk! Van pár gógyis tippem: Elmehetsz a családdal a Normafára is! Csak nehogy közöld a családdal, amikor odaértél, hogy mégsincs hóember építés, mert fizetős lett a parkolás, és megtehetnénk, hogy kifizetem, de nem volt kolbászból a kerítés!

a vidéki és pesti néplélek is először a fakultatív utazgatásokon fog elkezdeni spórolni
Az biztos, hogy nem a minőségi ételeken, mert az nem sokat vesznek sajnos honfitársaink.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha nekem valamire van 40k-m, akkor van 46k-m is.
Így van! Így lettünk a devizaadósok országa! :oops:
A TV-t is most vettem 180k-ért, amiből 10k a kitolt garancia volt.
Mert, ha van rá 170k, akkor van rá 180k is.
:D na pont az ilyen ragyogó ötletek miatt szokott az eszesebbje röhögni a példáidon.
Azt meséltem már neked, hogy az ilyen kitolt garancia a világ legnagyobb átb@szása? Mennyire is toltad ki a garanciát? 2-ről 3 évre-3-ról-5évre?
Akkor most gondold végig, hogy a családodban, az ismerettségi körödben hány olyan vadiúj tévé volt, amelyik a 3., 4. vagy az 5. évben ment tönkre!
Vagy bármilyen háztartási nagygép! Ezek általában vagy már a tervezett élettartam elején kipukkannak (arra meg ugye ott a normál garancia), vagy 8-10-15 év múlva.
Ezek a bővített granciák nem a gyártótól származnak, hanem általában biztosítás alapú konstrukciók. Vagy szimplán csak a forgalmazónak kell egy kis extra pénz MOST, aztán bekockáztatja, hogy nem megy tönkre az eszköz úgy sem. Ebben van némi tapasztalatuk. Ha meg mégis tönkremegy, és esetleg olyan pedáns vagy, hogy 5 év után sem a macsakaalomból kell kiszedni a gar. papírokat, és vissza tudod vinni, akkor majd jól kijavíttatja saját költségen (a legtöbb embernek elvész vagy a blokk, vagy a gar. papír, vagy mindkettő). Akkor már nem kell újat adnia.

Te meg odaadod neki a kis üzemanyagra félretett 10.000-edet. :oops: Ami lehet, hogy NOW megduplázza a hasznát a nyomorult TV-n, mosógépen, vagy gőz hajtású maszturbátoron.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Így van! Így lettünk a devizaadósok országa! :oops:
Nem, hanem a helytelen kockázatelemzés miatt...
Azt meséltem már neked, hogy az ilyen kitolt garancia a világ legnagyobb átb@szása?
Mint pl. ez..
a legtöbb embernek elvész vagy a blokk, vagy a gar. papír, vagy mindkettő
Szerintem aki kiterjesztett garanciát köt, annak nem, az tudatosabb ilyen téren, tipikusan égette már meg magát ilyesmivel.

Te meg odaadod neki a kis üzemanyagra félretett 10.000-edet.
Holott akár otthon is maradhatnál belőle, és várhatnád az inflációt!
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
Amúgy ha már biztosítás, még tavaly akartam volna képernyőcsere után telefonomra kötni egyet. Ugyanis kijelzővédő fólia ide vagy oda, pont úgy esett pofára, hogy a képernyő 2/3-a elsötétült, garancia nem fedezi, hivatalos szerviz 1 hónapnyi pöcsmörgő papírmunka (és nem fizetnek), szóval cseréltethettem magam maszekban. Ám miután kiderült, hogy drágább lenne, mint a kocsi éves kötelezője, inkább hagytam ahol van. Ennyiért inkább cseréltetem még egyszer vagy veszek másikat
 
M

molnibalage

Guest
Így van! Így lettünk a devizaadósok országa! :oops:
Ez az a pont, ahol hajlamos vagyok arra, hogy feltételezzem, hogy nem olvastad amit írtam az évek során vagy memóriád tart a zéróhoz.

  1. Soha semmilyen hitelem nem volt egy vonalvastasgányi diákhitelt leszámítva, amit azonnal visszatoltam a fizetésemből egy összegben.
  2. Most lakáshitel van, de itt is inkább választom a magas havi törlesztőt, hogy rövid legyen a futamidő és teljes visszafizetendő összeg kicsi. Befelér. Úgy vettem fel hitelt, hogy akkor is tudnánk fizetni, ha egyikünk sem keresne semmit több, mint 1 évig és van rajta biztosítás is, ha valami baj érne engem vagy az asszonyt és keresőképtelenek lennék. (Ez "csak" havi 7k-ba kerül.)
  3. Elég sokszor ostoroztam a sok felelőlenül hitelfelvevőt és semennyire sem tervezőt.
Szóval ezzel annyira mellélőttél, hogy arra szavak nincsenek.
Mert én csak nagyon indokolt esetben költök, de akkor úgy, hogy whatever módon. Ha valami X-be kerül, akkro 1,1x is bele kell hogy férjen. Ha nem, akkor nem engedhetem meg magamnak, ha ilyen fillérbaszó lennék.

:D na pont az ilyen ragyogó ötletek miatt szokott az eszesebbje röhögni a példáidon.
Azt meséltem már neked, hogy az ilyen kitolt garancia a világ legnagyobb átb@szása? Mennyire is toltad ki a garanciát? 2-ről 3 évre-3-ról-5évre?
Akkor most gondold végig, hogy a családodban, az ismerettségi körödben hány olyan vadiúj tévé volt, amelyik a 3., 4. vagy az 5. évben ment tönkre!
Volt.
Nem TV, monitor 1,5 év után.

Amúgy meg ez is hogyan jön ide?
Példa volt arra, hogy nem sajnáltam rá, mert én indokoltnak láttam.
Nem arra volt példa, hogy van-e értelme.

Ha valaki 40k-t költene valamire, de 46-ot nem, bocs, az nem engedheti meg magának.

Az elveszett papírokról.
A 16 éves koromban készült talpbetét is meg volt és el volt téve.
Emlékben megőriztem.
De szerintem a 2012-ben vásárolt gépem adatait honnan szedtem elő?
Mappákban rendszerezve vannak a papírjam kategória szerint.
Persze értem én, hogy trehány és nemtörődöm embereknek ez felfoghatatlan.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and cirqle

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Amúgy ha már biztosítás, még tavaly akartam volna képernyőcsere után telefonomra kötni egyet. Ugyanis kijelzővédő fólia ide vagy oda, pont úgy esett pofára, hogy a képernyő 2/3-a elsötétült, garancia nem fedezi, hivatalos szerviz 1 hónapnyi pöcsmörgő papírmunka (és nem fizetnek), szóval cseréltethettem magam maszekban. Ám miután kiderült, hogy drágább lenne, mint a kocsi éves kötelezője, inkább hagytam ahol van. Ennyiért inkább cseréltetem még egyszer vagy veszek másikat
Ilyet kell venni ezt én sem tudom összetörni :D https://www.catphones.com/hu-hu/cat-s62-pro-smartphone/
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 314
14 061
113
Holnap bejelentés lesz :
(jaj, nem ide akartam betenni, hanem a villamosenergia-termelésbe ... o_O )


Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma vasárnap bejelentette, hogy ezen a héten "jelentős tudományos áttörést" jelent be a magfúziós kutatás terén.

A Financial Times vasárnap arról számolt be, hogy a kaliforniai Lawrence National Laboratory tudósai Livermore-ban "nettó energianyereséget" regisztráltak egy kísérleti magfúziós létesítményben.

Ez potenciálisan jelentős lépés a nulla szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés felé.

Az amerikai energiaügyi minisztérium és az LLNL szóvivői nem akarták kommentálni vagy megerősíteni a hírt az AFP-nek. Egyetlen nyilatkozatuk az volt, hogy Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszter "jelentős tudományos áttörést jelent be" kedden.

"Várjuk, hogy kedden többet megoszthassunk, amikor ez a folyamat befejeződik" - mondta az LLNL szóvivője, hozzátéve, hogy "(az adatok) elemzése még folyamatban van."

Az elmúlt két hétben laboratóriumi körülmények között végrehajtott magfúzió 120 százalékos nettó energianyereséget ért el - közölte az FT, három személyre hivatkozva, akik ismerik az előzetes eredményeket.

A Washington Post később arról számolt be, hogy ezt az információt két, a kutatásban jártas személy is megerősítette.

"A legtöbbünk számára ez csak idő kérdése volt" - idézte a folyóirat a magfúzió területének egyik vezető tudósát. A tudományos közösség egy része a magfúziót a jövő energiájának tekinti, főként azért, mert kevés hulladékot termel, és nincs üvegházhatású gáz.

https://tech.sme.sk/c/23092777/ministerstvo-energetiky-usa-oznami-velky-prelom-v-jadrovej-fuzii.html
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Figyu, a CERNnél nagyobb elefántcsont torony nincs. Ez nem kerül annyiba. A gyakorlati haszna akkor is óriási, ha netán az derül ki, hogy a mai legjobb technológiával nem megy.
Különben meg megnyugtathatlak. Minden a terv szerint halad. Se költség, se határidő túllépés. Mindenesetre hasznosabb, mint 5 repülőgép anyahajó. Iratkozz fel a fácsén az ITERre.

Csak nehogy előbb legyen 5 fúziós hajtású anyahajója az amcsiknak, mint az EU-nak ITER-je.

Holnap bejelentés lesz :
(jaj, nem ide akartam betenni, hanem a villamosenergia-termelésbe ... o_O )


Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma vasárnap bejelentette, hogy ezen a héten "jelentős tudományos áttörést" jelent be a magfúziós kutatás terén.

A Financial Times vasárnap arról számolt be, hogy a kaliforniai Lawrence National Laboratory tudósai Livermore-ban "nettó energianyereséget" regisztráltak egy kísérleti magfúziós létesítményben.

Ez potenciálisan jelentős lépés a nulla szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés felé.

Az amerikai energiaügyi minisztérium és az LLNL szóvivői nem akarták kommentálni vagy megerősíteni a hírt az AFP-nek. Egyetlen nyilatkozatuk az volt, hogy Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszter "jelentős tudományos áttörést jelent be" kedden.

"Várjuk, hogy kedden többet megoszthassunk, amikor ez a folyamat befejeződik" - mondta az LLNL szóvivője, hozzátéve, hogy "(az adatok) elemzése még folyamatban van."

Az elmúlt két hétben laboratóriumi körülmények között végrehajtott magfúzió 120 százalékos nettó energianyereséget ért el - közölte az FT, három személyre hivatkozva, akik ismerik az előzetes eredményeket.

A Washington Post később arról számolt be, hogy ezt az információt két, a kutatásban jártas személy is megerősítette.

"A legtöbbünk számára ez csak idő kérdése volt" - idézte a folyóirat a magfúzió területének egyik vezető tudósát. A tudományos közösség egy része a magfúziót a jövő energiájának tekinti, főként azért, mert kevés hulladékot termel, és nincs üvegházhatású gáz.

https://tech.sme.sk/c/23092777/ministerstvo-energetiky-usa-oznami-velky-prelom-v-jadrovej-fuzii.html
Hát a végén lehet, hogy a nemzetközi tudósmegőrző (és kifizetési hely) helyett megint az USA fog villantani?
 
  • Hűha
Reactions: enzo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Volt.
Nem TV, monitor 1,5 év után.
Halló! Az még monitornál bőven gar. időn belül van. Next!
Amúgy meg ez is hogyan jön ide?
Példa volt arra, hogy nem sajnáltam rá, mert én indokoltnak láttam.
Nem arra volt példa, hogy van-e értelme.
Ezt az indokoltságot melyik általános iskolai tankönyvből számoltad ki? :rolleyes:
De ha nekem nem hiszel...
Ha valaki 40k-t költene valamire, de 46-ot nem, bocs, az nem engedheti meg magának.
...vagy csak túl van az észszerű kereteken.
Ha 180-as (170 BOCCCCCS! :D) TV-d vétele idején azt mondják, hogy 200, akkor te azonnal megveszed (borravalót is adsz!), mert megengedheted magadnak, ugye? :)
Az elveszett papírokról.
A 16 éves koromban készült talpbetét is meg volt és el volt téve.
Emlékben megőriztem.
De szerintem a 2012-ben vásárolt gépem adatait honnan szedtem elő?
Mappákban rendszerezve vannak a papírjam kategória szerint.
Persze értem én, hogy trehány és nemtörődöm embereknek ez felfoghatatlan.
Most már mindent értek... :rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
Teljesen hagyományos tartályparkok. Senkinek nem telne arra, amit írsz.

A stratégiai tárolótér tartályai jellemzően kereskedelmi bázistelepek egyes tartályai, van TIFO-ban, DUFI-ban is, talán Szajol egy része is ez.
Kifejezetten erre emiatt létezik Vámosgyörk, minimális kereskedlmi kiadási lehetőséggel meg van Pétfürdő.

Régen az OPÁL Tartálypark Zrt. kezelte ezeket, hogy ma ki, azt már nem tudom.
Amúgy régen talán online is fent volt az aktuális készlet. Bárki megnézhette, hogy hol mennyi van.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 050
113
@Sunlight56 topic társ szerint nyomják az ukránok az áramot,
Kulabá szerint meg nincs áram .. most akkor mi van ?
tényleg eladják azt amit otthon is nagyon kellene ?
Nincs szinkronban a teljes ukrán hálózat az európaival, csak kis terület van velünk szinkronban, ezért tudnak ők ide adni áramot.
Ha 2 ellenkező fázisban lévő hálózatot próbálsz összekötni akkor a generátorra a hálózat akkorát "rúg" vissza, hogy képes a betonalapról felugrasztani a generátort.
Itt egy kép, burshtyn szigetnek nevezik, a belső kék vonal határolja a velünk szinkronban mozgó részt, azon kívül eső rész meg az ukrán rendszerrel van szinkronban:
ce52a5496551250e42d1d0b79e106ad5.png
 
M

molnibalage

Guest
Nincs szinkronban a teljes ukrán hálózat az európaival, csak kis terület van velünk szinkronban, ezért tudnak ők ide adni áramot.
Ha 2 ellenkező fázisban lévő hálózatot próbálsz összekötni akkor a generátorra a hálózat akkorát "rúg" vissza, hogy képes a betonalapról felugrasztani a generátort.
Itt egy kép, burshtyn szigetnek nevezik, a belső kék vonal határolja a velünk szinkronban mozgó részt, azon kívül eső rész meg az ukrán rendszerrel van szinkronban:
ce52a5496551250e42d1d0b79e106ad5.png

Ebben szó esik a szinkronizálásról.
Az egész átviteli hálózat egy nagy elektromágnesként fogatható fel.
Ha nem azonos fázisban mennek a generátorok, akkor lényegében egymást fékeznék.