Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A burshtyni erőművet még Kapolyi elvtárs szerezte meg nekünk az orosz állam adósság fejében. Ez volt az üzletének fő pontja.
Azt nem tudom pontosan milyen áttételekkel működik és most ki van a háttérben a Kapolyi halála után, de most is működik a rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber and nyugger

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
Nincs szinkronban a teljes ukrán hálózat az európaival, csak kis terület van velünk szinkronban, ezért tudnak ők ide adni áramot.
Ha 2 ellenkező fázisban lévő hálózatot próbálsz összekötni akkor a generátorra a hálózat akkorát "rúg" vissza, hogy képes a betonalapról felugrasztani a generátort.
Itt egy kép, burshtyn szigetnek nevezik, a belső kék vonal határolja a velünk szinkronban mozgó részt, azon kívül eső rész meg az ukrán rendszerrel van szinkronban:
ce52a5496551250e42d1d0b79e106ad5.png
Köszi a kiegészítést, ezt én sem értettem amúgy korábban teljesen mikor a MAVIR adatait nézegettem. Hogy így mondjuk délután érkezik az aktuális orosz rakétacsomag, de másnap délelőttre meg tolják megint felénk az exportot mintha nem lenne holnap. Viszont akkor ha jól értem, az eltérő szinkron miatt ha akarna se tudna Burstin az ukrán hálózatba termelni szükség esetén
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Köszi a kiegészítést, ezt én sem értettem amúgy korábban teljesen mikor a MAVIR adatait nézegettem. Hogy így mondjuk délután érkezik az aktuális orosz rakétacsomag, de másnap délelőttre meg tolják megint felénk az exportot mintha nem lenne holnap. Viszont akkor ha jól értem, az eltérő szinkron miatt ha akarna se tudna Burstin az ukrán hálózatba termelni szükség esetén
Ezt már korábban is írtam neked, hogy ezt a rendszert figyeld. Amennyiben itt lesz valami lövik az oroszok vagy tényleg megállítják az ukránok az egy nagyon fontos jelzés lesz a helyzetünk megváltozásában. Akkor figyelni kell, hogy mennyi gáz megy ki az ukránok felé és mennyi finomított üzemanyag.
Amennyiben az ukránok tényleg össze csuklanak vagy mint Bandera korában oldalt váltanának, akkor a lengyel és magyar hadsereg (persze usa jóváhagyással és orosz félrenézéssel) ezen vonalak mentén fog cselekedni.
olajvezetékek, gázvezetékek, erőművek amik a nyugati ellátást biztosítják.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Attól tartok nem értetted mit mondok, mert nem tűnt fel, hogy oda és vissza 150 km-et írtam úgy jön ki a 21 liter benya.
7 L / 100 km ---> 21 liter = 300 km.
Hogyan matekoztad ki, hogy akkor 150 km 21 liter benzin...? Milyen kocsi eszik 14 litert százon...?
Ha nem egyértelmű a szöveg, akkor legalább a számokat értsük már meg...

Akkor is, te most tényleg ott húzod meg a határt, hogy 10k HUF vagy 15k HUF?
A napi kaja áremelkedése ennél sokkal magasabb. Mert, ha elmész otthonról, akkor enni fogsz.
Egy nagyon meghúzott 4 fős étkezés 20k huf. Akkor szerint a 10k+20k vagy a 15k+20k közötti eltérés érdekel BÁRKIT?
Akinek van 30k-ja elkölteni, annak van 35k-ja is. Ha nem, akkor fillérbaszó vagy lásd fent, így el se induljon.


Nem. Lásd fent.

A 680-as benzin is annyira olcsó minden költséghez képest, hogy az utazás fing a szélben.
Tudod, mivel én is nyaralok, eszek és költök látom a költségeket.
Szerintem elég életszerű az, hogy látom az árakat és alkalmazom a négy alapműveletet.

Régen a legdrágább árszínvonalú SPAR-ban is erőlködés nélkül 2500 táján maradt a napi átlag költés kajára egy hónapon belül.
Most amikor lehet hanyagoljuk a SPAR-t, kivezettünk egy rakás dolgot így napi 3200-as átlag felett vagyok.
Ha úgy költenék és élnék, mint 2021 kora őszén, akkor ez simán 4000+ táján lenne. Ha mindig megvenném a kedvenc mustáromat, joghurtot ,stb.

(Hétvégén asszony fizet, hétköznapokat lefedő vásárlásokat én.)

Ilyen költségek mellett, aki szerint az a faktor, hogy 680 vagy 480 a benzin, az szerintem erők kihívásokkal küzd a négy alapművelet használata terén.
Ha havi 1000 km-et autóznék, akkor is a 480 és 680 közötti árdifi 14 ezer Ft lenne havonta. 1000 km autózás az napi 40 km ingázás (20x40 = 800 km) és még 200 km idea-oda lenne. Ezt nem nevezném kevés autózásnak.

A kaja differencia most visszavéve 25k plusz havonta, de családi kasszát nézve 40k felett van.
Ha úgy élnék, mint korábban, akkor a kaja kiadásom havonta lenne vagy 60k-val majdnem duplája lenne a tavalyi év közepének.
Szerinted, ha használnám a kocsimat, akkor érdekelne, hogy 480 vagy 680 a benzin? Kibaszottul leszarom. Kerekítési hiba a költségvetésben.

Ne fárasszuk már egymást ezzel az inflációs kosárral, semmire sem jó.
Én látom mire megy el a pénz. Kurvára nem 20% az infláció, főleg nem a szegényebbeknek.
Az alapvető megélhetési költségek néhány év alatt (lakhatás + kaja) bőven 100% felett vannak.
Az enyém 17 alatt nem eszik:DDe ha hegyekbe megyek vele jobban megrakva bundason,44lityit is bekapja.....Tankoltam is ma bele 1100 litert.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Nincs szinkronban a teljes ukrán hálózat az európaival, csak kis terület van velünk szinkronban, ezért tudnak ők ide adni áramot.
Ha 2 ellenkező fázisban lévő hálózatot próbálsz összekötni akkor a generátorra a hálózat akkorát "rúg" vissza, hogy képes a betonalapról felugrasztani a generátort.
Itt egy kép, burshtyn szigetnek nevezik, a belső kék vonal határolja a velünk szinkronban mozgó részt, azon kívül eső rész meg az ukrán rendszerrel van szinkronban:
ce52a5496551250e42d1d0b79e106ad5.png
Általában ez a z energiaellátási kép van elterjedve szakmai körökben is, én is csak pár hónapja jártam utána a kérdésnek részletesebben. Nézzük hát pontosabban mit tudunk a témáról:
- 2016-ban Zselenszkíj nagyszabású nemzetközi befektetői programot híredetett meg az EU villamosenergia hálózatához való csatlakozása érdekében. Ez az oroszról való leválást is jelenti..
Ez 2 részből állt:
-Az energia elosztóhálózat felújítása bővítése révén nyugati irányban utat kell biztosítani a megnövelt villamos energia exportnak
(Ehhez magánbefektetőket kerestek és találtak, így az energia átviteli díj is több tulajdonosi szerkezetű vállalkozásé lett az addigi egy tulajdonos helyett)
- A villamos energiatermelő egységek és rendszerirányítók új nyugati rendszerű szabályzókkal, softwarekkel való felszerelése, a kezelő személyzet kellő szintű betanítása.
Ahogy elkészültek az egyes szakaszok, időnként éles próbákat teszteléseket tartottak a működésük ellenőrzésére.
A munkálatok folyamatban voltak 2022 februárjában is, a valóban burshtyn szigetüzemű , olcsó áramú vételezésünkkel.

2022 március 16-án felgyorsultak az események, az eredetileg 2 évre tervezett teljes átállási munkát megcsinálták 2 hét alatt:

Tehát azóta az orosz rendszerről leválva, egész ukrajna az EU-s energia rendszerrel volt összekötve. Most, hogy az ukrán energiarendszer hogy ugy mondjam kissé "zilált" állapotban került, nem tudom hogy mekkora területen és hány szenes erőmű dobja össze azt az 300 - 900 MW közötti teljesítményt amit Kárpátalján keresztül jön... folyamatosan, dollárért..
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 050
113
Viszont akkor ha jól értem, az eltérő szinkron miatt ha akarna se tudna Burstin az ukrán hálózatba termelni szükség esetén
Tudni tudna, ha ki van építve az összeköttetés az ukrán résszel, de akkor ide nem tudna eladni, így elesne a dollár/eurótól vagy amiben éppen fizetünk nekik.
Értelmét amúgy nem látom, névleges teljesítménye kb mint a mi paks1 erőművünk, amiből általában mi olyan 500-600MW-ot veszünk, az erőmű a sziget ukrán részén ellát kb 3 millió embert, a maradékot megvesszük (az előbb említett 5-600MW-ot) kb 1 millió embert tudna még ellátni ami picsafüst az ukránoknál, inkább a pénzt válasszák.
 
  • Hűha
Reactions: jani22

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Hát a végén lehet, hogy a nemzetközi tudósmegőrző (és kifizetési hely) helyett megint az USA fog villantani?
Jeehhhh. Ez egy kisérleti reaktor. Az ITER meg egy kisérleti erőmű, annak minden alkatrészével. Pl saját tríciumgyárral. És ezer %os lessz.

Will ITER produce more energy than it consumes?


ITER will produce about 500 MW of fusion power in nominal operation, for pulses of 400 seconds and longer. Typical plasma heating levels duriung the pulse are expected to be about 50 MW, so power amplification (Q) is 10. Thus during the pulse the ITER plasma will create more energy than it consumes.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 050
113
Általában ez a z energiaellátási kép van elterjedve szakmai körökben is, én is csak pár hónapja jártam utána a kérdésnek részletesebben. Nézzük hát pontosabban mit tudunk a témáról:
- 2016-ban Zselenszkíj nagyszabású nemzetközi befektetői programot híredetett meg az EU villamosenergia hálózatához való csatlakozása érdekében. Ez az oroszról való leválást is jelenti..
Ez 2 részből állt:
-Az energia elosztóhálózat felújítása bővítése révén nyugati irányban utat kell biztosítani a megnövelt villamos energia exportnak
(Ehhez magánbefektetőket kerestek és találtak, így az energia átviteli díj is több tulajdonosi szerkezetű vállalkozásé lett az addigi egy tulajdonos helyett)
- A villamos energiatermelő egységek és rendszerirányítók új nyugati rendszerű szabályzókkal, softwarekkel való felszerelése, a kezelő személyzet kellő szintű betanítása.
Ahogy elkészültek az egyes szakaszok, időnként éles próbákat teszteléseket tartottak a működésük ellenőrzésére.
A munkálatok folyamatban voltak 2022 februárjában is, a valóban burshtyn szigetüzemű , olcsó áramú vételezésünkkel.

2022 március 16-án felgyorsultak az események, az eredetileg 2 évre tervezett teljes átállási munkát megcsinálták 2 hét alatt:

Tehát azóta az orosz rendszerről leválva, egész ukrajna az EU-s energia rendszerrel volt összekötve. Most, hogy az ukrán energiarendszer hogy ugy mondjam kissé "zilált" állapotban került, nem tudom hogy mekkora területen és hány szenes erőmű dobja össze azt az 300 - 900 MW közötti teljesítményt amit Kárpátalján keresztül jön... folyamatosan, dollárért..
Nézegettem az entsoe oldalát de csak annyi jött át, hogy 2022 április 26-án megfigyelői státuszt kaptak.

Lehetetlen, hogy normálisan össze legyen kötve a rendszer, ha össze is van akkor az ukránok folyamatosan le vannak az európai rendszerről választva, mert a rendszerük nem stabil, a védelmek folyamatosan csilingelnek. Emlékszel az idén január 8-as nagy áramszünetre amikor levált az egész balkán vagy a balkán egy jelentős része? Na ugyan ez lenne az ukránokkal is... Ugyan úgy megvan a szigetüzem, mert csak azt nem támadják az oroszok. az összes többi rész sötétben ül, pont amiatt mert hiába van összekötve (már ha ténylegesen össze van) a távvezetéki védelmek ledobják amint elszáll valami ukránéknál.
Az eu-s rendszer legnagyobb hátránya a frekvencia mindenáron való szintentartása, az ukránok ezt nem tudják, pláne a 15 perceset tartani.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Viszont akkor ha jól értem, az eltérő szinkron miatt ha akarna se tudna Burstin az ukrán hálózatba termelni szükség esetén

Szerintem elméletileg meg lehetne csinálni, egy bazi nagy elektromotor+generátor kombóval, amit kvázi közös tengelyre tesznek. Az elektromotort forgatná Burstin, a generátor meg keletre lenne szinkronizálva.
Veszteség persze lenne rajta...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 431
33 729
113
Szerintem elméletileg meg lehetne csinálni, egy bazi nagy elektromotor+generátor kombóval, amit kvázi közös tengelyre tesznek. Az elektromotort forgatná Burstin, a generátor meg keletre lenne szinkronizálva.
Veszteség persze lenne rajta...

Vannak erre speciális forgógépek, régen használtak ilyeneket a KGST-s és Nyugati hálózat közötti összeköttetésre asszem.
Ma már HVDC-t használnak nem szinkronban lévő hálózatok közötti áramtovábbításra.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Köszi a kiegészítést, ezt én sem értettem amúgy korábban teljesen mikor a MAVIR adatait nézegettem. Hogy így mondjuk délután érkezik az aktuális orosz rakétacsomag, de másnap délelőttre meg tolják megint felénk az exportot mintha nem lenne holnap. Viszont akkor ha jól értem, az eltérő szinkron miatt ha akarna se tudna Burstin az ukrán hálózatba termelni szükség esetén

Tudni tudna, ha ki van építve az összeköttetés az ukrán résszel, de akkor ide nem tudna eladni, így elesne a dollár/eurótól vagy amiben éppen fizetünk nekik.
Értelmét amúgy nem látom, névleges teljesítménye kb mint a mi paks1 erőművünk, amiből általában mi olyan 500-600MW-ot veszünk, az erőmű a sziget ukrán részén ellát kb 3 millió embert, a maradékot megvesszük (az előbb említett 5-600MW-ot) kb 1 millió embert tudna még ellátni ami picsafüst az ukránoknál, inkább a pénzt válasszák.

Nézegettem az entsoe oldalát de csak annyi jött át, hogy 2022 április 26-án megfigyelői státuszt kaptak.

Lehetetlen, hogy normálisan össze legyen kötve a rendszer, ha össze is van akkor az ukránok folyamatosan le vannak az európai rendszerről választva, mert a rendszerük nem stabil, a védelmek folyamatosan csilingelnek. Emlékszel az idén január 8-as nagy áramszünetre amikor levált az egész balkán vagy a balkán egy jelentős része? Na ugyan ez lenne az ukránokkal is... Ugyan úgy megvan a szigetüzem, mert csak azt nem támadják az oroszok. az összes többi rész sötétben ül, pont amiatt mert hiába van összekötve (már ha ténylegesen össze van) a távvezetéki védelmek ledobják amint elszáll valami ukránéknál.
Az eu-s rendszer legnagyobb hátránya a frekvencia mindenáron való szintentartása, az ukránok ezt nem tudják, pláne a 15 perceset tartani.

Szerintem elméletileg meg lehetne csinálni, egy bazi nagy elektromotor+generátor kombóval, amit kvázi közös tengelyre tesznek. Az elektromotort forgatná Burstin, a generátor meg keletre lenne szinkronizálva.
Veszteség persze lenne rajta...

Vannak erre speciális forgógépek, régen használtak ilyeneket a KGST-s és Nyugati hálózat közötti összeköttetésre asszem.
Ma már HVDC-t használnak nem szinkronban lévő hálózatok közötti áramtovábbításra.
Kedves fórumtársak, az energetikai közlemények azért igen nehezen követhetőek, kereshetőek, itt senki nem hallott a Zselenszkij féle 2016 os tervről, hogy több ezer MW teljesítmény export lesz (azaz lenne) az Únióba. Előre tudta az EU hogy itt energiahiány lesz (előídézve) és kell a villany?

Kezdjük azzal, hogy mi a különbség a mostani orosz - ukrán villamosenergia rendszer és a nyugat -Európai egyesített villamoshálózat között:
Az orosz energetikai rendszer amelyen a teljes KGST lógott, az egy régebbi típusú, egyszerűbb generátor fordulatszabályozási autómatikát használt, ez egységes volt az összes erőműben.
Ennek nagyon egyszerű volt a működése, 50 Hz-et adtak ki 3000-es fordulaton a generátorok - terheletlenül. Ha az összekapcsolt hálózatra fokozatosan érkeztek a terhelések, az összekapcsolt rendszer generátorai szétosztva jelentkező terhelések hatására az összes generátor fordulatszáma egyszerre azonos mértékben csökken. Ezt érzékelve a fordulatszám szabályozó rendszer gőzszelepei egyre több gőzt engednek a turbinákra, és a fordulatszám pár tized Herz-es csökkenéssel stabilizálódik. Ekkor is teljesen azonos tempóban mennek a generátorok, tehát olyan nincs hogy néhány tizeddel gyorsabb vagy lassabb a másik.. már bizonyos szögeltérés azonos fordulat esetében akkora áramokat indukál a generátorban, hogy vagy a hálózat hajtja a "lemaradt" generátort , vagy a generátor erejét megfeszítve gyorsítja a hálózatot. (persze annyi ereje van csak amennyi gőz a kazánban.. nem kell félteni :)). Mivel teljesen együtt fut a hálózat összes generátora, ezért nevezzük ezt is szinkron hálózatnak.
A 90-es évek előtt tapasztalhattátok hogy Budapest közterein a szinkronmotoros köztéri órákat hetente újra kellett kézzel állítani mert mindíg késtek 5 - 7 percet. Ennek oka hogy a névleges 50 Hz helyett csak kb 49, 5 Hz körül volt a frekvencia átlaga..

Ha 49 Hz alá ment a frekvencia, és csökken az már azt jelentette volna , hogy az összes gőzszelep tökig nyitva de a generátorok nem gyözik a terhelés kiszolgálását, kevés a gőz.. Ezért 48,5 Hz alatt elkezdett működni egy terheléskorlátozó autómatika, egymás után dobálta ki a fogyasztókat az alállomásban, míg vissza nem állt a normális üzemi frekvencia.
Egyszer , 1984-ben éltem át egy ilyen terheléskorlátozást munka közben, mert a kőbányai zárlati próbaállomáson kisérletezés közben a munka tárgya felrobbant, és a mögöttes zárlati védelmek se kapcsolták le a hálózatról, az egész országban működésbe lépett a terhelés korlátozás a frekvencia zuhanásra.

Hmm csernobili is egy generátor gyorslegerjesztő autómatika éles üzemi próbájával borult ki..

A nyugati energiarendszernél más típusú, sokkal bonyolultabb szabályozás van, azt jelenti hogy a megadott keretek között addig adagol egyre több gőzt a turbinára a szabályzó, míg bármilyen eltérést tapasztal az 50 Hz-hez képest (integráló jellegű).

Ezért átlagban igen pontosan tartja az 50 Hz-et. Hátránya az orosz rendszerhez képest, hogy sokkal bonyolultabb, kissé instabilabb a rendszer komoly számítógépes vezérlés kell nemzetközi szinten is (számítógépes összekapcsolt rendszer).
1990 után a volt KGST országokat viszonylag rövid idő alatt átszedték a nyugati energiarendszerre.


Zselenszkijék már 2016 óta készültek erre, és ahogy írtam a harcok kitörésekor az utolsó üzembehelyezési próbákat 2 hét alatt lezavarták. Hogy össze voltunk kapcsolva az ukrán hálózat nagy részével, az látható volt most összel az első nagy rakétacsapáskor éjfél előbb az ukrán erőművek fogyasztó híján ránk szakadtak, pillanat alatt a felénk küldött energia túllépte a 900 MW-ot, és működésbe léptek az áramkorlátozó elektronikák, az ukrán rendszer levált az Únióról. Rövid idő múlva (negyed óra - fél óra) akkor még visszaszinkronizáltak errefelé az akkor megmaradt hálózatokat erőműveket.

Kárpátalján túl ahol az épen maradt hálózatokon és erőműveken keresztül erre szállíthatnak.. de szinkronban van ez a kis rész is..

"Ma már HVDC-t használnak nem szinkronban lévő hálózatok közötti áramtovábbításra."

Ennek kiépítése elég nagy költséggel jár, de könnyű a szinkronizálás, üzemeltetés.. Több 1000 km áthidalása megszakítás nélkül csak ilyen rendszerrel lehetséges..
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Szerintem elméletileg meg lehetne csinálni, egy bazi nagy elektromotor+generátor kombóval, amit kvázi közös tengelyre tesznek. Az elektromotort forgatná Burstin, a generátor meg keletre lenne szinkronizálva.
Veszteség persze lenne rajta...
Tíz éve még arról volt szó, hogy Liszabontól Vlagyivosztokig összehangolják a hálózatot. Ami azért is érdekes, mert az áram terjedési sebessége miatt pont egy 1 Hzes hullám lenne a hálózatban. A vlagyivosztoki gépek pont egy fordulattal lennének a liszaboniak mögött.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Csúszik az ITER, legalább 5 évet:

“…repedéseket találtak a Dél-Koreából érkezett reaktoron, amelyek csak speciális mikroszkóppal fedezhetők fel. . Fennáll a veszélye annak, hogy ilyen magas hőmérsékeleten végzett egyesülés deformálhatja akár még az épületet is. Egyszerűbben: egy kis plazmafluktuáció esetén is leolvadhat és tönkremehet a csillagászati árú reaktor.

A francia mérnökök közlése szerint ráadásul nem egyedi hibákat találtak, hanem szerintük az egész koncepció, amilyen módon a reaktort tervezték, illetve a tartály készült, rossz.

Ennek korrigálása – kezdve a újratervezéstól egészen a megvalósításig – öt évet vesz igénybe, tegyük hozzá: legalább. Arról nem is szólva, hogy ki kell emelni az épületből a hibásnak bizonyult monstrumot.

Ez alapján most úgy tűnik, hogy talán majd az évszázad második felében, jobbára csak utódaink élvezhetik a fúziós energia áldásait. “

A Nemzetközi Összefogás c. kamaradarab újabb felvonását láthattuk.
Na, valaki hozzáértő tiszta vizet öntött az új kártyákba:


refy.danielX 2022. december 11. 13:21 Szerkesztve: 2022. december 11. 13:21

Hát a cikk tartalmaz érdekes állításokat. Valójában az a helyzet, hogy a vákuum kamra és a toroidális tér tekercsek közötti, egyébként mind két oldalra felszerelt hő tükör (heat shield) hélium csöveinek a hegesztésével van gond. A probléma nem kicsi, mindent, amit már beraktak a masinába, most ki kell szedni, és újra csövezni, ez több mint 20 km cső leszedését és újra hegesztését jelenti. Szerencsére a probléma forrását sikerült mélységében megérteni, így van rá esély, hogy másodjára már sikerül rendesen megcsinálni.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az ITER az emberiség egyik, ha nem a legnagyobb tudományos kihívására keresi a választ. A "Hogyan Építsünk Fúziós Reaktort" című 500 oldalas könyv első 200 oldalán van valami, a többi most íródik. Nincsen még megoldás számos kérdésre, és ha találunk is, akkor 100 másik jön elő. Ez nem ipari termelés, ez alapkutatás.
Ha valakit érdekel részletesen, hogy mi történt, az ITER hivatalos oldalát ajánlom, mint hiteles forrást. Az adott probléma leírása itt található:
https://www.iter.org/newsline/..
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113

Fontos fejlesztések jönnek a magyar villamosenergia-rendszernél​

 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 025
16 477
113
Tíz éve még arról volt szó, hogy Liszabontól Vlagyivosztokig összehangolják a hálózatot. Ami azért is érdekes, mert az áram terjedési sebessége miatt pont egy 1 Hzes hullám lenne a hálózatban. A vlagyivosztoki gépek pont egy fordulattal lennének a liszaboniak mögött.
Az pontosan 20 mSec időt jelent, a hálózat induktivitása és kapacitása mint hullámimpedancia okozza ezt ilyen távolságra. Ilyen hosszú háromfázisú energiatovábbítás lehetetlen egyetlen szakaszban mert pont a "rezgőkör miatt" terheletlenül nagyon magas a végponti feszültség (rezonáns jelenség).
A félvezető technika fejlődésével inverterekkel lehet egyenfeszültséggé alakítani a nagyfeszültségű trafók áramát, és ez sokkal kényelmesebben szállítható, nem kell fáziseltérésre, szinkronra, feszültségemelkedésre számolni.

A legnagyobb HDVC hálózat Kínában található, egyetlen vezeték a hegyek vizierőmű teljesítményét szállítja a tengerparti városokig 3 500 km-en. (kb +- 1100 kV-on kb 20 000 MW, 10 Paks teljesítmény..) 2030 ra folyamatosan 30 000 MW-ra bővítik fel.

Nagyon nagy előnye lett volna annak a tervnek, amit írtál hogy ilyen távolságokon lehetővé vált volna a napszakok közötti energiafogyasztás kiegyenlítése az energia oda vissza szállításával, nem lenne olyan energia vészhelyzet mint most villamos energiában , Európában.

Mivel az ukrán több ezer MW-os energia exportra most már reálisan nem lehet számolni, emiatt ez idáig késleltetve lett Paks2 , tehát onnan se várható egy ideig villany, ezért ment el kormányfőnk a világ végére? áramot szerezni. Ennek UHDVC feszültsészintű tengeri kábeles és távvezeték hálózata óriási beruházás, ez jóval túlmutat Paks 2-őn is, igaz ilyen megoldással elvileg jóval több energia is jöhetne abból az irányból.

Talán az Ukrán konfliktus egyik célja az ilyen irányú több mint 10 000 km hosszú együttműködés megakadályozása volt?
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Egy mostanában elfeledett tanulmány (a címadás bombasztikus, nem az a lényege):