Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
826
2 400
93
FFFÚÚÚÚÚÚJJJJ!
Éjjel, meg télen honnan lesz bele energia?!?
:cool:
Volt egy cikk, hogy Ausztráliában a Tesla mekkora profitot termel az aksi telepeivel, de nem a be- kitárolással, hanem a frekvencia szabályozással ami probléma nagy részét a megújulók generálják.

The Levelised Cost of Frequency Control Ancillary Services
in Australia’s National Electricity Market

pdf

"Abstract
Over the period 2016-2021 Australia’s National Electricity Market (NEM)
experienced an investment supercycle, with 16,000MW of new utility-scale variable
renewable plant commitments (and an additional 8,000MW of rooftop solar PV) in a
power system with a ratcheted peak demand of 35,000MW. The sharp rise in
intermittent asynchronous resources and the disorderly loss of 5,000MW of
synchronous coal-fired generation plant placed strains on system security – most
visibly represented by the rapid deterioration in the distribution of the power
systems’ (50Hz) Frequency. This in turn necessitated material changes to the NEM’s
suite of Frequency Control Ancillary Service (FCAS) markets. Utility-scale batteries
are ideally suited for FCAS duties, but unlike the wholesale electricity market, there
is no forward price curve for Frequency Control Ancillary Services, nor is there any
systematic framework for determining equilibrium prices that might otherwise be
used for investment decision-making. In this article, we develop an approach for
quantifying long run equilibrium prices in the markets for Frequency Control
Ancillary Services, with the intended application being to guide the suitability of
utility-scale battery investments under conditions of uncertainty and missing forward
FCAS markets."




Australian university’s behind-the-meter Tesla system ‘on track to meet or exceed’ expected payback​




Did Tesla’s Big Australian Battery Kill the Business Case for More?​

"
Van Gendt questioned whether grid-scale battery projects would work in Australia without FCAS revenues. “In 2018, it wouldn’t be a slam-dunk,” he said.
Australia pays more for frequency regulation overall
Van Gendt said it was important to bear in mind that the pricing drop did not necessarily mean Australians were paying less for FCAS on the grid.

While prices had declined, the volume of FCAS payments had gone up, potentially because the Australian grid is having to work harder to balance a growing fraction of intermittent generation from solar and wind power.

Thus, “to report that the cost has gone down would be inaccurate,” van Gendt said.
"
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and Loken

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
Az ukrán témából kiderült, hogy tisztelt tagság nem nagyon ért az elektromos energia elosztáshoz. Én szívesen írnék egy hosszabb posztot ezzel kapcsolatban, de én se vagyok szakértő a témában. Az lenne a kérdésem nincs e egy villamosmérnök olvtárs aki elmagyarázná ezt helyettem. Ha nincs megteszem én de nem lesz olyan tökéletes.
Miért akarsz valamiről irni, amihez nem értesz? Miért nem irsz arról, amihez értesz?
Komolyan kérdem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Tessék ozzy! Itt a lehetőség, hogy jobban csináld:
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113

Orbán Viktor fontos energetikai megállapodásra készül​

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán bejelentkezett a Liszt Ferenc Repülőtérről, hogy közölje, utazik Bukarestbe, ahol a megállapodást kötnek a villamosenergia-hálózatról, aminek köszönhetően Azerbajdzsánból Georgián és Románián át áram érkezik Magyarországra.
 
M

molnibalage

Guest

Orbán Viktor fontos energetikai megállapodásra készül​

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán bejelentkezett a Liszt Ferenc Repülőtérről, hogy közölje, utazik Bukarestbe, ahol a megállapodást kötnek a villamosenergia-hálózatról, aminek köszönhetően Azerbajdzsánból Georgián és Románián át áram érkezik Magyarországra.
Nem értem, hogy itthon miért nem hívják Grúziát annak, ami?
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Nem értem, hogy itthon miért nem hívják Grúziát annak, ami?

"A magyar diplomácia vezetője szerint Grúziát minden nemzetközi szervezetnél, így az ENSZ-nél is Georgia néven jegyezték be hivatalosan, ettől a gyakorlattól csak néhány állam, köztük Magyarország tér el. A külügyi tárca az ügyben állásfoglalást kért a Földrajzinév-bizottságtól és a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől."

"A grúz kormány június végén ismét felhívást intézett azokhoz az országokhoz, amelyek az ország elnevezésének oroszos alakját, a Grúziát használják: térjenek át a Georgia alak használatára."

Teljes cikk:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Tessék ozzy! Itt a lehetőség, hogy jobban csináld:
Nagyon megsértődtél az ITER kritikákon, érintett vagy talán?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
"A magyar diplomácia vezetője szerint Grúziát minden nemzetközi szervezetnél, így az ENSZ-nél is Georgia néven jegyezték be hivatalosan, ettől a gyakorlattól csak néhány állam, köztük Magyarország tér el. A külügyi tárca az ügyben állásfoglalást kért a Földrajzinév-bizottságtól és a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől."

"A grúz kormány június végén ismét felhívást intézett azokhoz az országokhoz, amelyek az ország elnevezésének oroszos alakját, a Grúziát használják: térjenek át a Georgia alak használatára."

Teljes cikk:
Most akkor két Georgia van. Óriási.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

Orbán Viktor fontos energetikai megállapodásra készül​

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán bejelentkezett a Liszt Ferenc Repülőtérről, hogy közölje, utazik Bukarestbe, ahol a megállapodást kötnek a villamosenergia-hálózatról, aminek köszönhetően Azerbajdzsánból Georgián és Románián át áram érkezik Magyarországra.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 654
7 164
113
1000MW a kapacitása, ezen osztozunk a romulánokkal. Technológiáról nem írnak, de szerintem csak HVDC jöhet szóba. Szijjártó szerint 3év múlva üzemelhet.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
1000MW a kapacitása, ezen osztozunk a romulánokkal. Technológiáról nem írnak, de szerintem csak HVDC jöhet szóba. Szijjártó szerint 3év múlva üzemelhet.
Akkor ez most 1 paksi blokk deleje lesz? És 3 év? Addigra az oroszok Kijevben vagy az ukránok Moszkvában lesznek... :)
 
M

molnibalage

Guest
1000MW a kapacitása, ezen osztozunk a romulánokkal. Technológiáról nem írnak, de szerintem csak HVDC jöhet szóba. Szijjártó szerint 3év múlva üzemelhet.
3GW.
De ez egy méregdrága tűzoltás. Akár csak 2-3 mrd a teljes költség, akár 7 mrd.
Ennyiért egy infrát építeni, aminek a végéről vagy jön áram vagy nem?
Meg gondolom gázerőmű lesz, csak exportáljuk a CO2 lábnyomot...

Inkább az SMR vonatra kéne ennyiből felszállni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 825
113
3GW.
De ez egy méregdrága tűzoltás. Akár csak 2-3 mrd a teljes költség, akár 7 mrd.
Ennyiért egy infrát építeni, aminek a végéről vagy jön áram vagy nem?
Meg gondolom gázerőmű lesz, csak exportáljuk a CO2 lábnyomot...
Ha jól értem most az EU úgy adja el, hogy zöld energia lesz, ezért ad rá pénzt.

Az azeri elnök rámutatott: most egy újabb "energetikai híd" alapkövét tették le, amely a villamos energia exportja előtt nyit újabb lehetőségeket. Azerbajdzsán zöldenergia-termelési kapacitása 27 gigawattos szél- és napenergiát jelent a szárazföldön, a Kaszpi-tengeri szélerőművek pedig 157 gigawatt teljesítményűek, az energia 80 százalékát exportálják.


De ennek kapcsán kiépül más stratégiailag fontos adatkapcsolat is.

A beruházás ugyanis energetikai és digitális adatátvitel terén is összekapcsolja a Fekete-tenger két partját, valamint a Kaszpi-tenger térségét.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ha jól értem most az EU úgy adja el, hogy zöld energia lesz, ezért ad rá pénzt.

Az azeri elnök rámutatott: most egy újabb "energetikai híd" alapkövét tették le, amely a villamos energia exportja előtt nyit újabb lehetőségeket. Azerbajdzsán zöldenergia-termelési kapacitása 27 gigawattos szél- és napenergiát jelent a szárazföldön, a Kaszpi-tengeri szélerőművek pedig 157 gigawatt teljesítményűek, az energia 80 százalékát exportálják.


De ennek kapcsán kiépül más stratégiailag fontos adatkapcsolat is.

A beruházás ugyanis energetikai és digitális adatátvitel terén is összekapcsolja a Fekete-tenger két partját, valamint a Kaszpi-tenger térségét.
Az megvan, hogy ez lényegében a nemzeti szuverenitás feladasáa a nagy szabadságharcolás közeppette?
Mert reaktor üzemanyagot lehetne tárolni. SMR-t is majd több helyről is lehetne szerezni. Vagy koreai nuki erőműve üzemanyagot.

Ez az döntés SEMMIBEN nem tér el az orosz gázfüggéstől.
Most cserébe azeri függés lesz és egy RAKÁS országon átmegy a vezeték, amit a tenger alatt még megvédeni sem lehet semmiféle ellenséges beavtkozástól

Méregdrága tűzoltás ez kérem és beismerése annak, hogy P2-ból nem lesz lófasz sem.
Ja, és az áram ára se lesz tervezthető ,mert a klíma ott sem teljesen stabil, de majd az ár is annyi lesz, amennyi...

Bravó...

Ez egy méregdrága pofon a szarnak.
7 mrd (?) EUR-ból egy 100% single source importfüggést megvalósítani?

Ehhez mennyre kell ostobának lenni baszod?

Ehhez mennyre kell ostobának lenni baszod?
És ezek vezetik az országot 12 éve és ezek vannak technokrata zseninek beállítve.
Ezek nettó kretének.

P2 árának feléből egy full single source importfüggést terveznek csinálni.
Agyrém.