Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A gázár további folyamatos emelése azért érthetetlen, mert ha nem csúszással történik a történet, akkor kb. a tavaly januári alatti áron kéne adni a gázt...
Felvidéken nem biztos, hogy ugyan azon szerződés mentén fizetik a gázt -már ha arra gondolsz, hogy Magyarország csúszással fizet.
 
K

Kopi2000

Guest
Erre mondta múltkor Németországból Ausztriába emigrált ismerős, hogy már megették a kolbászkerítést az osztrákok is.
Ugyan mar, az osztrakok nagyobb reszet nem erdekli a rezsi, nem kellett miatta az eletvitelukon valtoztatni. Meg a nyugdihasok sem panaszkodnak. Akikrol en tudok, azok a mult heteb is Egyiptomban voltak, nem kellett meg semmirol sem lemiondaniuk....

Tudom, itthon szeretnek lattatni, hogy nyugaton minden szar, de nem igy van...

Ha calos a haverod velemenye, mit dolgozott kint? Mert, ha csak kutyat setaltatott, az nem annyira jo penz...
 
  • Vicces
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 1711

Guest
Ugyan mar, az osztrakok nagyobb reszet nem erdekli a rezsi, nem kellett miatta az eletvitelukon valtoztatni. Meg a nyugdihasok sem panaszkodnak. Akikrol en tudok, azok a mult heteb is Egyiptomban voltak, nem kellett meg semmirol sem lemiondaniuk....

Tudom, itthon szeretnek lattatni, hogy nyugaton minden szar, de nem igy van...

Ha calos a haverod velemenye, mit dolgozott kint? Mert, ha csak kutyat setaltatott, az nem annyira jo penz...

Saját szememnel láttam két hétig ahogy a derék osztrákok ellepik Sopron boltjait olyan drága náluk az élet, meg amikor átmentünk a 3 éve még teli parkolóban válogathattam hova szeretnék állni, a kasszánál meg az osztrák kisnyugdíjas ugyanúgy kapargatta az apróit a fél eurós zsemléhez, mint a magyar a 60 forintoshoz...
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113
Ugyan mar, az osztrakok nagyobb reszet nem erdekli a rezsi, nem kellett miatta az eletvitelukon valtoztatni. Meg a nyugdihasok sem panaszkodnak. Akikrol en tudok, azok a mult heteb is Egyiptomban voltak, nem kellett meg semmirol sem lemiondaniuk....

Tudom, itthon szeretnek lattatni, hogy nyugaton minden szar, de nem igy van...

Ha calos a haverod velemenye, mit dolgozott kint? Mert, ha csak kutyat setaltatott, az nem annyira jo penz...
Aki némethez közöm volt (csak egy-két arc), azok akkora sóherek, hogy még a zsidrákok között is ritka. :)
Ők panaszkodtak mindenért.
Persze, ez nem reprezentatív.
Nem tudom, osztrákoknál mi a helyzet.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 377
8 994
113
Én a '80as években voltam gyerek az osztrák határtól nem túl messze lévő faluban, az M1, akkor még főúthoz közel, és de, kurvára kolbászból volt a kerítés. A faluban volt egy csóka, aki Ausztriában volt benzinkutas, és akkora háza volt, mint a Ewingoknak (persze nem, de bazinagy) és az autói.... nem ám trabant meg lada! Elképzelhetetlen csodálatos járgányok voltak a szemünkben és szinte évente másik! És autóversenyzett hobbiból. Egy benzinkutas!
Hegyeshalomban volt valutásbolt vagy mi és néha kaptunk onnan édességeket, ami baj volt, mert utána a Boci csoki kimondottan szar volt.
Az M1 főút mellé jártunk autókat nézni a nyári szünetben, mert még a Golf I is űrhajó volt. Hát még a Mercedes. A Citroenek voltak a kedvenceim, mert azok tényleg úgy néztek ki, mint egy űrhajó.
Az egyik osztálytársam rokona stewardess volt, és hozott nekik LEGO-t meg mindenféle játékot. Pl. rádiótávirányítós versenyautót. Nem ám vezetékest!
Meg videómagnók! Ami itt akkoriban istencsászár volt, és tudtuk egy időben, hogy kinek van a faluban, az osztrákiában hétköznapi dolog volt.
Meg fogható volt az ORF1 és - 2 adása, és bár egy kukkot nem értettünk belőle, azért az lejött ilyen-olyan műsorokból, hogy akár a Marson is lehetnének, annyira más világ volt. Baszki, a reklámokat néztük, hogy miket lehet ott kapni! BMX-el jártak gyerekek iskolába, mikor nálunk csak Csepel meg Ukrajna márkájú szarokat meg kempingbicót lehetett venni!
Meg a magnók, meg a tv-re köthető játékok stb-stb.
Szóval de, kolbászból volt a kerítés a sima melósnak is az itteni viszonyokoz képest.
Pontosan erről írtam, tipikus példája vagy annak, aki csupán az érme egyik oldalát látta. A szépet, jót, irigyelni valót és azt hitted, hogy ez ott természetesen mindenkinek jár. Fogalmad sem volt (nem is lehetett), hogy vannak szegényebbek, sőt teljesen nincstelenek is. A hajléktalanokról odakint, lehet nem is hallottál, vagy ha igen, azt hitted csak vagányságból laknak az utcán. Amit mondani akartam és láthatóan nem jött át, az az, hogy kint kell élned egy darabig hogy meg tudd ítélni a valóságot.
 
M

molnibalage

Guest
Pontosan erről írtam, tipikus példája vagy annak, aki csupán az érme egyik oldalát látta. A szépet, jót, irigyelni valót és azt hitted, hogy ez ott természetesen mindenkinek jár. Fogalmad sem volt (nem is lehetett), hogy vannak szegényebbek, sőt teljesen nincstelenek is. A hajléktalanokról odakint, lehet nem is hallottál, vagy ha igen, azt hitted csak vagányságból laknak az utcán. Amit mondani akartam és láthatóan nem jött át, az az, hogy kint kell élned egy darabig hogy meg tudd ítélni a valóságot.
Barátom az arányokról van szó.
Ez a "ott is van hajléktalan" kb. a komcsi, "de verik a négereket" szinten van valahol.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113
Pontosan erről írtam, tipikus példája vagy annak, aki csupán az érme egyik oldalát látta. A szépet, jót, irigyelni valót és azt hitted, hogy ez ott természetesen mindenkinek jár. Fogalmad sem volt (nem is lehetett), hogy vannak szegényebbek, sőt teljesen nincstelenek is. A hajléktalanokról odakint, lehet nem is hallottál, vagy ha igen, azt hitted csak vagányságból laknak az utcán. Amit mondani akartam és láthatóan nem jött át, az az, hogy kint kell élned egy darabig hogy meg tudd ítélni a valóságot.
Dehát ember! Szerencsétlenek mindenhol vannak!
Odaírtam a végére, hogy az átlag melós szintjén!
A nagybátyámék Dániában éltek '56-os menekültként és volt egy kisboltjuk, amit a nagybátyám vezetett, a nagynéném meg a postán ült az "ablakban". Évente jártak nyaralni olyan kies helyekre, mint az USA, Kanári-szigetek, Spanyolország stb-stb. És még belefért nekik, hogy kétévente hazajöttek.
Soha nem mondták, hogy csak a lábukat kellett lógatniuk. Keményen melóztak mindenért. Nem volt nekik 4 év GYES, 65 éves korukig húzták az igát. Mindig elcsodálkoztak, hogy itthon mennyi szabadságuk van a melósoknak, hogy "ingyen" nyaralhattak a vállalati üdülőkben, hogy nem vagy keveset kell fizetni a tankönyvekért, iskolai étkezésért. Hogy mennyi betegszabadságot kapott az ember akkor.
De mégsem költöztek haza, mert a hétköznapi ember szintjén jobban éltek. Sokkal.
Tipikus példája vagy annak, aki csupán az érme másik oldalát látja.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 033
32 476
113
Ez egy kicsit leegyszerűsítés. Nálunk a gulyáskommunizmusban elég jól megcsinálták azt, hogy ne vágyjon el a fél ország és sokkal nagyobb legyen az árukínálat mint a Szovjetúnióban. Na meg azért az embereket sem terrorizálták halálra. Abból mondjuk problémát csináltak, hogy gimnáziumban kifütyültük a május elsejei felvonuláson a munkásőröket, de nem került börtönbe érte senki, csak ejnyebejnye volt.

Az igazi gulyáskommunizmus Jugoszláviában volt, akik ugyebár el nem kötelezettek voltak. Az is becsődölt, pedig ott nem volt vasfüggöny, rengetegen dolgoztak vendégmunkásként Nyugaton és vitték haza a pénzt.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 377
8 994
113
Dehát ember! Szerencsétlenek mindenhol vannak!
Odaírtam a végére, hogy az átlag melós szintjén!
A nagybátyámék Dániában éltek '56-os menekültként és volt egy kisboltjuk, amit a nagybátyám vezetett, a nagynéném meg a postán ült az "ablakban". Évente jártak nyaralni olyan kies helyekre, mint az USA, Kanári-szigetek, Spanyolország stb-stb. És még belefért nekik, hogy kétévente hazajöttek.
Soha nem mondták, hogy csak a lábukat kellett lógatniuk. Keményen melóztak mindenért. Nem volt nekik 4 év GYES, 65 éves korukig húzták az igát. Mindig elcsodálkoztak, hogy itthon mennyi szabadságuk van a melósoknak, hogy "ingyen" nyaralhattak a vállalati üdülőkben, hogy nem vagy keveset kell fizetni a tankönyvekért, iskolai étkezésért. Hogy mennyi betegszabadságot kapott az ember akkor.
De mégsem költöztek haza, mert a hétköznapi ember szintjén jobban éltek. Sokkal.
Tipikus példája vagy annak, aki csupán az érme másik oldalát látja.
Úgy tűnik, elfelejtetted honnan indult a beszélgetés. Arról írtam, hogy a Kádár rendszerben el voltunk ájulva a színes prospektusoktól, a farmernadrágtól, rágógumitól és nagyjából mindentől. Szentül hittük, hogy a nyugat, maga a jólét, a fény, szabadság. Azt csinálsz amit akarsz, nem szólnak bele az életedbe. Erre írtam, ha Kádárnak esze lett volna, hagyta volna az embereket nyugatra utazni - hasonlóan a jugoszlávokhoz - lássák a saját szemükkel a valóságot.
Erre jöttél te a történeteddel, hogy te miket láttál a határhoz közel, meg az általad nem értett osztrák híradó is milyen jó volt, a benzinkutasról nem is beszélve. Most meg írod nekem, hogy micsoda helyekre jártak nyaralni.
Ember, fogd már föl végre én nem azt mondtam, hogy az életszínvonal nem volt és jelenleg is nem magasabb náluk.
Tényleg olyan krva nehéz ezt fölfogni?
Utolsó mondat a mérnök úrra is vonatkozik.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and hete
M

molnibalage

Guest
Úgy tűnik, elfelejtetted honnan indult a beszélgetés. Arról írtam, hogy a Kádár rendszerben el voltunk ájulva a színes prospektusoktól, a farmernadrágtól, rágógumitól és nagyjából mindentől. Szentül hittük, hogy a nyugat, maga a jólét, a fény, szabadság. Azt csinálsz amit akarsz, nem szólnak bele az életedbe. Erre írtam, ha Kádárnak esze lett volna, hagyta volna az embereket nyugatra utazni - hasonlóan a jugoszlávokhoz - lássák a saját szemükkel a valóságot.
Erre jöttél te a történeteddel, hogy te miket láttál a határhoz közel, meg az általad nem értett osztrák híradó is milyen jó volt, a benzinkutasról nem is beszélve. Most meg írod nekem, hogy micsoda helyekre jártak nyaralni.
Ember, fogd már föl végre én nem azt mondtam, hogy az életszínvonal nem volt és jelenleg is nem magasabb náluk.
Tényleg olyan krva nehéz ezt fölfogni?
Utolsó mondat a mérnök úrra is vonatkozik.
Utazhattak is és látták a valóságot.

A családomból többen dobbantottak a legvidámabb barakkból és a módszerváltás után sem volt eszük ágában sem hazatelepülni.

A 90-es évektől haza jártak ide fogorvhoz, a szabadságuk alatt itt nyaraltak majd hazamentek.
Simán belefért nekik a transzkontinentális repkedés is csak úgy hobbiból, néha évente kétszer is.)

Mesélj csak, ma hány átlagpolgárnak fér bele itthon kétszeri Bp-Vancouver repkedés? vagy Bp-Seattle?
Nemhogy 20-30 éve. Odakint semmi, tök átlagos emberek voltak. Az egyik rokon szerszámgépes volt, a másikuk meg motelt üzemeltetett a világ végén (Bella Coola - CAN).

És felajánlották a 90-es években, hogy menjünk ki, fizetik a jegyet is.
Csak hát 11 évesen 0 angoltudással hova mentem volna?

Tudod te milyen erős kontraszt ez.
A Holdról is látszik.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113
Úgy tűnik, elfelejtetted honnan indult a beszélgetés. Arról írtam, hogy a Kádár rendszerben el voltunk ájulva a színes prospektusoktól, a farmernadrágtól, rágógumitól és nagyjából mindentől. Szentül hittük, hogy a nyugat, maga a jólét, a fény, szabadság. Azt csinálsz amit akarsz, nem szólnak bele az életedbe. Erre írtam, ha Kádárnak esze lett volna, hagyta volna az embereket nyugatra utazni - hasonlóan a jugoszlávokhoz - lássák a saját szemükkel a valóságot.
Erre jöttél te a történeteddel, hogy te miket láttál a határhoz közel, meg az általad nem értett osztrák híradó is milyen jó volt, a benzinkutasról nem is beszélve. Most meg írod nekem, hogy micsoda helyekre jártak nyaralni.
Ember, fogd már föl végre én nem azt mondtam, hogy az életszínvonal nem volt és jelenleg is nem magasabb náluk.
Tényleg olyan krva nehéz ezt fölfogni?
Utolsó mondat a mérnök úrra is vonatkozik.
Nálad mi jelenti akkor a magasabb életszínvonalat, ha nem az anyagi jólét?
Mert az osztráktól és a nyugat európaitól kurvára le voltunk maradva a '80-as években, a nyugati lét minden előnyével és hátrányával együtt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 969
19 291
113
Utazhattak is és látták a valóságot.

A családomból többen dobbantottak a legvidámabb barakkból és a módszerváltás után sem volt eszük ágában sem hazatelepülni.

A 90-es évektől haza jártak ide fogorvhoz, a szabadságuk alatt itt nyaraltak majd hazamentek.
Simán belefért nekik a transzkontinentális repkedés is csak úgy hobbiból, néha évente kétszer is.)

Mesélj csak, ma hány átlagpolgárnak fér bele itthon kétszeri Bp-Vancouver repkedés? vagy Bp-Seattle?
Nemhogy 20-30 éve. Odakint semmi, tök átlagos emberek voltak. Az egyik rokon szerszámgépes volt, a másikuk meg motelt üzemeltetett a világ végén (Bella Coola - CAN).

És felajánlották a 90-es években, hogy menjünk ki, fizetik a jegyet is.
Csak hát 11 évesen 0 angoltudással hova mentem volna?

Tudod te milyen erős kontraszt ez.
A Holdról is látszik.
DE AKKOR TE MIÉRT VAGY MÉG ITT?
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 377
8 994
113
Utazhattak is és látták a valóságot.

A családomból többen dobbantottak a legvidámabb barakkból és a módszerváltás után sem volt eszük ágában sem hazatelepülni.

A 90-es évektől haza jártak ide fogorvhoz, a szabadságuk alatt itt nyaraltak majd hazamentek.
Simán belefért nekik a transzkontinentális repkedés is csak úgy hobbiból, néha évente kétszer is.)

Mesélj csak, ma hány átlagpolgárnak fér bele itthon kétszeri Bp-Vancouver repkedés? vagy Bp-Seattle?
Nemhogy 20-30 éve. Odakint semmi, tök átlagos emberek voltak. Az egyik rokon szerszámgépes volt, a másikuk meg motelt üzemeltetett a világ végén (Bella Coola - CAN).

És felajánlották a 90-es években, hogy menjünk ki, fizetik a jegyet is.
Csak hát 11 évesen 0 angoltudással hova mentem volna?

Tudod te milyen erős kontraszt ez.
A Holdról is látszik.
Nálad mi jelenti akkor a magasabb életszínvonalat, ha nem az anyagi jólét?
Mert az osztráktól és a nyugat európaitól kurvára le voltunk maradva a '80-as években, a nyugati lét minden előnyével és hátrányával együtt.
Ti most az általam leírtaknak,melyik részét cáfoljátok?
 
M

molnibalage

Guest
A cuki azt, hogy a híveknek nem esik le az, hogy ez implicte beismerése volt annak, hogy "olcsó munkaerős összeszerelő üzem modelle mozdultunk rá".

LOL
Nagy Márton szókimondó, őszinte előadása tökéletesen mutatja ezt:
Ahogy a konklúzió, az utolsó mondata is.
A videó fogalmazzunk úgy, hog rosszul öregedett és amúgy kb. 60%-a tömény hülyeség és szűklátókörűség és persze beismerése is annak, hogy a NER mekkora balfasz, de a hívek előtti beszédnél ennek reakciója fel sem merül. (Tök elején már kereszténységes beszólás egy gazdasági előadáson. Ej, de off...)

  • az előadás haramada kb. nem is burkolt "hülye brüsszelezés"... ez ám a tartalom...
  • Azóta felére esett a gázár és csökken.
    Nem azért lett a gáz rövid időre drága, mert fizikailag nem volt hozzáférhető, de ő meg úgy adta elő, mintha ez lenne a helyzet...
    Mág, hát ő ebből extrapolált a végtelenbe...
  • Azért cuki, hogy beszél olcsó áram fontosságáról, de egyetlen félmondatot leszámítva, csak egy szót volt képes ismételgetni, gáz, gáz, gáz... Azért ennél az energiamix többől áll... Főleg, ha még változtatunk is rajta...
  • A cégek egy része azért nem bír gázszerződéssel, mert olyan eszementen drága lett a gáz, hogy adott esetben átállt másra, ami eddig nem tűnt megtérülőnek, de most meg igen és megéri rajta maradni (pl. gáz helyett ETO.) Ha nem túl nagy az egység, néhány IBC konténerben elég sokáig tárolható, ego ha már olcsóbb volt, akkor érdemes rajta maradni, a gázár meg csökken = olcsóbb szerződés lehet bruszoltni, de hát röfike agya ezt nem érti meg...
  • Ahogy azt sem, hogy mivel kideürlt, hogy milyen pazrólan működött minden a spórolás miatt is csökkenő igény van, és ha a hatékonyság növelő projekteket, amit futnak nem kaszálnak el, akkor ez még tovább csökken majd --- ;> még olcsóbb gáz
  • Örök lecke az is, hogy esetleg alternatív tüzelőanyagot tároljon a nagy cég, ha képes a kazánja megenni, mert nahát, micsoda meglepetés, akkor ezzel is lehet árversenyt és spórolást csinálni, csak tovább kell látni a but közgazdász fejnek, mint 3-4 év...
Elvett ez a fos fél órát az életemből.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek
K

Kopi2000

Guest
Nálad mi jelenti akkor a magasabb életszínvonalat, ha nem az anyagi jólét?
Mert az osztráktól és a nyugat európaitól kurvára le voltunk maradva a '80-as években, a nyugati lét minden előnyével és hátrányával együtt.
UI.: csak kiegészítés képpen. Most kb. 20 évvel agyunk lemaradva Ausztriához képest...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 033
32 476
113
UI.: csak kiegészítés képpen. Most kb. 20 évvel agyunk lemaradva Ausztriához képest...

Milyen mutatóban, internet sebessége? 5G hálózat?

Vagy mire gondoltál? 20 éve annyi volt az osztrák bér reálértéke, mint a mai magyar?

Mellesleg ja, 1990-ben azt hitte az átlag magyar szavazó, hogy 4-5 kemény év átmenet után itt az akkori osztrák/nyugatnémet életszínvonal lesz, amit a TV-ben látott a Feketeerdő-klinika sorozatban (meg akkor már a német SAT1, Pro7 adókon) meg a bécsi shoppingoló kiránduláson.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 033
32 476
113
GDP/fő Ausztria Magyarország
1992 24,880 USD 3,735 USD
1997 26,705 USD 4,596 USD
2002 26,527 USD 6,655 USD
2012 48,564 USD 12,984 USD
2022 53,637 USD 18,728 USD

Az is megfigyelhető, hogy a magyar GDP/fő a csehvel, lengyellel párhuzamosan mozgott az elmúlt 20 évben... a görbék szinte párhuzamosak, a cseh kicsit jobban húzott felfelé 2008-ig (1992-től már kezdett elhúzni a magyartól, a lengyel először 1996-ban érte majdnem utol a magyart, majd 2000-ben, utána 2012-ig megint elmaradt tőle, de akkor meg is előzte hajszálnyival)

 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 033
32 476
113
Az nem az atlag magyar szavazon mult, hogy ebbol a mai napig nem lett semmi. De, helyette elmehetsz vasarnaponkent a templomba es elvezheted a kollektiv udvozules eszmei tartalmat..... Mig a NER elvezi az anyagi oldalat az udvozulesnek...

Mint látod fent senki sem érte utol Ausztriát gazdasági mutatókban. 1990-ben meg a pesszimisták mondták, hogy 20 év is eltelhet, amíg itt Nyugat-Németország, Ausztria lesz. :rolleyes:
Matolcsy már újabb 20-30 év múlva jósolta 10 éve? :rolleyes:
Viszont a 30 évvel ezelőtti 8x-os, 20 évvel ezelőtti 4x-es előnyükből lett 3x-os durván.
Persze ez gazdaságiteljesítmény-statisztika, nem reálbér adat.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 460
16 828
113
Utazhattak is és látták a valóságot.

A családomból többen dobbantottak a legvidámabb barakkból és a módszerváltás után sem volt eszük ágában sem hazatelepülni.

A 90-es évektől haza jártak ide fogorvhoz, a szabadságuk alatt itt nyaraltak majd hazamentek.
Simán belefért nekik a transzkontinentális repkedés is csak úgy hobbiból, néha évente kétszer is.)

Mesélj csak, ma hány átlagpolgárnak fér bele itthon kétszeri Bp-Vancouver repkedés? vagy Bp-Seattle?
Nemhogy 20-30 éve. Odakint semmi, tök átlagos emberek voltak. Az egyik rokon szerszámgépes volt, a másikuk meg motelt üzemeltetett a világ végén (Bella Coola - CAN).

És felajánlották a 90-es években, hogy menjünk ki, fizetik a jegyet is.
Csak hát 11 évesen 0 angoltudással hova mentem volna?

Tudod te milyen erős kontraszt ez.
A Holdról is látszik.
Budapest-Winnipeg 630 volt most ősszel.