Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én anno így fogtam fel nagynehezen. Hiába no, mérnök vagyok :D


Fig-3-Electricity-Explained.jpg
Nekem a folyó modell vált be.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
A magasabb névleges feszültség általában a nagyobb pillanatnyi teljesítmény leadását is magával hozza (merthogy vékonyabb vezeték is elég ugyanakkora teljesítménykivételhez, egy alacsonyabb feszültségű rendszerhez képest). A kapacitás kb független tőle (ott csak a Wh értéket nézd). Az élettartamra nincs tippem, szerintem az inkább egyéb tényezőktől függ, pl milyen a pakkhoz csatolt akkumemedzsment elektronika; megoldott-e az akku rendes hűtése, stb.
Én sem vagyok villamosmérnök, de kiegészíteném. A vezeték-keresztmetszettel igazad van, de inkább onnan fújhat a szél, hogy az aktuális akku töltésleadó képessége adott, mekkora áramot tud biztosítani, és így a feszültség növelésével tudod növelni a teljesítményt is. Lásd aksis gépek feszültségnövekedése 12->18~20->36V stb.
Mellékesen a feszültség növelése egyenáramnál komoly veszélyeket hordoz, mert zárlat esetén állandó ív keletkezhet, ami aztán tüzet okoz, lásd napelemes rendszerek, elektromos autók. Tehát egy bizonyos szint felett (nem kerékpár :) ), már nem gyerekjáték aksikkal szórakozni.
Igen, a BMS (Battery Management System) elég fontos, alapjaiban határozza meg az akkuk élettartamát a töltés és kisütés szabályozásával, kiegyensúlyozásával.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Azt nem értem, hogy miért nem álltunk neki közben egy párhuzamos atomerőmű projektnek, mondjuk a franciákkal... Értem, hogy drága, de ezt kéne a franciákkal tudatosítani, hogy intézzük el az atomenergia EU finanszírozását, és ők nyerik meg a projektet, nekünk kell még egy atomerőmű Paks leállása utánra is. Remélem ezen dolgoznak Petiminiszterék, mert a század közepéig részére ezzel lehetne az ország energiabiztonságát garantálni, kiszámíthatóvá tenni az áramtermelést. Igen, most rövid távon sokba kerül.
Az biztos, hogy a franciskáknak ideje volna már, hogy valami sikerüljön atomügyben, mert jó két évtizede, amihez hozzányúlnak, az szarrá válik a kezeik között. Ez úgy a cikkben is le van írva (apró betűvel a felszopásuk mellett mellékesen).
2002-ben készült el az utolsó erőművi blokkjuk otthon... és azóta csak a kínlódás van, de hátha sikerülne a finn blokkot összelapátolni mostanában végre, aztán biztos megtáltosodnak.

más:
Ez a rész különösen jópofa:
„Úgy véli, az oroszok számára Finnország és Magyarország azért jelent gondot, mert ezek atomerőmű-üzemeltetési tapasztalattal rendelkező országok, ahol fejlett nukleáris biztonsági szabályozás és erős hatósági rendszer működik, és alkalmazkodniuk kell a már meglévő, nagyon szigorú – uniós jogból is származó – előírásokhoz.”

Ebben a nagyon fejlett jogi- és „biztonságszemelőtt” tartó környezetben sikerült a francia-német duónak az itteni hatóság asszisztálásával összehozni egy INES 3-as eseményt Pakson 2003-ban, ahol minden szereplő full professzionálisan megtervezett, ill. engedélyezett egy olyan tisztítótartályt, ami annyit tudott üzembiztosan, hogy elforralta magában a hűtővizet. :rolleyes:

https://www.haea.gov.hu/web/v3/oahp...5C1257BEA004638CB/$FILE/oabjelentes030410.pdf

„Kijelenthető tehát, hogy a súlyos üzemanyag-roncsolódással járó esemény alapvető
műszaki okaként a tisztítótartálynak azt a konstrukciós kialakítását kell megjelölni,
hogy a kiömlőcsonk a tartály alsó részén helyezkedett el” :eek:
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Sötét vagyok a témához, ha valaki röviden megválaszolja, megköszönöm:

Az, hogy egy akkumulátor hány Volt névleges feszültséggel bír, miként hat annak teljesítményre, kapacitása (meddig bírja egy feltöltéssel) és az élettartamára? (E-bike téma kapcsán érdekel.)
Szerintem inkább az amperóra az amit keresel. Az határozza meg hogy meddig bírja az akkumulátor. Annak az akkumulátornak (1 Ah (amperóra) a kapacitása, amelyik 1 órán keresztül 1 A erősségű áramot képes szolgáltatni.)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Sötét vagyok a témához, ha valaki röviden megválaszolja, megköszönöm:

Az, hogy egy akkumulátor hány Volt névleges feszültséggel bír, miként hat annak teljesítményre, kapacitása (meddig bírja egy feltöltéssel) és az élettartamára? (E-bike téma kapcsán érdekel.)
A teljesítmény az ugye U x I , az adott idő alatt leadott teljesítmény ugyan ennek az idő együtthatóval nézett egysége ! Az elektromos kerékpár -pont úgy mint a többi villamosgép - teljesítmény alapján jellemezhető . Az elején írtam , hogy a teljesítményt 2 tényező határozza meg igazán a feszültség U és az áramerősség I . A feszültséggel lehet jobban játszani mert a túl nagy áramerősséget semmi se szereti . Tehát ha növelem a feszültséget akkor egyre kisebb áramerősségnél fogom tudni az adott teljesítményt levenni ! Az elektromos tárolók legrégebbi tagja a szén/cink elemek voltak de ezeket nem lehet újratölteni , a legrégebbi és gyakorlatilag a mai napig meghatározó újratölthető technológia az ólom/kénsav akkumulátorok cellánként és feltöltve 2,2V-ot tudnak ezeket a cellákat sorba kapcsolva tudjuk a feszültséget növelni így ahány cella annyiszor 2,2 V feszültséget tudunk előállítani tehát egy 12V névleges feszültségű akku valójában 14,4V-t tud ! Ez az érték a Li-ion akksiknál 3,7V cellánként ! Ezért vannak Li-ion-os berendezéseknél 12V , 18V , 20V , 36V , 40V , 60V etc a teljesség igénye nélkül ! Tehát a rendszernél fontos , hogy hány Voltos és mekkora teljesítményű , egy 36V-os 300W-os kerékpár maximális áramerőssége is 10 A alatt fog maradni ami miatt nem kell vastag kábel , tehát ha van egy 36V 5Ah-aksid a bringába akkor valamivel több mint félórát használhatod teljes terheléssel . Míg egy személyautó 12V önindítója több 100A igényel indítózáskor és pár perc alatt lemeríthető még egy 60Ah-s akksi is !Főleg télen ! ! A modern elektromos meghajtású eszközök viszont jórészt már rendelkeznek megfelelő szintű akkumenedzsmentel ami megóvja az akkumulátorokat a teljes lemerüléstől és így biztosítható a legtöbb feltöltés/kisütés ciklus ! Lehet nem egyetemi szintű a hülyeség amit leírtam de talán érthető !
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Én nem értem, hogy ezzel, hogy nemzetstratégiai beruházást akadályoznak a németek azután, hogy kiharcolták, hogy gyárthassák Paks 2 vezérlését, miért ilyen halk a kormány? Mármint a médiájában is csak a tényen való siránkozás megy, de miért nem kezdi el a nem gyártó és szállító gyártóját hitelteleníteni és lerántani hangos nyilatkozatokkal, megtámadva a technológiai képesség szempontjából jó hangosan, megtámadva a megbízhatatlanság szempontjából jó hangosan, hadd zuhanjon az a részvény.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Én nem értem, hogy ezzel, hogy nemzetstratégiai beruházást akadályoznak a németek azután, hogy kiharcolták, hogy gyárthassák Paks 2 vezérlését, miért ilyen halk a kormány? Mármint a médiájában is csak a tényen való siránkozás megy, de miért nem kezdi el a nem gyártó és szállító gyártóját hitelteleníteni és lerántani hangos nyilatkozatokkal, megtámadva a technológiai képesség szempontjából jó hangosan, megtámadva a megbízhatatlanság szempontjából jó hangosan, hadd zuhanjon az a részvény.

Mert következő héten leállna a teljes magyar mobilhálózat?
Vagy mert rengeteg kórházi berendezés is tőlük van, köztük olyan is amiből rajtuk kivül 1db kínai gyártó tudott felmutatni 1 db prototípust?
Mert leállna a vasúti közlekedés hónapokon belül alkatrészhiány miatt?
Búcsút inthetnénk az épülő BMW gyárnak nélkülük?
"Sajnos" nagyon hosszan lehetne sorolni.

Szerintem a Paks körüli kavarás sem a gyártó hibája, hanem a német kormányba ágyazott amerikai lobbié...
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 418
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 786
113
Például:

Egy húsbavágó anyagi ok a legfontosabb abban, hogy a kormány úgy döntött: megtartja a tavaly nyáron megvett különleges földgázkészletet. A Portfolio kalkulációi szerint ugyanis a mostani állapot szerint durván 760 milliárd forintos pénzügyi vesztesége van az ügyleten, és azért, hogy ezt ne kelljen realizálnia, inkább nem nyúl a gázkészlethez és cserébe tovább kell fizetni a mögötte lévő bankhitelek kamatát.


Erről vhogy nagyot hallgatnak a fideszfanok.
Tőlem nyugodtan szidhatod Petit, csak áruld már el: neki mi köze van ehhez?
Ez egy költségvetési kérdés, vitasd meg Vargával és Nagy Mártonnal, tőlem Matolcsyt is bevonhatod.
 
T

Törölt tag 133

Guest
Tőlem nyugodtan szidhatod Petit, csak áruld már el: neki mi köze van ehhez?
Ez egy költségvetési kérdés, vitasd meg Vargával és Nagy Mártonnal, tőlem Matolcsyt is bevonhatod.

Szerinted ki a felelős a gázszerződésekért?


Segítek:

"A magyar kormány a tavaly aláírt hosszútávú gázszerződésben rögzített mennyiségén felül idén több orosz gázt, plusz 700 millió köbmétert akar vásárolni - közölte moszkvai látogatásán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki erről is tárgyalt csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel."
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Például:

Egy húsbavágó anyagi ok a legfontosabb abban, hogy a kormány úgy döntött: megtartja a tavaly nyáron megvett különleges földgázkészletet. A Portfolio kalkulációi szerint ugyanis a mostani állapot szerint durván 760 milliárd forintos pénzügyi vesztesége van az ügyleten, és azért, hogy ezt ne kelljen realizálnia, inkább nem nyúl a gázkészlethez és cserébe tovább kell fizetni a mögötte lévő bankhitelek kamatát.


Erről vhogy nagyot hallgatnak a fideszfanok.
Az vajon kizárt lenne, hogy a szokásosnál nagyobb valószínűséggel számítanak gázellátási problémákra a következő hónapokban, és emiatt nem táraznak ki?
 
T

Törölt tag 133

Guest
Az vajon kizárt lenne, hogy a szokásosnál nagyobb valószínűséggel számítanak gázellátási problémákra a következő hónapokban, és emiatt nem táraznak ki?

Igen. Kötöttek egy nagyon rossz üzletet és beleragadtak. Jobb helyen ebbe legalább egy miniszter belebukik, de nálunk alapból mennek egy jól fizető elfekvőbe ha leváltják őket teljesítménytől függetlenül..

Amugy most kb 40 euro a gáz, talán most kellene betárazni..
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Például:

Egy húsbavágó anyagi ok a legfontosabb abban, hogy a kormány úgy döntött: megtartja a tavaly nyáron megvett különleges földgázkészletet. A Portfolio kalkulációi szerint ugyanis a mostani állapot szerint durván 760 milliárd forintos pénzügyi vesztesége van az ügyleten, és azért, hogy ezt ne kelljen realizálnia, inkább nem nyúl a gázkészlethez és cserébe tovább kell fizetni a mögötte lévő bankhitelek kamatát.


Erről vhogy nagyot hallgatnak a fideszfanok.
Ugye azzal tisztában vagy, hogy elkezdtük a földgázból április elején a betárolást?
Ezt nem a külügyminiszter határozza el. neki kiadják az ukázt és szerez gázt.
Neked mit mond az a tény, hogy szar áron is elkezdtünk spájzolni, úgy hogy rekord szinten van a tárolók szintje?
Hagy kérdezzem meg, ha most olcsó gázból lenne 20% a gáztárolónk, és - ne adja az ég - és történne valami a Déli Áramlattal, akkor mivel fogjuk az országot üzemeltetni Szeptembertől?
Nyilván az ukrán háborút, és az Északi áramlat felrobbantását is Szíjjártó intézte.... o_O
 
T

Törölt tag 133

Guest
Ugye azzal tisztában vagy, hogy elkezdtük a földgázból április elején a betárolást?
Ezt nem a külügyminiszter határozza el. neki kiadják az ukázt és szerez gázt.
Neked mit mond az a tény, hogy szar áron is elkezdtünk spájzolni, úgy hogy rekord szinten van a tárolók szintje?
Hagy kérdezzem meg, ha most olcsó gázból lenne 20% a gáztárolónk, és - ne adja az ég - és történne valami a Déli Áramlattal, akkor mivel fogjuk az országot üzemeltetni Szeptembertől?
Nyilván az ukrán háborút, és az Északi áramlat felrobbantását is Szíjjártó intézte.... o_O

Az alapprobléma egy tavaly nyári értelmetlen pánikvásárlás eredménye. Hiába probálod kimosni ez nem fog sikerülni.

A valaha volt legjobb külügyminiszterünk csinált egy 760 milliárdos bukót.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 348
9 118
113
Például:

Egy húsbavágó anyagi ok a legfontosabb abban, hogy a kormány úgy döntött: megtartja a tavaly nyáron megvett különleges földgázkészletet. A Portfolio kalkulációi szerint ugyanis a mostani állapot szerint durván 760 milliárd forintos pénzügyi vesztesége van az ügyleten, és azért, hogy ezt ne kelljen realizálnia, inkább nem nyúl a gázkészlethez és cserébe tovább kell fizetni a mögötte lévő bankhitelek kamatát.


Erről vhogy nagyot hallgatnak a fideszfanok.
Gondolom, ez az igazság egyik oldala. A másikat meg elmondja majd valaki más.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az alapprobléma egy tavaly nyári értelmetlen pánikvásárlás eredménye. Hiába probálod kimosni ez nem fog sikerülni.

A valaha volt legjobb külügyminiszterünk csinált egy 760 milliárdos bukót.
Mi az, hogy értelmetlen pánikvásárlás?
Előbb kicsit tudnod kellene, hogy miről beszélsz!
Igen. Kötöttek egy nagyon rossz üzletet és beleragadtak. Jobb helyen ebbe legalább egy miniszter belebukik, de nálunk alapból mennek egy jól fizető elfekvőbe ha leváltják őket teljesítménytől függetlenül..

Amugy most kb 40 euro a gáz, talán most kellene betárazni..
Itt már azért nyilvánvaló, hogy fingod sincs, hogy miről beszélsz! (Segítek! Elkezdték - extrakorán - a földgáz letárolását...)
Lehet az, hogy a pártpreferenciáidat picit takarékra teszed a Magyar Biztpol topicban?
 
T

Törölt tag 133

Guest
Mi az, hogy értelmetlen pánikvásárlás?
Előbb kicsit tudnod kellene, hogy miről beszélsz!

Itt már azért nyilvánvaló, hogy fingod sincs, hogy miről beszélsz! (Segítek! Elkezdték - extrakorán - a földgáz letárolását...)
Lehet az, hogy a pártpreferenciáidat picit takarékra teszed a Magyar Biztpol topicban?

Persze ez is Brüsszel meg az USA hibája.

Nyár végén extrakorán? Sztem neked nincs fingod az egészről. De ugyse lehet meggyőzni, jó lesz neked továbbra is a narancsködben.