Az ugye megvan, hogy elhalasztották a TMK? Na, mit történik, ha egy rendszert a névleges üzemén túl viszel?
A kontózásod gyerekes.
Ha egy vegyipari komplexben nincs naponta 2-3 tűzoltó vonulás, akkor azt jelenti, hogy az üzem le van zárva.
Tűz bárhol lehet. Ilyenkor leállítják az adott egységet, majd beindul a kár felmérése. Kimennek az anyagvizsgálók és elindul a replikázás, keménység mérése. Ebből próbálják felmérni, hogy mennyire lett az anyag pofán vágva, majd ezek ismeretében jön egy fitness-for-service jellegű szilárdság számítás. Ez simán megvan 1-2 hét, majd egy ismételt nyomáspróba, szárítás, karimákon a csavarok, tömítések cseréje és már a harmadik hétnél tartunk. Aztán ha valami armatúrát is megcsapott a láng (mondjuk egy DN300-as szelepet sem egy nap leakasztani), akkor tovább csúszik.
Teljesen igazad van, semmi konteó nincs ebben. Évente 25-30 ilyen eset van. Minél öregebb egy krakkolóüzem, annál nagyon az esély.
Schwechat-nál folyamatos karbantartás van. Vannak részek, amikhez nem férsz hozzá, csak akkor, amikor leállás van. A sugárcsövek, reformercsövek alapjáraton 8-900°C. Bármi kezd gallyra menni a környékünkön, csak akkor derül ki, amikor hozzáférhető, ezért lutri a steam cracker karbantartása (ezért van bent nálunk 2). Gyakorlatilag az összes korróziós tönkrementeli lehetőség adott egy ilyen rendszerben. Viszont ez a vegyipar lelke, minden innen jön, ezért nagyon nem szeretik lekapcsolni...