Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 752
21 365
113

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
3 402
6 653
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-kapacitas-magyarorszagrol-szlovakiaba-751491
"Az FGSZ és szlovák partnere, az Eustream között a közelmúltban lezajlott tárgyalások eredményeként a két társaság további nem megszakítható kapacitásemelést tervez végrehajtani a Veľké Zlievce/Balassagyarmat határkeresztező ponton, Magyarország irányából Szlovákia irányába - olvasható a vonatkozó közleményben."
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 915
23 332
113
Mongólia Állami Szakértői Bizottsága jóváhagyta az Oroszországból Kínába vezető gázvezeték építésének projektjét. A Szojuz Vosztok gázvezetékről beszélünk, amely Mongólián halad át, és az orosz Szibéria Ereje-2 vezeték meghosszabbítása lesz.

Oroszország és Kína egyre közelebb kerül egymáshoz, ezt sikeresen elrendezte a nyugat, ráadásul úgy, hogy innentől kb 0 eurocentet érnek majd a szankciók is, hiszen Kína fizetőképessége pont annyira vitathatatlan, mint a felvevőképessége,vagy az, hogy őket sem igazán érdeklik az EU-s szankciók, de az amerikai sem, a mongolok is jól járnak, mert leesik nekik is "némi" tranzitdíj, egyedül az "okos" EU lesz az aki megint szarul járt :)
Még most is elég sokan mondják az EU-ban, hogy nincs olcsóbb az orosz vezetékes földgáznál.
Amikor Ázsia felszívja majd ennek a földgáznak a nagy részét, akkor már az EU hiába gondolja meg magát. A korábbi mennyiségnek csak a töredékét kaphatják. Azt is csak saját befektetéssel, mert az oroszok a tapasztalatok alapján nem fognak évtizedek alatt megtérülő infrastruktúrát építeni.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 527
29 291
113
Még most is elég sokan mondják az EU-ban, hogy nincs olcsóbb az orosz vezetékes földgáznál.
Amikor Ázsia felszívja majd ennek a földgáznak a nagy részét, akkor már az EU hiába gondolja meg magát. A korábbi mennyiségnek csak a töredékét kaphatják. Azt is csak saját befektetéssel, mert az oroszok a tapasztalatok alapján nem fognak évtizedek alatt megtérülő infrastruktúrát építeni.
Biztos lesz majd eladó, csak drágábban mint eddig, de semmi baj, mi itt ezt tudjuk páran, hogy az EU saját magát rúgta tökön, más forumozók meg majd egyszer felébrednek (mondjuk ezt azért kétlem némelyiknél :D ), nem kell ahhoz közgadásznak lenni, sőt különösebben intelligensnek sem, hogy ha valamit eddig x összegért vettek meg, innentől meg x+1 összegért veszik meg, az akkor veszteséges lesz az előzőhöz képest.

már a katari energiaügyi miniszter megmondta vagy 2 évvel ezelőtt, hogy az EU bármennyi gázt megvehet az USA-tól, vagy bárkitől, az orosz gázmennyiséget (x-áron) nem fogja tudni pótolni!!

Most "okosék" veszik közvetitőn keresztül az orosz gázt (x+1 áron) :D

illetve most már adott lesz a lehetőség, hogy vegyenek pl Ukrajnából (azaz az USA-tól) szintén x+1 vagy x+2 áron.

ha nagyon őszinte akarok lenni, és miért ne lennék az, én az oroszok helyébe egy köbmétert nem adnék az EU-nak, oldja meg ahogy akarja.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 858
9 837
113
Még most is elég sokan mondják az EU-ban, hogy nincs olcsóbb az orosz vezetékes földgáznál.
az orosz vezetékes földgáz addig volt olcsó - és nem világpiaci értsd lng árszinvonalú - amíg ahhoz orosz érdek fűződött
2022-ig ahhoz fűződött orosz érdek hogy európában ki se épüljenek jelentős lng kapacitások, ezért tartották mesterségesen - a hosszú távú szerződéseken felüli, a szabad piacra beöntött gáz mennyiség szabályozásával - az európai belső gázpiaci árat a 15-20 eurós ársávban
mint 2023 óta látjuk, az lng alapú ár nagyon ritkán megy le a 25 euró környékére, jellemzően 30-40 euró körül van, ez az az ár amin érdemes az lng szállító hajóknak erre kanyarodniuk
ha holnaptól véget érnek a szankciók, és az oroszok szabadon szállíthatnak amit akarnak a csöveken, az lng kapacitások már létezni fognak, időközben kiépültek
ebben a helyzetben az orosz egy 25-30 euró környékére belőtt árral tudja optimalizálni a hasznát, ha ez alá megy nem tud többet eladni csak kevesebbet kap érte, ha többet kér akkor bármikor beléphet az lng-s konkurencia mert beléphet bármikor a kiépült kapacitásoknak hála
az olcsó orosz földgáz korának vége van jó pár évtizedre, és ezt magunknak köszönhetjük
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
"Anyám, én nem ezt a Zöldenergia Lovat akartam" nem , ez nem április elsejei , német tréfa, hanem a valóság:

A német CDU/CSU szövetség visszavinné az atomerőműveket a német energia mixbe:

Emiatt először ki kell gyomlálni az Atomerőmű üzemeltetést tiltó német törvényt - mely 2023 áprilisa óta van érvényben.
Az indokolatlanul, feleslegesen lerombolt mintegy 10 000 MW összteljesítményű atomerőműveiket visszaállítanák - időnkénti Zöldenergia sötétség, a hálózati instabilitás kivédésére, valamint marhára szégyellik hogy most atomvillany ügyében a franciáknak vannak kiszolgáltatva.
A német forrás erről:

Az ottani ipari szereplők ugyan technikailag lehetségesnek tartják az újraindítást, de hangsúlyozzák a hiányzó engedélyeket, a szakképzett munkaerő hiányát és a politikai bizonytalanságot. A Westinghouse németországi vezetője, Martin Pache szerint a német reaktorok még hosszú ideig (legalább 20 év) működhetnének, ha az állam biztosítaná a stabilitást (politikai - gazdasági). Az EnBW vezérigazgatója viszont figyelmeztetett: már néhány hónapnyi leszerelési munka is több tízmillió euróba került, a visszafordítás pedig gyakorlatilag kivitelezhetetlen.

Ha ez nem megoldható - ujakat akarnak későbbiekben építeni mert rájöttek hogy a magas villamosenergia ár - az ő iparukat is folyamatosan rombolja , mint a többi európai államban.

A röhögő nyertes a francia energia ipar a jelenleg mintegy 60 000 MW de kissé már megviselt - atomenergia teljesítményével.

Ráadásul Macron ezt is háromszoros értékre emelné a többi 28 országgal egyetemben, 2050-ig, vagyis 180 000 MW atomerőmű teljesítménye lesz (90 Paks ), az országa fogyasztása kb annyi mint a németeké..

2WlO6Mv.jpg


Ott van ő is a fényképeszkedők között..

Ha németek hasonlóan Zöldek akarnak lenni, mint a franciák- rá kell kapcsolniuk az atomprogramjukra, mert ez szél és naperőművel nem teljesíthető mint látni fogjuk. A két ország fogyasztása kb azonos. Az egyes energiatermelési típusokat egymásra oszlopokba raktam, igy CO2 szempontból is jobban értékelhetőek.

2024, Németország, az atommentes működéshez 37,3% "piszkos" CO2 termelő erőműveket igényelt :

ovhhst2.jpg


2024 Franciaország, a termelés a Zöld atomenergiára alapozva , mindössze 3,8% "piszkos" energiaforrást igényelt:

que4cbQ.jpg


Összefoglalva látható, mintha a két országot kisérleti terepként használták volna annak megállapítására , hogyan lehet a CO2 mentes villamos energia termelést hosszú távon megközelíteni, elérni.

Magáért beszél az 1 : 10 arány a francia módszer javára, tehát nem a szél + napelemek győznek ezen a téren - sem..

Ennek megfelelően nem lehetne átértékelni a mi energia politikánkat is -erőművek építése területén mit kell preferálnunk?

Valószínűleg a mostani tudásunk tapasztalatunk birtokában Paks II is 4 reaktoros lenne, tartani kellene a Paks I-et mig biztonságosan lehet, valamint a többi erőmű típust is ennek megfelelően kiválasztani hogy szabaduljunk a baromi drága 30% körüli importtól is.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
az európai belső gázpiaci árat a 15-20 eurós ársávban
Így van. Erre a békebeli árszintre volt beállítva az egész Európai termelés is, hiszen ettől jelentősen függ a villamos energia ár is, valamint a földgázból készült termékek végső ára is (műanyagok, műtrágya stb..) Volt egy fél éves időszak is , a cOVID hatásaként berogyó ipari termelés miatt az ár lezuhant 3 - 5 Euro / 100 m3 értékre is..
Tehát valóban , amig az oroszok közvetlen csövön szállították a gázt , érdekük volt hogy más konkurencia ide ne tolja be a képét - vagyis működött az orosz gázár letörő fegyver..
A 40 50 Eurós, mostanában látható, duplás árszint hasonlóan magas villany árszinttel kombinálva - pont elég az egész EU gazdaságának kimúlásához, irány a bányászbéka s@gge - az első puskalövéshez kapcsolt szankciózás miatt is.. A mai napig nincs ebben a trendben változás, a vezető politikusok pedig a Vh ra hajtanak, mert azt még könnyebb megoldásnak tartják - mint a gazdaságok újraindítása ésszerű intézkedésekkel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 930
87 574
113
Így van. Erre a békebeli árszintre volt beállítva az egész Európai termelés is, hiszen ettől jelentősen függ a villamos energia ár is, valamint a földgázból készült termékek végső ára is (műanyagok, műtrágya stb..) Volt egy fél éves időszak is , a cOVID hatásaként berogyó ipari termelés miatt az ár lezuhant 3 - 5 Euro / 100 m3 értékre is..
Tehát valóban , amig az oroszok közvetlen csövön szállították a gázt , érdekük volt hogy más konkurencia ide ne tolja be a képét - vagyis működött az orosz gázár letörő fegyver..
A 40 50 Eurós, mostanában látható, duplás árszint hasonlóan magas villany árszinttel kombinálva - pont elég az egész EU gazdaságának kimúlásához, irány a bányászbéka s@gge - az első puskalövéshez kapcsolt szankciózás miatt is.. A mai napig nincs ebben a trendben változás, a vezető politikusok pedig a Vh ra hajtanak, mert azt még könnyebb megoldásnak tartják - mint a gazdaságok újraindítása ésszerű intézkedésekkel.
De erre egy nagyon primitív megoldás az, ha visszaengedjük az oroszokat. Miért? Mert akkor tőlük függünk. Az olcsó egy beszállítótól érkező (mind1, hogy ki az a beszállító) energiahordozókra alapozott gazdaságpolitika nem jó. Egész egyszerűen ez egy rosz struktúra. Kell az orosz energiahordozó? Igen? Szabad engedni, hogy szinte kizárólag 1 beszállítótól függjön a gazdaság? Nem.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
De erre egy nagyon primitív megoldás az, ha visszaengedjük az oroszokat. Miért? Mert akkor tőlük függünk. Az olcsó egy beszállítótól érkező (mind1, hogy ki az a beszállító) energiahordozókra alapozott gazdaságpolitika nem jó. Egész egyszerűen ez egy rosz struktúra. Kell az orosz energiahordozó? Igen? Szabad engedni, hogy szinte kizárólag 1 beszállítótól függjön a gazdaság? Nem.
Arról az orosz nem tehet hogy neki van jó minőségű, és legjobb árú gáza.

Kapaszkodj meg , régebben sem az orosz volt az egyetlen beszállító, verseny volt, ha erről nem sokat írtak -és az orosz kb 38 -40 %-os részvevő volt - nem egyeduralkodó.
Hülyeségből büntessük magunkat - és őket is hogy nem veszünk belőle? Akkor nyugodtan akár gazdasági öngyilkosok is lehetnénk..

Írjál nekem olyan beszállítót aki nem orosz és tud 10 -18 Euró / 100 m3 áron gázt szállítani (már itt az EU ban kell ilyen ár!)- mert az még használható ár.

Igaz van ennél jobb ár az USA-ban de mire azt idetalicskázzák már kicsomagoláskor 25 - 28 Euró lesz, ami fogyaszthatatlanul drága.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 930
87 574
113
Arról az orosz nem tehet hogy neki van jó minőségű, és legjobb árú gáza.

Kapaszkodj meg , régebben sem az orosz volt az egyetlen beszállító, verseny volt, ha erről nem sokat írtak -és az orosz kb 38 -40 %-os részvevő volt - nem egyeduralkodó.
Hülyeségből büntessük magunkat - és őket is hogy nem veszünk belőle? Akkor nyugodtan akár gazdasági öngyilkosok is lehetnénk..

Írjál nekem olyan beszállítót aki nem orosz és tud 10 -18 Euró / 100 m3 áron gázt szállítani (már itt az EU ban kell ilyen ár!)- mert az még használható ár.

Igaz van ennél jobb ár az USA-ban de mire azt idetalicskázzák már kicsomagoláskor 25 - 28 Euró lesz, ami fogyaszthatatlanul drága.
2022-ben volt olyan ország akinek a kitettsége 90% körül volt (de a 70% is sok ami a németeknek volt) , erről nem az orosz tehet, de attól még hülyeség.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
2022-ben volt olyan ország akinek a kitettsége 90% körül volt (de a 70% is sok ami a németeknek volt) , erről nem az orosz tehet, de attól még hülyeség.
A teljes EU gázforgalmáról, összesítve írtam, szerintem jó az adatom, emiatt ez nem hülyeség...
Hogy azon belül ki és mennyiért, honnan veszi - az magánügy lenne a szabad kereskedelem elvéből eredően.
Így az egyes országok, vezetők hülyesége is elviekben magánügy lenne - ha ezzel nem a saját népüket nyomorítanák meg..

Ha Neked nem jó az orosz gáz és annak az ára - rendben, epedve várnánk javaslataidat honnan hozassunk jobb áru gázt az EU-ba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 930
87 574
113
A teljes EU gázforgalmáról, összesítve írtam, szerintem jó az adatom, emiatt ez nem hülyeség...
Hogy azon belül ki és mennyiért, honnan veszi - az magánügy lenne a szabad kereskedelem elvéből eredően.
Így az egyes országok, vezetők hülyesége is elviekben magánügy lenne - ha ezzel nem a saját népüket nyomorítanák meg..

Ha Neked nem jó az orosz gáz és annak az ára - rendben, epedve várnánk javaslataidat honnan hozassunk jobb áru gázt az EU-ba.
Az sehogy sem jó, ha egy beszállító túl nagy részesedést kap. Ezt vagy elfogadod vagy nem.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
Az sehogy sem jó, ha egy beszállító túl nagy részesedést kap. Ezt vagy elfogadod vagy nem.
Ilyen alapon a budapesti csapvizet is megreklamálhatod, mert az 100%, hogy a Dunából jön, de ezt nem tudod elfogadni - mert annak túl nagy a részesedése..

Nem az számít hogy ki szállítja legjobb árakon sok évtizedes referenciákkal a nyersanyagot ? Inkább vegyük máshol sokszoros áron, ugyanabból a származási helyről, akkor is, ha utána a belőle készült terméket nem tudjuk eladni?

Itt az EU-ba gázt szállító országok ábrája. Ezek szerint a legnagyobb szállító most Norvégia, akkor holnaptól őt kell szankcionálni kirakni a piacról - netán háborút indítani ellene , mert túl jól megy neki ... és így tovább, és így tovább - míg el nem fogynak:

v1pcaMa.jpg


Ez a gazdaságpolitikai álláspont helyett a tisztán politikai álláspont - állandóan készen lenni egy háborúra, mert akkor nem lógunk egy - két csapon.. És ez azok álláspontja is mint látjuk - akik mások ellen akarnak háborút indítani - mert akkor kiesik az ellátásuk..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 930
87 574
113
Ilyen alapon a budapesti csapvizet is megreklamálhatod, mert az 100%, hogy a Dunából jön, de ezt nem tudod elfogadni - mert annak túl nagy a részesedése..

Nem az számít hogy ki szállítja legjobb árakon sok évtizedes referenciákkal a nyersanyagot ? Inkább vegyük máshol sokszoros áron, ugyanabból a származási helyről, akkor is, ha utána a belőle készült terméket nem tudjuk eladni?

Itt az EU-ba gázt szállító országok ábrája. Ezek szerint a legnagyobb szállító most Norvégia, akkor holnaptól őt kell szankcionálni kirakni a piacról - netán háborút indítani ellene , mert túl jól megy neki ... és így tovább, és így tovább - míg el nem fogynak:

v1pcaMa.jpg


Ez a gazdaságpolitikai álláspont helyett a tisztán politikai álláspont - állandóan készen lenni egy háborúra, mert akkor nem lógunk egy - két csapon.. És ez azok álláspontja is mint látjuk - akik mások ellen akarnak háborút indítani - mert akkor kiesik az ellátásuk..
Ez hülyeség, a külső függéseket diverzifikálni kell.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
Ez hülyeség, a külső függéseket diverzifikálni kell.
Ilyen alapon - csak a gázügyet figyelve - nyugodtan szankcionálhatnánk az USA-t is, hiszen függünk tőle - ebben is.. És mint látjuk, gazdaságilag nem az EU barátja - most kaptunk termékeinkre 20 % VÁM-ot... Legalább az ottani külügyben megint kereshetnék a világtérképen nagyítóval vagy egy órát, hogy hol is van az a mákszem ország, aki bajszot akaszt vele..
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 930
87 574
113
Ilyen alapon - csak a gázügyet figyelve - nyugodtan szankcionálhatnánk az USA-t is, hiszen függünk tőle - ebben is.. És mint látjuk, gazdaságilag nem az EU barátja - most kaptunk termékeinkre 20 % VÁM-ot... Legalább az ottani külügyben megint kereshetnék a világtérképen nagyítóval vagy egy órát, hogy hol is van az a mákszem ország, aki bajszot akaszt vele..
Azt írtam, hogy a külső függéseket diverzifikalni kell és nem jó, ha valamelyik beszállító túlsúlyba kerül. Az, hogy te úgy gondolkozol, hogy vagy ez vagy az és ha nem orosz akkor amerikai, az a te problémád, csak ne tulajdoníts nekem ilyet. Teljesen egyertelmű az amit írtam.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 801
22 268
113
Azt írtam, hogy a külső függéseket diverzifikalni kell és nem jó, ha valamelyik beszállító túlsúlyba kerül. Az, hogy te úgy gondolkozol, hogy vagy ez vagy az és ha nem orosz akkor amerikai, az a te problémád, csak ne tulajdoníts nekem ilyet. Teljesen egyertelmű az amit írtam.
Ne röhögtess ezzel a külső függéssel, hiszen a gázbéke időben az orosz eddig is max 40%-ot szállított be az EU-s piacra, ahol a sok szereplő közt ő volt az n+1 -edik..Tehát akkor is lehet duskálni beszállítókban, ott nincs hiány.. Az egy más kérdés, hogy egyik sem adja olcsóbban a gázt a saját zsíros profit reményében (nézz rá Norvégiára, aki jól megél ebből is - az EU-n kívül).

Az lehet a gond hogy ezt bizonyos gazdasági körök megirigyelték, és a nyereségük drasztikus növelése miatt meg kellett szabadulni az orosz gázár letörő fegyvertől. Ezen körök azzal nem számoltak - hogy ezáltal az egész EU gazdaságilag a bányász béka segge felé tart a nehézipar és kapcsolódó ágazatok bedölésével - most is. ..
Vagy nem is érdekli őket ha a saját profit ezáltal így is úgyis meglesz.

Az meg a Te bajod, hogy a diverzifikálást egy speciális, háborúpárti politikai szemellenzős szemüvegen keresztül látod.
A földrajzilag szomszédos területekről nem szabad behoznunk gázt - mert ki akarunk szúrni velük, különben is az a terület egy háború által úgyis be lesz demokratizálva, utána ugyanonnan már a "saját tulajdonú" gáz fog jönni minek ezért most fizetni?
Ezt láthatod a kardcsörtető EU-s nyilatkozatokból hiszen ebbe a projekbe eddig betolt több száz, ezer milliárd USD még nem termel profitot - és jelenleg simán belefér a "kétes megtérülésű" beruházások csoportjába..
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
3 402
6 653
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...gaz-kivaltasara-igy-eltunk-veluk-eddig-752213
"A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban."
 
  • Hűha
Reactions: fip7