Építőipar, lakáspiac

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
molnibalage

Erre mondják, hogy késő bánat.
A felújítások során nem egy régi házat láttam fölázni, beázni, penészedni stb...
Sajnos lutri ez az egész :(

Legjobban az jár aki újat építtet , magának.
Ugyanis kérhet a beruházótól referenciát, fizethet felelős műszaki vezetőt és saját statikus ellenőrt is.
Azokon az építkezéseken ahol én voltam ott ez elég gyakori volt. Rendben is volt mindig minden.
Szóval nem kell saját szakértelem ahhoz, hogy jó házad legyen. Van erre bejáratott módi. ;)

AAAAaaaaaa..

"Legjobban az jár aki újat építtet , magának.".......2 verzió van..1 magánépítkező vagy.....2 fogadsz egy GKivitelezőt.........az emberek 99% azt sem tudja mi a külömbség a sáv alap és a pont alap között

"műszaki vezetőt és saját statikus ellenőrt is."
Sorrry de ilyen nincs....van olyan hogy FMV...ez amit a kivitelező biztosít és a felekőssége is......statikus ellenőr családi háznál nincs ...csak olyan van,hogy múszaki ellenőr B,A kategóriával.


Szóval nem kell saját szakértelem ahhoz, hogy jó házad legyen. Van erre bejáratott módi."....Ez igaz.....vagy magán építkező vagy és drágább lesz.....vagy generál kivitelezőt fogadsz és Ő intéz mindent
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
22 es csapdája, mi régit vettünk, mi igényeink szerinti felújításra.
Hát ahogy hozzányúltunk mindjárt kiderült, hogy kb minden csere, de szerencsére meg tudtuk oldani úgy, hogy addig apóséknál laktunk, és még mindig évekre (+milliókra)vagyunk attól, hogy minden meglegyen. Most pl aki az összekupacolt törmeléket vitte volna (hétfőn) már fel sem veszi..úgyhogy jó eséllyel karácsonykor is nézegethetem

Hidd el ez minden egyéb területen így van az életben...ha nincsenek kapcsolataid barátaid....akkor sokkal nehezebb a szitu
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 972
113
deze75

"Sorrry de ilyen nincs....van olyan hogy FMV.."

Műszaki vezető helyez műszaki ellenőrt akartam írni :)
Egyébként attól, hogy nem tudod fölvenni az e naplóba még kijárhatnak szakemberek az építkezésre ellenőrzési céllal.
Elvileg az FMV vagyis a felelős műszaki vezető dolga is ez lenne, de sok esetben azok ki se mennek a helyszínre, hanem láttatlanban aláírnak mindent is.
Csak dőljön a lóvé.
De a megbízó fogadhat fel saját statikust vagy magasépítő mérnököt azért, hogy ellenőrizze a munka fázisok megfelelő minőségű elkészültét.
(Magyarán a FMV feladatát látják el a te pénzeden, de ugye a te érdeked, hogy jó legyen a házad.)
Ez az e-naplóba nem kerül be, de szerződésben ki lehet kötni ezt a dolgot.
Az ő szakvéleményük alapján nyugodtan élhetsz kifogással a kivitelező felé!

Egyszerű példák:
Ha fordítva kerül be a drain/dörken lemez, te azt laikusként észre veszed?
Ha XPS helyet EPS kerül a lábazatra föltűnik?
Ha a kőzetgyapotot nem vízálló anyaggal "vakolják" azt laikusként észre veszed? Tudod, hogy egyáltalán kell?
Vagy ha nem ágyaznak meg az üveg szövet hálónak, hanem rávakolnak akkor tudod, hogy azt úgy ledobja a felület?
Napestig tudnám folytatni, ezekhez szaktudás kell. Ezért kell szakembert fogadni ellenőrzési célra.
Szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
deze75

"Sorrry de ilyen nincs....van olyan hogy FMV.."

Műszaki vezető helyez műszaki ellenőrt akartam írni :)
Egyébként attól, hogy nem tudod fölvenni az e naplóba még kijárhatnak szakemberek az építkezésre ellenőrzési céllal.
Elvileg az FMV vagyis a felelős műszaki vezető dolga is ez lenne, de sok esetben azok ki se mennek a helyszínre, hanem láttatlanban aláírnak mindent is.
Csak dőljön a lóvé.
De a megbízó fogadhat fel saját statikust vagy magasépítő mérnököt azért, hogy ellenőrizze a munka fázisok megfelelő minőségű elkészültét.
(Magyarán a FMV feladatát látják el a te pénzeden, de ugye a te érdeked, hogy jó legyen a házad.)
Ez az e-naplóba nem kerül be, de szerződésben ki lehet kötni ezt a dolgot.
Az ő szakvéleményük alapján nyugodtan élhetsz kifogással a kivitelező felé!

Egyszerű példák:
Ha fordítva kerül be a drain/dörken lemez, te azt laikusként észre veszed?
Ha XPS helyet EPS kerül a lábazatra föltűnik?
Ha a kőzetgyapotot nem vízálló anyaggal "vakolják" azt laikusként észre veszed? Tudod, hogy egyáltalán kell?
Vagy ha nem ágyaznak meg az üveg szövet hálónak, hanem rávakolnak akkor tudod, hogy azt úgy ledobja a felület?
Napestig tudnám folytatni, ezekhez szaktudás kell. Ezért kell szakembert fogadni ellenőrzési célra.
Szerintem.
Abból a blogposztból, amit betettek, talán csak, ha 10%-át értettem. Hiába vagyok 10+ éve pályán levő mérnök, az épületekről szinte semmi fogalmam nincs ilyen mélységben és részletességben.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Ezért nem merek én sem uj házat venni. Ami régi és talán megcsinálták, azzal lehet mit kezdeni. De lassan ez is lottó, mint a kocsi vétel. Csak még drágább.
A régi házak többsége is szar, azok jelentős részét a tulaj meg a rokonok építgették abból amit a vállalattól lehetett lopni. Dunakeszin élő rokon például mindig emlegeti hogy az áthidalók amiket berakott sínszálak voltak, a helyi MÁV gyárból azokat tudta kihozni.

Én azt tudom tanácsolni hogy ne készen vegyél házat hanem építtess. Én anno közel 20 éve jöttem haza egy amerikai-kanadai kalandból, melóztam kint és pénzt kerestem, abból tudtam itthon építkezni, igaz én mást választottam. 3db 40 lábas tengeri konténert vettem és abból csináltattam könnyűszerkezetest. Ez akkor nem volt annyira könnyű, nem sokan ismerték a technológiát, akik igen azok drágán vállalták. Sokan mondták is hogy hülyeség, meg miért nem rendes téglaház,stb.
Nem volt olcsó és lehet hogy ár-érték arányban rosszabb volt, de legalább jó minőségben csinálták és ez a lényeg. Semmi gondom nem volt vele soha, ami kellemetlen volt: nagyon árnyékolt, kicsi volt a térerő meg wifi rúterből is 2 kellett.
Már nem ott lakom, el kellett költöznünk, de ez már egy másik történet.
 
M

molnibalage

Guest
A régi házak többsége is szar, azok jelentős részét a tulaj meg a rokonok építgették abból amit a vállalattól lehetett lopni. Dunakeszin élő rokon például mindig emlegeti hogy az áthidalók amiket berakott sínszálak voltak, a helyi MÁV gyárból azokat tudta kihozni.

Én azt tudom tanácsolni hogy ne készen vegyél házat hanem építtess. Én anno közel 20 éve jöttem haza egy amerikai-kanadai kalandból, melóztam kint és pénzt kerestem, abból tudtam itthon építkezni, igaz én mást választottam. 3db 40 lábas tengeri konténert vettem és abból csináltattam könnyűszerkezetest. Ez akkor nem volt annyira könnyű, nem sokan ismerték a technológiát, akik igen azok drágán vállalták. Sokan mondták is hogy hülyeség, meg miért nem rendes téglaház,stb.
Nem volt olcsó és lehet hogy ár-érték arányban rosszabb volt, de legalább jó minőségben csinálták és ez a lényeg. Semmi gondom nem volt vele soha, ami kellemetlen volt: nagyon árnyékolt, kicsi volt a térerő meg wifi rúterből is 2 kellett.
Már nem ott lakom, el kellett költöznünk, de ez már egy másik történet.
Őszintén szólva saját családi házra annyira nem vágyom, mert összességében rezsije és költségei borzalmasan magasnak látszanak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
22 es csapdája, mi régit vettünk, mi igényeink szerinti felújításra.
Hát ahogy hozzányúltunk mindjárt kiderült, hogy kb minden csere, de szerencsére meg tudtuk oldani úgy, hogy addig apóséknál laktunk, és még mindig évekre (+milliókra)vagyunk attól, hogy minden meglegyen. Most pl aki az összekupacolt törmeléket vitte volna (hétfőn) már fel sem veszi..úgyhogy jó eséllyel karácsonykor is nézegethetem
Hétfőn? Akkor az még nincs elkésve... :D
Na mi azért vettünk már most úgy, hogy van hol lakni a ház meg project ház és majd esetleg 10+ év múlva jön szóba a költözés. Tudtuk, láttuk, hogy mi a baja, sokminden cserés, vannak, amiket máshova szeretnénk rakni. De nyilván olyan árban is volt, meg nekünk jó helyen. Talán annyiban jó ez az elhúzódó dolog, hogy pl. most is kijött a felújítási támogatás. Minden évben csinálgatjuk -az asszony szerint; valóságban meg járhatok én oda keccsölni. Meg van ideje odaérni minden mesternek.
Nálunk a kőműves jön tavaly óta, csak még nem ért oda, de legalább már nem is köszön. :) Nem baj, jött másik, aki -szó szerint az utolsó símítások előtt- állítólag lebetegedett, majd közölte, hogy hideg van, pedig pont annyira, mint eddig. (2 nap lett volna befejezni egy fal külső-belső vakolását). Majd szóltunk az építőiparos ismerősnek, neki nem fér bele a jövő évbe sem, nagyon szabadkozott, meg hát neki a kis projectek is nagyságrendileg nagyobbak és még ő sem talál normális embert, se fixre, se alvállalkozónak. De legalább beszélt egy másik céggel -akivel amúgy van kapcsolatunk, csak ők meg még nagyobbakat kiviteleznek, ezért nem gondoltunk rájuk. Majd januárban megnézik, meglátjuk.

Tavaly a kémény építése kb ugyan így zajlott, csak olyan 5 hónapot csúsztunk.

Nem baj, most jelenleg van egy komplett állványom, mert a tavalyi kéményépítő muksó a pallóit hagyta ott, hiába szóltam neki, a mostani meg a bakot. Amennyit segédkeznem kell, már lassan egy gyengébb iparos szintjét elérem.

Rakodással is ugyan ez van. Van egy kitakarított telek, tele kiszedett fatuskóval (olyan 2500-3000 nm erdő), csak fel kéne rakni és elvinni, ingyen adom. Meg is lett beszélve ... szeptemberben.
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 975
93
Nálunk a kőműves jön tavaly óta, csak még nem ért oda, de legalább már nem is köszön. :) Nem baj, jött másik, aki -szó szerint az utolsó símítások előtt- állítólag lebetegedett, majd közölte, hogy hideg van, pedig pont annyira, mint eddig.
Munkától függően akár 2-3 hét is még benne van hogy csúszik az ember, de fél meg egy év az gáz. Bár valaki 1 hét miatt is cirkuszol, utána meg az az első ha odaérünk, hogy lenne még ez és ez, ami nem volt felmérésnél, nah mondom akkor kezdjük érteni miért van 1 hét deficit, mert mindehol így fogadnak, vagy a meló végére épül annyira a bizalom hogy nehéz eljönni :)
 

Clarlyu

New Member
2021. január 18.
8
5
3
Az a jó hogy szerintem mindent látsz, egyszerűen ha van gáz az utcában akkor pénzügyileg nem éri meg csak a gáz fűtés. Én amikor felújítottunk 10x átszámoltam, nem találtam meg hogy miként jön ki a sokkal bonyolultabb és drágább rendszer haszna.
És a mienk egy felújított ház, csomó hőhíddal, egy rendesen megcsinált mai házra tök felesleges elverni azt a rengeteg pénzt. Természetesen ha megengedheti valaki magának a padlófűtés-falfűtés-plafonhűtés sokkal komfortosabb, de azt ne mondja senki hogy spórolásból csinálja.
Van, amikor a padlófűtés többe kerül, mint a szokásos
 
M

molnibalage

Guest
Magyarázzon már el nekem valamit egy épületgépész vagy bárki.

  1. Mi a búbánatnak telepítenek ventilátorokat a fürdőbe aminek nevetségesen kiz szállítási képessége van? A gőzt elvinni? Mert még arra sem láttam egyet sem alkalmasnak.
  2. Mi a f*sznak úgy építik be, hogy a villannyal összefüggő automata? Bármikor amikor csak bemész oda, akkor zajong, amikor nincs mit kiszívni. Akkor legalább tennék külön kapcsolóra. NEeeeeeeeeeeeeeeeeem, a két fillérrel többe kerülne a 30 millás lakásba...
  3. Hiába van venti csodálatosan valahogy visszajön rajta a por, legalábbis nálam.
  4. Ha meg nem cseréli benne a betétet - nálam valami szivacsos betét van - akkor full penész az egész és csak azt teríti.
Szóval kikapcsoltam a p*csába az egészet. Zacskót húztam rá. Eredmény?

Kuss van.
Penész sehol.
Por sehol.

Ezt már a 2. lakásban játszom el. Minek erőltetik ezt fos tervezést? De tényleg...
Egész egyszerűen nem értem, hogy mit akarnak, mert azon kívül, hogy ez felcseszte az agyam, mást nem tudott elérni.

De az is mókás, hogy a lakás amit bérlek ott olyan "színvonalas" megoldások voltak, hogy 300W-os trafóra volt 600W-nyi égősor kötve, meg 150-es foglalatban 300W-os világítótest. Szétégette a kábelét...
 

Clarlyu

New Member
2021. január 18.
8
5
3
Szerintetek mennyiért csinálnák meg a padlófűtést az egész lakásban egy Budapest belvárosi lakásban? Nézegetem a hirdetéseket, szinte nincsenek olyan eladó lakások Budapesten , ahol 100% padlófűtés lenne. Én meg imádom, ha a talpam alatt „izzik a föld”. És egyáltalán kivitelezhető-e ez az elképzelés? Vagy lehet valami strukturális akadálya? Esetleg a lakóközösséghez valami köze? 2021-ben mindenképpen veszek egy lakást, elegem van a kivárásból. Szóval tudnom kellene, hogy bármelyik lakásban lehet-e padlófűtés vagy ha nem, akkor mi alapján folytassam a keresést. Köszönöm előre is a segítséget, hálás lennék.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 257
113
Szerintetek mennyiért csinálnák meg a padlófűtést az egész lakásban egy Budapest belvárosi lakásban? Nézegetem a hirdetéseket, szinte nincsenek olyan eladó lakások Budapesten , ahol 100% padlófűtés lenne. Én meg imádom, ha a talpam alatt „izzik a föld”. És egyáltalán kivitelezhető-e ez az elképzelés? Vagy lehet valami strukturális akadálya? Esetleg a lakóközösséghez valami köze? 2021-ben mindenképpen veszek egy lakást, elegem van a kivárásból. Szóval tudnom kellene, hogy bármelyik lakásban lehet-e padlófűtés vagy ha nem, akkor mi alapján folytassam a keresést. Köszönöm előre is a segítséget, hálás lennék.

Az ár passz, szerintem nem lehet sokkal drágább, mint egy sima radiátoros cirkórendszer kiépítése. Az olyan 1,5-2 millió forintba kerül mostanában egy átlagos vagy annál kicsit nagyobb méretű belvárosi lakásra (70+ nm) méretezve.

Függ attól is, megvan-e már egy modern cirkó beépítés, vagy a nulláról kell kezdeni, utóbbi esetben mivel csak kondenzációs kazánt lehet beépíteni, további költsége lesz a kémény bélelés miatt (nem mindegy, hogy alsó szint vagy legfelső, felül lényegesen olcsóbb lesz mert nem kell kényszerszellőztető ventiket is beépíteni). Elektromossal ilyen probléma nem lesz, de ott a vezetékezés teljes cseréje és lehet kapacitásbővítés is szükséges lehet (amúgy is, ha még nem cserélték), az elektromos fűtés viszont nem biztos h hosszabb távon jót tesz a pénztárcádnak.

Egy ismerősöm megcsinálta bauhaus jellegű bérházban (abban nem vagyok biztos, hogy vizeset vagy elektromosat csinált-e végül). Műszaki akadálya nincsen, a födémek jellemzően porosz süvegesek (alul vakpadlós), annak azért el kell bírnia egy pár centis padlopon réteget, amiben majd a csövezés fut. A tetejére pedig ízlés szerinti burkolat. Maximum a padló kicsit feljebb jön, és lehet picit flexelni az ajtók aljából de ha az egész lakásban padlófűtés lesz, akkor ez nem akadály.

Én mondjuk a helyedben nem szenvednék ezzel, ha beszarik a rendszerben valami, fel kell szedni a fél lakást hogy megtaláld a problémát, alattad lévő beázhat. A padlófűtés ilyen járulékos költségei számomra ijesztőek, hiszen fel kell szedni a teljes parkettát, és újra burkolni, ami akár csempével (szerintem gány dolog lakóhelységben), akár valamilyen laminált parkettával eleve drága lesz (10-15 000 Ft / nm minimum), másrészt meg én az amúgy horror drága, fillérekből gyönyörűen felújítható és végtelen élettartamú hagyományos tömör csapos halszálkás parkettát biztos nem cserélném le valami obis csempére / lamináltra csak azért, hogy padlófűtés legyen.

A helyedben inkább egy hibrid rendszerben gondolkodnék (külső helységek csempézéssel padlófűtéssel, a belsők radiátorral). Plafonfűtés is érdekes lehet, de azt végképp passz, hogy hogyan kell kiépíteni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 013
113
Sorházban lakunk. A nappaliban, az előszobában és a vizes helyiségekben van padlófűtés, 20+ éve problémamentes.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
S

speziale

Guest
Szerintetek mennyiért csinálnák meg a padlófűtést az egész lakásban egy Budapest belvárosi lakásban? Nézegetem a hirdetéseket, szinte nincsenek olyan eladó lakások Budapesten , ahol 100% padlófűtés lenne. Én meg imádom, ha a talpam alatt „izzik a föld”. És egyáltalán kivitelezhető-e ez az elképzelés? Vagy lehet valami strukturális akadálya? Esetleg a lakóközösséghez valami köze? 2021-ben mindenképpen veszek egy lakást, elegem van a kivárásból. Szóval tudnom kellene, hogy bármelyik lakásban lehet-e padlófűtés vagy ha nem, akkor mi alapján folytassam a keresést. Köszönöm előre is a segítséget, hálás lennék.

Fip a kivitelező a fórumon :)

Egyébként a következőket érdemes megfontolni:
1) ha nem egyedi fűtésű a lakás, akkor felejtős a padlófűtés
2) ha egy meglévő radiátoros fűtést akarsz átalakítattni az nagy macera...első körben az kapásból azt jelenti, hogy szedheted fel az addigi burkolatot, és rakhatsz le újat...persze ha eleve így veszed a lakást akkor ok, de egy nm burkolat lerakása melóstól meg burkolattól függően 15-20ezer között lesz....akkor már jobban megéri a mennyezet fűtés....nekem ismőrösömnél van olyan és ő nagyon szereti
3) ha alapból radiátoros fűtés van, akkor ott a fűtőkörökön is mókolni kell, főleg ha vegyesen lenne a fűtés (padló+radiátoros), akkor 2 körre van szükség

a padlófűtést 10e/nm ár alatt nemigen lehet megúszni...de sokban attól is függ, hogy mennyit kell ügyezni a fűtési rendszeren
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 049
113
Szerintetek mennyiért csinálnák meg a padlófűtést az egész lakásban egy Budapest belvárosi lakásban? Nézegetem a hirdetéseket, szinte nincsenek olyan eladó lakások Budapesten , ahol 100% padlófűtés lenne. Én meg imádom, ha a talpam alatt „izzik a föld”. És egyáltalán kivitelezhető-e ez az elképzelés? Vagy lehet valami strukturális akadálya? Esetleg a lakóközösséghez valami köze? 2021-ben mindenképpen veszek egy lakást, elegem van a kivárásból. Szóval tudnom kellene, hogy bármelyik lakásban lehet-e padlófűtés vagy ha nem, akkor mi alapján folytassam a keresést. Köszönöm előre is a segítséget, hálás lennék.
...Nos elég sok mindentől függ ,hogy egyáltalán meg tudod-e csinálni.
1.Mindenféleképpen beszélj egy tervezőkkel..(gépész,statikus)
2.lakásban min 13 cm lesz plusszban...hacsak 5 cm HC raksz le szigetelésnek +8 ami 6-7 cm beton és burkolólap...(emeleten biztos,hgy statika kell hozzá,hogy egyáltalán elbírja e a födém.
3 Belvárosban tuti feláras lesz+ terület foglalás és behajtási engedélyek
4 Meglehet csinálni de milyen áron....100 m2
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Az ár passz, szerintem nem lehet sokkal drágább, mint egy sima radiátoros cirkórendszer kiépítése. Az olyan 1,5-2 millió forintba kerül mostanában egy átlagos vagy annál kicsit nagyobb méretű belvárosi lakásra (70+ nm) méretezve.

Függ attól is, megvan-e már egy modern cirkó beépítés, vagy a nulláról kell kezdeni, utóbbi esetben mivel csak kondenzációs kazánt lehet beépíteni, további költsége lesz a kémény bélelés miatt (nem mindegy, hogy alsó szint vagy legfelső, felül lényegesen olcsóbb lesz mert nem kell kényszerszellőztető ventiket is beépíteni). Elektromossal ilyen probléma nem lesz, de ott a vezetékezés teljes cseréje és lehet kapacitásbővítés is szükséges lehet (amúgy is, ha még nem cserélték), az elektromos fűtés viszont nem biztos h hosszabb távon jót tesz a pénztárcádnak.

Egy ismerősöm megcsinálta bauhaus jellegű bérházban (abban nem vagyok biztos, hogy vizeset vagy elektromosat csinált-e végül). Műszaki akadálya nincsen, a födémek jellemzően porosz süvegesek (alul vakpadlós), annak azért el kell bírnia egy pár centis padlopon réteget, amiben majd a csövezés fut. A tetejére pedig ízlés szerinti burkolat. Maximum a padló kicsit feljebb jön, és lehet picit flexelni az ajtók aljából de ha az egész lakásban padlófűtés lesz, akkor ez nem akadály.

Én mondjuk a helyedben nem szenvednék ezzel, ha beszarik a rendszerben valami, fel kell szedni a fél lakást hogy megtaláld a problémát, alattad lévő beázhat. A padlófűtés ilyen járulékos költségei számomra ijesztőek, hiszen fel kell szedni a teljes parkettát, és újra burkolni, ami akár csempével (szerintem gány dolog lakóhelységben), akár valamilyen laminált parkettával eleve drága lesz (10-15 000 Ft / nm minimum), másrészt meg én az amúgy horror drága, fillérekből gyönyörűen felújítható és végtelen élettartamú hagyományos tömör csapos halszálkás parkettát biztos nem cserélném le valami obis csempére / lamináltra csak azért, hogy padlófűtés legyen.

A helyedben inkább egy hibrid rendszerben gondolkodnék (külső helységek csempézéssel padlófűtéssel, a belsők radiátorral). Plafonfűtés is érdekes lehet, de azt végképp passz, hogy hogyan kell kiépíteni.
1. A tisztán padlófűtés nem ajánlott a hálóhelyiségeket illik kihagyni és oda radiátorosat tenni !
2. A cirkó az egy elég tág fogalom igazából egy jó kondenzációs kazán kell de ez normál esetben 250-400e Ft-ból megvan !
3. Az elektromos szimpla paraszt vakítás .
4. "Pár centis padlopont" ? Lépésálló polisztirol 5-10cm , hőtükör fólia , betonacél háló , padlófűtéscső , 8-10cm beton , aljzat kiegyenlítő , ragasztó , burkolat , fugázó ! Komoly súly , érdemes statikust hívni . 12-20cm emelkedik a padlószint .
5. A sorolók , hőcserélő , keringető , szerelvények etc . a lelke csak minőségit érdemes !
6. Ha nem pancser a gépész és minden kör toldatlan csőből áll akkor gyakorlatilag nincs olyan , hogy beszarik és bontani kell . A romlandó cuccok kívül vannak (keringető , hőcsrélő etc)
7. A fa qrva szar hővezető ezért se a fa se a laminált padló nem ajánlott burkolat , a kerámiákkal szép és hatékony ! Gyakorlatilag mint egy hőtömeg kályha !
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 257
113
1. A tisztán padlófűtés nem ajánlott a hálóhelyiségeket illik kihagyni és oda radiátorosat tenni !

Jogos. Én a magam részéről nem vacakoltam ilyennel, egyszerűen minden helységbe radiátor került, és kész.

2. A cirkó az egy elég tág fogalom igazából egy jó kondenzációs kazán kell de ez normál esetben 250-400e Ft-ból megvan !

Az 3-400 jó lesz másfél misinek is. A cirkó nem annyira tág fogalom, mert bő 5 éve már csak kondenzációs kazánt lehet telepíteni. Persze, 300-350 körül megvan a kázánod, fel is aggathatod a falra, csak annak még kell külön új típusú duplacsöves kéménykivezetés (ha szerencséd van, csak ennyi), szerelékek, szerelés, ja és gázterv, ellenőrzés díjak gázszolgáltatótól, kéményesektől (most már azt hiszem talán a katasztrófavédelemnél van). Ó és persze menetrendszerűen maga után vonja az elektromos hálózat felújítását is, érintésvédelem, jóváhagyása..

3. Az elektromos szimpla paraszt vakítás .

Szerintem is. Nem láttam még olyan elektromos rendszert, ami meleg is, meg olcsón üzemeltethető.

4. "Pár centis padlopont" ? Lépésálló polisztirol 5-10cm , hőtükör fólia , betonacél háló , padlófűtéscső , 8-10cm beton , aljzat kiegyenlítő , ragasztó , burkolat , fugázó ! Komoly súly , érdemes statikust hívni . 12-20cm emelkedik a padlószint .

Nem családi házat építünk. Meglévő épülettel és rétegrenddel dolgozunk.

Ha úgy kezded, hogy ráöntöd a betont a meglévő burkolatra (parketta), úgy kijöhet a plusz 20 centi. Csak ez butaság, mert a meglévő parkettát / salakot kiszeded először, és oda pakolod be az új rétetgrendet, tehát ezt ki kell vonni (bónusz meglepetés, lehet alatta van még egy réteg parketta, mert csak arra rakták rá az újat, láttam ilyet is). A homokos salakanyag vastagsága változó, mert sokszor eleve olyan vastagságúra töltötték, hogy vígan elment benne a szennyvizes vezeték is a vizes helyiségekből - biztos mindenki látott már régimódi lefolyót fürdőszobákban. Ami oda ment, azt nem a homok itta fel alatta, hanem egy méretes szennyvízcső... annak meg el kell valahol férnie.

Szóval egy belvárosi házban ezt a "csekély" réteget rombolod, távolítod először (btw - szar meló parkettát felszedni), feljön kb. 8-15 vagy akár 20 anyag is centi, na, ennek a helyére mehet tetszőlegesen az új rétegrend.

Hogy a födém ne bírná, azt erősen kétlem, de a statikus majd megmondja. De csak a személtetés végett, hogy miről is beszélünk a maga csupasz valójában, ami majd állítólag nem bír el 10 centi betont, meg hogy nem fog elférni - ajánlom figyelmedbe az ablakok alatt az eredeti szinthez képest megfigyelhető, 2-3 téglányi helyet:

KVARC_bontas_03.jpg


Nálam nemhogy a födémen, hanem a fa szerkezetű vakpaldón lett pár centis padlopon + nem könnyű kerámiaburkolat kialakítva a külső/vizes helyiségekben a parketta helyén, semmi baja. Alatta meg bő 20 centivel a képen látható, 1-1,5 méterenként fektetett acélgerendákkal kialakított ún. poroszsüveges födém van, az kb. mindent is kibír, mert ez nem a spórolós korszakban lett építve..

7. A fa qrva szar hővezető ezért se a fa se a laminált padló nem ajánlott burkolat , a kerámiákkal szép és hatékony ! Gyakorlatilag mint egy hőtömeg kályha !

Igen, a fa kurva szar hővezető, ezért használják padlózatra, mert mert nem fog csutkára fagyni a lábad, ha rálépsz. A 2000 forintos OBI-s kerámia burkolat vidéki "kúriákba" való, polgári lakásba többnyire a parketta dukál. :p

Összességében régi típusú bérházban teljesen felesleges padlófűtéssel germózni. Drága, melós, előnye meg nem lesz, mert egy egyszerű radiátor fűtéssel ugyanazt éred el. A padlófűtés előnye, hogy komfortos, és kevés helyet foglal, de ugyanez megoldható radiátorokkal is, sokkal olcsóbban, hely meg bőségesen van egy polgári lakásban, pl. az ablakbeugrókat az Isten is arra teremtette, hogy oda radiátort pakolj.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 701
28 132
113
további költsége lesz a kémény bélelés miatt
Mikor pár éve nálunk béleltek konkrétan a 80-90 centi vastag falat kellett részben kibontani, mert évtizedekkel ezelőtt valaki úgy buherálta meg a kéményt, hogy a vasgolyó beszorult a kéménylyukba aztán bélelni se lehetett rendesen. Még mázli, hogy a folyosó felőli falat volt az áldozat, mert más esetben a fürdő gallyra ment volna. Hülye szomszéd elektromos fűtést épített be, még minimális hidegben is majdnem felszáll a villanyórája úgy pörög, valszeg a gatyája rámegy pedig csak 40 akárhány m2. Anno nagyon jó áron sikerült kivitelezőt szerezni, szerintem mára 5-600 ezer alatt nem lehet megúszni (második emeletről beszélünk) plusz még a kedves katasztrófavédelem kéményes szakága, akik néha indokolatlanul szopatósak tudnak lenni ha olyan a kedvük
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Jogos. Én a magam részéről nem vacakoltam ilyennel, egyszerűen minden helységbe radiátor került, és kész.



Az 3-400 jó lesz másfél misinek is. A cirkó nem annyira tág fogalom, mert bő 5 éve már csak kondenzációs kazánt lehet telepíteni. Persze, 300-350 körül megvan a kázánod, fel is aggathatod a falra, csak annak még kell külön új típusú duplacsöves kéménykivezetés (ha szerencséd van, csak ennyi), szerelékek, szerelés, ja és gázterv, ellenőrzés díjak gázszolgáltatótól, kéményesektől (most már azt hiszem talán a katasztrófavédelemnél van). Ó és persze menetrendszerűen maga után vonja az elektromos hálózat felújítását is, érintésvédelem, jóváhagyása..



Szerintem is. Nem láttam még olyan elektromos rendszert, ami meleg is, meg olcsón üzemeltethető.



Nem családi házat építünk. Meglévő épülettel és rétegrenddel dolgozunk.

Ha úgy kezded, hogy ráöntöd a betont a meglévő burkolatra (parketta), úgy kijöhet a plusz 20 centi. Csak ez butaság, mert a meglévő parkettát / salakot kiszeded először, és oda pakolod be az új rétetgrendet, tehát ezt ki kell vonni (bónusz meglepetés, lehet alatta van még egy réteg parketta, mert csak arra rakták rá az újat, láttam ilyet is). A homokos salakanyag vastagsága változó, mert sokszor eleve olyan vastagságúra töltötték, hogy vígan elment benne a szennyvizes vezeték is a vizes helyiségekből - biztos mindenki látott már régimódi lefolyót fürdőszobákban. Ami oda ment, azt nem a homok itta fel alatta, hanem egy méretes szennyvízcső... annak meg el kell valahol férnie.

Szóval egy belvárosi házban ezt a "csekély" réteget rombolod, távolítod először (btw - szar meló parkettát felszedni), feljön kb. 8-15 vagy akár 20 anyag is centi, na, ennek a helyére mehet tetszőlegesen az új rétegrend.

Hogy a födém ne bírná, azt erősen kétlem, de a statikus majd megmondja. De csak a személtetés végett, hogy miről is beszélünk a maga csupasz valójában, ami majd állítólag nem bír el 10 centi betont, meg hogy nem fog elférni - ajánlom figyelmedbe az ablakok alatt az eredeti szinthez képest megfigyelhető, 2-3 téglányi helyet:

KVARC_bontas_03.jpg


Nálam nemhogy a födémen, hanem a fa szerkezetű vakpaldón lett pár centis padlopon + nem könnyű kerámiaburkolat kialakítva a külső/vizes helyiségekben a parketta helyén, semmi baja. Alatta meg bő 20 centivel a képen látható, 1-1,5 méterenként fektetett acélgerendákkal kialakított ún. poroszsüveges födém van, az kb. mindent is kibír, mert ez nem a spórolós korszakban lett építve..



Igen, a fa kurva szar hővezető, ezért használják padlózatra, mert mert nem fog csutkára fagyni a lábad, ha rálépsz. A 2000 forintos OBI-s kerámia burkolat vidéki "kúriákba" való, polgári lakásba többnyire a parketta dukál. :p

Összességében régi típusú bérházban teljesen felesleges padlófűtéssel germózni. Drága, melós, előnye meg nem lesz, mert egy egyszerű radiátor fűtéssel ugyanazt éred el. A padlófűtés előnye, hogy komfortos, és kevés helyet foglal, de ugyanez megoldható radiátorokkal is, sokkal olcsóbban, hely meg bőségesen van egy polgári lakásban, pl. az ablakbeugrókat az Isten is arra teremtette, hogy oda radiátort pakolj.
Ha te mondod ! Bár szerintem egy jó padlófűtés komfortját sosem éri el egy radiátoros főleg nagy belmagasságnál . Az meg csak hab a tortán , hogy a kazánod alapgázon simán tudja a padlófűtést vinni minimális gázfogyasztásnál . Ha nem tolná a port én a háló helységekbe is ezt tenném ! 2019-ben a 24Kw-os immergas kazánom 285 000 volt a többi szerelvény meg kell a radiátoroshoz is . Ha újítunk csináljuk rendesen , gáztervvel az órától minden legyen új és korszerű ! Tényleg olyan hülyének nézek ki , hogy a parkettára betonoznék ? Normál esetben lenne egy 5cm párnafa/salak/kiegyenlítő réteg amire rárakták a fa padlót vagy a parkettát . A normál réteg rend az amit leírtam az , hogy mennyire emeli meg a lakás szintjét az a fődém szerkezettől is függ bontottam már olyat ahol sík betonpadlóra terített bitumenbe volt csak a parketta . Tehát az , hogy te most mit bontasz és miben dolgozol az nem mindig mérvadó ! DE jó látni azt is amit felraktál mert abból is lehet tanulni ! Én padlófűtés párti vagyok ennyi és nem több !
 
Status
Not open for further replies.