F-22 Raptor (Lockheed Martin,USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Amúgy igenis a teljesítmény a szűk kersztmetszet, a hűtés miatt. A gép mérete (üzemanyagmennyisége) a legfőbb akadály pl a radarkisugárzás telejesítményének növelésében, mert a radar által fejlesztett igen jelentős hőmennyiéget olajhűtéssel vonják ki és az üzemanyagtartályokban adják le hőcserélőkkel. Persze nem lehet teljes töltöttséggel kalakulálni és jelenleg ez a radarosok legnagyobb fejfájása amellett hogy a radar hűtőrendszerének képességeit a szűk hely behatárolja. Tehát 1) mit csinálnak a hővel ha az üzemanyag már túl fölmelgedett 2) hogyan vonjanak ki több hőt a radar "dobozából", anélkül, hogy növelnék annak méreteit.
Alkoholos víz elpárologtatásával. Folyékony nitrogén elpárologtatásával.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Mit lehet tudni róla? Hol készült és hányan kergetik milyen körülmények között?
 
M

molnibalage

Guest
http://theaviationist.com/wp-content/uploads/2014/06/F-22-dogfight-close-up.jpg

ez közel volt...

A teljes cikk hol érhető el, ami erről a képről szól? Van ilyen?

Ez egyébként már nem engedélyezett közelés lenne gyakorlás során? Mert a Top Gun film felvétele alatt egy F-5-ös ennél jóval közelebb, de legalább ilyen közel húzott el cicus mellett... (5:10-nél.)

https://www.youtube.com/watch?v=jqfXXaOisKo#t=5m10s
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Kérdezném a nagytudású kollégákat, hogy lehettséges amit ebben a cikkben/ olvasok? Miszerint hogy a képek/videók az F-22-es SAR radarjával készültek.


Nagytudású ugyan nem vagyok, de ezek a képek biztosan nem SAR felvételek. Radarképen nem lehet fény-árnyék és a füst sem nagyon látszódhat. Na meg a felbontás sem lehet ilyen jó.
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
A füst az nekem is gyanús volt, de árnyék mintha ezeken is látszódna.
image-from-sandias-system.png

capitol.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A füst az nekem is gyanús volt, de árnyék mintha ezeken is látszódna.
image-from-sandias-system.png

capitol.jpg

Ja, ezeken tényleg látszódik. Meg egy csomó másik képen is. Nem igazán értem, hogyan lehetséges ez, de megpróbálok utánanézni, hogy ez csak valami kompozícióféleség lenne-e, ahol a radarképeket és az optikaiakat egybegyúrja egy progi, vagy általam eddig ismeretlen képességekkel bír (érzékeli a látható hullámhossztartományt is) a radar...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nagytudású ugyan nem vagyok, de ezek a képek biztosan nem SAR felvételek. Radarképen nem lehet fény-árnyék és a füst sem nagyon látszódhat. Na meg a felbontás sem lehet ilyen jó.

Mert nem is fény által vetett árnyék, hanem ún. radar árnyék. Tekintve, hogy a fény is ugyanúgy elektromágneses hullám, mint a rádióhullámok ez annyira nem meglepő. A nagyobb hullámhosszok képesek árnyékolt helyekre is eljutni (mint pl. épületek mögött), azt most nem részletezném miért, de viszonylag könnyen megérthető. A kisebb hullámhosszok (azt most pontosan nem tudom, hogy egy ilyen SAR üzemmódban milyen hullámhosszt használ) viszont nem igazán jutnak el az árnyékolt helyekre, ezért pont olyan mintha a fény vetne árnyékot.

A füst az nekem is gyanús volt, de árnyék mintha ezeken is látszódna.

Erős a gyanúm, hogy amit te füstnek nézel az inkább több facsoport. :)
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
A videón látható füstről, porról beszélek.

Ebben az esetben azt nem értem, hogy a radar "nézőpontjából" hogyan vethet árnyékot egy objektum. Ez hasonló eset, mintha fejlámpával világítanál. A fényforrás közel van a szemedhez, ezért árnyék csak az objektum másik oldalán keletkezik, amit amúgy is kitakar.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ebben az esetben azt nem értem, hogy a radar "nézőpontjából" hogyan vethet árnyékot egy objektum. Ez hasonló eset, mintha fejlámpával világítanál. A fényforrás közel van a szemedhez, ezért árnyék csak az objektum másik oldalán keletkezik, amit amúgy is kitakar.

Nem egészen, mert a kép csalóka. Ránézésre olyan mintha felülnézetből készült volna, de nem.

Szerintem azok a képek kivágások egy nagyobb felvételből (vagy akár maga a fedélzeti rendszer nagyította ki ilyen EXPAND szerűen). Az árnyékok irányából látszik, hogy honnan készült a felvétel, viszont arról gőzöm sincs, hogy akkor miért látunk kvázi perspektivikusan. Vagyis lehet, hogy csak az árnyéktól tűnik perspektivikusnak. Ez egy igen érdekes kérdés. Akkor lehetne ezt jól látni ha a fotó felvétel és a SAR kép egymás mellé lenne rakva. Nekem ez az elméletem és amennyit olvastam róla ezt alá is támasztja.

A videón látható füstről, porról beszélek.

Azt most hogy? Az idézet egyértelműen a két képre vonatkozott..
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
image-from-sandias-system.png


Ez a kép a forrás szerint KA sávú radarral készült. 26.5–40 GHz frekvencia, 0.75 cm hullámhossz.

Az is elképzelhető (elviekben), hogy az egyik repülőgép a jel kibocsájtója, és egy másik a reflektált jelet veszi? Akkor képződhet ilyen árnyék, a két gép eltérő pozíciója miatt. Vagy csak a saját forrás reflexiójából tud képet alkotni?
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A videón látható felvétel egy lézeres célmegjelölő felvétele ha jól tudom. Ilyen pl. a LITENING II, de biztos van még bőven egyéb fajta. Gyakorlatilag bármilyen lézeres A-G fegyverzetet használó járművön van ilyen. Amennyire tudom még az Apache-okon is.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Az is elképzelhető (elviekben), hogy az egyik repülőgép a jel kibocsájtója, és egy másik a reflektált jelet veszi?

Nem hiszem. Első blikkre szerintem az egész elgondolás értelmetlen, ha egyszer ugyanabból a gépből tökéletesen el tudják végezni a SAR térképezést, akkor miért fejlesztettek volna ilyen rendszert.

Akkor képződhet ilyen árnyék, a két gép eltérő pozíciója miatt. Vagy csak a saját forrás reflexiójából tud képet alkotni?

A fejlámpás dolog amit fentebb írtál. Az ebben az esetben nem egészen így müködik. Ha a radar helyében lennénk és a tájat néznénk akkor mi nem felülnézeti képet kapnánk, viszont a SAR pont erre van kihegyezve. Ő nem panorámaképet fog neked adni, mint a szemeid, hanem a visszavert jelekből valahogy összepakol egy marha részletes térképet felülnézetből. Ezért vannak ilyen árnyékok, gyakorlatilag ahol az árnyék van, oda a radar nem látott.

Pár fontos adat ismeretében pontosan ki lehet számolni, hogy az adott tárgyat milyen szögben érte a rádióhullám, ebből meg már simán megmondják, hogy mekkora területet takart ki az adott objektum.

Ha vízszintes síkban van valami a géppel (mert mondjuk az alacsonyan repül), akkor amögött a tárgy mögött gyakorlatilag egy végtelen árnyék lesz a SAR térképen. Remélem így már érthető.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nem hiszem. Első blikkre szerintem az egész elgondolás értelmetlen, ha egyszer ugyanabból a gépből tökéletesen el tudják végezni a SAR térképezést, akkor miért fejlesztettek volna ilyen rendszert.

Ja hogy elviekben, azt sikerült kihagynom. Elviekben igen, de soha nem hallottam semmilyen gyakorlati alkalmazásról. Bistatikus radarokra talán vannak kísérleti próbálkozások, de az nem pontosan ez és egész más a célja is. Na most off mert még aludnom is kell.
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
A videón látható felvétel egy lézeres célmegjelölő felvétele ha jól tudom. Ilyen pl. a LITENING II, de biztos van még bőven egyéb fajta. Gyakorlatilag bármilyen lézeres A-G fegyverzetet használó járművön van ilyen. Amennyire tudom még az Apache-okon is.

Igazad lesz. És vajon hol hordozta? Belső kamrában, és a felvétel alatt nyitva volt? Vagy külső rögzítő ponton? Beépítve tudtommal nincs neki, mint az F-35-nek.

Az "árnyékok" továbbra is foglalkoztatnak, csak már késő van gondolkodni.
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
Nem hiszem. Első blikkre szerintem az egész elgondolás értelmetlen, ha egyszer ugyanabból a gépből tökéletesen el tudják végezni a SAR térképezést, akkor miért fejlesztettek volna ilyen rendszert.

Nekem az jutott eszembe, hogy egy elől haladó stealth gép, a jóval mögötte, második hullámban érkező gép radarja által kisugárzott jel reflexiójából képez képet. Így kvázi passzívan derít fel.

Hozzáteszem, hogy ismereteim erősen hiányosak, csak ötletelek.
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
"F-22 dose not have any means of infrared detection. Not only dose it not carry an internal IRST but it also has no option for a FLIR or IRST POD.
The original concept of the F-22 WAS supposed to have two IRSTs in the wing roots. That’s why the YF-22 had shorter leading edge flaps, it had space reserved for IRST. The F-22 has leading edge flaps on the whole length of the wing. There is no more place were to install an IRST."

Ezt sem tudtam.

Az is lehet, hogy más gép világított neki, és filmezte az egész akciót.