Tegnap előtt belementem egy elég durva vitába egy amerikai sráccal. Így utólag visszagondolva erősen meglep, hogy közel másfél órán keresztül próbáltam észérvekkel meggyőzni, hogy hatalmas baromság amiket állít. Pusztán szórakozásból kicsit összefoglalom, hogy miket hozott fel.
A lopakodó képesség nem működik.
Ez volt az első érv. Finoman szólva aki ezt állítja az komplett idióta. Több megközelítésből is egyértelműen látszik, hogy a lopakodó technológia nagyon is működik. Ez több oldalról is megközelíthető, itt most csak párat írok le
- hasonló méretű gépek brutális RCS csökkenést mutatnak a generációs fejlődés során. Erre jó példa az F-15C kontra F-22. Ennek fényében elég egyértelműen látszik, hogy a klasszikus Rmax egyenlet eredménye drasztikusan csökken.
- a Sivatagi Pajzs/Vihar-ban résztvett Nighthawkok által produkált eredmények szintén elég beszédesek
A Raptornak a lopakodó képességén kívül nincs semmije, és mivel a lopakodó képesség egy humbug, ezért az egész szart sem ér.
Az előbbi idézet utáni első sor kb. erre is hasonlóan igaz. A Raptor nagyon sok aspektusból gyakorlatilag a jelenlegi legjobb vadászgép. (Nem kell félreérteni, nem lelőhetetlen meg hasonló marhaságok. Röviden ecsetelem, hogy miért.)
- az amerikai AESA technológia magasan veri az oroszt. Az amik manapság a 3. generációs AESA radarokat gyártják míg az oroszok valahol most tartanak az első prototípusoknál.
- ECM/ECCM képesség a fentebbi fényében valószínűleg szintén jelentősen az amerikaik felé húz.
- kb. a MiG-31est leszámítva ami közel sem az a kategória, mint a Raptor, nincs egy gép sem ami hasonló sebességre/hatótávra képes.
- a kabinból a kilátás egyszerűen verhetetlen
A Raptor manőverezőképessége nem elég jó a lopakodó kialakítás miatt.
Nekem felfoghatatlan, hogy egyeseknek miért a 100-300 csomós tartományban a leglényegesebb a manőverezőképesség. Közepes magasságtól (mondjuk 10e láb felett) kezdve ilyen sebességgel egyszerűen semmit nem lehet csinálni. A magasság probléma meg ott kezdődik, hogy kb. semmilyen harctér fölött nem nagyon mennek 10-14e láb alá mert ez már igen közel van a különböző mobil kis hatótávú egységek megsemmisítési zónájához (MANPAD, Strela, stb.). Ennek ellenére az ő elképzelésük az, hogy egy fordulóharc az valahol 5e láb alatt fog kibontakozni lényegtelen, hogy mi a történt.
A 300-350 csomó feletti manőverezőképesség sokkal lényegesebb a valóságban és ezzel nincs is semmi baja a gépnek.
A lopakodó technológia idővel elavulttá válik ezért nem érte meg kifejleszteni rengeteg pénz árán.
Na ennél egyenesen a falnak mentem. Minden technológia arra épül, hogy ideig-óráig valami előnyt biztosítson.
-
Egy idő után már kicsit bosszantott az egész, és megkérdeztem tőle, hogy ugyan milyen képességet adott volna a Raptornak a lopakodó kialakítás helyett, ha ő tervezte volna. A válasz:
12G-s manőverezőképesség. Az indított rakétákat így könnyűszerrel ki tudná manőverezni.
Ez annak fényében, amit a lopakodó technológia elavulására mondott kifejezetten röhelyes. Még ha ki is tud manőverezni egy rakétát mert 3G-vel többet rak a gépbe, a weapons envelope nagyon nagy százalékában <i>tökmindegy</i>, hogy mennyi G-t húz ugyanúgy eltalálja a rakéta. Arról ne is beszéljünk, hogy egy pilóta hogy a fenébe fog egy 12G-s kitartott fordulót kibírni, vagy hogy ezt aerodinamikailag hogy oldják meg.
Szó se róla szerintem kb. 1 évbe se telne, hogy olyan rakétákat tervezzenek és rendszeresítsenek amik megeszik reggelire a 12G-jével együtt. Mert ugye nem poénból tudnak annyira manőverezni a rakéták amennyire, hanem mert nincs többre szükség. Ehhez képes a lopakodó képesség ami szerinte hamar elavult közel 30 éve létezik és még most se nagyon van rá tökéletes ellenszer.
Még egy megjegyzés, hogy pl. egy rakéta fenyegetés ellen semelyik értelmes pilóta se harcol úgy, hogy megvárja amíg indítanak rá, aztán majd lemanőverezi. Lehetőleg meg kell akadályozni az indítást, vagy ha ez megtörténik, olyan helyzetbe kényszeríteni a rakétát, ahonnan nem talál el. A lopakodó képesség pont így, a gyökerénél ragadja meg a problémát és elegáns megoldást ad rá. Ha az ellenfél csak nagyságrendekkel később észlel akkor sokkal egyszerűbb az életünk.
Ja persze, hogy majd ő lemanőverez mindent. Még ha van is olyan pilóta aki 12G-vel lenyom egy rakétát, egy ilyen esemény után kb. annyira lenne tudomása a körülötte történő dolgokról mint egy krumplinak.
Egy szóval, megáll az ész. Persze ő az amerikai volt katona aki mindent tud, én meg fanboy vagyok, hogy észérveket és tényeket állítok szembe az emeletes baromságaival.