F-22 Raptor (Lockheed Martin,USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
1. Tételezzük fel, hogy egy AIM-120 mondjuk 5 km-ről befog egy 5. gen gépet a végfázisban. Akkor a kisebb méretű radarral rendelkező CUDA mennyiről tudja majd? Talán 3 km-ről?
Ennyi erővel félaktív is lehetne a rakéta...
Az SARH módszerről téptünk a szánkat, hogy miért nem használja repülőgép ma már. Hányszor kelk még elmagyarázni? A SAM-ek meg nem véletlenül nem akív radarosak pár kivételtől eltekintve. Ennek kőkemény harcászati oka van. SAM-nél túl sokba kerülne, sokkal olcsóbb az, hogy SAGG/TVM van és sok, de olcsó rakéta.

2. Tételezzük fel, hogy vontatott csalit használ a célgép.
Szerintem egy robbanó fejes rakéta, mint az AIM-120 amikor a csali közelébe ér, és felrobban akkor képes lehet tönkre tenni a vontatott csalit, így az lényegében egyszer használatos lesz.
A CUDA képes lehet eltalálni egy vontatott csali méretű célt?
Szeritned okkal van az, hogy a tervezők meglépik ezt? Ennyire pontosak a mai rakéták. Szeritned miért is mondjuk azt, hogy TVC költséghatékonysága légiharcban szinte 0?


3. Egy nagy méretű masszív gépben mi okozza a nagyobb kárt?
Egy AIM-120 ami föl robban, vagy egy robbanó fej nélküli alumínium henger.
Mindkettő eleget. A közelségi gyújtó nem azért van, mert az ütközésnek nincs elég energiája. Azért, mert a régi rakéták esetén máshogy nem ment az ölés.


Olyan gépekről már nem is beszélve, mint a B-2 szerű bombázók. Szerintem robbanó fej és repeszek nélkül elég nehéz lelőni az ilyen terebélyes és masszív gépeket.
A repülőgépek alapvetően puhatestűek és bárhol találja el egy fémdarab igen komoly károkat okoz. Még egy madár ütközés is képes csúnya dolgokra. Na akkor szerinted egy fémdarabbal való ütközés mire képes? Ezen felül honnan veszed, hogy a rakétának nem lesz kemény acél része?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 750
113
molnibalage

Remélem érzed, hogy a válaszaid valójában nem válaszok a kérdéseimre/felvetéseimre.
Például pont a repülőgépek puhatestűsége és térvázas kialakítása miatt gondolom azt, hogy egy nagyméretű gép testén úgy is átrepülhet a CUDA, hogy nem okoz létfontosságú kárt.
A masszívabb 4. gen kéthajtóműves gépek is képesek voltak félig leszakadt szárnnyal vagy 1 épen maradt hajtóművel repülni. Szerintem ez az újabb gépeknél tovább javult.
A B2 méretű és kialakítású gépeknél meg hatványozottan igaz lehet.

Azt meg külön látni szeretném, hogy egy vontatott csali méretű célt eltalál egy ilyen rakéta :)
<i>(Lehet évek múltán lesz ilyen videó youtubon) </i>
 
M

molnibalage

Guest
Remélem érzed, hogy a válaszaid valójában nem válaszok a kérdéseimre/felvetéseimre.
Akkor olvass figyelmesebben.

Például pont a repülőgépek puhatestűsége és térvázas kialakítása miatt gondolom azt, hogy egy nagyméretű gép testén úgy is átrepülhet a CUDA, hogy nem okoz létfontosságú kárt.
Azt ugye vágod, hogy a 20 és 30 mm közötti repülőgép gépágyú lőszerek micsodák? Kisméretű testek, robbanóanyag nélkül. Hány gépet is lőttek le ilyen fegyverekkel az elmúlt 60 évben? Na, a CUDA ezekhez képest mekkora?

A masszívabb 4. gen kéthajtóműves gépek is képesek voltak félig leszakadt szárnnyal vagy 1 épen maradt hajtóművel repülni.
Ez sem igaz, egyedi esetekből általánítasz. Az, hogy 1 db F-15 visszatért fél szárnnyal abból ne extrapolálj a végtelenbe. Volt F-15 és F-16 közötti ütközést, ahol az F-16 ment haza és az F-15 meg nem. Ennyit a méretről és a hajtóművek számáról...

Azt meg külön látni szeretném, hogy egy vontatott csali méretű célt eltalál egy ilyen rakéta :)
AIM-120 rakéta éleslövészeten Predator méretű drónnál kisebb célt kapott telib.

A földi telepítésű légvédelmi rakétrendszerek közül több közvetlen ütközéssel semmisíti meg a célt aknavető gránát méretet is.

Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol F-22/35 és AMRAAM-ot rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan léigharc rakétát fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva a harci rész hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek. Ha nem lenne, akkor ennyit sem látnál a CUDA-ból.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 268
76 836
113
Azok a 20 és 30mm-es lőszerek robbanóanyaggal töltöttek.Pont ez a lényegük.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 750
113
molnibalage

<i>"AIM-120 rakéta éleslövészeten Predator méretű drónnál kisebb célt kapott telib. "</i>


Ha jól látom akkor itt egy nem túl nagy méretű drónt épp lever egy R-27-es...
Unmanned%2Bdrone%2Bphotographed%2Bmoments%2Bjust%2Bbefore%2BUAV%2Bcamera%2Bwas%2Bdestroyed%2B1.jpg

Link: http://4.bp.blogspot.com/-GeU6vPK-sj4/VfU9ioTyueI/AAAAAAAAtl4/9wfQfZ_z-lI/s1600/Unmanned%2Bdrone%2Bphotographed%2Bmoments%2Bjust%2Bbefore%2BUAV%2Bcamera%2Bwas%2Bdestroyed%2B1.jpg


<i>"Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol F-22/35 és AMRAAM-ot rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan léigharc rakétát fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva a harci rész hiánya miatt...? "</i>

Senki se állította, hogy használhatatlan lesz, csak azt, hogy bizonyos körülmények között a nagyobb jobb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 933
113
Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol F-22/35 és AMRAAM-ot rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan léigharc rakétát fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva a harci rész hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek.

Imádom ezt az érvelést, és én látok is ebben logikát, hogy igazad van Balázs, nyilván nem hülyeség, és ahogy leírtad, azt gondolom, tudják ŐK hogy mit miért csinálnak.

Most akkor ehhez viszont mit szólsz az én részemről:

Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol PAK-FA/Szu-35 és R-77-et rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan TVC technológiát fog tervezni ÉS MEGRENDELNI, ami koncepcionálisan el van baszva a harci alkalmazhatóság hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek.

Üdv.
 
M

molnibalage

Guest
Azok a 20 és 30mm-es lőszerek
robbanóanyaggal töltöttek.Pont ez a lényegük.
Az így általánosan leírva nagyon nem igaz...

M61 Vulcanhoz.

M53 API, armor-piercing incendiary – páncéltörő gyújtólövedék
M56 HEI, high explosive incendiary – repesz-rombológyújtólövedék
M242 HEIT, high explosive incendiary tracer – nyomjelzős repesz-romboló gyújtólövedék
M55 TP, target practice – gyakorló lövedék
M220 TPT target practice tracer (TPT) – gyakorló nyomjelzős lövedék
M254, dummy – vaklőszer
PGU-27/B TP, target practice – gyakorló lövedék
PGU-30/B TPT, target practice tracer (TPT) – gyakorló nyomjelzős lövedék
PGU-28/B SHAPEI, semi-armor piercing high explosiveincendiary – csökkentett hatású
páncéltörő, repesz-romboló gyújtólövedék
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 933
113
És ezek közül, ami nem gyakorló, hanem éles lövedék, légi, tehát "puha" célok ellen, azok a HEI lövedékek, amit azért csak pukkannak, nem?
 
M

molnibalage

Guest
A SHAPEI és az M242 HEIT asszem igen. Mondjuk ezen lövedékek egy része lehet, hogy már történelem, mert a mai korszerű lövedék a SHAPEI-
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 268
76 836
113
molni

Az így általánosan leírva nagyon nem igaz...

Nem általánosságban beszélgetünk hanem konkréten repülők repülők ellen használt lőszeréről.Tehát nem értelek főleg annak tükrében,hogy meg is cáfoltad magad gyorsan.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Egy több Machhal repülő tárggyal való ütközés bőven elég arra, hogy hazavágjon egy vadászméretű célt. Nagy eséllyel minimum harcképtelen lesz, nagy átlagban meg inkább lezuhan, vagy azért mert ebbe a pilóta is belehal, vagy mert egyszerűen olyan károkat okoz amivel nem repülhető a gép. Szerintem ha szárnyat talál akkor azt átviszi és esélyesen le is szaggatja a felület nagy részét, ha meg törzset akkor vagy az elektronika fog elszállni vagy a hajtómű, vagy ezeknek valamilyen kombinációja.

Nagyméretű cél ellen meg van más fegyver is. Ezeknek a légiharc rakétáknak a fő feladata a vadászok lesöprése, a többit mással is meg lehet oldani.

Egyébként azt pl. nemtudom milyen hatással lehet, ha a gép felületén vagy belefúródva igen erős túláramot adnak a célnak. Szerintem ilyen fegyvert is lehetne csinálni. Gyakorlatilag már a 3. generációs gépekben is elég érdekes lett volna elektronika nélkül harcolni, 4. generáció után meg egyenesen öngyilkosság. Nem feltétlen alapkövetelmény, hogy lelődd az ellent.
 
M

molnibalage

Guest
A 30 mm-es lőszer, ha főtartót kapja el, akkor -1 szárny. Akkor el lehet képzelni, hogy mi a hatása egy CUDA méretű tárgynak...

Nem általánosságban beszélgetünk hanem konkréten repülők repülők ellen használt lőszeréről.Tehát nem értelek főleg annak tükrében,hogy meg is cáfoltad magad gyorsan.
A SHAPEI lőszer elterjedtsége elég elég marginális a NATO-n belül. Japán, Izrael és a többi fejlett nyugatiról nem tudok róla, hogy használná.

A M242-őt így fejből nem tudom, hogy mire használják.

Az szovjet-orosz gépágyú lőszereket nem ismerem, azok elterjedtésge minium kellene, aztán a francia és angoloké.

Tehát rohadtul nem cáfoltam meg semmit. Éppen csak elkezdtem kifejteni valamit, ahol láthatólag egy gépágyút vizsgáltam meg darabszám és alkalmazó ország nélkül.

Nem sértés, de tényleg gyúrjanak már egyesek a szövegértése és a benne levő tartalom megértésére is. Nem először látom azt, hogy leírok valamit, de fel sem fog semmit belőle a delikvens.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 268
76 836
113
molnibalage

Mindenhol vagy valamilyen gyújtó vagy valamilyen robbanó lőszert használnak,annak nem lenen értelme,hogy csak páncéltörő lőszerrel lőjenek egymásra a vadászgépek mert nem az a cél,hogy ementálivá lőjék egymást hanem az,hogy minél nagyobb kárt okozzanak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 933
113
Erre akartam utalni én is, mikor leírtam, hogy a minengeshoss felfedezése óta én úgy tudom, hogy puha célokra, így légi célokra is bizony a különféle variációjú, de azért lényegében valamilyen HE, HEI lőszert használnak, amik robbannak, s így lényegesen nagyobb területet roncsolhatnak.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
HE = High Explosive = magas robbanóerejű, vagyis robbanótöltet van benne, a plusz I gyújtótöltetet jelent
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 268
76 836
113
molnibalage

Ne nevettesd már ki magad úgy kezdődött,hogy idézlek:

Azt ugye vágod, hogy a 20 és 30 mm közötti repülőgép gépágyú lőszerek micsodák? Kisméretű testek, robbanóanyag nélkül. Hány gépet is lőttek le ilyen fegyverekkel az elmúlt 60 évben? Na, a CUDA ezekhez képest mekkora?

E pár hozzászólással odébb:

M53 API, armor-piercing incendiary – páncéltörő gyújtólövedék
M56 HEI, high explosive incendiary – repesz-rombológyújtólövedék
M242 HEIT, high explosive incendiary tracer – nyomjelzős repesz-romboló gyújtólövedék
M55 TP, target practice – gyakorló lövedék
M220 TPT target practice tracer (TPT) – gyakorló nyomjelzős lövedék
M254, dummy – vaklőszer
PGU-27/B TP, target practice – gyakorló lövedék
PGU-30/B TPT, target practice tracer (TPT) – gyakorló nyomjelzős lövedék
PGU-28/B SHAPEI, semi-armor piercing high explosiveincendiary – csökkentett hatású
páncéltörő, repesz-romboló gyújtólövedék

Gondolom nem 41 perc alatt(ennyi idő telt el a két idézett hozzászólásod közt) okosítottad ki magad a repülőfedélzeti gépágyú lőszerekről így amikor azt írtad,hogy robbanóanyag nélküliek is tudtad,hogy nem igaz amit írsz.Az lenne a kérdésem,hogy akkor minek írtad le?
(az általad sorolt lőszerek közül csak egy M53API nem robbanó és persze gyakorló meg hasonló lőszerek de ugye azokat nem is viszik háborúzni).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
CUDA-témához annyit, hogy egy mai vadászgépet bárhol is találjon el egy ekkora rakéta, utána még ha esetleg röpképes is marad a gép, akkor is kiesik a harcból, hacsak a pilóta nem kamikaze-hajlamú.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol F-22/35 és AMRAAM-ot rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan léigharc rakétát fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva a harci rész hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek. Ha nem lenne, akkor ennyit sem látnál a CUDA-ból.

Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol PAK FA
T-50/Su-35 és R-77-et rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan TVC hajtóművet fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva?

Semmiféle vitát nem akarok generálni ezzel a hozzászólásommal, de remélem emlékszel még a multkori kommentemre, amikor én is azt írtam, hogy nem lehetnek olyan hülyék az orosz mérnökök, hogy egy haszontalan eszközt fejlesszenek. :)
A CUDA működési elvét nem kérdőjelezem meg, ha nem a szárny legvégét találja el, akkor szinte biztos, hogy le is szedi.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 869
9 787
113
CUDA-témához annyit, hogy egy mai vadászgépet bárhol is találjon el egy ekkora rakéta, utána még ha esetleg röpképes is marad a gép, akkor is kiesik a harcból, hacsak a pilóta nem kamikaze-hajlamú.

Egyetértek. Egy ekkora tömegű és sebességű tárgy bárhol is találja el az ellenséges vadászt, akkor az így vagy úgy, de harcképtelenné válik és nagy valószínűséggel meg is semmisül.
Szerintem ez egy ideális megoldás lehet, mivel kissebb, olcsóbb a jelenlegi AA rakétáknál. A pusztítási képességét még lehetne növelni, ha a speciális pisztolylőszerekhez (amik a testbe érve darabokra szakadnak, ezzel okozva többszörös pusztítást) hasonló kialakítást alkalmaznának. Persze lehet, hogy már eleve ilyen a kialakítása a CUDA-nak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="molnibalage">

Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol F-22/35 és AMRAAM-ot rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan léigharc rakétát fog tervezni, ami koncepcionálisan el van baszva a harci rész hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek.

Imádom ezt az érvelést, és én látok is ebben logikát, hogy igazad van Balázs, nyilván nem hülyeség, és ahogy leírtad, azt gondolom, tudják ŐK hogy mit miért csinálnak.

Most akkor ehhez viszont mit szólsz az én részemről:

Te most tényleg azt hiszed, hogy az az ország, ahol PAK-FA/Szu-35 és R-77-et rakott össze annyira hülye, hogy egy használhatatlan TVC technológiát fog tervezni ÉS MEGRENDELNI, ami koncepcionálisan el van baszva a harci alkalmazhatóság hiánya miatt...? A projekt elindulásának alapja az, hogy ez a sarokköve igazolt az egésznek.

Üdv.</blockquote>

Oh, a fenébe, ezt csak most olvasom. Te is pont így átírtad. Nagyon egyre jár az agyunk. :)