F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 387
63 224
113
Az europai hadiipar ezen a teruleten olyan lemaradasban van hogy meg a bosegszaru 24 oras fejese is keves volna ahoz hogy pioaci szempontbol idoben kitudjanak jonni egy Gen 5 geppel. Egyetlen eselyuk egy osszeszerelo gyartosor beszerzese es erre a know how ra epulve tovabbmenni.

A helyzet az hogy repulesben az USA korokkel vezet barki elott es ezek a technologiai elonyok mar nem egykonyen behozhatok.
Tisztán műszaki képességeket tekintve nem olyan rossz az az európai hadiipar, mint azt te gondolod. De a lényegen ez valóban nem változtat, a többiek meg már elmondták, miért.
 
M

molnibalage

Guest
Itt egy friss hír Izeael már átveszi lassan a 7db f-35 mellé további 2 csatlakozik és ha így haladnak meg lesz jövő év közepére egy század f-35 amivel odacsaphatnak Iránnak
https://www.airrecognition.com/inde...-adir-fighter-jets-landed-in-nevatim-afb.html

Már olyan hírek is keringettek hogy szíriában bombáztak és az sz-400 észre sem vették őket
Roni, mikor jön már el az a pillanat, amikor nem csípből kommentelsz?

https://www.airforcetimes.com/news/your-air-force/2016/08/29/air-force-gets-100th-f-35/

Ez volt 14 hónapja, csak az USAF átvette a 100. gépét. Ehhez képest szeritned a 9 db IAF és ide 3-4-5 db gép az hol rúg labdába...? A gépek nagy részét eddig a jenkik kapták és egy jó darabig így marad. Annyira kell nekik a gép, hogy lásd a korábbi hírt, hogy a gyártást futtatnák fel és a jelenlegi nem hadrafogható 108 db gép meg lehet, hogy marad sokáig (örökre?) úgy ahogy. Ez még a jövő zenéje. Az arányokat nézd kérlek.

Tessék. 232 db jenki gép. 53 db mindenki másnak.
http://www.f-16.net/aircraft-database/F-35/serials-and-inventory/
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Tisztán műszaki képességeket tekintve nem olyan rossz az az európai hadiipar, mint azt te gondolod. De a lényegen ez valóban nem változtat, a többiek meg már elmondták, miért.
Erre jó példa az IRIS-T. A németek igaz, hogy gyártottak licenszben korábban AIM-9 változatokat, de nem fejleszteték. Ehhez képest kb. a semmiből összerakták az képalkotós érzékelős 90 fokos HOBS-os TVC-s rakétát. Nem gyenge. Európa tudna, ha a politika engedné és adna rá pénzt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 796
57 513
113
Én meg még mindig sügér vagyok és nem értem, hogy:
1. Minek kell a németeknek és a franciáknak 5. generációs repülőgép 10 éven belül? Ki ellen?
2. A Tornádót miért nem tudja leváltani egy EF-2000 variáns? :eek:
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
Bár nem ez a téma, de a EF fejlesztésben benne voltak 2x is a franciák (az előprogramokban). De teljesen igazuk volt, hogy nekik két hordozora is kellett repülőgép. A hülye!!! brittek nem akartak költeni rá (a németek, olaszok sem, de náluk érhető volt). Ha 2 nagy fejlesztő ország is akart volna navalizált verziót (pedig a QE2 és a PW2 már terv - koncepció formájában megvolt) akkor már 4 hordozónyi változat és talán exportpiac is lett volna (akik még üzemeltetnek hordozót (India, vagy régebben pld. Brazília)
Igy pedig meg rentábilis lett volna a program, és nem 3 eurokacsa lenne, hanem csak 2, (vagy 1. ha látva a nagy nekibuzdulást a svédek is részegységeket gyártottak volna)..
Szóval megvolt az esély, és nem a gallok voltak a faszok, nekik látens szükséglet volt, és éppen nem akartak se szárazföldi, se navalra amcsi gépet venni, mert fontos a hazai hadiipar. Persze mikor esély sincs rá. pld légtérellenőrző, akkor vettek E-3, vagy hordozófedélzeti Haweye-t. De pld. amint lehetett eu tankert építeni, rögtön megrendelték és majd lecserélik a KC-135F-eket ...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 387
63 224
113
Milyen különös, hogy a koherensebb Rafale mennyivel potensebb még úgy is, hogy lényegesen kevesebb van belőle, mint EF-ből. Igen, vannak mindenféle alszériák a Typhoonból is, de eleve az összes üzemeltetőnek szinte saját változata van, különféel szériákból, pont, mint a Tornadonál. Szumma szummárum, az EF program kicsit szétforgácsoltnak tűnik a nemzeti büszkeség Rafale-hoz képest. Mindettől függetlenül én is úgy látom, tisztán csak akarat kérdése lenne egyszer végre már összehangolni a kívánságlistát és tényleg összehangoltan kifejleszteni valami közöset.

Amúgy, ha jobban megnézzük, az F-35-ös család olyan, mintha különféle európai államok fejlesztették volna ki valami közös alapból a saját igényeiknek megfelelően.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ez bármennyire is érinti hátrányosan az F-35-öst magát, ilyet akár az európaiak is tudnának csinálni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Hm.. Az álmoskönyv szerint ha egy elérhetō termék száma sokkal lassabban nō - ráadásul egyedi, mint ahogy a kereslete növekszik abból mocskos nagy drágulás lesz...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hm.. Az álmoskönyv szerint ha egy elérhetō termék száma sokkal lassabban nō - ráadásul egyedi, mint ahogy a kereslete növekszik abból mocskos nagy drágulás lesz...
Az álmoskönyv (pl.: Samuelson-Nordhaus) leírja azt is hogy ez akkor igaz, ha átlagos termékről van szó ami normális piacon képezi adás - vétel tárgyát, vagyis ahol a piac törvényei szabadon érvényesülnek.
Egy vadaszgép mint termék illetve annak adás - vétele szerintem messze nem tekinthető átlagos terméknek (pl.: SÖR :D), illetve normális piaci viszonyok által vezérelt adás - vételnek.
Van "egy pár" externál hatás ezen a piacon ami eltérítheti az árat a normál kereslet - kínálat diktálta egyensúlytól plusz, mínusz irányba egyaránt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Roni, mikor jön már el az a pillanat, amikor nem csípből kommentelsz?

https://www.airforcetimes.com/news/your-air-force/2016/08/29/air-force-gets-100th-f-35/

Ez volt 14 hónapja, csak az USAF átvette a 100. gépét. Ehhez képest szeritned a 9 db IAF és ide 3-4-5 db gép az hol rúg labdába...? A gépek nagy részét eddig a jenkik kapták és egy jó darabig így marad. Annyira kell nekik a gép, hogy lásd a korábbi hírt, hogy a gyártást futtatnák fel és a jelenlegi nem hadrafogható 108 db gép meg lehet, hogy marad sokáig (örökre?) úgy ahogy. Ez még a jövő zenéje. Az arányokat nézd kérlek.

Tessék. 232 db jenki gép. 53 db mindenki másnak.
http://www.f-16.net/aircraft-database/F-35/serials-and-inventory/


bár már leírtam, (linkeltem) : IAF már használja őket információgyüjtésre.... illetve az utolsó szíriai kiruccanáskor a csapásmérő F-15-ök és az Adirok bázisánál volt a szokásosnál "jóval élénkebb légi tevékenység....ami persze jelenthetett annyit hogy beillesztették hátvédnek, információgyüjtőnek, gólyaelgázolónak etc... hazai terület felett az akcióba, csak hogy lássák mire képes. vagy csak akkor repkedtek egy kicsit...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Én meg még mindig sügér vagyok és nem értem, hogy:
1. Minek kell a németeknek és a franciáknak 5. generációs repülőgép 10 éven belül? Ki ellen?
2. A Tornádót miért nem tudja leváltani egy EF-2000 variáns? :eek:

1. Nem tudom feltünt e de Norvégoktól, Svédektől kezdeve Balti államokon át Lengyeleken, Cseheken, Szlovákokon át mindenhol beindult vmi. Több Patriot, ATACMS, HIMARS... kelt el Europában egy év alatt mint az elmúl 25évben összesen. Svédeknél a hidegháborús 200-300.000ről 20.000főre csökkent a harcoló alakulatok létszáma. 2020ra ezt 60.000re tervezik emelni, visszahozzák conscriptet máris 100.000fő fölött járnak.
Ki ellen? Mi miatt?

Egen vki masszívan költ a hadserege fejlesztésére és nekiállt anektálgatni. Ennél több indok sztem nem kell. Holnap majd Svédeknél nyomják el az Oroszokat és azért kell bevonulni. Vagy Magyarországon és azért kell bevonulni. 1848, 1956...

2. Teljesen logikus lépés lenne és ha F-35 lesz a végső döntés annak komoly oka van. Ld 1. Egy Su57, S400 ellen már kevés kevés lehet/lesz egy TR4es EF is.

Nem mellesleg a Német gazdaság egyik baja a rémitő export szuficit. Nagyobb a szuficitjük mint az 1600milliós Kínának. Eközben lassan egy Lengyel haderő dimenziba fejlődtek vissza. Innen adhatja magát az F-35 beszerzése.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 541
113
1. Nem tudom feltünt e de Norvégoktól, Svédektől kezdeve Balti államokon át Lengyeleken, Cseheken, Szlovákokon át mindenhol beindult vmi. Több Patriot, ATACMS, HIMARS... kelt el Europában egy év alatt mint az elmúl 25évben összesen. Svédeknél a hidegháborús 200-300.000ről 20.000főre csökkent a harcoló alakulatok létszáma. 2020ra ezt 60.000re tervezik emelni, visszahozzák conscriptet máris 100.000fő fölött járnak.
Ki ellen? Mi miatt?

Egen vki masszívan költ a hadserege fejlesztésére és nekiállt anektálgatni. Ennél több indok sztem nem kell. Holnap majd Svédeknél nyomják el az Oroszokat és azért kell bevonulni. Vagy Magyarországon és azért kell bevonulni. 1848, 1956...

2. Teljesen logikus lépés lenne és ha F-35 lesz a végső döntés annak komoly oka van. Ld 1. Egy Su57, S400 ellen már kevés kevés lehet/lesz egy TR4es EF is.

Nem mellesleg a Német gazdaság egyik baja a rémitő export szuficit. Nagyobb a szuficitjük mint az 1600milliós Kínának. Eközben lassan egy Lengyel haderő dimenziba fejlődtek vissza. Innen adhatja magát az F-35 beszerzése.

Miért baja szufficit?Miért bajaz ha nagyobb az bevételük mint a kiadásuk?Értem én,hogy ez Trumpot miért zavarja csak azt nem értem,hogy miért baj ez a németeknek.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ezen meglepődtem ! Ugyan miért? nem látod hogy boldog boldogtalannak osztogatják az f-35-öst a nagyvilágban?

Ez HT. US nagyon nem osztogatja boldog, boldogtalannak. NATO tagállamnak vagy szoros US szövetségesnek kell lenned, hogy megvehesd.

Sztem dudi a gyártási kapacitásra gondolt, de én itt se látok problémát, németeknek ~2021-2022fele kell megkapniuk az első gépeket ahoz, hogy 2025re az első rendszerbe álhasson. Jelenlegi FRPs block buy elvileg 440gépre szól 3év alatt. Ez átlagban "csak" évi 146db gép miközben LM 2020ra már évi 180db fölé szerette volna pörgetni a termelést, és már tavaly is átadott 126ot.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Miért baja szufficit?Miért bajaz ha nagyobb az bevételük mint a kiadásuk?Értem én,hogy ez Trumpot miért zavarja csak azt nem értem,hogy miért baj ez a németeknek.

Egyrészt mert eszeveszett mód elszállt. Nagyobb a 80milliós NOé mint az 1600milliós világ termelője Kínáé.

Másrészt a probléma, hogy nem csinálnak vele semmit. Igazából nem vásárolják belőle fel a világot, nem építenek belölle hadsereget, nincsenek Kínai szintű infrastruktúrális beruházások.... nem pörgetik a gazdaságot, nem alakítják a gazdaságot 21.szira... Csak tartják 0%ot hozó bankbetétben.

Sok jó írás van róla neten.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 541
113
Egyrészt mert eszeveszett mód elszállt. Nagyobb a 80milliós NOé mint az 1600milliós világ termelője Kínáé.

Másrészt a probléma, hogy nem csinálnak vele semmit. Igazából nem vásárolják belőle fel a világot, nem építenek belölle hadsereget, nincsenek Kínai szintű infrastruktúrális beruházások.... nem pörgetik a gazdaságot, nem alakítják a gazdaságot 21.szira... Csak tartják 0%ot hozó bankbetétben.

Sok jó írás van róla neten.
Olvastam párat ilyet is olyat is de azt senki sem írta le,hogy miért is baj ez a németeknek.Az a helyzet,hogy exportból van egy halom pénzük és mindenki basztatja őket,hogy nem költik semmire.De könyörgöm!Ez nem a németek baja hanem azoké akiknek a pénze kivándorol a németekhez.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 541
113
Egyébként abból sem lenne köszönet ha elkezdenének költeni mert az elköltött pénz szinte teljes egésze németországban maradni.Gondoljunk bele:azért nagy a német export mert mindenki a német cuccot veszi annak minősége miatt.Tehát ha holnaptól Merkelanya elkezdene pénzt költeni ő is német dolgokat venne hisz(a látszat ellenére nem telhesen tébolyodott meg)miértis venne külföldről bármit is ha van belőle német ráadásul minimum olyan vagy jobbminőségben.Ezt belátni nem egy NASA program.
Azaz senki nem járna jól a német állam költekezésével csak a német emberek/vállalatok.

Ebben persze az F-35 lehet kivétel,hisz nincs német alternatívája csak az a baj,hogy az 100db max 150 db F-35 lóf@sz esti fénnyel a teljes export szufficit jükhöz képest.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Egyébként abból sem lenne köszönet ha elkezdenének költeni mert az elköltött pénz szinte teljes egésze németországban maradni.Gondoljunk bele:azért nagy a német export mert mindenki a német cuccot veszi annak minősége miatt.Tehát ha holnaptól Merkelanya elkezdene pénzt költeni ő is német dolgokat venne hisz(a látszat ellenére nem telhesen tébolyodott meg)miértis venne külföldről bármit is ha van belőle német ráadásul minimum olyan vagy jobbminőségben.Ezt belátni nem egy NASA program.
Azaz senki nem járna jól a német állam költekezésével csak a német emberek/vállalatok.

Ebben persze az F-35 lehet kivétel,hisz nincs német alternatívája csak az a baj,hogy az 100db max 150 db F-35 lóf@sz esti fénnyel a teljes export szufficit jükhöz képest.

Félreérted. A szuficit nagyobb része csapódik le a Német polgároknál, vállalatoknál és kissebb része a Német államnál. Ennek egy részét átmenetileg kiegyenlítheti 150db F-35.

Német részről a probléma pl, hogy a pénz nem forog. Nem költik fejlesztésre, annyira infrastruktúrára sem, nem vásárolnak fel belölle US, kínai... vállalatokat... Ülnek rajta 0% bankbetétben és kész. És ez baj, mert a változás folyamatos, németek nincsenek nagyon ott a 21.sz forradalmaiban, mint internet, mobiltelefon, cloud... de software terén is kb van egy SAPjuk oszt csokolom. És ez baj.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 541
113
Félreérted. A szuficit nagyobb része csapódik le a Német polgároknál, vállalatoknál és kissebb része a Német államnál. Ennek egy részét átmenetileg kiegyenlítheti 150db F-35.

Német részről a probléma pl, hogy a pénz nem forog. Nem költik fejlesztésre, annyira infrastruktúrára sem, nem vásárolnak fel belölle US, kínai... vállalatokat... Ülnek rajta 0% bankbetétben és kész. És ez baj, mert a változás folyamatos, németek nincsenek nagyon ott a 21.sz forradalmaiban, mint internet, mobiltelefon, cloud... de software terén is kb van egy SAPjuk oszt csokolom. És ez baj.

De van egy halom pénzük tehát ha majd úgy gondolják akkor elkezdenek költeni.És ez az egyszerű tény elképesztő szabadságot ad számukra.És ha elkezdenek majd költekezni a szufficitjük alig fog csökkeni hisz nem fognak külföldit venni az esetek döntő többségében!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 541
113
Gyakorlatilag most Németország a gazdag ember aki szerényen él de mivel marha gazdag bármikor válthat életszínvonalat mert van egy halom pénze amit bármimor bármire felhasználhat.
Ez a németek szempontjából nem,hogy hátrány hanem a nagyfokú flexibilitás miatt inkább előny.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 587
76 495
113

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
A németek az F-35-öst 2020-2045 közötti időszakra mint csapásmérő repülőgépet akarják szolgálatba állítani kifejezetten a Tornado-k kiváltására. A EF-ek után, és talán félig-meddig a F-35 utána kb. 2045-re akarják az új összeurópai (FCAS és New Fighter) gépet rendszerbe állítani amelyet Német-Francia kooprodukcióban kívánnak létrehozni. Már 2016-ban az letette a német kormány asztalára az AIRBUS (EADS) csoport valószínüleg a koncepciós, részletes tervezésről még szó ne eshetett.

http://www.janes.com/article/75550/airbus-reveals-future-new-fighter-concept

Ebben csak az a bibi, hogy a 2045-ös repülőgép milyen jellemzőkkel kell bírnia, Sokan a 6. generációnak a mostani alacsony érzékelhetőség és rendszerintegráció mellett a hiperszónikus sebességet, és ezzel a gyors nagy hatótávolságú csapásmérést tekintik fő jellemzőnek (gondolom a szokásos, karbantarthatóság, és ember-gép kapcsolat fejlesztése mellett).
Az F-35-el majd a németek, a 4+ EF láthatósága miatt, talán olyan vegyespárost akarnak légifölény fronton mint anno, a F-4 Phantom+ MiG-29 párossal, amelynél a távolharc volt az F-4 a közelharcos meg a Fulcrum. Most a távolabbról érzékelhető EF-ek és az F-35 fog együtt tevékenykedni, gondolom ehhez a megfelelő adatkapcsolatot kell biztosítani, tehát például lehetségesnek tartom az EF némi modernizálását német részről, hogy online adatkapcsolatben lehessen a Villámmal, és akár egymás rakétáit is irányítani tudják..
meglátjuk..