Ez a CsR nem az a CsR, amit a MiG-21bisz-nél ismerünk. Ez egy kétáramú hajtómű, aminél eleve jobban hűtött a forszázskamra, több a levegőátfutás, több a munkaközeg, így a növelt forszázs üzemmód még nem tesz akkora kárt a rendszerben, mint a kizárólag repülés közben, bizonyos szívócsatorna nyomásviszonynál automatikusan aktiválódó és kikapcsoló rendszer az R-25-300-asnál. És nem is használatos annyi ideig, mint amott.
Csak a felszállásnál veszik igénybe, de ettől még tény, hogy mégtovább növeli az utánégetés üzemanyagigényét.
A Szu-33-asok AL-31F-3Sz hajtóművei is rendelkeznek egy amolyan növelt gázhőjű üzemmóddal, ami igazából itt az alap maximális utánégetés, de visszafojtható, ha például szárazföldi startnál nincs akkora tolóerő igény.
Nem kell akkora növekedésre gondolni, mint a MiG-21bisz-nél, igaz, ez utóbbinál is csak azért olyan legendásan nagy a növekmény, mert a sebességgel együtt emelkedik a tolóerő, egy bizonyos repülési magasság és sebesség értékig. És például közevetlen a megindulásnál még nem is aktív a rendszer, már csak ezért se ekvivalens azzal, ami a fedélzeti gépeknél működik.
A Szu-33-asnál a normál, szárazföldi AL-31F-ekre jellemző 122-125kN helyett, kicsivel több, 128kN van, ebből kell a fedélzeti startnál gazdálkodni. Például úgy, hogy a szűrőrácsot se engedik le, hiszen azzal is nyernek tolóerőt.
A MiG-29K/KUB gépek RD-33MK típusainál ez kb úgy néz ki, hogy a sima RD-33-asok 83kN-ja helyett van kb 86-89kN, ebből lehet 92kN, ha igény van rá.
Az a helyzet, hogy ez a párszáz kg-os tolóerőnövelési potenciál mindig is megvolt az AL-31F alap verzióiban, csak jellemzően nem igazán éltek vele. Aki számára egzotikus a dolog, az bátran idézze vissza a régi pozsonyi repülőnapok ukrán Szu-27-eseinek repülését, ők használták kb ezen a teljesítményen a hajtóműveiket.
Az AL-31F-nek régtől fogva létezik egy low budget üzemmódja is, gyárilag ugyanis beszabályozható kb 115kN-ra is, lásd a venezuleai Szu-30MKV gépeket.
A P-42-esnél az AL-31F hajtóművek "R-32-es" dezinformációs jelölés alatt kb 133kN-t adtak le. A rekordgépnek bőven megfelelt a nagyon-nagyon lerövidült élettartam.
Látható, hogy alapból mekkora játék volt ebben az erdeti ajtóműben is.
Napjainkban, változatlan geometria, de továbbfejlesztett anyagok és vezérlés segítségével az AL-31FM-1-es 135kN-t tud, de - hiába volt már rá ígéret - a bizonytalan jövőjű Szu-33-asok még mindig nem kapták meg. Ennek több oka is volt. Nem csak a típus jövője, hanem az is, hogy az AL-31FM-1-est a korábbi MMPP Szaljut, míg az AL-31F-3Sz-t a rivális NPO Szaturn gyártotta. Az előbbi Moszkvában, az utóbbi Ufában, az UMPO-nál készül. Nem véletlen, hogy a Szu-27KUB is a szintén idevalósi AL-31FP hajtóműveket kapta meg.
Ha innen nézzük, akkor ez a jó vonal, mert napjainkra az ex-Szaljut gyár jövője bizonytalan, legalábbis AL-31F leszármazotti fronton, míg az UMPO-nak ott van a Szu-35Sz gépek AL-41F-1Sz hajtóműve, ami normál max utánégetésen 142kN-t, míg rendkívüli üzemmódon 147kN-t tud. Ez már bőven sokkal több, mint elég. A TVC-ről nem is beszélve, bár az nem is követelmény, hiszen moduláris rendszer és leszerelhető.
És itt értünk el a lényeghez. Ugyanis nem vitás, egy Szu-33-as két, rendkívüli rezsimen, egyenként 147kN-al dübörgő AL-41F-1Sz-el a sánc végéről egyenesen a Hold-ba katapultálna, de milyen áron?
Ezek a modernizált hajtóművek pont olyanok, mint a General Electric F110GE132-ese az Emírátus block 60-as F-16-os Desert Falcon-jaiban. Modernek, hatalmas levegőmennyiséget nyomnak át magukon, nagy a sűrítési viszony, nagy a gázhő, modernek az anyagok, de utánégetésen óriási a fogyasztás.
Ha már így erőlködünk a fedélzeten, hogy a levegőbe ugorjunk, akkor azt jobb a lehető legkisebb fogyasztású rezsimen elérni és ez a lényege a Vertical Lift System mögötti ideológiának. Ez a rendszer ugyanis konvencionális üzemmódban, utánégetővel meg tud felelni a hangsebesség feletti repülésekhez, vagy az utánégetővel elérhető alkalmi nagy tolóerőt igénylő a harci manőverekhez, míg vertikális üzemmódban, ahol eleve kicsi a sebesség és a repülési magasság is (sűrű az atmoszféra), a lehető legnagyobb propulziós hatásfokot és tolóerőt képes biztosítani a lift fan-nal, a roll post-okal meg a párhuzamosan visszafojtott főhajtóművel.
Ezzel szemben a tisztán konvencionális utánégetős rendszernek soha nem lesz olyan, majdhogynem az utazómagasságon végrehajtott útvonalazással egyenértékű gazdaságoságosságú üzemmódja, ami a hajófedélzeti startok rövid nekifutásos-ugrósáncos energiaigényét is kiszolgálja.