F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Returned from the USA the first two F-35Bs delivered to the Italian Navy...

045686c1-eda3-4585-97c1-f9d681bb8fce06-1170x658.jpg
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 337
10 690
113
Olvasmányos emlékeimből úgy rémlik, hogy a Jak-38 automata katapultrendszere (ami, mint valami kiszámíthatatlan bomba pszichésen nem lehetett valami megnyugtató képesség...) fejlesztésekor agyaltak, hogy milyen paramétereket figyeljen a rendszer az aktiválódáshoz.
Végül csak egy paramétert figyelt; a bólintást. Nyilván beállították egy kiszámított értékre, aminek átlépése már azt jelentette, hogy aktív emelőhajtóművek mellett bizonyos szöggyorsulás már bajos...
Itt azért sokkal hamarabb mentett volna, mint ami döntés meghozatalára emberünk jutott (Itt ez 11-12 másodperc volt!)
Szerencsére nem volt robbanás, borulás stb.
Na az általad linkelt oldalon van az a videó (csak én nem néztem végig az előző hozzászólásom írásakor, így nem találtam meg, s emiatt nem illesztettem be), amiben egy Jak-38 egy bemutatón váratlanul "bemutatja" az automata katapult villámgyors (jól írom?) leműködését.
A repülőgép manőverben van, szemmel gyakorlatilag csak gyanítható (utólag logikus) a probléma, hogy az egyik v. mindkettő emelőhajtómű elveszti valamiért a tolóerejét, a katapultálás megtörténésével a - gondolom - kényes egyensúlyú gép az elejéből tömeget vesztve ahelyett, hogy felvágná az orrát, viharosan átmegy süllyedésbe.
Ahogy a cikk is írja, ember nincs, aki ezt ilyen gyorsan lereagálná.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 916
113
Hogymiiii??? :eek:

Szrek.: @Allesmor Obranna : csak nem valami FADEC problémára gondolnak? o_O
Kétlem. Ha volt is a FADEC-nak köze a Texas-i esethez, az szerintem jól leszűkíthető a B-verzió F135PW600-asára és a hozzá kapcsolt Lift Systemre, vagyis a LiftFan, a hajtótengely, tengelykapcsoló párosra és a Roll Post rendszerekre.
Az izraeli gépek F-35A-bázisú F-35I gépek.
Ott ezek nincsenek.
Volt korábban a katapulttal is gond, de az megint csak eltérő az A/C/I és a B gépek között.
De biztos jó oka van az izraelieknek, hogy így döntöttek.
És akkor ez a probléma túlmutat a hajtómű és katapult problémakörön.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 156
113
Kétlem. Ha volt is a FADEC-nak köze a Texas-i esethez, az szerintem jól leszűkíthető a B-verzió F135PW600-asára és a hozzá kapcsolt Lift Systemre, vagyis a LiftFan, a hajtótengely, tengelykapcsoló párosra és a Roll Post rendszerekre.
Az izraeli gépek F-35A-bázisú F-35I gépek.
Ott ezek nincsenek.
Volt korábban a katapulttal is gond, de az megint csak eltérő az A/C/I és a B gépek között.
De biztos jó oka van az izraelieknek, hogy így döntöttek.
És akkor ez a probléma túlmutat a hajtómű és katapult problémakörön.
Pont amiatt gondoltam a FADEC-re, mert az A és B között talán az lehet közös. Mi több, nem is az összes I került leállításra, hanem csak tizen valahány. Azt tudom elképzelni, hogy azokon is ugyan az a verziószámú firmware lehetett...
Jobb ötletem nincs.
 
M

molnibalage

Guest
Pont amiatt gondoltam a FADEC-re, mert az A és B között talán az lehet közös. Mi több, nem is az összes I került leállításra, hanem csak tizen valahány. Azt tudom elképzelni, hogy azokon is ugyan az a verziószámú firmware lehetett...
Jobb ötletem nincs.
Nekem csak konteós.
Elaltatják az ellent, hogy reptilalom van és mennek odacsapni Iránba.
De ez nem kell komolyan venni, csak marhulok.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 916
113
Ha valamelyik nagynyomású tüzelőanyagvezeték hibás és esetleg emiatt volt a texasi gép fúvócsöve körül az a gőzfelhő, akkor az okozhatja azt, hogy a fő hajtóművön tolóerőesés jelentkezik.
Végül is a gép - sokadjára megnézve a videót - szemmel láthatóan sokkal intenzívebben merül, mint az a VTOL leszállásnál kellene, hogy legyen.
Az, hogy az elpattanást követően megbomlik a két fő tolóerő oszlop közt a balansz és a gép az otrfutójára esik, ami ettől letörik, az már lehet egy mechanikai következmény, azaz a LiftFan nem kapott megfelelő hajtást. Lehet, hogy sérült a tengely?

Az összes F135 variáns fúvócsövét mozgató hidraulika üzemi folyadéka a hajtómű saját tüzelőanyaga.
Ez igaz a PW100/400-asok szimpla Laval-fúvócsövére, ahogy a PW600-asok jóval komplexebb 3BSN vektoráló rendszerére is.
A tüzelőanyaggal hajtott hidraulikát hívják fluidraulics-nak és előnye az egyszerűbb kialakításon túl, hogy a fúvócsövet vezérlő rendszert megjárt kerozin előmelegítve jobb égési paramétereket mutat, mint a hagyományos "hideg" tüzelőanyag.
Illetve nagyobb nyomással jobban porlad a tüzelőterekben.
Fontos persze, hogy ne süljön meg a fúvócsövet mozgató kerozin a csövekben, mert az kokszosodást, eltömődést és sokkal rosszabb égést eredményezhet.

Az izraeliek lépése alapján valami ilyesmi szekció csövezése lehet a lúdas, de mindenképp egy olyan részé, ami a B és az A/C gépeken közös.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
The F-35 Joint Program Office and Lockheed Martin have finalized the contract for the production and delivery for up to 398 F-35s for $30 billion, including U.S., international partners and Foreign Military Sales (FMS) aircraft in Lots 15 and 16, with the option for Lot 17.

The agreement includes 145 aircraft for Lot 15, 127 for Lot 16, and up to 126 for the Lot 17 contract option, including the first F-35 aircraft for Belgium, Finland and Poland. Lot 15-17 aircraft will be the first to include Technical Refresh-3 (TR-3), the modernized hardware needed to power Block 4 capabilities. TR-3 includes a new integrated core processor with greater computing power, a panoramic cockpit display and an enhanced memory unit.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and RobZombi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 156
113
Ha valamelyik nagynyomású tüzelőanyagvezeték hibás és esetleg emiatt volt a texasi gép fúvócsöve körül az a gőzfelhő, akkor az okozhatja azt, hogy a fő hajtóművön tolóerőesés jelentkezik.
Végül is a gép - sokadjára megnézve a videót - szemmel láthatóan sokkal intenzívebben merül, mint az a VTOL leszállásnál kellene, hogy legyen.
Az, hogy az elpattanást követően megbomlik a két fő tolóerő oszlop közt a balansz és a gép az otrfutójára esik, ami ettől letörik, az már lehet egy mechanikai következmény, azaz a LiftFan nem kapott megfelelő hajtást. Lehet, hogy sérült a tengely?

Az összes F135 variáns fúvócsövét mozgató hidraulika üzemi folyadéka a hajtómű saját tüzelőanyaga.
Ez igaz a PW100/400-asok szimpla Laval-fúvócsövére, ahogy a PW600-asok jóval komplexebb 3BSN vektoráló rendszerére is.
A tüzelőanyaggal hajtott hidraulikát hívják fluidraulics-nak és előnye az egyszerűbb kialakításon túl, hogy a fúvócsövet vezérlő rendszert megjárt kerozin előmelegítve jobb égési paramétereket mutat, mint a hagyományos "hideg" tüzelőanyag.
Illetve nagyobb nyomással jobban porlad a tüzelőterekben.
Fontos persze, hogy ne süljön meg a fúvócsövet mozgató kerozin a csövekben, mert az kokszosodást, eltömődést és sokkal rosszabb égést eredményezhet.

Az izraeliek lépése alapján valami ilyesmi szekció csövezése lehet a lúdas, de mindenképp egy olyan részé, ami a B és az A/C gépeken közös.
Akkor egy kicsit kiegészíteném a modelledet. (Bár még mindig szkeptikus vagyok...)
Szerintem ez ugyan egy kicsit keményebb landolás volt, de nem tragikus.
Ez egy ehhez hasonló kemény odacsapás:
Így utólag elgondolva lehet még egy magyarázat.
Ha pilóta nem tudta, hogy gond van - mert nem volt gyorsabb az ereszkedés -, akkor a te elméleteddel ez tökéletes magyarázat lehet. Ha a tolóerő vektoráló mechanika nem kapott megfelelő hidraulika nyomást, akkor a keményebb landolás után, és a pilóta azonnal gurulni akart volna a géppel, akkor ennek pontosan ez lett volna az eredménye.
Mivel a pilóta a kezelőszervekkel átváltott vízszintes gurulásba növelte a tolóerőt. Ehhez viszont át kellett volna állnia a rendszernek függőleges landing módból. Ez valószínűleg részben végbe is ment, mert az emelőhajtóművet üresbe tette, de közben a hidraulika nyomás hiányában a TV fúvók beragadtak emelő módban. Ha ebben az állapotban nyomsz neki egy teli gázt, akkor pontosan így fog orra bukni a rendszer, ahogy a baleset felvételein is.
És hogy miből gondolom, hogy a pilóta nem érzékelte a veszélyt? Abból, hogy akkor katapultált, amikor. Ha ereszkedés közben csökkent volna a tolóerő, akkor szerintem már akkor katapultált volna, ehhez képest csak akkor katapultált, amikor a gép már orra bukott.
Az, hogy a gép farka felemelkedett, azt jelzi, hogy rátolta a gázkart a pilóta. Ha nem lett volna megfelelő tolóerő, akkor nem tudta volna elemelni a seggét a gép. Másrészt, ha a pilóta problémát érzékel, akkor szerintem amint leér a gép kerekeire, azonnal le kellett volna rántani a gázkart 0-ra, és a seggén maradnia. Ehhez képest ez lett a végeredmény.

Hogy miért írtam, hogy szkeptikus vagyok? Ez a -40 órás hajtómű élettartam nekem nagyon nem áll össze. Az meg hogy miért pont azt a 11 izraeli gépet állították le, az megintcsak. Ahhoz - szerintem - túl régen kapták meg az izraeliek a gépeket, hogy ne legyen bennük 40 óra.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 916
113
Akkor egy kicsit kiegészíteném a modelledet. (Bár még mindig szkeptikus vagyok...)
Szerintem ez ugyan egy kicsit keményebb landolás volt, de nem tragikus.
Ez egy ehhez hasonló kemény odacsapás:
Így utólag elgondolva lehet még egy magyarázat.
Ha pilóta nem tudta, hogy gond van - mert nem volt gyorsabb az ereszkedés -, akkor a te elméleteddel ez tökéletes magyarázat lehet. Ha a tolóerő vektoráló mechanika nem kapott megfelelő hidraulika nyomást, akkor a keményebb landolás után, és a pilóta azonnal gurulni akart volna a géppel, akkor ennek pontosan ez lett volna az eredménye.
Mivel a pilóta a kezelőszervekkel átváltott vízszintes gurulásba növelte a tolóerőt. Ehhez viszont át kellett volna állnia a rendszernek függőleges landing módból. Ez valószínűleg részben végbe is ment, mert az emelőhajtóművet üresbe tette, de közben a hidraulika nyomás hiányában a TV fúvók beragadtak emelő módban. Ha ebben az állapotban nyomsz neki egy teli gázt, akkor pontosan így fog orra bukni a rendszer, ahogy a baleset felvételein is.
És hogy miből gondolom, hogy a pilóta nem érzékelte a veszélyt? Abból, hogy akkor katapultált, amikor. Ha ereszkedés közben csökkent volna a tolóerő, akkor szerintem már akkor katapultált volna, ehhez képest csak akkor katapultált, amikor a gép már orra bukott.
Az, hogy a gép farka felemelkedett, azt jelzi, hogy rátolta a gázkart a pilóta. Ha nem lett volna megfelelő tolóerő, akkor nem tudta volna elemelni a seggét a gép. Másrészt, ha a pilóta problémát érzékel, akkor szerintem amint leér a gép kerekeire, azonnal le kellett volna rántani a gázkart 0-ra, és a seggén maradnia. Ehhez képest ez lett a végeredmény.

Hogy miért írtam, hogy szkeptikus vagyok? Ez a -40 órás hajtómű élettartam nekem nagyon nem áll össze. Az meg hogy miért pont azt a 11 izraeli gépet állították le, az megintcsak. Ahhoz - szerintem - túl régen kapták meg az izraeliek a gépeket, hogy ne legyen bennük 40 óra.

Amikor az F-35B függőleges módban száll le, akkor a talajfogást követően csak azután történik meg a főhajtómű fúvócsövének vízszintesbe állítása, hogy a hajtómű lepörgött alapra. Ezek hosszú másodpercek, amíg ez le nem zajlik, a géppel senki nem gurul sehova.

Mivel a probléma még valamikor a levegőben, az ereszkedés során következett be és idáig annyit tudni, hogy egy nagynyomású tüzelőanyagvezeték környékén keresik a hibát, arra tippelek, hogy a fluidraulika TVC működtető ágában megjáratott, felhevült és emiatt nagyobb nyomású vezetékágon lehetett a gond, amit követően a hajtómű tüzelőanyagellátása kezdett akadozni.
A FADEC engedi szállítani a szivattyúkat, de a kerozin útközben valahol elfolyik, a gázhő esik, a tolóerő esik, de a turbina még pörög, a LiftFan még emel, de a gép merül, jobban mint kéne.
A kérdés, hogy a balansz megtartása végett ilyenkor a Fly by Wire és a beleintegrált FADEC mit csinálnak együtt?
Mivel a LiftFan és a hajtómű között nem gázdinamikai, csak mechanikai kapcsolat van, vagy szét kell kötni a tengelykapcsolót, vagy a Fan levegőátfutását kell leredukálni.
Függőleges módban, levegőben az kizárt, hogy bármiféle olyan programparancs futhatna le, hogy oldják a tengelykapcsolót.

A kérdés a következő. Ha a főhajtóművön esik a gázhő, akkor a gépnek hanyatt kéne dobnia magát, mert bár ezáltal a fordulatszám is esni fog, de csak később, előbb a gázsebesség fog zuhanni. A turbina a tehetetlensége miatt csak lassabban fog lepörögni, ezáltal a LiftFan fog jobban emelni, a tolóerőbalansz az orrfelé tolódik el. A gép ha merül, akkor ilyenkor seggre kellene ülnie.

De itt azt látjuk, hogy a gép vízszintesen merül, majd visszapattan, mert csak a hátsó tolóerőoszlop működött.

Az orrfutó odaverődik, a rugóstag benyomódik, a mikrokapcsoló ilyenkor záratja a földi alapjáratnál magasabb fordulatszámok rezsimjeit, hogy a gép maradjon a földön.
Szerintem az lenne logikus, hogy ilyenkor mivel a LiftFan lasabban pörögne le, mint kéne (a turbina tehetetlensége miatt) a FADEC normálisan a Fan-ban levő állítható terelőlapátokat forgatja el olyan pozícióba, hogy csökkenjen le a levegőátfutás, ezáltal a Fan emelőereje.

Nézve a videót, nekem úgy fest, hogy miután a gép visszapattant a levegőbe, a rugóstagok kiugrottak terheletlen pozícióba, a FADEC ezt érzékelve ráadta a tolóerőt a főhajtóműre, de a LiftFan terelőlapátjai még zárt pozícióban voltak, így az elülső tolóerő oszlop gyengébb volt, mint a hátsó és a gép orrabukott.
Ekkor nyílt jókora fáziskéséssel a LiftFan és már az orrán bukdácsolt a gép, mikor a letörött orrfutót az elfújja.
Viszont az, hogy a hajtómű jól hallható és látható módon nem pörög le, nekem úgy fest, hogy a gázkar, a főhajtómű és a LiftFan között valamiért eltűnt az összhang.

Gondolom, mert a FADEC nem tudta összehangolni a gázkar által generált rezsimet az útközben elfolyó kerozin miatti tolóerőeséssel és a függőleges módban talajt fogott, majd valamiért visszapattant gép futójának terhelésváltozásával.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 505
113
Ha geci lennék, azt mondanám, hogy Pekingben nem örülnek.
Moszkvában se. A 2019-ben megrendelt 76 darab Szu-57-est hány év alatt is fogják majd legyártani? Pedig nem ártana sietni, mert az oroszok saját elmondása szerint is “az egész NATO-val” háborúznak már majdnem egy éve.

A kínai J-20 egyébként jól halad, ha jól emlékszem, a nyolcadik dandár átfegyverzése indult meg nemrég.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 916
113
Moszkvában se. A 2019-ben megrendelt 76 darab Szu-57-est hány év alatt is fogják majd legyártani? Pedig nem ártana sietni, mert az oroszok saját elmondása szerint is “az egész NATO-val” háborúznak már majdnem egy éve.

A kínai J-20 egyébként jól halad, ha jól emlékszem, a nyolcadik dandár átfegyverzése indult meg nemrég.
Egy dolog árnyalja csupán a képet.
A stealth repülőgépek nem egymás ellenségei.
Mind a legyártott 1000 darab F-35-ös ellen nem a 8 darab idáig átadott Szu-57-es veszi fel a harcot.
Hanem a légvédelem, a robotrepülőgépek és a nukleáris fenyegetés.
Az F-35-ösök feladata sem a Szu-57-esek lelövése, hanem a fenti eszközök kiiktatása.
Ahogy a Szu-57-es dolga elvileg a high value assets elleni küzdelem.
Az oroszok F-35-öse nem a Szu-57, hanem az Iszkander.
Az F-35-össel szemben a Szu-57-es fő feladatköre nem a csapásmérés és nem is a csapásmérő stealth gépek elleni védelem, hanem a légi harcászat magasabb rendű támogató és koordináló eszközeinek kiiktatása.
Ne feledjük, hogy az F-35-ös program egy 3000 darabra méretezett export termék, míg a Szu-57-esből Oroszország soha nem fog és nem is akar ezres nagyságrendben rendszeresíteni.

Ettől függetlenül a Szu-57-es lehetne sokkal alacsonyabb észlelhetőségű és darabszámot tekintve is el kéne vele érni legalább a Raptorét.