F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Az összetett manőveres rész a csúcssebesség elérése érdekében azért jó volt, kb a székről leestem a röhögéstől.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Dudi nem hitt nekem hogy f-35 is akarnak beszerezni.
"vetekszik a németekével majd" Nem! hanem túl is tesz majd azon .
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Dudi nem hitt nekem hogy f-35 is akarnak beszerezni.
"vetekszik a németekével majd" Nem! hanem túl is tesz majd azon .
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
Lengyel légiero modernizácios program keretében 2021-tol 64 drb 5.generácios F-35A-t szeretnének beszerezni a lengyelek. A szállítások 2030 után fejezodnének be. (Eleinte évi 1-2 gép késobb 3-4 gép évente) . Úgy volt, hogy 2018-ban 16drb F-16-os vesznek, de ezt torolték, így a Szu-22 2022-2024 -ig mardna hadrendbe......
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=12775

Elfelejtetted megemlíteni, hogy a cikk legvégén megemlítik , hogy "You can, however, assume that the planned tender procedure could include outside Lightningami II aircraft also known as machine-generation 4 +, and so the Swedish Gripeny being developed until the E / F and the newest varieties Eurofighterów and Rafale, and perhaps also the American F-15 or F / A-18."
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Amúgy az AMRAAM-on kívül milyen légi harc rakétákkal rendelkezik ez a gép? Mondjuk manőverező légi harcra?
Mert tudtommal 4 AMRAAM-ot vihet a belső fegyvertérben azt kifújt. Sidewinder kategóriájú rakéta nélkül, hogy lehet manőverező légi harcban harcolni?
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
Amúgy az AMRAAM-on kívül milyen légi harc rakétákkal rendelkezik ez a gép? Mondjuk manőverező légi harcra?
Mert tudtommal 4 AMRAAM-ot vihet a belső fegyvertérben azt kifújt. Sidewinder kategóriájú rakéta nélkül, hogy lehet manőverező légi harcban harcolni?

Az F-35 egy csapásmerő/bombázó/ .
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
bartinieffektus

"Az F-35 egy csapásmerő/bombázó/ ."

Ehhez képest elég sokan állítják itt, hogy "huh mekkora légi harcos gép ez"

Szóval tisztázni kéne azt, hogy végül is milyen gép ez? Mert 4 AMRAAM-al biztos, hogy nem vadászgép.
Vagy terveznek hozzá valamilyen Sidewinder pótlékot? Meg a 4 rakéta elég?
Mert ha csak bombázgatni tud, akkor hagyjuk azt a hülye dumát, hogy lenyomja manőverező harcban a mai TVC-s gépeket, mert ilyen olyan szenzora van... Ahhoz ugyanis rakéta is kéne...
Ha a külső pontokra teszel rakétát akkor meg nem igazán vagy "lopakodó", főleg a ma használatos modern radartechnika mellet.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
flip7

Röviden tömören az a kategória, ami az F-16. 4 AMRAAM elég egy olyan gépre aminek nem klasszikus "air superiority" típus. Egyébként szerintem is nagy blama, hogy nincs belső térbe integrálható SRM. Nemtudom, hogy az ASRAAM-ot akarják-e integrálni, de azon meg nincs TVC. Elvileg ha az IRIS-T indítható kidobós módszerrel, akkor szóba jöhet, de nemtudom, hogy mennyi az esélye.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
blaze

A név miatt ne bánkódj, rendszeresen elgépelik.

Az F-16-hoz képest előrelépés az F-35, ez tény. Valószínűleg lesz hozzá majd valamikor IRIS-T vagy ahhoz hasonló rakéta is.
Viszont a belső fegyvertere a gépnek elég szűkös. Ha jól tudom, akkor jelenleg ez fér bele:
2 közepes bomba+ 2 AMRAAM, vagy 4 AMRAAM.
Ha lesz hozzá SRM akkor kb. ez lehet a konfiguráció:
2-4 SRM+ 2 AMRAAM.
Ez már elég lehet. Hasonló mennyiség, mint az F-16 esetén.

A problémám az, hogy PR szintjén nem 5.gen. "F-16"-nak van beállítva a gép, hanem csodafegyvernek ami mindent legyőz. Légi harcban is. Ez pedig nagyon nem igaz szerintem.
Szerintem egy Raptor vagy egy PAK-FA sokkal jobb nála ezen a téren. De egy SH vagy egy Szu-35 is komoly ellenfél lehet egy F-35 számára, a generációs különbségek ellenére is.
<b>Ebből kifolyólag önmagában ezt a repülőgépet nem tartom elegendőnek. </b>
USA esetén ez nem gond, ott van Raptor.
Európán belül viszont érdekesebb a dolog. Egy lengyel vs. orosz, vagy lengyel vs. német, vagy norvég vs. orosz fölállás esetén én nem látom az F-35 hatalmas fölényét, amit a PR hirdet róla.
A távol-keleten hasonló a helyzet, ott mindenki F-15/Szu-30 kategóriájú gépekkel repked. Ott sem olyan markáns a fölénye az F-35-nek. Gondolom az Ausztráloknak is ez a baja a típussal. Ők sem látnak hatalmas előrelépést az SH-hoz képes.

Szóval igazából az én problémám a típussal az, hogy jóval kevesebbet tud annál, mint amit a PR állít róla.
Ettől függetlenül persze nem tartom ócskavasnak az F-35-öt.
 
M

molnibalage

Guest
Ehhez képest elég sokan állítják itt, hogy "huh mekkora légi harcos gép ez

Pont annyira légiharcos, mint egy F-16C. Hiába AMRAAM shooter mégis az USAF inkább az F-15C/D flottára alapoz és a Sólymon "csak" önvédelmi szerepe van ennek. Igen, jó dogfighter lenne a gép, ha nem állandóan csapásmérő konfigban repkedne...

Az F-35 azért jó léigharc vadászgép, mert tudja, hogy mi zajlik körülötte. A világ legnagyobb tűzerejű gépe sem ér semmit, ha nincs jó légi helyzetképe. Az F-35 data linkje, körkörös szenzorrendszere, AESA radarja és integrált FLIR és TGP-je is részben ezt a célt szolgálja.

Szóval tisztázni kéne azt, hogy végül is milyen gép ez? Mert 4 AMRAAM-al biztos, hogy nem vadászgép.

Nem a mennyiség jelenti a minőséget. Hiába van 8-10 (6 BVR+2 WVR+ECM pod vagy pod nélkül +2 WVR) légharcrakéta egy Szu-27-en, ha esély sincs használnia. Azért elég 4 AMRAAM, mert a USA összes haderőneme belátta, hog ennél több rakéta reális alkalmazásra nincs esély. Hogy mért? Ha végigolvastad a műveimet, akkor fel kellene tűnnie. Helyzetkép megalkotás, célok azonosítása és kiosztása, indítás, kiválás. Hiába van alacsony észlelhetősége a gépnek, akkor is belemászhat valaminek az indítási zónájába.

Vagy terveznek hozzá valamilyen Sidewinder pótlékot? Meg a 4 rakéta elég?

A világ számtalan gépe TCV rakéta nélkül repül, lásd EF ASRAAM párost. Akkor az mennyire is dogfighter? Mert az AMRAAM befogási zónája legalább +/- 45 fok a bibi az, hogy a rakéta kinematikai képéssége nem éri el nagyon közeli légiharcban a AIM-9X/IRIST-T/R-73-ét, de viszont semmivel sem rosszabb, mint az AIM-9M-é. Tehát ez nem a világ teteje, de bizony adott szkenárióban elégséges lehet. Itt tessék arra gondolni, amit a "Gondolatok.." írásoban írtam a, hogy egy masszív légiharcban a lényeg az inkább a "hol" és nem a "hogyan" repülés a lényeg. És az F-35 lényeg az, hogy a gép mindig jó helyen legyen. Ez teszi lehetővé azt, hogy ne kelljen olyan necces dogfightokba bemennei, ahol az utolsó szalmaszálad a HOBS képesség lehet.

Mert ha csak bombázgatni tud, akkor hagyjuk azt a hülye dumát, hogy lenyomja manőverező harcban a mai TVC-s gépeket

Ezt senki sem mondta. A TVC képesség meg szinte semmire sem jó, mert 350-370 CAS felett teljesen ki van iktatva az orosz gépeken is, semmiféle vektorálás nincs már...

A legtöbb F-35 fikázó meg sem érti sem a gép képességeit sem a gép koncepcióját.
 
M

molnibalage

Guest
Európán belül viszont érdekesebb a dolog. Egy lengyel vs. orosz, vagy lengyel vs. német, vagy norvég vs. orosz fölállás esetén én nem látom az F-35 hatalmas fölényét, amit a PR hirdet róla.

Ezt jó lenne kifejteni, hogy miért. Egy alacsony élszlelhetőségű gépből álló flotta ellen egy 4++ gépek kis túlzással vakon küzdenek BVR-ban...

A távol-keleten hasonló a helyzet, ott mindenki F-15/Szu-30 kategóriájú gépekkel repked. Ott sem olyan markáns a fölénye az F-35-nek.

De. Pontosan ilyen környezetben superior. A legtöbben képtelenek felmérni az, hogy mekkora előny az alcsony észlelhetőség.

Gondolom az Ausztráloknak is ez a baja a típussal. Ők sem látnak hatalmas előrelépést az SH-hoz képes.

A gép árával van a bajuk, mert nekik az F-16C/D és az SH elektronikai színvonala megfelelne, csak ennél lényegesen több az F-35, amire még nincs szükség. A többi fegyvernem kárára nem akarnak F-35-öt. A két gép ár érték aránya kb. azonos, csak mivel a költségvetés nem relatív értékekkel, haname aszolút pénzzel kalkulál, azér az olcsóbb SH viszi a prímet most és így a többi fegyvernem fejlesztésére is van pénz. Egyébként meg a RAAF nem mondott le az F-35-ről csak rájöttek, hogy nem sürgős és főleg nem ilyen overkill kocepcióval.

Szóval igazából az én problémám a típussal az, hogy jóval kevesebbet tud annál, mint amit a PR állít róla.

Én pont fordíva látom. A köpködők nem ismerik el a gép képességeinek nagy részét és blődségeket állítanak róla. Ellenben szupercirkáló 4++ gépeket álmodnak meg, ami akkora butaság, hogy ennyi év után már nehéz ökölbe szorított kéz nélkül megállni ezt.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Molni

Ha egy ellenséges gép közeli légi harc távolságba kerül egy F-35-öshöz, jelenthet még előnyt a stealth képesség?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 612
79 823
113
molni

Ez a gép elmélete de mi garantálja,hogy ez így meg is fog valósulni?Ha csak részben valósul meg akkor nagyon fog hiányozni az az AIM-9.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
molnibalage

Miből gondolod azt, hogy az AMRAAM eltalálja a célt egy olyan környezetben ahol komoly ECM képesség van. Mert OK, hogy az F-35 látja a célt, őt meg nem látják, meg, hogy helyzeti előnyből indul. De a célt akkor is el kell találnia.
Engem-e miatt érdekelne, hogy egy AIM-120 AMRAAM C/D radarja mire képes például egy SH-18/G-vel szemben. Én kicsi esélyt látok arra, hogy az AMRAAM eltalálja a célt. (Olyan 20-30%-ra tippelem) Ezért kevés belőle a 4 darab.
Forduló harcban pedig az AMRAAM indítási szöge korlátozza az eredményességet, hiába van sisakcélzó.

Ezen felül előfordulhatnak olyan helyzetek amikor az F-35 nem nagyon válogathat a "hol" kérdéskörében.
Csak elméletileg képzeljük el azt, hogy az oroszok megtámadnak egy Norvég repteret.
Megy mondjuk 14 db Szu-34 ECM poddal, meg megy 28 db Szu-35 ECM poddal.
A Norvégoknak meg van 28 db F-35-ük. A cél megvédeni a repteret.
Szerintem ilyenkor jelentősen csökken a védekező félnél a választás szabadsága, ugyanis X távolságból repülnek az orosz gépek az Y pontig, Z útvonalon, Q ideig. Szerintem ilyenkor elég behatárolt az a környezet ahol az ütközet zajlik.
Ráadásul én látok arra esélyt, hogy 20-40 km-en belül felderítsék az orosz gépek az F-35-öt.
Szóval ha messzebbről lőnek az F-35-ök akkor biztonságban vannak, de kicsi az esély, hogy a lövéseik találnak.
Ha közelebb jönnek akkor felfedezik őket, és oda az előnyük.
Ha Q idő alatt nem sikerül kilőni a támadókat akkor oda a reptér.
Szerintem egy ilyen helyzetben nem olyan nagy az F-35 fölénye, mint ahogy a PR hirdeti.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
arbalest

Szerintem WVR-ben majdnem mindegy a stealth. A kulcs az, hogy az ellenséges gépek 90%-a vagy több el se fog jutni odáig. Ha meg sikerül neki, akkor valszeg valami olyan helyzetben teszi azt, hogy onnan támadnia nagyjából öngyilkosság.
 
M

molnibalage

Guest
Ha egy ellenséges gép közeli légi harc távolságba kerül egy F-35-öshöz, jelenthet még előnyt a stealth képesség?

Igen. Például úgy, hogy egy távolabb levő külső gép nem képes besegíteni BVR légiharc rakétával.

Ez a gép elmélete de mi garantálja,hogy ez így meg is fog valósulni?Ha csak részben valósul meg akkor nagyon fog hiányozni az az AIM-9.

Ezt a kommentet nem értem. A gép radarja +/- 60 fokig simán képes célpontot befogni és +/- 45 fokig simán indítható is a rakéta. Ez nem elémlet, ennyi már tud. A kérdés pl. az, hogy a rakéta a DAS-al kombinálva tud majd e LoAL-t. (Ha igen, akkor nem nagyon terjesztik ezt a képességet.)

Egyébként mért hiszi azt sok ember, hogy az a hatalom, ami 60 éve a világ vezető vadászgépeit építi és elég masszív harci tapasztalat van az ennyire hülye...?

Miből gondolod azt, hogy az AMRAAM eltalálja a célt egy olyan környezetben ahol komoly ECM képesség van.

És miből gondolod, hogy az dogfightban a IR rakéta eltalálja a célt ennyi erővel...? A Sivatagi Vihar alatt az bizonyosodott be, hogy a technika akkori állása szerint az IR fegyveres messze sebezhetőbbek voltak a mezei infracsapda által, mint a radaros légiharcrakéták a mezei chaff-re 0 ECM mellett...


Engem-e miatt érdekelne, hogy egy AIM-120 AMRAAM C/D radarja mire képes például egy SH-18/G-vel szemben.

Ezt áltag földi halandó nem is tudja, viszont mikor kerülne szembe egy F-35 egy Growlerrel...? Jelenleg két országnak van/lesz ilyen. USA és Ausztrália...

Forduló harcban pedig az AMRAAM indítási szöge korlátozza az eredményességet, hiába van sisakcélzó.

Nincs megerősítve az, hogy mekkora HOBS képességgel bír az AMRAAM és az, hogy a célkielölölés milyen eszközökkel lehetséges a radaron túl. Mint mondtam mezei F-16 is képes ARAAM-ot indítani +45 fokig simán. Az ACM 60x10 radar üzemmódot üzemmódót nézd meg és akkor kezd majd derengeni valami.

Ezen felül előfordulhatnak olyan helyzetek amikor az F-35 nem nagyon válogathat a "hol" kérdéskörében.
Csak elméletileg képzeljük el azt, hogy az oroszok megtámadnak egy Norvég repteret.
Megy mondjuk 14 db Szu-34 ECM poddal, meg megy 28 db Szu-35 ECM poddal.
A Norvégoknak meg van 28 db F-35-ük. A cél megvédeni a repteret.

Ebből a bibi az, hogy a fenti erő nyomokban sincs, F-35 meg már elég szép számban készült és az, hogy egy ideig párhuzamos F-16 üzem lesz, de akkor nézzük ezt a sci forgatókönyvet.

Szerintem ilyenkor jelentősen csökken a védekező félnél a választás szabadsága, ugyanis X távolságból repülnek az orosz gépek az Y pontig, Z útvonalon, Q ideig. Szerintem ilyenkor elég behatárolt az a környezet ahol az ütközet zajlik.

Ez így általánosan minden, csak rohadtul nem igaz, mert a terep jellege nagyon sokmindent befolyásol főleg, ha alacsonyan repülés lehetőséget ad a bujkálásra. Ezen felül egy olyan BARCAP, ami kvázi láthatatlan a behatolók számára az olyan eszémletlen veszélyes, hogy arra szavak nincsenek.

Ráadásul én látok arra esélyt, hogy 20-40 km-en belül felderítsék az orosz gépek az F-35-öt.

A Red Flag gyakorlaton az AWACS supportos és AWACS support nélküli F-22 az F-16 mögé beült úgy, hogy az F-16 pilót akkor vette észre, amikor a Raptor pilóta bevillantott a radart, hogy "akkor te most halott vagy". Szóval az a kevés amit tudhatunk az alacsony észlelhetőségről mindent csinál, csak ezt nem valószínűsíti. Földháttérben beamingelő mezei 4. gen gépet képesek ekkora távon elveszteni vagy fel sem deríteni. Az AF alatt az F-15C gépek 25 km-ről vesztették el a földközelben dezsemborizó MiG-eket...

Akkor képzeld el az, hogy egy földhátttérben repülő gép adott esetben mire képes. Mert OK, hogy a CAP nagy magassgában van, de az nem jelenti azt, hogy a gép oda van szögezve. Ráadásul az F-35 belső tüzelőanyag készletet elég masszív...

Szóval ha messzebbről lőnek az F-35-ök akkor biztonságban vannak, de kicsi az esély, hogy a lövéseik találnak.

Hát akkor még a te sci-fi esetben a 20-40 km távolságról éppen csak néha érzékelt F-35 ellen mire képesek...? Kb. semmire...


Szerintem egy ilyen helyzetben nem olyan nagy az F-35 fölénye, mint ahogy a PR hirdeti.

De, ilyenben is nagy. A behatloló ellenséges gépe képtelenek önerőből megtalálni egy ilyen célt, ami bárhol letet és kioszthatja őket.

A Falcon repszim töredéként sem képes modellezni arra amit egy stealth gép vagy az F-35 tud. Ha csak annyit teszek, hogy leveszem a célgép RCS értékét olyan szenvedéssé válik a levadászása és a túlélés is, hogy ehaj. És a valóságban az F-35 sokkal-sokkal több előnnyel bír.

A legtöbben ezt azért nem érzik át, mert még repszimet sem próbáltak ki soha. Anélkül meg elég nehéz elmagyarázni... Nem érzékelitek a reakcióidőt, a döntési helyzetet, stb. A fenti felvázolt forgatókönyv is ezt mutatja. N+1 tényezőt élből figyelmen kívül hagy...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 612
79 823
113
molnibalage

"És az F-35 lényeg az, hogy a gép mindig jó helyen legyen. Ez teszi lehetővé azt, hogy ne kelljen olyan necces dogfightokba bemennei, ahol az utolsó szalmaszálad a HOBS képesség lehet."

Ezt írtad te.Arra gondoltam az előbb,hogy mi van akkor ha még is beüt a ménkű és olyan szituba kerül amire nincs felkészítve?sehová nincs kőbe vésve,hogy távol tudja tartani magától a gép az ellenfeleit.

Lehet akár milyen jó az AMRAAM sosem lesz olyan szinten mint egy IRIS-T vagy AIM-9X közel harcban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
molnibalage

Nem egészen arra válaszoltál amit kérdeztem.

"A Sivatagi Vihar alatt az bizonyosodott be, hogy a technika akkori állása szerint az IR fegyveres messze sebezhetőbbek voltak a mezei infracsapda által, mint a radaros légiharcrakéták a mezei chaff-re 0 ECM mellett..."

Te azt írtad le, hogy az AMRAAM milyen jó ECM nélküli gépek ellen. Ezt én is tudtam, de engem nem ez érdekel. Fejlett ECM-es gépek ellen mit érhet? (Ez persze költői kérdés)

"Ezt áltag földi halandó nem is tudja, viszont mikor kerülne szembe egy F-35 egy Growlerrel...? Jelenleg két országnak van/lesz ilyen. USA és Ausztrália..."

A Growler csak példa volt, tetszés szerint behelyettesíthető más komoly zavarásra képes repülőgép. A kérdés persze költői, mivel pontos infókat nem tudunk se a zavarógépekről, se a rakétákról elektronika terén.

Sci-fi forgatókönyvhöz:

"Földháttérben beamingelő mezei 4. gen gépet képesek ekkora távon elveszteni vagy fel sem deríteni. Az AF alatt az F-15C gépek 25 km-ről vesztették el a földközelben dezsemborizó MiG-eket..."

Magyarán az alacsonyan víz fölött, vagy a hegyek között repülő orosz gépeket az F-35 sem lövi ki a világ végéről, ugyanis ő is nehezen látja a támadókat. Ehhez kapcsolódik:

"Ez így általánosan minden, csak rohadtul nem igaz, mert a terep jellege nagyon sokmindent befolyásol főleg, ha alacsonyan repülés lehetőséget ad a bujkálásra. Ezen felül egy olyan BARCAP, ami kvázi láthatatlan a behatolók számára az olyan eszémletlen veszélyes, hogy arra szavak nincsenek."

Vagy nem, mert ő sem látja a behatolókat. Ezt te fejtegetted fentebb.
Ráadásul egy vagy két BARCAP-ot adó géppár F-35 nem biztos, hogy olyan veszélyes egy ekkora orosz csapatra...

"Hát akkor még a te sci-fi esetben a 20-40 km távolságról éppen csak néha érzékelt F-35 ellen mire képesek...? Kb. semmire..."

"De, ilyenben is nagy. A behatloló ellenséges gépe képtelenek önerőből megtalálni egy ilyen célt, ami bárhol letet és kioszthatja őket."

Nem arra válaszoltál amiről én beszéltem. Senki nem mondta, hogy a behatoló orosz gépek le akarják lőni az F-35-öket. Az orosz gépek a repteret támadják. A Szu-34 esek bombáznak, a Szu-35-ök védik őket amennyire lehet. Senki nem akarja légiharcban legyőzni az F-35 ösöket. A repterüket akarják kiiktatni. A kérdés az, hogy az F-35 rendelkezik-e kellő légi harc képességgel ahhoz, hogy megvédje a repteret?

"Ebből a bibi az, hogy a fenti erő nyomokban sincs, F-35 meg már elég szép számban készült és az, hogy egy ideig párhuzamos F-16 üzem lesz, de akkor nézzük ezt a sci forgatókönyvet."

Az oroszoknak már van ennyi Szu-34-esük, és most adtak át 12 db Szu-35-öst, ami nemsokára bevethető lesz. A norvégoknak szerintem még nincs F-35-öse. De nem az a lényeg, hogy mi van most, hanem, hogy mi lesz 2020-ban vagy 2030-ban. A jövő ütközeteire gyártják a fegyvereket.