1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II

Diskurzus a(z) 'Közepes és könnyű csapásmérők, csatarepülőgépek' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. Terminator

Terminator Well-Known Member

fishbed likes this.
  2. Sharid

Sharid Well-Known Member

3. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

4. Terminator

5. Terminator

6. molnibalage

Hú, ezt nevezem generációs szakadéknak.

endre, misinator, fip7 and 1 other person like this.
  7. Telak2

Telak2 Well-Known Member

de jól összekötötték, egy benzincsővel.

8. molnibalage

Kerozinnal, de egye ragya. :)

arcas likes this.
  9. Telak2

Telak2 Well-Known Member

a kerozincső nem hangzik olyan jól. Meg ha már égi benzinkútnak nevezik őket.

10. misinator

misinator Well-Known Member

Egyenes szárny ide, egyenes szárny oda, azért van állásszögbeli különbség rendesen.
    /Nyilván a felületi terhelésben is/

11. fip7

fip7 Well-Known Member

12. molnibalage

Azért az írás több részével is nagyon erősen vitatkoznék. Hol van például az a faktor, ha a támaszponttól mondjuk 400 km-re van a CAP zóna? Akkor az A-10-esekből mennyivel kell több a feleakkora utazósebességével?

A képes lassan repülni bullshittől is a falnak megyek. Az F-35 mióta nem képes jól vezethetően repülni 250 KCAS táján 10k lábon...? Még az F-16 is vezethető. 250 KCAS is reménytelenül alacsony sebesség, csak COIN környezetbe való.

Akkor meg hol is lejtette a teszt az F-35 számára? Szerintem sehol. Az A-10 számára lejtett. Nem jött vadászgép, hogy lelője az A-10-est, double digit radar SAM sehol és messzire sem kellett menni.

Egy F-35A gazdaságos teljesítménnyel 9 tonna felszálláskori keróval azért elég szép CAP időt tud sokkal nagyobb távolságban egyetlen utántöltéssel is. Amennyivel gyakrabban tankol CAP zóna közelében, annyival többet utazik az A-10 úgy, hogy a CAP zónát még el sem érte...

fishbed and endre like this.
  13. arcas

arcas Well-Known Member

Az A-10 egy ikonikus gép, én szeretem, láttam földön is meg levegőben pl. a saját házam körül is...

A legutóbbi teljesen tetszik/nem tetszik kedvenc/nem kedvenc alapon történő facebook többfordilós szavazásán ugye 3. lett a világtörténelem összes fegyvere közül, egyedül repülőgépként (1. hely Tigris, 2. hely AK, 3. A-10). Ez nem jelent haditechnikailag persze semmit, csak azt, hogy mennyire felnéz rá az átlag haditechnikát kedvelő ember és mennyire tartja fegyvernek a fegyverek között. Ez a szemlélet szerintem sok helyen megvan a tengerentúlon is, és nem mernek vagy akarnak szakitani a hagyományokkal. A világ fejlődött, az A-10 felett is eljárt az idő, nem is értem ezt az F-35-ös hasonlítást, mit is vártak tőle...

14. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

Az F-14 is ikonikus volt, mégsem ment ez a fajta végletekig körömszaggatós nyávogás a kivonás ellen.
    Van egy olyan érzésem, amíg egy komolyabb konfliktusban be nem durrantanak egy párat vagy el nem rohad az összes, addig ezek a gépek maradnak.

15. molnibalage

A karbantartók szerintem még örültek is neki. A gépet több faktor miatt finoman szólva nem kedvelték. Mondjuk egy Super Hornettel összemérve borzalmasan nagy lehet a kontraszt...

sirdavegd, fishbed and fip7 like this.
  16. emel

emel Well-Known Member

Mert aki alól kivonták az F-14-et, az átülhetett F-18-ra, később Super Hornetre, szóval folytathatta hasonló kvalitású szuperszonikus gépen. Mire ülhet át az, aki alól az A-10-et vonják ki? Ezek a pilóták nagy magasságú és szuperszonikus repülésre orvosilag nagyrészt alkalmatlanok (azért kerültek A-10-re), és ha ezt kirúgják alóluk akkor mehetnek teherszállítóra vagy helikopterre, ami azért nem kicsit más kategória.

fishbed and endre like this.
  17. molnibalage

Én még soha hallottam azt, hogy valaki EÜ alkalmatlanság miatt került volna A-10-re. Mivel az USAF-nak iszonyatosan pilótahiánya van nem látok súlyos problémát. A nagy magasságú repülés kitételt sem értem.

18. emel

emel Well-Known Member

Senki sem dicsekszik azzal hogy azért lett helikopter vagy szállító-pilóta, mert vadászpilótának már az első orvosin sem volt alkalmas, vagy később helyezték át mert vadásznak alkalmatlanná vált, de a pilóták közül elég sokan vannak ilyenek. A nagy magasságú repülés harcigépen oxigénmaszkos repülést jelent (tudtommal 3000m fölött kötelező), oxigén-szipákolásra sem alkalmas mindenkinek a tüdeje, szervezete. Hiába van pilótahiány az USAF-nál, A-10-ről csak elvétve kerülhet valaki vadászra, helikopterre vagy szállítóra meg nem biztos hogy nagyon vágyik a Hog után. Valószínűleg akkor inkább elmegy a sokkal jobban fizetett civil szférába, ezért is lehet pilótahiány a légierőnél.

endre likes this.
  19. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

Az USAF pilótahiánya a rohadt sok UCAV miatt van (+ a civil szféra fizetései miatt).
    A legtöbb potenciális jelentkező ma már nem attól fél, hogy jet helyett valami teherszállítóra kerül, hanem hogy az akadémia után egy konténerben kell majd ülnie és távirányítva a világ másik felén kell majd embereket lebombáznia.

sirdavegd likes this.
  20. molnibalage

A bibi a történetben az, hogy az A-10 rendszeresen repült 4-6 km magasságban...

Ebben nem vagyok biztos, az utolsó hír amit olvastam arról szólt, hogy szuperszonikus pilótákból vagy hiány akkor volt 500 feletti és a trendek 2020-as évek közepére 1000 feletti hiánnyal számolnak. Ha a trend folytatódik valójában akkor a leszállított F-35-ösökre nem lesz elég pilóta...

sirdavegd and angelsoul like this.

Ezen oldal megosztása