Kínának most van geoszinkron radarképalkotó műholdja, a világon elsőként
Elmodnaná valaki hogy ez mit is jelent ?
Augusztus 12-én indult a LuDiTanCe-4-01 SAR műhold egy Hosszú Menetelés CZ-3B rakétával Xichang-ból, és pont jött jelentés, hogy 4 manővert követően elérte a geoszinkron palyát, és sikerült az Antenna bontás;
A maga nemében ez az első ilyen, és a Kínaiak se osztottak sokmindent vele kapcsolatban.
A CCTV megjelent grafika alapján ránézésre hagyományos SAR műhold;
A különlegessége tényleg az alkalmazott pálya adja.
A SAR műholdaknál nehéz hagyományos értelemben vett felbontásról beszélni, mert nem egy fix az optika+magasság után kalkulálható értékről van szó. A kereskedelmi radar műholdak publikus adatait ismerve ma már azok képesek 16cm felbontású képet generálni.
Ilyenkor a cél területre állított nyaláb nem egy pillanat felvételt keszít hanem az orbitális sebesség okán az adott területetől több szögben visszaverődő és akár más amplitudós jelet sugároz/vesz.
Ez az alábbi pèldában 7.7GB nyers adatot eredményezett amiből szoftveresen született meg a 1.2TB hamisszínes kép;
A tweet folyamban alább linkelelik a "butított"245 MB 40.3K x 40.3K Londoni minta képet ha valakit érdekel.
Na most ezek a jellemzően poláris/napszinkron pályás radar műholdak, átlag 500km magasan dolgoznak.
És ugye itt jön a Kinai LuDiTanCe-4-01 a maga Geoszinkron pályával ami ugyan egy szélességi pont felett tartozkodik de majd 36000 km-en. Látszólagos 8-ast leíró "billegest" a változó inklanáció miatt láthatjuk.
Pont az alkalmazott pálya okán lehet következtetni, hogy ez nem a fenti értelemben vett nagyrészletessegű képalkotó műhold lehet, hanem inkább Tracking azaz nyomkövező.
Bár a hivatalos közlemény szerint az eszköz képalkotó célt szolgál, de arra Kínának is van legalább tucatnyi különböző képességű SAR műholdja. +az első 4as kötelékben repülő FF-SAR műhold csoport.
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1441507
Ezekkel lehet jó felbontást elérni, de a hátrány a pálya okán az adott területhét való naponta limitált rálátás.
Egy Geoszinkron műhold a helyzetéből adódóan viszont allandóan rálát az adott teuletre ami itt fedi Kína Parvidékeit az indiai ocantól a Csendes nyugati feléig. És ugye ezek a fontosabb hajózási útvonalak, amin Kína rajta tartja a szemét. A műhold ilyen formán ebből a tavolsagól inkább a hagyományos értelemben vett Pingelést végzi szerintem! Vagyis a kínai állitásokal ellentétben nem direkbe képet alkot, hanem a hajók pozíciót jelzi. A kívant területről pedig naponta több felvetel is keszithető, a változó inklanáció okán több szögből, és a rádiós hullámok miatt időjárás felhőzet sem zavarja.