Ja, persze, hogy nem, de asszem néhány tartalékban van. 2015 környékén eregették fel az utolsókat. Szóval nem negyven hanem úgy nyolc éve, a 2014-ben kirobban ukrán válság után.
Szóval nem érzem tévedésnek a kijelentésemet, miszerint az orosz-ukrán válságban az oroszok filmes fotófelderítő műholdakat használtak.
en.wikipedia.org
Ugye a konfliktus kezdete 2014 február 20. Azt követően meg két ilyen műholdat bocsátottak fel.
Mi egyébb magyarázza, hogy civil (mi a civil Kínában??) kínai cégeken keresztül szerzik be a műholdas felderítési adatokat?
Ugye ez volt az alap kérdés.
Egészen elképesztő, hogy te komolyan elhiszed, hogy az oroszok nem tudnak digitális kamerát tenni a műholdjaikba és rádió csatornán elküldeni a képeket. A Янтарь egy orosz felderítő műhold család, aminek tagjait 1974 óta használják és folyamatosan fejlesztették. A Янтарь-4КС1-en már CCD kamerát használtak. A Янтарь-4КС1-ből 1982-ben lőtték fel az első példányt, több, mint 40 éve.
A Янтарь-4К2М Кобальт-М nem azért hagyományos filmes, mert az oroszok nem tudnak venni a sarki boltban egy digitális fényképezőgépet és még nem találták fel a rádiót. Ezek olyan rövid életű, nagyon alacsony pályás műholdak, amelyeket egy, vagy legfeljebb pár konkrét objektum miatt küldenek fel. A hosszabb, 1-5 éves működési idejű, és jellemzően magasabb pályás digitális kamerás műholdjaik nem fedik le a teljes felderítendő területet folyamatosan. Ha valami kiesik ezek pályái alól, de kíváncsiak rá, akkor nem egy drága műholdat küldenek egy a legtöbb megfigyelendő objektum szempontjából érdektelen pályára, hanem egy nagyságrenddel olcsóbbat. Ez a nagyságrenddel olcsóbb a Янтарь-4К2 Кобальт és utódja, a Янтарь-4К2М Кобальт-М. Ugyanazt a szerepet tölti be, mint a réskitöltő radarok. Igen rövid, 77-130 napos élettartammal (ezen belül a hasznos élettartam még kevesebb), alacsony, 183-330 km-es pályával, az adott objektumot néhányszor lefényképezi különböző szögekből (néhány naponta tér vissza ugyanoda). Le tud dobni legfeljebb 2 kazettát és egy harmadik adag filmet a visszatérő egysége visz le. Ennyi bőven elég ahhoz, hogy az oroszok kielemezzék az adott objektumot. Ennyi a szerepe és nem több. Egyébként a hagyományos filmnek még mindig van pár előnye, ami pont az ilyen konkrét objektum elemzésben jön ki. Nagyobb terület rendszeres figyelésére naná, hogy a digitális technika a jó, de a Янтарь-4К2М-et nem is erre a célra használják.
Te pedig kivetíted az orosz műholdas felderítés egészére azt, hogy még létezik filmes műhold
is. "az orosz fotofelderítő műholdak még mindíg nedves filmmel dolgoznak" meg hogy "Ez annyiban tévedés, hogy most már azt sem alkalmazzák." Félelmetes, hogy milyen szintén nézed le az oroszokat.
Pedig csak annyiról van szó, hogy van eszük és amire nem szükséges a drágább műholdat pazarolni és amire ez a megoldás is megfelel, arra ezt használják. Miközben amúgy repkednek fenn a digitális kamerás műholdjaik is.
A fél világnak ők lövöldöznek fel az űrbe sok mindent, mert hogy csak Szojuz indításból több volt idáig, mint a világ összes többi jelenleg aktív hordozó indításából, de te elkönyveled, hogy az oroszoknak már műhold fellövésre sincs képessége. Pedig a kínai forrásokat azért használják (ha használják, mert ez továbbra is csak egy feltételezés, amit pont az érdekeltek nem erősítenek meg), mert a világon senkinek nincs a teljes földet állandóan megfigyelni képes aktív műhold flottája. Az oroszok pedig jelenleg nem a világ minden részén "demokráciát" terjesztő gyarmatosítók, így számukra a világ túlnyomó része érdektelen műholdas felderítés szempontjából. Így nincs is olyan kiterjedt felderítő flottájuk, mint a jenkiknek. A rendelkezésükre álló kevesebb forrást nem pazarolják arra, amire nem muszáj. Bolondok lennének nem kiegészíteni a saját korlátozott felderítési kapacitásukat a kínaiak által átadott információkkal (ha a feltételezés igaz lenne).
2015-ben küldték fel az utolsó Янтарь-4К2М Кобальт-М-et. Közel 8 éve nincs fent ilyen műholdjuk. Ebből nem elég egyértelmű számodra, hogy Ukrajna felderítésére nem ezt a műholdat használják?
Nem furcsa számodra, hogy miközben azt hiszed, hogy az oroszok nem képesek maguknak felderítő műhold kapacitást gyártani és fellőni, aközben ezt Iránnak például készségesen megteszik?
Magánkézben lévő kereskedelmi fotofelderítő műholdak megvásárolható képeit, illetve idejét pedig mindenki használja. Az USA és az összes többi NATO tagország is.
Egyébként az Ukrajnában lényeges felderítési adatokat elsősorban nem műholdas felderítéssel gyűjtik be, hanem drónokkal és elektronikus felderítéssel, meg persze működik a népi megfigyelés is. Valahogy hozzájutnak a nekik szükséges információkhoz és elég rendszeresen lövöldözik ki az Ukrajna mélységében található lőszerraktárakat, parancsnoki központokat, kiképző központokat, meg úgy mindent, amit csak akarnak. Ez a háború eleje óta így van. Nem azután kezdődött, hogy hírbe hozták őket a kínai műholdas felderítéssel. Ahhoz képest, hogy elkönyveled, hogy gyakorlatilag nincs, vagy alig van műholdas felderítésük, rendkívül sokszor tudják, hogy hova kell lőni.