Felderítő- / Kémműholdak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Bővül az ESA felé Kopernikusz program
A kép remekül szemlélteti a jelenlegi flottát az idő ès a pálya valamint a műhold feladata szerinti megosztásban.
Copernicus_Contributing_Missions_overview_article.jpg

Jelenleg több mint 20 kereskedelmi műholdmisszió járul hozzá a Kopernikuszhoz. Az ESA által az Európai Bizottság nevében a közelmúltban aláírt szerződésekkel pedig kilenc uh európai űrkutatási vállalat került fel a listára. 3x Francia 3x Spanyol 1-1 Belga, Német, Finn


De ugye ez csaz EU flotta..
A Franciák ugye jelentős összeget fordítanak a következő években az űr-iparra. És ők is mozdulnak a kisebb számosabb flotta felé. Nemrég jelent meg hír, Francia startup is 20 darabos földmegfigyelő flottára kapott megbízást;

+némi olvasnivaló!
Remek cikk a franciák perspektívájából a katonai kostállációkról, sok alap dolgot is jól elmagyaráz;

Közvetlen hozzáférésű Francia és Szövetséges katonai hírszerző Flotta;
2022-03-06-17_23_42-1-point-presse-du-ministere-des-armees-du-jeudi-3-mars-2022-youtube-e28094-mozill.png


+Francia Űr-parancsnok - mit tanultunk az Ukrán konfliktus kapcsán;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
ULA elindította az NROL-68 küldetést egy Delta IV heavy rakétával.
A küldetés persze titkos, de a reszletekből most is lehet következtetni.
NSF-2023-06-22-10-19-44-190-1170x656.jpg

A Delta IV heavy rakétákat a keleti partról Vandenberg bázisról nagy inklanációs LEO palyákra indítják, Floridàból jellemzően GTO/GEO-ra. Az ezt megelőző 10 NROL küldetés is eképp oszlott meg.
Egy másik árulkodó jel a rakománya, a használt Payload Fairing; ami alumíniumból készült háromrészes burkolat, nem pedig a modernebb kompozit anyagú két részes. Ezt pedig még a Titan IV-től származik,A főbb különbség, hogy kettő helyett három részre válik szét, ami pedig a nagymeretű Orion műholdakhoz kellettek. Az összes korábbi geostacionárius NRO küldetés ezt használta.
Ezért joggal feltételezhető, hogy ez is egy Orion SIGINT műholdat hordozott.
Ugye ez az a benga nagy antennával hallgatózó...

Mindeközben USA-138 UFO-8 1998ban indított Ultra-High Frequency (UHF) kommunikációs és szupermagas frekvenciájú (SHF) zavarelhárítási katonai kommunikációs műhold meg márciusban meghibásodhatott, és elkezdett romlani a pályája.
IMG-20230622-165852.jpg

A hold nem volt már fital de a hiba váratlanul érhette az amerikaiakat, mert a kiöregedő műholdakat még időben Graveyard-temető pályára állítják, hogy a helye felszabaduljon, és ne okozzon problémát. A pálya romlás viszont arra utal, hogy elvesztették a szerkezet felett az irányítást!


Kína SSO pályára állított egy technológia demonstrátor kísérleti Földmegfigyelő műholdat a Hosszú Menetelés CZ6 rakétaval. Más infó nincs.


+érdekeségként, a kereskedelmi megfigyelők szolgáltatás árai széles spektrumon mozognak, a komolyabb felbontású képekért 4-5000 dollárt is ki kell csengetni.
A SAR árak a jelek szerint joval olcsóbbak.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Kina még február végén és március elején mindössze 17 napos különbséggel pályára állította Egyiptom két optikai hírszerző műholdját a Horus-1, 2
Akkor a napszinkron pálya információk kivételével nem adtak ki publikus anyagot a műholdról és az együttműködésről sem.
Egyiptomi előzmények>>

Most azonban a kínai médiában jelent meg tudosítás a dologról.
A közlemény szerint a China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) befejezte az egyiptomi MisrSat 2 hírszerző műhold összeszerelését és tesztelését Egyiptomban!

A műholdat Kína 92 millió dolláros támogatásával építették két egyiptomi projekt finanszírozásával, amelyeket 2022 februárjában írtak alá.
IMG-20230628-180308.jpg

A támogatásból egy műhold-összeszerelő és -tesztelő központ építését is finanszírozták.

Egyiptom a világon az első ország, amely közös műholdgyártási programot hajt végre Kínával, amivel az iparág regionális központjává válhat.
Polish-20230628-181701597.jpg

Az év elején felbocsátott két optikai műholdat még Kínában épithették, a most megmutatott MisrSat-2 (EgyptSat-2) összeszerelését és tesztelését azonban már Egyiptomban a kínai építésű AIT-ben végezték. A műhold 350 kg-os és várhatoan Kínába szállítása után, ez év októberben állítják pályára. Valószínűsíthető, hogy arhitektúrájában megegyezik az előzőekkel.

Ez azért igen jelentős megállapodásnak tűnik, mert nem csak tőkebefektetést, hanem konkrét high-tech technológiát, és annak gyártási képességét is jelenti!

Persze nem ismerünk minden részletet, de én egy akumlator gyárunkat gondolkodás nélkül elcserélném erre!
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Ez az amerikai Űrhaderős altábornagy bizonyára tudja mit beszél, de érdemes talán megjegyezni, hogy ez a nyilatkozat a Mitchell Institute for Aerospace Studies ami egy "független" Think-tank hangzott el.
Ami a cikkben ebbe a formában említésre kerül, hogy azèrt kell jobban manőverező műholdak mert azzal annak nagyobb a meglepetés ereje, számomra így értelmezhetetlen. Valamint pèldakènt ugye a Geosynchronous Space Situational Awareness Program GSSAP műholdakat említi - amik direkt az a küldetésük, hogy megfigyeljék a műholdakat és ha anomáliát tapasztalnak megközelítsék azt további vizsgálat céljából. Nyilván az ehhez szükséges szenzorokkal fel is vannak szerelve.
De mi szükség ilyen fokú és precizitású manőverező képességre más műholdaknál nem derül ki, és sok értelmét se látom.

A műholdak most is tudnak manőverezni, és mindig az a cél, hogy a lehető legtávolabb tartsák más objektumoktól azokat.

Ez a megfigyelés érezhetően egyre nagyobb szerepet kap. Nemrég jött ki a Franciák új Űrprojekteket támogató €1.55Milliárdos programja amiben a 26 nyertes projekt kb fele kapcsolódik a űrbeli műholdak megfigyelésére
Akit érdekel PDF link (francia) a tweetben;


+ még a hónap elején égett el a légkörben Észak Kóreai KMS4 2016ban indított műholdja.
Az eszköz a kezdetektől nem mutatott semmi életjelet, se adás se manőver.
IMG-20230708-205225.png


Továbbá több déli lapban jelent meg publikáció a legutóbbi állítólag a tengerből kiemelt műholdról. Persze minden bizonyitek nélkül kijelentik, hogy alkalmatlan lett volna katonai hírszerzési feladatokra annyira gagyi. Eléggé propaganda szagú...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Eddig még nem látott valódi felvételt posztolt az NRO a KH-9 Hexagon-ról..
Ugye ez még film alapú kém műhold volt. 4 visszatérő kapszulával. Több min 12Tonnaval a Titán III indították.. 1986-ig szolgált, és csak nemrég oldották fel a titkosítás alól.
KH-9_HEXAGON_satellite.jpg

KH9_Hexagon_integration.png


Rövid ismertető videó a szerkezetről;
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 653
6 490
113

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
A KH-11hez képest aprók.
Azért ezt nem mondanám!
A KH11-nél a tükör az ami nagy 2.4méter de maga a szerkezet fele szinte "csak" a tubus.
hstlightpathcrosssection.jpg


KH9-nél komplexebb 0.91m főtükör+4 lencse volt alkalmazva. És látva a paramèterit a 0.6Méteres GSD valamint a sztereo kép készítés opciót az első szériás digitális szatelitekkel is bőven felvette a versenyt minőségben. Ugye itt a film a szenzor ami 16.7cm széles volt!
140220-F-IO108-007.JPG

140220-F-IO108-008.JPG

A hátrány ugye a "lassú" analóg kép feldolgozás/begyüjtés volt, szemben a digitálissal ami egyszerűen lesugározta a képet.

Már számoltam GSD az első szériás KH11-nél a Hubble-val kiindulva.
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1398795
És épp a nemrég indult Euclid küldetés kapcsán jutott eszembe, hogy az első digi KH10-11 is valószínűleg a Hubble-hoz hasonlóan 23.5Mpx szenzorral volt szerelve és azzal tudtak 10cm GSD, ma meg egy kis 45kg-os kínaiban van 50Mpx, Ja és az említett Euclid-ban 600Mpx-es... (releváns adat mert hasonlóan a látható fény és a közel infravörös tartományban dolgozik mégha tudományos teleszkóp is)

Az új KH11-nél az optika valószínűleg a régi, de a szenzort biztos frissitették.

KH9 muzeumban;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Az elmlút hetek érdekesebb katonai műholdas küldetesei;
Kína újabb 3műholdból állo Yaogan sorozatot állított pályára július 6-án a Hosszú Menetelés 2D-el.
Erről csak annyi szivárgott ki, hogy az egyik egy SAR radar a másik optikai a harmadik meg IR Föld megfigyelő műhold.


India pályára állított egy Izraeli építésű SAR műholdat Singapur számára, (ez csak idén a masodik)
IMG-20230809-204840.jpg



És Kína egy újabb nagy antennás reflektorral szerelt SAR műholdat is szolgálatba állított;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Kicsit túldramatizát, és félrevezető a cikk.
A sok rizsa helyett kb. egy mondatban össze lehetne foglalni a lényeget.

Kína 3 GEO műholdat kissé átpozicionált keleti irányba -kb ennyi.

A Shiyan műholdak a katonai technologiai demonstrátor kategóriaba tartoznak. Emellett még van egy "pár" aktív holdjuk a térségben.
IMG-20230509-164918.jpg

És persze alkalmasint vándorolnak GEO pályán. Korábbi allapot;
IMG-20230411-210841.jpg


Az alacsony pályán lévő műholdak állandó pályán keringenek, azok nem valamik amiket szabadjára engednek.. Unleashes bullshit! Persze, nyilván használják az optikai és egyéb hírszerző flottát. Bár egyébként is a tengeri megfigyelést egyre inkább SAR műholdak végzik.
Maga a műholdas aktivitást meg nem követhető. Kivéve a SAR nál mert ott van aktív jel sugárzás. Egy optikai holdnál csak az adott pályán lévő pozíciót ismerhető, de hogy épp ott merre néz és mit fényképez azt aligha.

Ez az eredeti forrás hivatkozas;
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Kicsit túldramatizát, és félrevezető a cikk.
A sok rizsa helyett kb. egy mondatban össze lehetne foglalni a lényeget.

Kína 3 GEO műholdat kissé átpozicionált keleti irányba -kb ennyi.

A Shiyan műholdak a katonai technologiai demonstrátor kategóriaba tartoznak. Emellett még van egy "pár" aktív holdjuk a térségben.
IMG-20230509-164918.jpg

És persze alkalmasint vándorolnak GEO pályán. Korábbi allapot;
IMG-20230411-210841.jpg


Az alacsony pályán lévő műholdak állandó pályán keringenek, azok nem valamik amiket szabadjára engednek.. Unleashes bullshit! Persze, nyilván használják az optikai és egyéb hírszerző flottát. Bár egyébként is a tengeri megfigyelést egyre inkább SAR műholdak végzik.
Maga a műholdas aktivitást meg nem követhető. Kivéve a SAR nál mert ott van aktív jel sugárzás. Egy optikai holdnál csak az adott pályán lévő pozíciót ismerhető, de hogy épp ott merre néz és mit fényképez azt aligha.

Ez az eredeti forrás hivatkozas;
Amennyit foglalkozol a témàval, írhatnàl egy àtfogó de emészthetô anyagot a mûholdakról.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Amennyit foglalkozol a témàval, írhatnàl egy àtfogó de emészthetô anyagot a mûholdakról.
Az a bajom, hogy nem találok jó "keretet" a témához, a rengeteg anyag ellenére.

A régi műholdakat úgy 2000-és évekik bezárólag az USA és Szovjet vonalon is elég alaposan megírták már.

Ahogy a hírszerzési típusok általános működési elveit is. Bár vannak új típusok ezek elsősorban a GEO-SAR ès Formációban dolgozó-SAR, de ezek meg nagyon száraz technológia dolgok, meg úgy általában a SAR képalkotás.

A modern holdak meg csak részben vagy egyáltalán nem ismertek, és csak spekulációk amatőr megfigyelések-pálya adatok vannak.

Külön meg egyesével az adott országok flottáját bemutatni akár csak tipusok szerint a főbb paramétereikkel, a mára több százas nagyságrend miatt megint szinte lehetetlen és egyébkent is vannak erre dedikált technikai oldalak.

Én is többnyire Angol nyelvű Forumokról meg Twitterről szerzem az infót, mert ott van beszélgetés, akár több fajta forrás, stb. +A rádió amatőrök megfigyelései..
Vagyis ha a témában valami konkrétabb dolog érdekel, arra könnyebb ilyen felületen válaszolni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Az a bajom, hogy nem találok jó "keretet" a témához, a rengeteg anyag ellenére.

A régi műholdakat úgy 2000-és évekik bezárólag az USA és Szovjet vonalon is elég alaposan megírták már.

Ahogy a hírszerzési típusok általános működési elveit is. Bár vannak új típusok ezek elsősorban a GEO-SAR ès Formációban dolgozó-SAR, de ezek meg nagyon száraz technológia dolgok, meg úgy általában a SAR képalkotás.

A modern holdak meg csak részben vagy egyáltalán nem ismertek, és csak spekulációk amatőr megfigyelések-pálya adatok vannak.

Külön meg egyesével az adott országok flottáját bemutatni akár csak tipusok szerint a főbb paramétereikkel, a mára több százas nagyságrend miatt megint szinte lehetetlen és egyébkent is vannak erre dedikált technikai oldalak.

Én is többnyire Angol nyelvű Forumokról meg Twitterről szerzem az infót, mert ott van beszélgetés, akár több fajta forrás, stb. +A rádió amatőrök megfigyelései..
Vagyis ha a témában valami konkrétabb dolog érdekel, arra könnyebb ilyen felületen válaszolni.
Fene tudja, hogy kellene. Gondoltam, hogy ilyen dolgok lesznek amik ellene szólnak, de attól még az ebbe fektetett energiàddal megszerzett tudàsod olyan érték ami nem sokaknak van. Szóval valahol egészen önkényesen kellene meghúznod a hatàrvonalakat aminek a keretében írsz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 141
73 702
113
Az a bajom, hogy nem találok jó "keretet" a témához, a rengeteg anyag ellenére.

A régi műholdakat úgy 2000-és évekik bezárólag az USA és Szovjet vonalon is elég alaposan megírták már.

Ahogy a hírszerzési típusok általános működési elveit is. Bár vannak új típusok ezek elsősorban a GEO-SAR ès Formációban dolgozó-SAR, de ezek meg nagyon száraz technológia dolgok, meg úgy általában a SAR képalkotás.

A modern holdak meg csak részben vagy egyáltalán nem ismertek, és csak spekulációk amatőr megfigyelések-pálya adatok vannak.

Külön meg egyesével az adott országok flottáját bemutatni akár csak tipusok szerint a főbb paramétereikkel, a mára több százas nagyságrend miatt megint szinte lehetetlen és egyébkent is vannak erre dedikált technikai oldalak.

Én is többnyire Angol nyelvű Forumokról meg Twitterről szerzem az infót, mert ott van beszélgetés, akár több fajta forrás, stb. +A rádió amatőrök megfigyelései..
Vagyis ha a témában valami konkrétabb dolog érdekel, arra könnyebb ilyen felületen válaszolni.
Ha jól emlékszem, a blogodon olvastam olyan összefoglaló írásodat hogy "mi érdekes történt az elmúlt fél évben". Valami hasonlót esetleg lehetne félévente? Ha csak az itteni hozzászólásaidat a különböző topikokból egy cikkbe összemásolod, esetleg még egy kicsit kiegészíted ha azóta kiderült valamiről még valmi vagy csak megmagyarázod hogy "mi miért érdekes", már az is sok embernek nagyon jó anyag lenne szerintem.