Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 968
35 165
113
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
A második fokozat hiba miatt odaveszett az RocketLab CapellaSpace SAR muholdas küldetése..
A második fokozat gyújtási anomáliája;


Ebből az ègvilágon nem derül ki semmi. Ettől még lehet egy kis Cubesat is. Ahogy nekünk is van oroszokkal közös "űrhajó" fejlesztésünk, lásd a Trabantot feljebb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Itt is írva volt anno, hogy a Pentagon műholdjait 3-4-5* drágábban lövik fel, mint a kereskedelmieket, hivatalos duma az volt, hogy azért mert ahhoz mindig új rakétát kell legyártani, nem használhatnak régit.
Ez nem hivatalos duma! Ezt maga a Pentagon, és a NASA követeli meg az adott küldetés fontosságának megfelelően.
Ha a Pentagon egy olyan műholdat szeretne felküldeni, amelyik egy kész full hordozó rakéta 10-15x-ösét éri, akkor szerinted nem azt fogják előírni, hogy azt vadiúj gyártású hordozón küldjék fel?
Magyarul kifizette a Pentagon a rakétát, utána mehetett nyomott áron tarolni a civil piacot.
Ööö ez miért a SpaceX hibája? Ha az ULA-val küldenének fel műholdakat, akkor ott értelem szerűen minden rakéta új gyártású lenne. Mivel nem újrahasznosítható.

Ugyanígy a Starlink is hivatalosan civil fejlesztésekre szánt közpénzekből (is) épült, hogy USA gyéren lakott vidékein is legyen internetkapcsolat. Ezért terítették be az egész Földet a műholdakkal.
Ha ürügy is a Starlink fejlesztésbe való beszállás, ez azért 2 irányú fegyver. Mivel a kormány beszállt a fejlesztésbe, így van beleszólása az amerikai területeken való használatba. Azzal nem nagyon tudnak mit csinálni, ha lelövi Musk a net szolgáltatást Ukrajnában, max. fenyegethetnek. Azonban a szerződések szerint ezt nem teheti meg a kormányzati felhasználókkal.
A kérdés az, hogy a többi contractor (pl ULA) mennyiért lőtte volna fel ugyanazt?
Itt van a lényeg négylábú farokcsóválója elásva. Az ULA akkor sem tudja megközelíteni a SpaceX árait, ha a SpaceX minden rakétát újragyártatna.
Aztán meg a NASA ISS cargo pályázata húzta ki őket a szarból, pedig akkor még nem volt F9!

Azóta is jelentős állami előrendeléseket kapnak.

Szóval sok esetben úgy fizettek ki komoly összegeket előre, hogy még nem volt kész termék. Persze ez még így is egy nagyon is megtérülő állami támogatás forma, de nem jutottak volna ilyen gyorsan ilyen messzire ezek a pénzek nélkül, tisztán piaci alapon.
Ez az amerikai környezetben - teljesen helyesen - így is van. MINDEN hadiipari fejlesztés úgy történik, hogy pályázatot írnak ki a fejlesztésre. Ehhez pedig ELŐRE biztosítják a dellát. Annyit, hogy abból kijöjjön a szükséges protók legyártása. Így történt ez az F-35 esetén (JSF program), meg most az új szárazföldi technikák esetén is (pl.: OMFV). Ráadásul gyakran ezeket a programokat erősen pazarló módon menet közben leállítják, de ettől a fejlesztő/gyártó cégeknek nem kell visszafizetniük semmit sem.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
A Német "The Exploration Company" akik a Nyx Teherhajót építik mellett egy másik német projekt is bontogatja a szárnyait.
Az RFA bejelentette, hogy felfújható Hővédő-pajzsos 3.4T hasznos teher szállítani kèpes teher-űrhajót èpítenek;


Újabb kudarc, ezúttal a Kínai GALACTIC-ENERGY CERES-1 rakétája tizedik indítása nem sikerült. A rakétának ez az első sikertelen küldetése. Részleteket nem közöltek. Ez lett volna CHANG-GUANG első 0.3m felbontású Jilin-1 GF04B műholdja.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 579
26 503
113
yAVjrBuNejVn593wq2GmXi.gif


"a SpaceX autonóm ütközés-elkerülő rendszere 26 037 orbitális elkerülő manővert hajtott végre Starlink műholdjaival a december 1. közötti kétéves időszakban. , 2020 és 2022. november 30.

a SpaceX azt állítja, hogy minden műholdjának fedélzetén elegendő mennyiségű üzemanyag van ahhoz, hogy 350 ütközés-elkerülési manővert hajtson végre a várható ötéves élettartama alatt. De ezt a számot Lewis számításai szerint feltűnően hamar elérhetik."

 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 968
35 165
113
Kezd érdekes lenni a buli...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Kezd érdekes lenni a buli...
Én tisztelem az Oroszokat, de ezt aki összehányta nyilvánvalóan frusztrált a lezuhant Luna 25 miatt és ürügyet keres, hogy elterelje a diskurzust róla!

Szóval kezdjük azzal, hogy jelenleg 3 nemzetnek Japán, Amerika, India van aktív Hold-körüli műholdja és felvételei az Apollo missziókról. Kína is fotózta a felszínt de az már nem aktív. Ezek a felvételek és a nyomok pedig egybe esnek az akkor készült fotókkal, szóval aki ezek után is játsza a szkeptikust, az vagy egy propagandista fasz, vagy nettó konteós hülye!


Hogy a picsába lehet akkora hülyeségét következtetni abból, hogy minden mélységben +10° magasabb talaj hőmérsékletet mértek a vártnál arra, hogy akkor az űrhajósoknak +180° kellett volna megbírkozni?
2023-09-29-18-31-41.jpg

A skafanderek nemcsak a Hold felszín hőmérsékletének kellett hogy ellen álljanak, hanem direkt vákuum+napsütésnek. A vákuum egyébként rohadt hideg, csak a direkt napsütés miatt a felszínen lehet max 120° . A skafanderek is +/-130° tervezték. De a vákuumban máshogy kell kalkulálni, mert nincs közvetítő közeg. A Chandrayaan felszínen mért 50° pedig ugye nem vészes.

De még csak most jön az igazi agymenés!
Ezenkívül a por, amely szó szerint fel tud kavarodni a regolit felszínéről, nagy zavarokat kell, hogy okozzon a megfigyelő, film- és fényképező berendezésekben..
Nem, nem tud! Nincs légkör! A por azonnal az ottani gravitációs gyorsulással visszahull a felszinre!
Olyannyira nincsenek, hogy nincs is felszíni erózió, ezért az akkori lábnyomok most is tökéletesen ugyanolyan állapotban vannak!

A felszini elektromosságról;
A Hold felszíne negatív töltésű a napszél által kiváltott elektronok és protonok folyamatos bombázása miatt. Így a porrészecskék negatív elektrosztatikus töltése a holdvákuumban egymást taszítsák egymást, minimalizálva a potenciált. Persze ez valós probléma mert rátapad a ruhara de nem.kell túldramatizálni.
A jelenség hasonló a mosott hajhoz dörzsölt lufi nyomán jelentkező statikus elektromos töltèséhez. Az is negatív töltésű, ezért dörzsölès után eláll egymástól, és tapad a lufihoz.
bkGQ74e7C5eETYQxbcXzRm-650-80.jpg.webp

És ez is több ezer volt! -Mit mosolyog ez a kölök! Egy-egy kisülésnél, mondjuk autóból kiszállva akár 35000 volt is elpattanhat, mégse halt bele még senki, és az autó se megy tönkre tőle!

Ezt a firkálmányt nem tudom ki jegyzi, de az kiderült belőle, hogy halvány fingja nincs az elemi osztályos fizikához, vagy, -és ez a valószínűbb direktbe hülyiti a népet!

Ha kicsit is komolyan gondolnák az oroszok, hogy kamu az egész Apollo Holdra szállás, nem leszálló egységet hanem egy egyszerűbb orbitalis optikai műholdat építettek volna újrafotózni a küldetések helyszíneit. Az idióta Rogozin pedzegette ezt, mégsem lett belőle semmi! Mert magukat járatnák le vele, közben az Amerikaiak teljesítményét promózva!
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Na kiadták az Oroszok a Luna25 hivatalos jelentését;

A bizottság megállapította, hogy a hosszabb impulzust a fedélzeti vezérlőrendszer és a BIUS-L eszközbe (szögsebességmérő egység) integrált gyorsulásmérők közötti rendellenes kommunikáció okozta.

A manővernél az impulzus kezdete után a gyorsulásmérőknek meg kell mérniük az űrhajó sebességét, és jelet kell adniuk a vezérlőrendszernek, amikor az eléri a programozott paramétereket. Ezután a vezérlőrendszer parancsot ad a hajtóművnek a leállasra.

Azonban a vezérlőrendszer egyszerre sok adatot kap különböző fedélzeti eszközökről, és parancsokat küld nekik. Valamiféle csomagokban (tömbökben).

Néhányuknak magasabb prioritásúnak kell lennie, mert ha nem, akkor a tömb összes parancsa véletlenszerű sorrendben kerül elosztásra. A gyorsulásmérők nem voltak bekapcsolva, mert valószínűleg a különböző prioritású parancsok egy adattömbbe kerültek.

Tehát a gyorsulásmérőket nem kapcsolták be időben, és a vezérlőrendszer nem kapott tőlük adatokat, vagyis nem tudta, mekkora impulzust adott már, és milyen sebességet ért el az űrszonda. Ezért nem adott parancsot a leállításra.

...

FCC kiadta az első büntetést űrszemetelés miatt! Az Echostar-7 GEO műholdból kifogyott az üzemanyag így nem érte el a Graveyard (temető) pályát. Az üzemeltető $150 000 csekket kapott érte!
IMG-20231003-184936.jpg

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Most volt bakuban az idei IAC Nemzetközi Aeronautics Kongresszus.

Most is a kínaiak tervei a legérdekesebbek és legszámosabbak. Elvitték a Showt! Csak főbb vonalakban;
jövőre inditják a Chang'e 6 hold missziót ami a déli sarkról hoz majd vissza mintát.
IMG-20231004-181006.jpg


+ egy új átjátszó műholdat is Hold pályára allitanak a jövőbeni küldetésekhez.

A Chang'e 7 (2028) pedig egy nagyobb Rover és kerekes Robot is indul. A Chang'e 8-al pedig a bázis első elemei.
IMG-20231004-181939.jpg



A legrisebb Hold kutatási ütem terv egy aspektusában viszont jelentősen változott; Már nem szerepel benne az Oroszok közreműködésé/hordozórakétaja!

Ez volt korabban;
IMG-20231004-181959.jpg

Most pedig.. by by Szása!
IMG-20231004-181953.jpg



Pontosított a Starship felé Hordozót, várható dátum 2033; És a párhuzamosán fejlesztett eldobható Hosszú Menetelés 9-et is.


Illetve a Tiangong állomás fejlesztései között megjelent egy kísérleti felfújható modul, ami a Hold bázis technológia demonstrátora lehet.
IMG-20231004-180856.jpg