Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 975
35 173
113

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 975
35 173
113
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 548
16 546
113

Kína szinte számolatlanúl írja alá az ilyen együttműködési megállapodást különböző az űrkutatásban nem jegyzett nemzetekkel. Ezek leginkább politikai cèlú megállapodások.
Nem lebecsülve azok hozzáadott èrtékét, de jelenleg valódi, èrdemi technológia és tudás csak USA, Orosz, EU(+Kanada), Kína, Japán, India oldalon van. És persze lehetnek még országok akik össze tudnak rakni egy műholdat, de már az űrállomás, nem beszélve a Hold-állomás teljesen más liga. Kb úgy kell elképzelni mint a mi hozzájárulásunkat a MIR/ISS-hez. Ugye magyar fejlesztésű sugár-dózismérő van fenn. Ez persze nem kis dolog, de arányokat tekintve csepp a tengerben.

Hasonló a helyzet itt is. Ráadásul már gazdaságilag se feltétlen kell elköteleződni, mert a bizonytalan ROSS állomással kb egy időben kezdik építeni az első kereskedelmi állomásokat is.
Mèg egy tőkeerős Brazil vagy Törökországnak se kell lekötni magát. Ha valamit nagyon kutatni akar valaki idővel válogathat majd. Elég megnézni a Tiangong állomást amin jövőre 16 nemzet köztük europaiak közreműködésével 9 tudományos kutatás indul;


Azt már csak halkan jegyezném meg, hogy ugye a remek Magyar-Orosz barátság ellenére mi is az amerikaiakkal vitetjük az Űrhajósunkat potom $100M-ért!

Új korszak jön az Űrkutatásban. Ès a Starship felé rakéták megjelenésének következményeit még nem is látni, ami egy indítással akár egy 100-150 tonnás állomást is pályára állíthat, és akkor a további árletörő hatást nem is vettük.
A két jelentős megkérdőjelezhetetlen szereplő Nyugat és Kína lessz. Az Oroszok nem tudom, hogy önállóan tartani tudnák velük a lépést. Nem véletlen, hogy a Hold kutatási programban már Kínához dörgölőznek (meglátjuk mekkora sikerrel). De a Heavy hordozó-rakéta fronton már nagy a lemaradásuk, pedig az meghatározó lessz.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 548
16 546
113
Hogy hiányozhatott most ez az Oroszoknak!
De ami a lényeg, ez nem a Nauka Fő hűtő-körèn, hanem a nemrég telepített külső backup hűtőn keletkezett. Persze így is kellemetlen, de ez nem küldetés kritikus komponens.

Itt a három panelból álló radiátor;
IMG-20231010-185726.jpg

Ami így néz ki a kupolából fotózva;
IMG-20231010-190658.jpg

Ezt a radiátor elemet még 2012-ben az űrsikló vitte fel, és az állomásra rögzitve várakozott az idei installálásáig.
Itt a csomagtérben látható is az modul;
IMG-20231010-191148.jpg


A következő űrséta október 25-re volt tervezve. Mivel nagyon mit kezdeni ezzel a problémával odafent úgy se tudnak max hozzá adják űrséta programjához a modul körbe fotózását..

Videón az idei szerelés;
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Én tisztelem az Oroszokat, de ezt aki összehányta nyilvánvalóan frusztrált a lezuhant Luna 25 miatt és ürügyet keres, hogy elterelje a diskurzust róla!

Szóval kezdjük azzal, hogy jelenleg 3 nemzetnek Japán, Amerika, India van aktív Hold-körüli műholdja és felvételei az Apollo missziókról. Kína is fotózta a felszínt de az már nem aktív. Ezek a felvételek és a nyomok pedig egybe esnek az akkor készült fotókkal, szóval aki ezek után is játsza a szkeptikust, az vagy egy propagandista fasz, vagy nettó konteós hülye!


Hogy a picsába lehet akkora hülyeségét következtetni abból, hogy minden mélységben +10° magasabb talaj hőmérsékletet mértek a vártnál arra, hogy akkor az űrhajósoknak +180° kellett volna megbírkozni?
2023-09-29-18-31-41.jpg

A skafanderek nemcsak a Hold felszín hőmérsékletének kellett hogy ellen álljanak, hanem direkt vákuum+napsütésnek. A vákuum egyébként rohadt hideg, csak a direkt napsütés miatt a felszínen lehet max 120° . A skafanderek is +/-130° tervezték. De a vákuumban máshogy kell kalkulálni, mert nincs közvetítő közeg. A Chandrayaan felszínen mért 50° pedig ugye nem vészes.

De még csak most jön az igazi agymenés!

Nem, nem tud! Nincs légkör! A por azonnal az ottani gravitációs gyorsulással visszahull a felszinre!
Olyannyira nincsenek, hogy nincs is felszíni erózió, ezért az akkori lábnyomok most is tökéletesen ugyanolyan állapotban vannak!

A felszini elektromosságról;
A Hold felszíne negatív töltésű a napszél által kiváltott elektronok és protonok folyamatos bombázása miatt. Így a porrészecskék negatív elektrosztatikus töltése a holdvákuumban egymást taszítsák egymást, minimalizálva a potenciált. Persze ez valós probléma mert rátapad a ruhara de nem.kell túldramatizálni.
A jelenség hasonló a mosott hajhoz dörzsölt lufi nyomán jelentkező statikus elektromos töltèséhez. Az is negatív töltésű, ezért dörzsölès után eláll egymástól, és tapad a lufihoz.
bkGQ74e7C5eETYQxbcXzRm-650-80.jpg.webp

És ez is több ezer volt! -Mit mosolyog ez a kölök! Egy-egy kisülésnél, mondjuk autóból kiszállva akár 35000 volt is elpattanhat, mégse halt bele még senki, és az autó se megy tönkre tőle!

Ezt a firkálmányt nem tudom ki jegyzi, de az kiderült belőle, hogy halvány fingja nincs az elemi osztályos fizikához, vagy, -és ez a valószínűbb direktbe hülyiti a népet!

Ha kicsit is komolyan gondolnák az oroszok, hogy kamu az egész Apollo Holdra szállás, nem leszálló egységet hanem egy egyszerűbb orbitalis optikai műholdat építettek volna újrafotózni a küldetések helyszíneit. Az idióta Rogozin pedzegette ezt, mégsem lett belőle semmi! Mert magukat járatnák le vele, közben az Amerikaiak teljesítményét promózva!
Ha jól látom, akkor az Il Russon jelent meg először ez az anyag, ami meg egy orosz propi oldal.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 832
39 307
113
Főmotor az újrafelhasználható Korona rakétához

Szeptemberben az NPO Energomash-ban tartották a Tudományos és Műszaki Tanács ülését, amelyen az ígéretes Korona hordozórakéta központi testével rendelkező főmotor fejlesztésének eredményeit mérlegelték.

2023 márciusában szerződést írtak alá a Makeev Center társvégrehajtóival a területükön történő fejlesztésre. Az NPO Energomash mellett más Roscosmos vállalkozások is részt vesznek ebben a munkában - a Keldysh Center, a Központi Gépészmérnöki Kutatóintézet, az Agat cég, valamint a Composite és számos oktatási intézmény.

A következő lépés egy modellmotor-konstrukció kidolgozása és tesztelése a Központi Aerohidrodinamikai Intézet gázdinamikus csövében.

A „Korona” egyszerre képes rakományt pályára állítani és visszaküldeni a Földre. Járműként használható korlátlan hatótávolságú pont-pont szuborbitális repülésekhez.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
2003. október 15-én Yang Liwei útnak indult, hogy 1,3 milliárd kínai ember nevében megvalósítsa az űr álmát. 21 óra 23 perc és 14 föld körüli keringés után a fedélzetén lévő Sencsou 5 emberes űrhajó visszatérő kapszulája biztonságosan landolt az anyaországban. #Kína

F8h9-XDboAAOM1q
F8h9-XDa4AAFSOa
F8h9-aPaoAAigca
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 832
39 307
113
Az Angara-NZh-val a Vostochnynál folytatódik az együttműködés

A kozmodrom telepítési és tesztelési épületében a Vostochny CC (a TsENKI fiókja) és a Khrunichev Center szakemberei az Angara-NZh első és második szakaszának összeszerelt blokkcsomagját a munkahelyre szállították végső összeszerelés céljából. Ott kötötték ki a harmadik fokozatot.

Jelenleg az Angara-NZh körülbelül 52 tonnát nyom. A szabványos Angara-A5 űrrakéta száraz tömege a harmadik fokozattal együtt a hasznos tehertől függően eléri a 70 tonnát. Ez kétszerese a Szojuz-2 száraz tömegének.

Az „Angara-NZH” (földi bázisú folyadék) az Angara-A5 nehézosztályú hordozórakéta teljes méretű makettje, amelyet az Amur űrrakéta komplexum indításához és tanúsításához szükséges szabványos rakéta előkészítésének tesztelésére terveztek. a Vosztocsnij kozmodromban.