Dudi mindjárt keresztre fog feszíteni, de én karabély és raj sorozatlövő fegyverhez pont a kisebb kaliberű lőszereket favorizálnám.
A nagyobb teljesítmény mellett a nagyobb lőtávolság és a nagyobb átütő képesség szólhatna.
Azonban karabélyok esetében a tűzmegnyitás távolsága az esetek több, mint 90 %-ában 300 méteren belüli és a találatok nagy többségükben 100 méteren belül esnek. Egy kézben tartott karabéllyal még egyszerű optikai irányzék mellett is 150-200 méteren túl rohamosan romlik egy átlagosan gyakorlott lövész találati valószínűsége. Ez álló alak célra értendő és gyakorló lövészetre. De a valóságban ritkán nyílik mód álló és teljes testfelületét mutató célra lőni A jellemző a futó és/vagy fedezékkel nagyobb részben takart cél. A gyakorlatban a lövész sem optimális testhelyzetből, nyugodt körülmények között, hosszan célozva tüzel, hanem legtöbbször ahogy épp adódik, rövid célzással, vagy kapásból, futás után, az egekbe ugró pulzussal, miközben azon aggódik, hogy eltalálják. Ezen kívül ma már nyílt terepen nagyon ritkán próbálkozik feddetlen élőerő előre nyomulni, vagy védekezni. A harcok beépített területen, erdős, bokros, vagy más jó fedezéket biztosító terepen zajlanak, ahol jellemzően igen korlátozott a rálátás. nem hogy 300, de sokszor 100 méteren is belülre tud kerülni az ellen úgy, hogy végig takarásban van. Ezért szerintem a karabély lőszerek 100 méteren belüli viselkedése legalább 70-80 %-os, a 100 és 300 méter közti teljesítmény 15-30 %-os súllyal esik latba, míg a 300 méteren túli lényegében nem számít.
A raj sorozatlövő fegyverek a feltámasztás (2 lábú állvány) és a jellemzően sorozatlövés miatt kicsit nagyobb távolságig használhatók, de 400-500 méteren túl már sem a cél felismerése és azonosítása nem biztosított, sem a mozgó cél miatti előretartás nem becsülhető elég jól, sem a célzás pontossága, sem a sorozatszórás nem engedi meg az igazán hatékony tűzmegnyitást. Ezen a távolságon túl messze túlnyomó részben csak lőszerpocsékolás folyik. Az esetek meghatározó hányadában a terep sem teszi lehetővé a 400-500 méteren túli alkalmazást.
A jelenleg használt kis űrméretű karabély lőszerek 400-500 méteren belül bőven kielégítő pontossággal és sebesítő képességgel bírnak.
Az átütés terén a modern testpáncélok már valóban megfogják a kis űrméretű karabély lőszereket. A sisakok viszont jellemzően nem. E téren azt felejtik el az átütő erő hívei, hogy egy álló alak felülete 0,8-1 m2. Míg a felső testét védő kemény lap, ami a karabély lőszert meg tudja fogni, jellemzően csak 0,1 m2-es. A testfelület közel 90 %-án egy karabély lőszer a testpáncél ellenére is tud sebesíteni. A testpáncél ugyan a test létfontosságú részét védi, így a halálos sérülés kockázatát nagyban csökkenti, de nem is szükséges halálos sérülést okozni. A sebesült katona jellemzően tartósan nem folytatja a harcot. Nagyobb terhet jelent, mert el kell látni, ki kell vonni a tűzvonalból, leköti több társát. Ha a kis kaliberű lőszerrel a laposabb röppálya, és a kisebb sorozat szórás miatt nagyobb a találati valószínűség, illetve a kisebb tömeg, kevésbé melegedő cső, olcsóbb lőszer miatt időegység alatt többet lehet kijuttatni, azaz nagyobb a tűzsűrűség, akkor még úgy is nagyobb a kis kaliberrel a harcképtelenné tétel esélye, hogy a célfelület egy részén nincs átütés.
Ezzel szemben a kis kaliber előnye a kisebb visszarúgás. A sorozatszórás csökken. A lövész terhelése csökken. A fegyver tömege csökken. Fontos előny a kis tömeg, ami növeli a szállítható lőszerek számát számát. A nagyobb kezdősebesség miatt laposabb a röppálya a feni lényeges szakaszon, pontosabb, jobb pásztázó képességű a fegyver.
Szerintem túl van hangsúlyozva az átütő képesség növelésének tendenciája. Ez a trend csak azonos űrméreten belül igaz, azaz csak úgy hogy a tömeg és a visszarúgás lehetőleg érdemben ne nőjön. De jellemzően nem váltanak miatta nagyobb űrméretre. Ezzel szemben van egy másik trend is, a PDW-k terjedése, amelyek sokszor még kisebb teljesítményű lőszereket használnak, mert 200 m-ig azok is elegendőek. Ezzel tovább javul a szórás, nő a lőszerkészlet és kompaktabb, könnyebb lesz a fegyver. Adott esetben más fegyvert is tud párhuzamosan szállítani a katona, mondjuk RPG-t, vagy komolyabb gránátvetőt. A PDW-k elterjedése előtt is volt ilyen trend. A karabélyok jellemzően fejlesztettek kompakt változatot a csőhossz rövidítésével a tömeg csökkentésével.