Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
voltagemultiplier

És a nagyobb mozgó holt tömeg miatt kezelhetetlen lesz a fegyver,nem véletlen vannak görgők a rendszerben.A görgők a lényeg!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
Nagyobb tömegű zár=nehezebb fegyver,nagyobb tömegű zár=erősebb visszarúgás=nagyobb igénybevétel=nagyobb tömegű fegyver,nagyobb tömegű zár=erősebb rugó=nehezebb fegyver.
 
2013. december 7.
934
4
18
A görgők egy fejlesztési folyamat eredménye. Az MG42 előtt görgők nélkül is bőven csináltak géppuskákat. Kisebb lőszeres fegyvereknél pl géppisztolyok, gépkarabélyok a 2 vh körüli időkben nem is használtak görgőket (Bren gépp)
 
2013. december 7.
934
4
18
Persze a görgős megoldás a legjobb, de nem teljesen lényeges. KIsebb tömegű zárral a tűzgyorsaságot is növelni tudták (MG42 kb 1200...1400 löves/perc) szóval ez egy minőségi fegyver.
A forgózáras megoldásban annyi a mozgó-ütköző alkatrész, tuttira az jobban elrántja fegyvert

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
voltagemultiplier

A Bren vagy a többi fegyver ami szóba jöhet nem tömegzáras*ezért nem is kellenek bele görgők.

Igen a nagyobb tömegű fegyver kisebb visszarúgást jelent ha azoknak az alkatrészeknek a tömegét növeled amik nem mozognak pl tok.Viszont ha a mozgó alkatrészek tömegét növeled akkor ellentétes hatást érsz el.Egyszerű fizika gondolom ezt te is belátod ha átgondolod egy kicsit.

*A Bren konkrétan gázelvételes billenőzáras azaz teljesen más működési elvű mint a tömegzáras fegyverek(kb annyi a hasonlóság a két rendszerben,hogy mind a kettőben van zár és helyretoló szerkezet).
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 782
31 551
113
A tűzgyorsaság szerintem lényegtelen. Már rég tudnak 1000+ lövés / perces fegyvereket készíteni, csak épp etetni nem tudod lőszerrel vagy a csövet cserélheted 15 másodperc után, mint az MG42-nél.
A nagy fejlesztés egy minél kisebb kaliberű lőszer lenne, ami ettől függetlenül megfelelően halálos, és eléghető töltényhüvellyel (mint a harckocsiknál) hogy a felesleges tömeget a minimumra leszorítsák. Ha ez megvan, fegyvert gyártanak hozza egy éven belül.
 
2013. december 7.
934
4
18
joker
ha nagy távolságra (pl 1 km-re) célzol akkor számít a tűzgyorsaság mert mire odaérnek a lövedékek addigra nagyon nagy a szórás és nem mindegy hogy mennyire töltesz meg lövedékekkel egy területet
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
voltagemultiplier

Minek lőnél te vagy bárki más 1km-re géppuskával?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
joker

El lehet lőni 1500-ig(az ölőhatás még 3000 méteren is megvan)is csak nincs értelme.
 
2013. december 7.
934
4
18
járműre lőhetsz (nem páncélozottra) , embercsoportra lőhetsz (pl aknavetősökre vagy egyáltalán egy csoportra hogy fedezékbe kényszerítsd őket amíg a te csoportod megközelítést végez) stb
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 603
14 762
113
Voltagemultiplier, volt alkalmam szétszedni SGMT és PKT géppuskákat és elmondhatom, hogy ég és fölt a különbség a kettő között. Az előbbiben ven egy maréknyi nagyon pontosan megmunkált, teljesen síma alkatrész amelyek szorosan egymáshoz lapúlnak. Ha azokat esetleg beejted a sárba, cseszheted. Szépen fényesre kel törölgesd őket és csak azután összerakd. A PKT (PK tankosított változata) felüdülés hozzá képest. Lényegében egy túlméretezett AKM.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 221
83 864
113
1000 méterről inkább hidakat,útkereszteződést esetleg épületet lehet tűz alatt tartani de pl egy aknavető tüzelőállás már túl kicsi.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
Dudi mindjárt keresztre fog feszíteni, de én karabély és raj sorozatlövő fegyverhez pont a kisebb kaliberű lőszereket favorizálnám.

A nagyobb teljesítmény mellett a nagyobb lőtávolság és a nagyobb átütő képesség szólhatna.

Azonban karabélyok esetében a tűzmegnyitás távolsága az esetek több, mint 90 %-ában 300 méteren belüli és a találatok nagy többségükben 100 méteren belül esnek. Egy kézben tartott karabéllyal még egyszerű optikai irányzék mellett is 150-200 méteren túl rohamosan romlik egy átlagosan gyakorlott lövész találati valószínűsége. Ez álló alak célra értendő és gyakorló lövészetre. De a valóságban ritkán nyílik mód álló és teljes testfelületét mutató célra lőni A jellemző a futó és/vagy fedezékkel nagyobb részben takart cél. A gyakorlatban a lövész sem optimális testhelyzetből, nyugodt körülmények között, hosszan célozva tüzel, hanem legtöbbször ahogy épp adódik, rövid célzással, vagy kapásból, futás után, az egekbe ugró pulzussal, miközben azon aggódik, hogy eltalálják. Ezen kívül ma már nyílt terepen nagyon ritkán próbálkozik feddetlen élőerő előre nyomulni, vagy védekezni. A harcok beépített területen, erdős, bokros, vagy más jó fedezéket biztosító terepen zajlanak, ahol jellemzően igen korlátozott a rálátás. nem hogy 300, de sokszor 100 méteren is belülre tud kerülni az ellen úgy, hogy végig takarásban van. Ezért szerintem a karabély lőszerek 100 méteren belüli viselkedése legalább 70-80 %-os, a 100 és 300 méter közti teljesítmény 15-30 %-os súllyal esik latba, míg a 300 méteren túli lényegében nem számít.

A raj sorozatlövő fegyverek a feltámasztás (2 lábú állvány) és a jellemzően sorozatlövés miatt kicsit nagyobb távolságig használhatók, de 400-500 méteren túl már sem a cél felismerése és azonosítása nem biztosított, sem a mozgó cél miatti előretartás nem becsülhető elég jól, sem a célzás pontossága, sem a sorozatszórás nem engedi meg az igazán hatékony tűzmegnyitást. Ezen a távolságon túl messze túlnyomó részben csak lőszerpocsékolás folyik. Az esetek meghatározó hányadában a terep sem teszi lehetővé a 400-500 méteren túli alkalmazást.

A jelenleg használt kis űrméretű karabély lőszerek 400-500 méteren belül bőven kielégítő pontossággal és sebesítő képességgel bírnak.

Az átütés terén a modern testpáncélok már valóban megfogják a kis űrméretű karabély lőszereket. A sisakok viszont jellemzően nem. E téren azt felejtik el az átütő erő hívei, hogy egy álló alak felülete 0,8-1 m2. Míg a felső testét védő kemény lap, ami a karabély lőszert meg tudja fogni, jellemzően csak 0,1 m2-es. A testfelület közel 90 %-án egy karabély lőszer a testpáncél ellenére is tud sebesíteni. A testpáncél ugyan a test létfontosságú részét védi, így a halálos sérülés kockázatát nagyban csökkenti, de nem is szükséges halálos sérülést okozni. A sebesült katona jellemzően tartósan nem folytatja a harcot. Nagyobb terhet jelent, mert el kell látni, ki kell vonni a tűzvonalból, leköti több társát. Ha a kis kaliberű lőszerrel a laposabb röppálya, és a kisebb sorozat szórás miatt nagyobb a találati valószínűség, illetve a kisebb tömeg, kevésbé melegedő cső, olcsóbb lőszer miatt időegység alatt többet lehet kijuttatni, azaz nagyobb a tűzsűrűség, akkor még úgy is nagyobb a kis kaliberrel a harcképtelenné tétel esélye, hogy a célfelület egy részén nincs átütés.

Ezzel szemben a kis kaliber előnye a kisebb visszarúgás. A sorozatszórás csökken. A lövész terhelése csökken. A fegyver tömege csökken. Fontos előny a kis tömeg, ami növeli a szállítható lőszerek számát számát. A nagyobb kezdősebesség miatt laposabb a röppálya a feni lényeges szakaszon, pontosabb, jobb pásztázó képességű a fegyver.

Szerintem túl van hangsúlyozva az átütő képesség növelésének tendenciája. Ez a trend csak azonos űrméreten belül igaz, azaz csak úgy hogy a tömeg és a visszarúgás lehetőleg érdemben ne nőjön. De jellemzően nem váltanak miatta nagyobb űrméretre. Ezzel szemben van egy másik trend is, a PDW-k terjedése, amelyek sokszor még kisebb teljesítményű lőszereket használnak, mert 200 m-ig azok is elegendőek. Ezzel tovább javul a szórás, nő a lőszerkészlet és kompaktabb, könnyebb lesz a fegyver. Adott esetben más fegyvert is tud párhuzamosan szállítani a katona, mondjuk RPG-t, vagy komolyabb gránátvetőt. A PDW-k elterjedése előtt is volt ilyen trend. A karabélyok jellemzően fejlesztettek kompakt változatot a csőhossz rövidítésével a tömeg csökkentésével.