Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Azt hiszem ilyet már láttam, de annál mintha a tok egy részét is cserélni kellett.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
A CZ 805-nél írják, hogy ilyen. Gondolom ott is van még raktáron egy csomó 7,62 lőszer és a tervezésnél követelmény lehetett, hogy lehessen azokat is ellőni az új fegyverrel.
http://world.guns.ru/assault/chex/cz-05-e.html
https://en.wikipedia.org/wiki/CZ_805_BREN
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Azt hiszem ilyet már láttam, de annál mintha a tok egy részét is cserélni kellett.

Az ACR-hez is létezik "custumer conversion kit) és még Magpul Masada korában a protoípus gyárilag is csőcserével átalakítható volt.


Benne is van a Future Weapons sorozat egyik epizódjában.


5 perc után. Persze ha jól nézem nem AK tárat használ, csak a lőszer 7,62x39-es.


Nagyon távol van új tárfészek kell.

Vagy adapter.

Pontos méretet tudsz?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Itt is erről beszélnek:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes__6923472-mennyire-lehetseges-egy-gepkarabelyt-762-es-urmeretrol-atallitani-atszerelni-5
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Szerintem megoldható, a kérdés inkább az, hogy megéri-e? Ha az eredeti fegyver tervezésénél nem volt szempont, hogy később más töltényt is használjanak hozzá, akkor lehet annyi mérnöki munkát igényel és kísérletezést, amivel már szinte egy új fegyvert is megtervezhetsz. Az átalakításba fektetett munka sem biztos, hogy megéri.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Nem vagyok mérnök, de szerintem a mai számítógépes tervezési eljárásokkal egy ilyen átalakítás időigénye jóval kevesebb, mint mondjuk 30 éve lett volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 816
80 394
113
Jah épp csak abban a fegyverben semmit nem a 7,62-esre méreteztek ezért szétkopna pillanatok alatt.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
<blockquote rel="szittya88">Másfél lőszer pontosan ha valami csereszbatoságon gondolkozol egy ak tára újonnan 5-600 ft használt 120 150 ft filléres összeg. Olyannyira hogy még htkja se igen van gyaktéren neméri meg papirmunkázni vele. Egyedül szolgálatba van ára deott igen magas ha nem szeretnek

Pontos (mm) méretadatok érdekelnének.

AK esetén egy ábrából arra következtettem, hogy a tár szája 66mm x 25,4mm.

A STANAG 556-os tárral kapcsolatban nem találtam semmit.</blockquote>


Közben egy ilyet találtam M1A2 tár szájának méreteire. mm-be átkonvertálva kb.64,46mm x 22.28mm

Vagyis keskenyebb és kevésbé hosszú, mint az AK tár szája (már ha jó a kétadat)

Jah épp csak abban a fegyverben semmit nem a 7,62-esre méreteztek ezért szétkopna pillanatok alatt.

Mármint micsoda? Zárkeretből meg csőből nyilván új kéne. De a többi miért?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 816
80 394
113
tarzaan

A szerkezeti elemeket az 5,56-os lőszer okozta igénybevételre tervezik na a 7,62-es sokkal erősebb nem kell messzire menni pl helyretoló szerkezet vagy gázhenger.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
tarzaan

A szerkezeti elemeket az 5,56-os lőszer okozta igénybevételre tervezik na a 7,62-es sokkal erősebb nem kell messzire menni pl helyretoló szerkezet vagy gázhenger.

Én arra gondoltam, hogy AK-ból 556-osat.

Megjegyzem a lőszerek teljesítménye szempontjából nem olyan nagy az eltérés.

43M FMJ 2,108 J - 415mm csőhossz
M855 1,974 J - 510mm csőhossz (M16A1/A2)
Mk318 Mod 0
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 816
80 394
113
A reakcióerőkben nagy az eltérés.
Tehát 10 centivel hosszabb csőböl kilőve is gyengébb na ez tényleg hasonló értéket jelent.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Tarzaan, nyitott kapukat döngetsz:) Igen. Át lehetnek alakítani egy 7,62 AKM-et 5,56 milliméteresre. Ahol valami kiáll, ott lereszelik, ahol valami hiányzik, kipótolják, odahegesztik stb. A kérdés, hogy egy ilyen gányolásnak mennyi értelme van? Gyaníthatóan semennyi, maximum amerikai lelkes fegyverkovácsok csinálnak ilyesmit, hogy lássa a baráti körük, mennyire jók a szakmában. De, hogy egy reguláris haderő összes gépkarabélyát átalakítsd??? Háááttt...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Dudi!

az eltérés 15%-os lehet, ami nem olyan nagy. Persze egy 5,56-ra tervezett cuccnak lehet, hogy megártana a 2100J, de fordítva?

Mackensen!

Nem arra gondoltam, hogy alakítsuk át a magyar AK-kat, hanem hogy lehetne- e olyan modernizáció, ahol oylan AK verziót csinálnak, ami marad 7,62x43 de szükség esetén pár perc alatt 2-3 alkatrész cseréjével 5,56x45mm lenne.


KÖVESSÜK A TRENDET AVAGY RENDSZERESÍTSÜNK-E .223 REMINGTON (5,56X45 NATO) KALIBERŰ GÉPKARÉBÉLYOKAT

http://hadmernok.hu/2011_4_prekup.pdf

Magpul Masada-ról:

A tervezők szándéka szerint a fegyvert tábori körülmények között lehet egy kaliberről a másikra átszerelni, oly módon hogy csak a csövet, zárszerkezetet és a tokalsórészt kell kicserélni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Biztos meg lehet csinálni, viszont ha ilyet tervezel, akkor már azzal az erővel áttervezheted a gázrendszerét, a tűzváltó kar elhelyezését stb. és már nem lesz AK:)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Biztos meg lehet csinálni, viszont ha ilyet tervezel, akkor már azzal az erővel áttervezheted a gázrendszerét, a tűzváltó kar elhelyezését stb. és már nem lesz AK:)

Már többször volt róla szó, hogy egy gépkarabélyon - optikát nem számítva - a cső a legdrágább elem, aztán következik a tok.

Elvileg a többi "filléres" alkatrész.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Én inkább arra vagyok kíváncsi, hogy mi lesz a jövőjük az OICW fegyvereknek. Az biztos, hogy nem váltják ki teljesen az egyéni lövészfegyvereket, habár az amerikaiak ezt tervezték. De mintha elterjedni sem látnám őket, habár vannak és voltak komoly próbálkozások.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 294
16 081
113
Én inkább arra vagyok kíváncsi, hogy mi lesz a jövőjük az OICW fegyvereknek. Az biztos, hogy nem váltják ki teljesen az egyéni lövészfegyvereket, habár az amerikaiak ezt tervezték. De mintha elterjedni sem látnám őket, habár vannak és voltak komoly próbálkozások.

Szerintem az a nagy gondjuk, hogy az alapfegyver még mindig 556-os - sőt, annak is rendszerint valamilyen rövidebb csövű változata - , ami vélhetően kevés lesz a jövő kivívásaihoz, az "intelligens" gránát meg tömeges használathoz túl drága.

Szerintem kaliberváltás kéne. Egy olyan lőszer, ami kb. a mai puskalőszerrel azonos erejű, de annál kisebb kaliberben és külső dimenzióban is (szóval nyilván valami újfajta lőpor kellene hozzá, esetleg elégő hüvely, stb.), a fegyver pedig a megnövekedett energiának a kompenzálására valamilyen AEK-971/A-545-nél is használt mechanizmussal lesz fölszerelve.

A következő lépés pedig az elektromágneses gyorsítás lesz, de az majd valamikor a század második felében - már ha akkor még lesz emberi civilizáció).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 044
113
Kétlem, hogy a belátható jövőben kalibercsere lenne 5,56 mm terén. Az OICW fegyvereken lévő gépkarabély pedig önvédelemre szolgál. Az amerikaiak pl el is hagyták az XM-25 esetében, tehát ez már lehet egy másik kategória.