Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Olvasod a kommenteket az elejétől. Nem is értem mi az érthetetlen. Az új és a régi karabélylőszerről ás azok közti különbségekről van szó meg arról, hogy miért műanyag a hüvely.

Igen. Ehhez fűztem 3 kérdést, amire egy tárgy nélküli mondat volt a válasz. De mindegy :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Itt a kérdés inkább az, hogyha egy katona 5 kg lőszert vihet magával összesen, akkor az hány tár lőszer és hány db lövedék összesen?

A másik kérdés meg a kaliber kapcsán az, hogy 2 találatból mekkora az ellenség elhalálozásának az esélye?

A bónusz kérdés meg az, hogy egy olyan világban ahol egy lövedék álló mellény megfogja már a 7.62X54R-t milyen karabély lőszernek van egyáltalán értelme?

Igen. Ehhez fűztem 3 kérdést, amire egy tárgy nélküli mondat volt a válasz. De mindegy :)
Az utolsóra válaszoltam. Az, hogy 5 kg-ba mennyi lőszer fér nem tudom, meg kell nézni hogy hány gramm 1 teli 30-as tár az új lőszerből. 5,56-ból egy 30-as tár 0,5kg.

Hol talalod el? Miért pont két találat?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Dudi a kérdéseimre kb. ilyen válaszra számítottam:

Itt a kérdés inkább az, hogyha egy katona 5 kg lőszert vihet magával összesen, akkor az hány tár lőszer és hány db lövedék összesen?

AK-47 esetén pl. 6 db tár, M16A2-nél 10 db tár. Az egyik 180 db lőszer a másik 300 db.

Az új típusok esetén mennyi? Műanyag hüvely esetén mennyi?
Erre nem tudom a választ, de érdekelt.

A másik kérdés meg a kaliber kapcsán az, hogy 2 találatból mekkora az ellenség elhalálozásának az esélye?

Ez sem bonyolult, egy duplázás után kb. 90%-os eséllyel halsz meg a 7.62X39 esetén ha felső testet éri a lövés. Fej esetén 100%.
Végtag lövésnél nem tudok pontosat de szerintem abba is bele lehet hallni.
Mennyit tud az 5.56? Mennyit az újak?

A bónusz kérdés meg az, hogy egy olyan világban ahol egy lövedék álló mellény megfogja már a 7.62X54R-t milyen karabély lőszernek van egyáltalán értelme?

Ez se bonyolult.
Egy AR500-as sima acélmellényt nem lőssz át 5.56-al vagy 7.62X39-el. (WC magvas nem játszik)
Mit tudnak ehhez képest az új lőszerek?
Van-e értelme ebbe az irányba fejleszteni? Stb....

Ilyen válaszokat vártam, csak nem kaptam. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Ocses

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 690
13 356
113
...5,56/7,62-es "APFSD" ! ( ? )
yk.gif
yk.gif
yk.gif
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
rádió és éjjellátó akupakkjai, tartalék elem vagy aksi a fegyver és sisaklámpába, tartalék elem az optikába. HA van PEQ a fegyveren annak akkumlátor.
Hát ezért nem bírnak már rendesen menni szerencsétlenek gyakorlatilag egy hagyományos lövészkatona és "terminator" között vannak félúton ! Szerintem olyan szinten vannak túlterhelve a lövészkatonák , hogy az már már a nem hatékonyságot szolgálja ! Amúgy normális ez ?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Szerintem csak arra probalt reagalni hogy ezeknek a kalibereknek semmi koze a hadi felhasználáshoz így nem releváns amit írsz??? Amúgy lőnek a katonák 50BMG és 338 Lapua kaliberű puskával is azok is nagyot rúgnak....
Jó én is csak álbunkó voltam Dudival ! Nem volt komoly !

Amúgy az .50BMG is meg .338Lapua is egy méretéhez teljesítményéhez képest harmonikus lőszer viszonylag egyenletes lőpor robbanás felfutással , nem ok nélkül szeretik . Egy jó kompenzátorral , átgondolt tuskialakítással -gondolok itt a lökéscsillapítós tusra - és az 50esnél esetleg egy hátrasikló csőre meglepően jól uralható rendszert lehet összerakni . Én is birtokolnék egy .338 Lapua kaliberűt csak nincs itthon értelme !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Mondjuk ennyivel kevesebbet is tud az 5,56. Itthon az ország nagyja bozót, ott azért nem hátrány a stabilitása. Amúgy milyen feladatra vinne 3-4kg (6-8db) akksit minden katona?
Erről beszélek , hogy okés az , hogy többet tud magával vinni de nagyon korlátozott a használata .
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Ez sem bonyolult, egy duplázás után kb. 90%-os eséllyel halsz meg a 7.62X39 esetén ha felső testet éri a lövés. Fej esetén 100%.
Végtag lövésnél nem tudok pontosat de szerintem abba is bele lehet hallni.
Mennyit tud az 5.56? Mennyit az újak?
Én úgy tanultam, hogy az 5.56, 5.45 lőszerek "veszélyesebbek az egészségre" mint a 7.62. A 7.62 áthatol, átüti à testet, csontot tör ha kell. A kisebb kaliberek viszont irányt változtatnak, tépnek-szakítanak, egy vállát ért találat akár a csípő keresztül is távozhat.
Háborúban elvileg jobb ha csak súlyosan megsebesíted az ellent, mert egy halott katona csak egy halott, egy sebesült viszont bajtàrs akiről gondoskodni kell, akit ki kell menekíteni, el kell látni, aki terhet ró a hadseregre.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Mit tudnak ehhez képest az új lőszerek?
Az irány a 6mm+-osokkal jó szerintem főleg ha műanyag hüvelyes . A megfelelő lövedék lesz a kulcs mert ha nem egy 65gr-es lövedéket(5,56 NATO) hanem egy kemény 125-140gr-est fogunk megküldeni 1000m/s körüli sebességgel az piszok nagy energiájú lesz . Szélre egyéb dolgokra kevésbé érzékenyen . A hadi lőszernek megvan az az előnye , hogy nagyobb nyomást engednek meg agresszívabb lőport lehet használni .

De az tuti , hogy a 7.62x 54R Russian-t nem fogja lekörözni és ha az nem üti át a golyóálló mellényt akkor az új lőszer se fogja !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Dudi a kérdéseimre kb. ilyen válaszra számítottam:

Itt a kérdés inkább az, hogyha egy katona 5 kg lőszert vihet magával összesen, akkor az hány tár lőszer és hány db lövedék összesen?

AK-47 esetén pl. 6 db tár, M16A2-nél 10 db tár. Az egyik 180 db lőszer a másik 300 db.

Az új típusok esetén mennyi? Műanyag hüvely esetén mennyi?
Erre nem tudom a választ, de érdekelt.

A másik kérdés meg a kaliber kapcsán az, hogy 2 találatból mekkora az ellenség elhalálozásának az esélye?

Ez sem bonyolult, egy duplázás után kb. 90%-os eséllyel halsz meg a 7.62X39 esetén ha felső testet éri a lövés. Fej esetén 100%.
Végtag lövésnél nem tudok pontosat de szerintem abba is bele lehet hallni.
Mennyit tud az 5.56? Mennyit az újak?

A bónusz kérdés meg az, hogy egy olyan világban ahol egy lövedék álló mellény megfogja már a 7.62X54R-t milyen karabély lőszernek van egyáltalán értelme?

Ez se bonyolult.
Egy AR500-as sima acélmellényt nem lőssz át 5.56-al vagy 7.62X39-el. (WC magvas nem játszik)
Mit tudnak ehhez képest az új lőszerek?
Van-e értelme ebbe az irányba fejleszteni? Stb....

Ilyen válaszokat vártam, csak nem kaptam. :)
Hát én sem mert nem tudom, hogy mekkora a töltött tár tömege.

Ezt a halálos dolgot úgy számolják, hogy kb 80-100J már halálos. De ez azért ennél bonyolultabb mert eltek már túl fejlövést es haltak már bele karlövésbe is. Erre szerintem egzakt választ nem lehet adni.

Átütés, na itt megy az ígergetés, de a fizikát meghágni nem lehet. Ez a lőszer a számok alapján azt tudja amit egy 7,62×51-es puskalőszer( picit erősebb de a 30.06 AP-t nem éri el).Mit jelent ez? Nekem van egy LvL IV stand alone M-es méretű platem ami 3kg* sincs (2,95kg) és megfogja a 30.06 AP lőszert. A számok alapján tehát ezzzel az új lőszerrel sem tudod átlőni. De ha mégis, akkor sincs gond, mert semeddig nem tart egy 3,5 avgy 4 kg-s platet gyártani amit viszont biztosan nem lő át.
Tehát ez a lőszer sem fogja megoldani azt a problémát, hogy jelenleg a pajzs áll nyerésre.
Szerintem ez kb megoldhatatlan amíg nem forradalmasítja valami a kézifegyvereket, mert a szűk keresztmetszet nem a lőszer vagy a fegyver hanem az ember. Egész egyszerűen az ember nem képes kezelni egy bizonyos szintnél erősebb lőszert és nehezebb fegyvert.

*A jelenlegi ismereteim szerint a legkönnyebb sorozatban gyártott LvL IV stand alone plate 2,5kg M-es méretben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Én úgy tanultam, hogy az 5.56, 5.45 lőszerek "veszélyesebbek az egészségre" mint a 7.62. A 7.62 áthatol, átüti à testet, csontot tör ha kell. A kisebb kaliberek viszont irányt változtatnak, tépnek-szakítanak, egy vállát ért találat akár a csípő keresztül is távozhat.
Háborúban elvileg jobb ha csak súlyosan megsebesíted az ellent, mert egy halott katona csak egy halott, egy sebesült viszont bajtàrs akiről gondoskodni kell, akit ki kell menekíteni, el kell látni, aki terhet ró a hadseregre.
Mi ez a defetista pacifizmus? Már a gall haderőt is elérte a pride meg az lmbtq meg a písz end láv?
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Az én meglátásom szerint ezek azok az adatok amikről felesleges vitázni. Ha eltalálod az ellent akkor jó, ha nem akkor nem jó:) Teljesen mindegy milyen kaliberrel teszed ezt, az élet nem egy háborús film vagy az expandables, az eltalált katona az esetek túlnyomó részében nem tud tovább harcolni, sőt beszarik, behugyozik, elájul, besokkol stb. Nem km ekre lövöldözünk karabéllyal hanem max néhány 100 méterre, ilyen távolságon nincs számottevő különbség élőerőre. az ölőhatás számomra csak egy statisztika
Egyébként én személy szerint a 7.62 kedvelem. Hatékonyabb ha járműre, épületre stb lősz.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Én úgy tanultam, hogy az 5.56, 5.45 lőszerek "veszélyesebbek az egészségre" mint a 7.62. A 7.62 áthatol, átüti à testet, csontot tör ha kell. A kisebb kaliberek viszont irányt változtatnak, tépnek-szakítanak, egy vállát ért találat akár a csípő keresztül is távozhat.
Háborúban elvileg jobb ha csak súlyosan megsebesíted az ellent, mert egy halott katona csak egy halott, egy sebesült viszont bajtàrs akiről gondoskodni kell, akit ki kell menekíteni, el kell látni, aki terhet ró a hadseregre.
Legenda nem több ! Nem csúda egyik se ! A legenda onnan indul , hogy az 5.56/5.45 viszonylag nagy 900m/s felett indul a csővégen míg ez egy 7.62/.30 lőszernél 7-800m/s . A kis lövedék nagy sebességgel becsapódva óriási felületi sokkot okoz illetve vérbő helyen ezt megtetőzi egy kis hidro sokkal . Jól hangzanak de vaskosabb , nagyobb energiájú lövedék mélyebbre hatol , jobban tör/zúz ezért jobbal leadja az energiáját . Mellesleg a bármelyik sebességét elvesztő instabil lövedék tudja azt produkálni , hogy nem a bemenet ellentétes oldalán távozik !
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Mi ez a defetista pacifizmus? Már a gall haderőt is elérte a pride meg az lmbtq meg a písz end láv?
Nem értelek. Mitől defetista pacifizmus? Gondolom tisztában vagy a különböző kaliberű lőszerek okozta sebekről, elég sokat olvasol és értelmes vagy ;)
Most nem arról beszélünk hogy mit szeretnénk csinálni az ellennel(megölni) hanem hogy hogy milyen kaliberek milyen sebeket okoznak. És igen, egy sebesült ellenség hasznosabb mint egy halott, mégha à katona ölni is akár általában. Én is azt akarok ha rálövök valakire:)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Legenda nem több ! Nem csúda egyik se ! A legenda onnan indul , hogy az 5.56/5.45 viszonylag nagy 900m/s felett indul a csővégen míg ez egy 7.62/.30 lőszernél 7-800m/s . A kis lövedék nagy sebességgel becsapódva óriási felületi sokkot okoz illetve vérbő helyen ezt megtetőzi egy kis hidro sokkal . Jól hangzanak de vaskosabb , nagyobb energiájú lövedék mélyebbre hatol , jobban tör/zúz ezért jobbal leadja az energiáját . Mellesleg a bármelyik sebességét elvesztő instabil lövedék tudja azt produkálni , hogy nem a bemenet ellentétes oldalán távozik !
Erre csak azt tudom mondani, hogy ezek szerint a katonai tapasztalatok szarok.Valószínűleg az összes oktató rosszul tudja.
De mégegyszer mondom, ha eltalálod jó, ha nem akkor nem jó. Teljesen mindegy hogy 5.56 vagy 7.62. Ezen felesleges vitázni
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
A törökök a kurd hegyvidéki harcok alapján döntöttek 2010 körül, hogy megtartják a 7,62-őt akkor Szíria kb a közel-kelet legstabilabb állama volt.

"Nem ok nélkül használják még ma is(ha tehetik) komoly harci helyzetekben az AK-t és 7,62x39 lőszert még az USA/NATO katonák is , pedig nagyobb , gorombább."

Dehogy használják, a különböző különleges alakulatok használták(!) akiknek hosszabb időn keresztül kellett ellenséges területen tartózkodni támogatás nélkül, a lőszer miatt. De mivel az AK egy ergonómiai rémálom és nem lehet hatékonyan modern kiegészítőkkel ellátni, akkor született egy 7,62x39-et tüzelő AR variáns amivel viszont nem voltak elégedettek és bukott az egész és azóta max a CIA-s beszivárgó egységeknél van AK.

A lőszer tömegét úgy nézd, hogy:
Egy teli lőszeres AK tár egy kiló, egy 5,56-os 60 deka.
Ha van rajtad 8-10 tár, meg még a zsákban ömlesztve, rajtad van egy egynapos felszerelést tartalmazó hátizsák, 5-6 liter víz, egy másfél kilós sisak, egy rádió és hozzá 3-4 kiló akksi, és egy védőmellény ami olyan 10-12 kiló környékén ficeg jelenleg, gránátok, egyéb kiegészítők. A lövész katona felszerelése egyből 40 kiló közelébe kerül és akkor kurvára nem mindegy hogy egy tele tár 1 kiló vagy fél és mekkora a teljes lőszerkiszabatod teljes súlya.

A harcértékét sokkal tovább megőrzi a katona ha nem kell megszakadni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Nem értelek. Mitől defetista pacifizmus? Gondolom tisztában vagy a különböző kaliberű lőszerek okozta sebekről, elég sokat olvasol és értelmes vagy ;)
Most nem arról beszélünk hogy mit szeretnénk csinálni az ellennel(megölni) hanem hogy hogy milyen kaliberek milyen sebeket okoznak. És igen, egy sebesült ellenség hasznosabb mint egy halott, mégha à katona ölni is akár általában. Én is azt akarok ha rálövök valakire:)
Szerintem a halott a hasznosabb, igen tudom egy sebesült 2 másikat köt le meg minden, de akkor is.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Egy gépesített lövész dandár ellátása esetén a kézifegyver lőszer súlya nem tétel. Az üzemanyag, tüzérségi lőszer stb. sokkal nehezebb. Egyetlen 155 mm-es lőszer súlya annyi, mint két láda karabély lőszeré.

Latom nem érted, el kell juttatni tömm 1000km-re. Az tétel.
Ha egy hadsereg logisztikájának a karabély lőszer szállítása gondot okoz, akkor az inkább ne háborúzzon. :D

Csak egy egyszerű példa: 1000 db 7.62x39 -es lőszer 17,2 kg (amerikai oldalon) ha van egy lövész században 100 gépkarabély, és mindenki kap 300 lőszert, akkor az 30 láda x 17.2 kg = 516 kg (amikor én voltam katona, 300 db lőszer volt az ellátmány az AMD -hez.)

1986 -ban a lövész századot általában 3 db T-55 -el erősítették meg. 3 db T-55 -ös lőszer készlete pedig kb. 3 x 40 db X 35 kg = 4200 kg.

Vagyis csak a harckocsi lőszer súlya 8 szorosa a karabély lőszernek. És akkor nem számoltunk a tüzérségi lőszerrel, az üzemanyaggal, élelmiszerrel, vízzel stb.

Ha 20 %-ot spórolsz a garabély lőszer súlyán, az az összes szállítandó súlyt szinte észrevehetetlenül csökkenti csak.

Csak azért van értelme a súlyt csökkenteni, mert a katona terhelését csökkented.
 
  • Tetszik
Reactions: bel