GlobalEye AEW&C (Saab)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
de ha már így...engedd meg, hogy tőled idézzek:

https://forum.htka.hu/threads/saab-globaleye-aew-c.1848/post-1041698

"A gép hasa alá a tengerészeti radar helyére én inkább a SIGINT rendszer antenna farmját tenném..."
Én tudom mit írtam, de úgy tűnik kicsit részletesebben kellett volna.

Tehát bővebben:
A GlobalEye hasán lévő konténerbe a Svédek egy tengerészeti radart tettek ami jól jöhet kiterjedt tengeri határokkal rendelkező országoknak, akiknek egybként van e mellett még dedikált SIGINT gépük is.
Ez nem jelenti azt hogy a GlobalEye nak is van SIGINT képessége, de nyilvánvalóan nem erre a feladatra van optimalizálva.

Abban az egyébként 0 eséllyel bíró esetben ha véletlen GlobalEye gépet vennénk nekünk nem lenne szükségünk tengerészeti felderítő kapacitásra viszont nincs dedikált SIGINT gépünk, vagyis adja magát hogy a ISR kapacitás helyén felszabaduló kezelő létszám, energia ellátás kapacitást egy komolyabb SIGINT képesség beépítésére lehetne allokálni.

A SIGINT gépeknek általában a hasán látható burkolt vagy burkolatlan antenna farm a SIGINT részét képező COMINT rendszer antennái és azért van belőlük olyan sok hogy egyrészt minél szélesebb spektrumot lefedjenek, másrészt a jelforrás helyét nagy távolságból és pontossággal meg tudják határozni (lsd.lenti videó)
Olyan rendszereket gondoltam a tengerészeti radar helyére (szigorúan csak elméleti síkon) mint:
Leonardo - Spider
L3Harris - Rio Nino
Hensoldt - Pegasus

 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan
K

kamm

Guest
Én tudom mit írtam, de úgy tűnik kicsit részletesebben kellett volna.

Tehát bővebben:
A GlobalEye hasán lévő konténerbe a Svédek egy tengerészeti radart tettek ami jól jöhet kiterjedt tengeri határokkal rendelkező országoknak, akiknek egybként van e mellett még dedikált SIGINT gépük is.
Ez nem jelenti azt hogy a GlobalEye nak is van SIGINT képessége, de nyilvánvalóan nem erre a feladatra van optimalizálva.
What.
Abban az egyébként 0 eséllyel bíró esetben ha véletlen GlobalEye gépet vennénk nekünk nem lenne szükségünk tengerészeti felderítő kapacitásra viszont nincs dedikált SIGINT gépünk, vagyis adja magát hogy a ISR kapacitás helyén felszabaduló kezelő létszám, energia ellátás kapacitást egy komolyabb SIGINT képesség beépítésére lehetne allokálni.

A SIGINT gépeknek általában a hasán látható burkolt vagy burkolatlan antenna farm a SIGINT részét képező COMINT rendszer antennái és azért van belőlük olyan sok hogy egyrészt minél szélesebb spektrumot lefedjenek, másrészt a jelforrás helyét nagy távolságból és pontossággal meg tudják határozni (lsd.lenti videó)
Olyan rendszereket gondoltam a tengerészeti radar helyére (szigorúan csak elméleti síkon) mint:
Leonardo - Spider
L3Harris - Rio Nino
Hensoldt - Pegasus

Ahogyan azt @speziale is sasszemmel észrevette a már sokszor linkelt képen, bezony van sigint képessége a GobalEyenak és van rajta sigint berendezés is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
De,van rajta.Csak annak teljesitménye,sávszélessége sehol nincs egy dedikált gép képességeihez képest.Van egy korlátozott SIGNIT képessége,de attol még nem SIGNIT gép.Minden korszerű radargépnek vannak SIGNIT képességei,de attol még nem SIGNIT gépek,hanem AEW.Saab sem állit többet,minthogy van kiegészitő jellegű képesség a gépen-de nem mondja SIGNIT gépnek,az csak @kamm agy helyén cikázó képzavar mondja
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586
K

kamm

Guest
De,van rajta.Csak annak teljesitménye,sávszélessége sehol nincs egy dedikált gép képességeihez képest.Van egy korlátozott SIGNIT képessége,de attol még nem SIGNIT gép.Minden korszerű radargépnek vannak SIGNIT képességei,de attol még nem SIGNIT gépek,hanem AEW.Saab sem állit többet,minthogy van kiegészitő jellegű képesség a gépen-de nem mondja SIGNIT gépnek,az csak @kamm agy helyén cikázó képzavar mondja
Alakul ez: a "legfelderito lokatortol" mar "korlatozott sigint kepesseg" jelzos szerkezetig jutottal par nap alatt. :cool: Meg par nap es eljutsz a valosagig nyelvtudas nelkul is. ;)
 
S

speziale

Guest
De,van rajta.Csak annak teljesitménye,sávszélessége sehol nincs egy dedikált gép képességeihez képest.Van egy korlátozott SIGNIT képessége,de attol még nem SIGNIT gép.Minden korszerű radargépnek vannak SIGNIT képességei,de attol még nem SIGNIT gépek,hanem AEW.Saab sem állit többet,minthogy van kiegészitő jellegű képesség a gépen-de nem mondja SIGNIT gépnek,az csak @kamm agy helyén cikázó képzavar mondja

szerintem első körben jussunk el odiág, hogy el tudjuk egymástól választani az Elint/Sigint/Comint funkciókat....

egyébként pont ezt magyarázom én is...a Saab is csak annyit állít, hogy van a gépen ESM...ami ma már minden korszerű vadászgép ECM rendszerének a része
 
  • Tetszik
Reactions: Negan
S

speziale

Guest
Hűűű, micsoda frappans retort - pont, mint az angol szovegertes... :D

Ó te k*rva nagy nyelvész zseni...

lefordítanád nekünk földi halandóknak mit is ír a SAAB a saját gépéről:

Domain capabilities

Air surveillance:
• Powerful new Erieye ER (Extended Range) radar to expand the detection distance for small and future targets
• Detection and tracking range significantly increased • Designed to work in severe clutter and jamming conditions
• Adaptive AESA radar – energy is focused on areas or targets of interest

Maritime surveillance: • Detects sea targets out to the elevated horizon
• Detects small boats like jet-skis at long distances
• The unique combination of Erieye ER and maritime surveillance radar allows for detection of objects down to the size of a periscope • AIS, EOS and ISAR for identifying objects

Ground surveillance:
• Detects moving objects through long-range wide area GMTI
• Radar images, weather-independent, with a dedicated radar

Mission capability:
• Ultra-long range business jet, ideally suited for special missions applications, >11 h endurance • Excellent airfield performance, 6500 ft, allows the use of smaller airports
• Full self-protection suite
• Ideal working conditions for all crew members
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
szerintem első körben jussunk el odiág, hogy el tudjuk egymástól választani az Elint/Sigint/Comint funkciókat....

egyébként pont ezt magyarázom én is...a Saab is csak annyit állít, hogy van a gépen ESM...ami ma már minden korszerű vadászgép ECM rendszerének a része
Igen.Csak itt a méretéből adódóan komolyabb a képesség,mint egy vadászgép besugárzásjelzőjéhez kapcsolt memória-de messze elmarad egy dedikált jelfelderitő géptől.Ez az,amit Kamm nem fog fel.Pedig még a teljes kiépitettségű 2084 lokátor példáját is felhoztam párhuzamként.De egy sévdbuzi az ürge,hagyd a pérába,és tedd ignorera.
 
S

speziale

Guest
Igen.Csak itt a méretéből adódóan komolyabb a képesség,mint egy vadászgép besugárzásjelzőjéhez kapcsolt memória-de messze elmarad egy dedikált jelfelderitő géptől.Ez az,amit Kamm nem fog fel.Pedig még a teljes kiépitettségű 2084 lokátor példáját is felhoztam párhuzamként.De egy sévdbuzi az ürge,hagyd a pérába,és tedd ignorera.

de ez még mindig csak az Elint része a dolognak...a comint/sigint megint más...

de kellő antennaméret méret nélkül bajosak ezek a dolgok...
 
K

kamm

Guest
szerintem első körben jussunk el odiág, hogy el tudjuk egymástól választani az Elint/Sigint/Comint funkciókat....
Err, ez max neked kihivas, mert ezt kivetelesen barmelyik online oldal korrektul irja.
Signal intelligence = communication int, electronic int., foreign instrumentation int.

Azaz a sigint hasznalata teljesen korrekt a GlobalEye eseteben.

egyébként pont ezt magyarázom én is...a Saab is csak annyit állít, hogy van a gépen ESM...ami ma már minden korszerű vadászgép ECM rendszerének a része
Ha szo szerint elint van irva meg az altalad is linkelt brosuran is, mashol meg ki van reszletezve, hogyan mukodik a full real-time sigint analizis (tudjuk, az neked mar "wall of text", mert ket mondatnal tobbet kellene angolul megerteni.)
 
K

kamm

Guest
Igen.Csak itt a méretéből adódóan komolyabb a képesség,mint egy vadászgép besugárzásjelzőjéhez kapcsolt memória-de messze elmarad egy dedikált jelfelderitő géptől.Ez az,amit Kamm nem fog fel.Pedig még a teljes kiépitettségű 2084 lokátor példáját is felhoztam párhuzamként.De egy sévdbuzi az ürge,hagyd a pérába,és tedd ignorera.
Attol, hogy folyamatosan szemelyeskedve szidalmazol es provokalni probalsz, nem valtozik semmi. :cool:
Ez igy csak neked lesz egyre kinosabb, ahogyan probalod ujra es ujra megmagyarazni a vaskos tevedesedet, lasd "legfelderito lokator"
(Pedig ez mindossze abbol adodik, hogy egy szot nem ertesz semmilyen forrasbol, de masra meg szimplan nem is figyelsz.)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
szerintem első körben jussunk el odiág, hogy el tudjuk egymástól választani az Elint/Sigint/Comint funkciókat....
Jussunk...
"...SAAB cites Electronic warfare capabilities as part of GlobalEye platform. These range from basic SIGINT and COMINT packages to radar jamming and communication suppression capabilities. Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference.

The basic jamming apparatus is the main sensor, the Erieye ER radar. These cababilities take advantage of power and versatility of the radar, to mimic different wave forms and and broad band of frequencies in order to suppress or jam the enemy integrated air defense and their communications. SO GlobalEye is mini “Compass Call” as well, and SAAB can provide significant EW capability to her customers
..."

Magyarán: a a GlobalEye nak van egy alap SIGINT (basic SIGINT) képessége ami azt jelenti hogy képes gyűjteni a a radarokról és kommunikációs csomópontokból vett jelek hullámformáit és egyéb sugárzási és pozícióadatokat, valamint a jövőbeni referencia céljából való képes ezeket katalogizálni.
Természetesen a gép NEM (!!) SIGINT feladatokra van kihegyezve - erre a feladatra a Svédeknek és a GlobalEye mai napig egyetlen vásárlójának az UAE nek is külön specializált gépei vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Catles
S

speziale

Guest
Jussunk...
"...SAAB cites Electronic warfare capabilities as part of GlobalEye platform. These range from basic SIGINT and COMINT packages to radar jamming and communication suppression capabilities. Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference.

The basic jamming apparatus is the main sensor, the Erieye ER radar. These cababilities take advantage of power and versatility of the radar, to mimic different wave forms and and broad band of frequencies in order to suppress or jam the enemy integrated air defense and their communications. SO GlobalEye is mini “Compass Call” as well, and SAAB can provide significant EW capability to her customers
..."

Magyarán: a a GlobalEye nak van egy alap SIGINT (basic SIGINT) képessége ami azt jelenti hogy képes gyűjteni a a radarokról és kommunikációs csomópontokból vett jelek hullámformáit és egyéb sugárzási és pozícióadatokat, valamint a jövőbeni referencia céljából való képes ezeket katalogizálni.
Természetesen a gép NEM (!!) SIGINT feladatokra van kihegyezve - erre a feladatra a Svédeknek és a GlobalEye mai napig egyetlen vásárlójának az UAE nek is külön specializált gépei vannak.

na itt van a lényeg, amiről én is meg Negan is magyaráz:

". Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference"

ez a basic dolog, amit utána leírsz, kb. ugyanaz amit egy modern vadászgép EW rendszere is tud (feltehetően itt nagyobb antennaméretek vannak, ezért nagyobb lehet a band coverage)

de nem véletlen, hogy a SAAB-nak sem volt pofája ahhoz, hogy ezt valódi elint/sigint képességként reklámozza (nem véletlen nem is szerepelt abban a felsorolásban, amit fentebb beraktam...amit persze a nyelvészúrnak nem méltóztatott lefordítani, inkább jött a bullshit helyette)
 
  • Tetszik
Reactions: G__G
T

Törölt tag 1586

Guest
na itt van a lényeg, amiről én is meg Negan is magyaráz:

". Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference"

ez a basic dolog, amit utána leírsz, kb. ugyanaz amit egy modern vadászgép EW rendszere is tud (feltehetően itt nagyobb antennaméretek vannak, ezért nagyobb lehet a band coverage)
Egyetértünk...
a GlobalEye nak ALAP SIGINT képességei vannak.

egy vadászgép EW / RWR rendszere is bizonyára képes összegyűjteni a vett jeleket, de egy vadászgépnek sem ez az alapfeladata.
Mindenesetre arról még kevés szó esett hogy egy repülőgép fedélzeti SIGINT adatgyűjtő rendszer (mindegy hogy GlobalEye vagy csak egy síma vadászgép) mit sem ér egy komoly földi EW labor nélkül ahol feldolgozzák és kielemzik a vett jeleket és folyamatosan naprakészen tartják a "veszély könyvtárat".
Nekünk pl. ez sincs...(a hangsúly a "komoly" jelzőn van!)

Nem véletlen hogy SIGINT feladatokra külön gépeket rendszeresítenek.
Én úgy gondolom hogy a GlobalEye esetén talán van a konstrukcióban annyi rugalmasság hogy a tengerészeti ISR feladatkör helyett egy komolyabb SIGINT képességet lehetne rá integrálni. Erre a célra adja magát hogy a tengerészeti radar helyett - annak a helyére - egy komoly SIGINT (COMINT) antenna farmot lehetne telepíteni.
de nem véletlen, hogy a SAAB-nak sem volt pofája ahhoz, hogy ezt valódi elint/sigint képességként reklámozza (nem véletlen nem is szerepelt abban a felsorolásban, amit fentebb beraktam...amit persze a nyelvészúrnak nem méltóztatott lefordítani, inkább jött a bullshit helyette)
Én azt hiszem lefordítottam minden lényegeset és nem hiszem hogy túl sok bullshitet nyomtam??
 
K

kamm

Guest
na itt van a lényeg, amiről én is meg Negan is magyaráz:

". Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference"

ez a basic dolog, amit utána leírsz, kb. ugyanaz amit egy modern vadászgép EW rendszere is tud (feltehetően itt nagyobb antennaméretek vannak, ezért nagyobb lehet a band coverage)

de nem véletlen, hogy a SAAB-nak sem volt pofája ahhoz, hogy ezt valódi elint/sigint képességként reklámozza (nem véletlen nem is szerepelt abban a felsorolásban, amit fentebb beraktam...amit persze a nyelvészúrnak nem méltóztatott lefordítani, inkább jött a bullshit helyette)
Egyre nagyobb okorsegekbe szaladsz megint bele, mert megint nem ertettel valamit es most belefeszultsz. :D

FYI @rudi szokasos tempojat hozza: ez egy finn blogger, aki angolul ir, a sved geprol. :D Te most mar ebbe probalsz kapaszkodni... :D
Pontosan ugyanugy jarsz megint, mint amikor a FT cikkbe egtel bele olyan kinosan... :p


Jussunk...
"...SAAB cites Electronic warfare capabilities as part of GlobalEye platform. These range from basic SIGINT and COMINT packages to radar jamming and communication suppression capabilities. Basic SIGINT, like collecting waveforms and other radiation and position data from radars and communications nodes and cataloguing those for future reference.

The basic jamming apparatus is the main sensor, the Erieye ER radar. These cababilities take advantage of power and versatility of the radar, to mimic different wave forms and and broad band of frequencies in order to suppress or jam the enemy integrated air defense and their communications. SO GlobalEye is mini “Compass Call” as well, and SAAB can provide significant EW capability to her customers
..."

Magyarán: a a GlobalEye nak van egy alap SIGINT (basic SIGINT) képessége ami azt jelenti hogy képes gyűjteni a a radarokról és kommunikációs csomópontokból vett jelek hullámformáit és egyéb sugárzási és pozícióadatokat, valamint a jövőbeni referencia céljából való képes ezeket katalogizálni.
Természetesen a gép NEM (!!) SIGINT feladatokra van kihegyezve - erre a feladatra a Svédeknek és a GlobalEye mai napig egyetlen vásárlójának az UAE nek is külön specializált gépei vannak.

"Posted on March 29, 2018 by epamuodikkaitaajatuksia"

Finn hobby blog, aki angolul irogat a sved rendszerrol? :D
Idaig jutottatok? :cool:

Lassunk akkor par linket olyan oldalarol, akik ebbol elnek.

Kezdesnek jojjon a gyarto, a Saab - 2016:


"“GlobalEye is a game changer that delivers a unique swing-role capability for simultaneous air, maritime and ground surveillance in a single solution, with the ability to change role dynamically, while airborne during any mission. At the same time, this leap in technology means that we can ensure future state-of-the-art upgrades to our existing Erieye customers” says Fredrik Gustafson.

The GlobalEye integrates a comprehensive suite of sensors, including signals intelligence, and advanced self-protection equipment with a newly-developed command, control and communication system. A large proportion of GlobalEye’s sub systems are sourced from Saab’s world-leading product range."


2021 december 1:


"You also require the ability to share this information with relevant parts at different levels of the organization. With GlobalEye AEW&C you can.

Multi-role in a single solution

GlobalEye is an airborne early warning and control system that combines long-range and swing-role surveillance capabilities with a robust multi-role capability. This gives you the unique advantage of an aircraft capable of airborne, maritime, and ground surveillance as well as signals intelligence, simultaneously. GlobalEye can even switch tasks during ongoing missions. All this in one single platform that would normally require three separate platforms to perform these tasks."

Ez az a multirole szerep, amit mar magyaraztam: ha a fullos kiepitest rendeled, akkor egy full, real-time, onboard sigint es EW feldolgozo centert is kapsz 4-5 workstationnel, mindennel.

"GlobalEye can collect, process and distribute information, not only to the airborne forces available, but to all authorities and assets. It also facilitates effective sharing of information with everyone involved in an operation and can even direct and manage other assets, for instance fighters, and let them know when and where to act.

By being able to discover threats sooner, GlobalEye makes way for faster, more accurate decisions based on secure, real-time exchange of information between co-operating tactical units on land, at sea, and in the air. This first-to-know capability means faster and more agile actions and mission effects. All together ensuring improved survivability of assets.


The right asset, in the right place, at the right time

Having the right information means you can make the right decisions. GlobalEye allows national security forces to optimise their actions and maximise their operational performance by acting as a strategic hub, analyzing information and providing the joint perspective, distributing information across the different domains, as well as directing and co-ordinating other national assets.

Seamless integration with fighters

GlobalEye is designed to enable seamless integration with fighters as well as joint forces. This means that the additional early warning time provided by GlobalEye reduces the need to have fighters on Combat Air Patrol (CAP). Instead, the fighters can stay on the ground – fully prepared and ready to counter any intruder – until they are needed in the air, allowing for a more efficient use of resources.

Integrated self-protection suite

Being a valuable national asset, special mission aircraft such as the GlobalEye AEW&C need to be able to defend themselves in today’s shifting threat environments. Therefore, GlobalEye is also equipped with a cutting-edge passive sensors suite based upon Saab’s newest generation of common core multi-domain EW systems. It includes, for instance, ultra-wide band digital receivers as well as Artificial Intelligence (AI) for robust signal processing and analysis."

Nem forditom le, megint azt promozzak, hogy kepes minden stakeholdernek egyideju, atfogo kepet biztositani, amihez a legujabb technologiakat integraltak.

Mar anno a bejelentese korul is eleg egyertelmu volt volt, hogy a legdragabb verziot rendelve sigint kepeseggel jon a gep - 2016:


"The flexibility of the system allows the aircraft to undertake several different tasks within one mission, including simultaneous operations, and to seamlessly switch between them.

The UAE signed for its two aircraft (and an upgrade for its current Saab 340 platforms with Erieye ER) last November 8, and the first Global 6000 airframe is due to arrive soon at Saab’s plant for outfitting with mission systems, many of which have been partly integrated into the overall system. The delivery cycle is around three years. Saab is offering the GlobalEye in differing configurations, such as an AEW-dedicated version to which the maritime radar and EO sensors, and/or the dedicated signals intelligence system, could subsequently be added if desired."


Friss, a harom verziot vilagosan leirja:

"GlobalEye variants

The GlobalEye AEW&C platform is offered in three different configurations according to customer-specific requirements. The base configuration is equipped with the AEW&C capability to deliver aerial, maritime and ground surveillance.

The second variant integrates additional maritime surveillance radar and electro-optical sensors to transform the base platform to offer enhanced maritime and ground capabilities. The third version incorporates new sensors for electronic intelligence (ELINT) and signals intelligence (SIGINT) capability."



Zarszonak: komolyan, napok ota erolkodtok itt, kinosabbnal-kinosabb, hajanal fogva elorangatott mellebeszelest eloadva, semi-broken angollal stb - mikozben minden linken le van irva a kepesseg, sot, tegnap el is magyaraztam itt, hogyan is mukodik az egesz real-time networked EW, sigintet beleertve.
Total gyerekes. :oops:
 
S

speziale

Guest
Egyetértünk...
a GlobalEye nak ALAP SIGINT képességei vannak.

egy vadászgép EW / RWR rendszere is bizonyára képes összegyűjteni a vett jeleket, de egy vadászgépnek sem ez az alapfeladata.
Mindenesetre arról még kevés szó esett hogy egy repülőgép fedélzeti SIGINT adatgyűjtő rendszer (mindegy hogy GlobalEye vagy csak egy síma vadászgép) mit sem ér egy komoly földi EW labor nélkül ahol feldolgozzák és kielemzik a vett jeleket és folyamatosan naprakészen tartják a "veszély könyvtárat".
Nekünk pl. ez sincs...(a hangsúly a "komoly" jelzőn van!)

Nem véletlen hogy SIGINT feladatokra külön gépeket rendszeresítenek.
Én úgy gondolom hogy a GlobalEye esetén talán van a konstrukcióban annyi rugalmasság hogy a tengerészeti ISR feladatkör helyett egy komolyabb SIGINT képességet lehetne rá integrálni. Erre a célra adja magát hogy a tengerészeti radar helyett - annak a helyére - egy komoly SIGINT (COMINT) antenna farmot lehetne telepíteni.

Én azt hiszem lefordítottam minden lényegeset és nem hiszem hogy túl sok bullshitet nyomtam??

egyébként szerintem vegyünk Rafale-t...mert az is elint gép :D
sőt ennek is van AESA radarja meg EO/IR szenzora...pont mint a GlobalEye-nak...szóval szerintem a GlobalEye tök fölösleges :D:D

https://www.thalesgroup.com/en/spec...ulti-spectral-integrated-defensive-aids-suite

"Additionally, the data product from the SPECTRA sensors is of very high quality, so that the system can be used for the gathering of Elint (electronic intelligence)."