Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Igen, a mennyiség számít, de ezen nagyot nem fog változtatni 5000 géppuska sem, mert így is alig lehet kapni lőszert hozza, hogy kevesen használják. Első körben csak felnyomja az árat a megnőtt kereslet, aztán hátha valaki rááll a gyártásra, mert úgy látja megéri ha keveset is de sok pénzért legyártani. A másik a .338-asnál a minőségi követelmény aminek meg kell feleljen, mesterlövész lőszernek tervezték annak megfelelő minőségbíztosítással és árral, ha beteszed egy géppuskába az olyan lesz mint kaviárral etetni a kutyádat.


5000 még talán nem (bár géppuskából az már szép mennyiség és ott még a lőszerigény fegyverenként is jóval nagyobb, mint egy ismétlő, vagy félautomata puskánál), de ha elindul a történet és beválik, akkor könnyen lehet később jóval több is. És persze, hogy nem rögtön lesz olcsóbb, hanem az is idővel, ha majd a gyártókapacitás leköveti. A minőséges részt nem igazán értem. Lövedékből olyat gyártatnak, amilyet akarnak. .308-asból is van rengetegféle, külön célokra, akár mesterlövészetre is. .338-asnál is lehet így, ha lesz rá igény.


Az egyszerűbb és gyengébb képességű is (kisebb a páncélátütési képessége), mint az M855A1.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Az Mk318 az SF lőszer se nem gyengébb se nem szerényebb képességű mint az M855A1.Egész egyszerűen teljesen eltérő igényeknek felel meg.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Az Mk318 az SF lőszer se nem gyengébb se nem szerényebb képességű mint az M855A1.Egész egyszerűen teljesen eltérő igényeknek felel meg.

Attól függ, honnan nézzük... Nekem az már kiemelendő gyengébb képesség, ha a testpáncélt nem viszi át, míg a másik igen és úgy, hogy közben annak az egyéb jellemzői nem, vagy csak minimálisan rosszabbak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Attól függ, honnan nézzük... Nekem az már kiemelendő gyengébb képesség, ha a testpáncélt nem viszi át, míg a másik igen és úgy, hogy közben annak az egyéb jellemzői nem, vagy csak minimálisan rosszabbak.

Nem volt cél az Mk318-nál a nagy átütőerő így számon kérni sem lehet rajta.Olyan mintha azt mondanád,hogy a KRAZ nem jó mert nem tud úszni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Az egyszerűbb és gyengébb képességű is (kisebb a páncélátütési képessége), mint az M855A1.

Ahogy én látom a jelenleg meglévő lőszerekben is van fejleszthetőségi potenciál, úgy, hogy a NATO standard megmaradjon. Őszintén én kétlem, hogy a jelenlegi kalibereket a belátható jvében bármi más leváltsa. Spec alakulatok meg egy egészen apró kissebbség, nekik lehet lesz amit csak akarnak, toronyórát lánccal.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nem volt cél az Mk318-nál a nagy átütőerő így számon kérni sem lehet rajta.Olyan mintha azt mondanád,hogy a KRAZ nem jó mert nem tud úszni.


Dudi, én értem ezt. De, a példádnál maradva, ha van két teherautód, hasonló a teherbírásuk, a sebességük, az üzemanyagfogyasztásuk, vagyis nagyjából minden paraméterük, de az egyik tud 2 méteres vízben is gázolni, a másik meg csak fél méteresben, akkor az utóbbi nem gyengébb képességű?

Ahogy én látom a jelenleg meglévő lőszerekben is van fejleszthetőségi potenciál, úgy, hogy a NATO standard megmaradjon. Őszintén én kétlem, hogy a jelenlegi kalibereket a belátható jvében bármi más leváltsa. Spec alakulatok meg egy egészen apró kissebbség, nekik lehet lesz amit csak akarnak, toronyórát lánccal.

Hát én meg úgy látom, ahogy mondtam. Az M855A1-en túl már nem tudom, hova lehetne lépni 5.56-ban. Nagyobb energiája, stabilabb röppályája, nagyobb szuperszonikus tartománya nem lesz, egyszerűen a lövedék méretéből adódóan. Páncélátütést talán még lehetne növelni valamilyen nehézfémmel, vagy ötvözettel ,de ez minden más kaliberű lövedékre is igaz.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Hát én meg úgy látom, ahogy mondtam. Az M855A1-en túl már nem tudom, hova lehetne lépni 5.56-ban. Nagyobb energiája, stabilabb röppályája, nagyobb szuperszonikus tartománya nem lesz, egyszerűen a lövedék méretéből adódóan. Páncélátütést talán még lehetne növelni valamilyen nehézfémmel, vagy ötvözettel ,de ez minden más kaliberű lövedékre is igaz.
Ahogy látom a jelenlegi kerámiabetétes mellények a teljes értékű puskalőszereket is megfogják, méghozzá egészen kicsiny távolságokon is. Tehát nem értem miért olyan fontos az átütés egy kötes lőszernél?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Viszont ha géppuskáknál tartunk és fontos az átütés akkor ott az 50/12,7 kaliber. Ahogy látom azak esetében a gépfegyverek tmegét akarják csökkenteni, úgy, hogy minnél inkább hordózhatóakká váljanak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Ahogy látom a jelenlegi kerámiabetétes mellények a teljes értékű puskalőszereket is megfogják, méghozzá egészen kicsiny távolságokon is. Tehát nem értem miért olyan fontos az átütés egy kötes lőszernél?


Ezt beszéld meg dudival. :p Ő mondta, hogy az M855A1 átviszi még a Level IV-es betétet is. Én meg azt láttam, mivel van pár ilyen videó, hogy a Level III+-osak közül van, amelyiket biztosan átviszi..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Akkor beszélgessünk. :)

A wolfram-karbid magvas NATO puskalőszerek 400 méteren belül átvisznek minden LvL IV mellényt de a karabélylőszer is tudja ezt 200-300 méterig,ezt nem tippelem ez tény.
Az M855A1-nek a megállító ereje a nagy átütés miatt elég csekély ellenben az Mk318-al amit arra fejlesztettek ki,hogy nagyon pontos és nagy megállító erejű legyen.
Így már érthető,hogy miért nem lehet összehasonlítani az Mk318-at az M855A1-el?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
A wolfram-karbid magvas NATO puskalőszerek 400 méteren belül átvisznek minden LvL IV mellényt de a karabélylőszer is tudja ezt 200-300 méterig,ezt nem tippelem ez tény.

De gondolom ezt a lőszert békeidőben alig, vagy egyáltalán nem használják, háborúban meg spec alakulatok kapják meg.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Csak mert nem tudok róla, hogy bárki wolfram-karbid magvas lőszereket rendszeresített volna széles körben. Azt tudom, hogy léteznek, de szerintem ritka mint a fehér holló.
De bárhogyan is legyen az is bizonyítja, hogy nem kell új kaliber, a meglévő is bőven elég, ha wolfram-karbid lőszert használsz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Az M855A1-nek a megállító ereje a nagy átütés miatt elég csekély ellenben az Mk318-al amit arra fejlesztettek ki,hogy nagyon pontos és nagy megállító erejű legyen.
Így már érthető,hogy miért nem lehet összehasonlítani az Mk318-at az M855A1-el?

Attól, hogy az M855A1-nek nagy az áthatolóképessége kemény anyag esetén, lágy anyagokban (mint az emberi szövetek is) már másképp viselkedik és megvan a kellő stophatása.



Szóval szerintem simán összemérhető a stophatása az MK318-cal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Attól, hogy az M855A1-nek nagy az áthatolóképessége kemény anyag esetén, lágy anyagokban (mint az emberi szövetek is) már másképp viselkedik és megvan a kellő stophatása.



Szóval szerintem simán összemérhető a stophatása az MK318-cal.


Nem mérhető össze.Panaszkodtak is az amerikai katonák,hogy több találat után is harcképes maradt az ellenség.Erre azt mondták nekik,hogy célozzanak pontosabban és lőjék fejbe...a baj az,hogy az M855A1 később fejti ki hatását a testben mint az Mk318 és sokszor előfordult,hogy mire valóban expandált volna már rég kilépett a testből a lövedék.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed