Igen és akkor a kérdés jogos, hogy akkor jelenleg mi is a státusza?
Válasszuk szét a papírforma státuszt a tényleges valóságtól, mert a kettőt csúnyán össze szokta kuszálni a politika, a marketing és a harci cselekmények is.
A konkrét rendszeresítés dátuma mindig egy körpecsétes bélyegzős hivatalos ukázzal indul.
De már jóval előtte részt vehet a fegyver csapatpróbán, sőt, akár harci cselekményekben is.
Pl a Szu-27-es csapatpróbái 1983-tól indultak, hadgyakorlaton is ebben az évben volt először (Zapad 83, Belarusz SzSzK), az alakulatok 1985-től kezdték megkapni, 1988-ban már éles készültségi elfogások sorát hajtotta végre (érdekes, hogy az R-73-as késése miatt csak hiányos fegyverzettel), először 1989-ben mutatkozott be légibemutatón, rögtön Párizsban, majd csak ezután odahaza Tusino felett, de mégis, a hivatalos rendszerbe állás dátuma 1991!
Az utóbbi időben pedig Szíria és Ukrajna egyenesen nemhogy csapatpróba, hanem éles kényszer-tesztlövészeti tereppé vált, így számos olyan eszközt láthatunk bevetésen, ami nemhogy nincs rendszerben, de lehet, hogy soha nem is lesz!
Mint történt az anno Vietnamban is.
De mivel Ukrajna már sokkal több Oroszország számára, mint anno Vietnam volt az USA-nak, így ezek a tesztek is túlmutatnak magukon.
Sokszor tényleg nem csak éles tesztelgetés folyik, hanem necces helyzetek korrigálása, illetve egy eléggé élethalálharc tanulási folyamat zajlik.
Éppen emiatt mostanra már teljesen huszadrangú kérdés, hogy effektíve mi a tényleges státusza egy-egy fegyvernek.
Lőnek vele, lelőnek vele ellenséges célokat, aztán ha egyéb aspektusból is beválik (gazdasági, ipari, technológiai, stb), akkor majd rendszeresítik is. De nem ettől függ a tényleges hatásossága.
A NATO így, vagy úgy de hadban áll az orosz haderővel és annak fegyverzetével. Az általa a frontra küldött NATO katonák "tanácsadók" ténylegesen becsapódó orosz fegyverzetektől halnak meg.
Teljesen mindeggyé vált, hogy ezek státusza milyen épp.
Ne a békeidős hadseregek rendszerbeállítási procedúráit vegyük alapul.
Nálunk a MiG-29-esek 1993 októberében és novemberében érkeztek be. 1994 januárjától indultak az átvételi berepülések, 94 tavaszán volt egy "rendszerbeállító" éleslövészet gépágyúval a nagyiváni lőtéren, szeptemberben vette át a keszit az első század (előtte két hónappal márbúcsúztatták a 21-eseket).
Kecskemeten bucsurepulesre szallan fel a MIG 21-es vadaszgepek. Helyuket majd a korszerubb MIG 29-esek foglaljak el. Gepek a levegoben. Roviden nyilatkozik Keleti Gyorgy, honvedelmi miniszter. (Készítők: Jurkovics - Debreceni)
nava.hu
Csak ezután, 1995 nyarán volt egy rakéta éleslövészet a típuson nem is rendszeresítendő R-60-assal Lengyelországban, majd szeptemberében állt végleg "hadrendbe" a típus. Azaz adott keszit a gép úgy, hogy a rendszeresített fegyverzetével nem is lőtt senki.
De ünnepség, tévéhíradás, pompa azért megvolt.
Előtte, 95 júliusában biztos, ami biztos, megreptették a minisztert:
Keleti Gyorgy Kecskemeten reagal arra, hogy az ellenzek kivonult a haderoreformok hatparti targyalasarol. A sajtotajekoztato utan a miniszter az egyik, MIG 29-es geppel gyakorlorepulest vegzett. FB-rol: MIG muszerfala, gepek a betonon, feltoltes uzemanyaggal. Felszallo, majd landolo...
nava.hu
1995 decemberében már selejteztünk hármat, majd ezután 2003-ban üzemidő hosszabbítottunk 14 darabot és csak ezután, 11 évvel a hivatalos rendszerbeállítás után, 2006-ban volt az első éleslövészet a géphez rendszeresített R-73-assal. Jellemző, hogy az R-27-essel soha és azt 2008-ban ki is vontuk úgy, hogy igazából már 2006-ban lejárt a rakéták üzemideje. Majd a gépeket is kivontuk 2010 végén.
A géphez leszállított szimulátort soha nem üzemeltük be, érdekes, hogy annak meglétéről számos, a típuson repülő pilóta még csak nem is tudott. (Én találkoztam vele, illetve, ami megmaradt belőle).
Szóval így is lehet "rendszersíteni" valamit.