Gondolatok a légiharcászatról / A légi hadviselés jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113

Sok értelme már -szerintem- nem lesz a közeljövőben a minimális RCS hajszolásnak. Évekkel ezelőtt más sem értette meg azt, h a számítógépes kapacitás, zavarszűrés, érzékelők mellé becsöppenő mesterséges intelligencia már minden lopakodó gépet érzékelni/követni képes.
Lehet olyan jövő a repülésben, mint a harckocsiknál: passzív védelem helyett aktív.
Aha....
Csak azt tudnám,hogy akkor a kinaiak miért ölnek csilliárdokat a lopakodó gépek fejlesztésébe.......?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Oké, legyen elavult, ha van jobb. De egy elavult autóval járok, egy elavult számítógépen nézem ezt a fórumot, egy elavult házban élek és egy (nagyon) elavult munkahelyre járok dolgozi egy elavult úton elevult ruhában és elavult telefonnal :). Magyarán a világ 99%-a elavult. De attól még használható. A 4G gépek akkor lesznek teljesen elavultak, ha nagyrészt ellehetetlenítik a használatukat az ellen 5g gépei vagy légvédelme.- De ha ott ilyen nincs, akkor nincs jelentősége ennek az elavulásnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 348
113
Oké, legyen elavult, ha van jobb. De egy elavult autóval járok, egy elavult számítógépen nézem ezt a fórumot, egy elavult házban élek és egy (nagyon) elavult munkahelyre járok dolgozi egy elavult úton elevult ruhában és elavult telefonnal :). Magyarán a világ 99%-a elavult. De attól még használható. A 4G gépek akkor lesznek teljesen elavultak, ha nagyrészt ellehetetlenítik a használatukat az ellen 5g gépei vagy légvédelme.- De ha ott ilyen nincs, akkor nincs jelentősége ennek az elavulásnak.

Ha az életed valóban (nem közvetve, néha, hanem üzemszerűen nap mint nap közvetlenül) ezen múlna, akkor is elavult lenne pl az autód?
Mert üdvhadsereget, kirakathadsereget lehet bármivel fenntartani, de akkor elveszik a lényeg vagyis a harc megvívásának képessége.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Ha az életed valóban (nem közvetve, néha, hanem üzemszerűen nap mint nap közvetlenül) ezen múlna, akkor is elavult lenne pl az autód?
Mert üdvhadsereget, kirakathadsereget lehet bármivel fenntartani, de akkor elveszik a lényeg vagyis a harc megvívásának képessége.
Csak akkor, ha az ellen sokkal korszerűbb. Ez azért még nem általános. Ha itt ülnénk a Kárpát-medencében F35-el (vagy hasonlóval) meg nagy mennyiségű digitális SAMal körülvéve, akkor nagyon elavult lenne. De még nincs így. A magyar haderőnek sokkal nagyobb problémája van a mennyiséggel... Szerintem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Csak akkor, ha az ellen sokkal korszerűbb. Ez azért még nem általános. Ha itt ülnénk a Kárpát-medencében F35-el (vagy hasonlóval) meg nagy mennyiségű digitális SAMal körülvéve, akkor nagyon elavult lenne. De még nincs így. A magyar haderőnek sokkal nagyobb problémája van a mennyiséggel... Szerintem.
100%, korrekt.
 
  • Tetszik
Reactions: Faboo78

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Csak akkor, ha az ellen sokkal korszerűbb. Ez azért még nem általános. Ha itt ülnénk a Kárpát-medencében F35-el (vagy hasonlóval) meg nagy mennyiségű digitális SAMal körülvéve, akkor nagyon elavult lenne. De még nincs így. A magyar haderőnek sokkal nagyobb problémája van a mennyiséggel... Szerintem.
Az van,hogy van már digitális SAM a Kárpát medencében.S300,Patriot,FK3,eddig.És Ukrainában most bizonyitják a SAM rendszerek,hogy a legjobb orosz 4G gépekkel szemben képesek megfelelő védelmet nyújtani.És ami érdekes,hogy azt jórészt olyan korai,szovjet időkből maradt S300,Bul M1 rendszerekkel csinálták,amiket az oroszok tökéletesen ismertek-és ennek ellenére nem tudtak elnyomni.
Szóval akkor is nagyon jelentős harcászati alkalmazhatósági különbséget ad az 5G gép,ha különben nincs az ellennek 5G gépe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 348
113
Csak akkor, ha az ellen sokkal korszerűbb. Ez azért még nem általános. Ha itt ülnénk a Kárpát-medencében F35-el (vagy hasonlóval) meg nagy mennyiségű digitális SAMal körülvéve, akkor nagyon elavult lenne. De még nincs így. A magyar haderőnek sokkal nagyobb problémája van a mennyiséggel... Szerintem.
Amit ma veszel azt az elkövetkező 30-40 évre veszed, tehát nem csak a ma fenyegetéseire kell tudni válaszolni. Tedd fel így is a kérdésed, hogy mi lesz a környékünkön 20 év múlva...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Amit ma veszel azt az elkövetkező 30-40 évre veszed, tehát nem csak a ma fenyegetéseire kell tudni válaszolni. Tedd fel így is a kérdésed, hogy mi lesz a környékünkön 20 év múlva...
Mi lesz 20 év múlva?

Nem vitatkozom, csak kérdezek, ahogy megígértem! :)

Na mi lesz 20 év múlva?!

Jelenleg arra nincs még tippem sem, hogy kövekkel fogjuk dobálni a madarakat, vagy energiafegyverekkel ellátott transformer drónok fognak AI vezérelve harcolni a gyártó ország érdekei mentén autonóm módon pl. támadó drón hordozó repülőgépekkel!

Olyan turbulens világot élünk jelenleg, hogy bármi lehet, és annak az ellenkező véglete is, de én jóságos Zsolti bácsi meghallgatok szívesen mindenkit aki úgy érzi hogy tudja mi lesz 20 év múlva :) !


Ha vissza gondolok hogy kb. 20 évvel ezelőtt én még pl. Alice Deejayre ráztam a kis feszes testem, meg milyen helyzete volt akkor az EU-nak :D , milyen gondolatai az átlag EU-s polgárnak/politikusnak, Putyin nyugaton álló tapsot kapott, a németek csodálták milyen okosakat mond pörfikt németül, elég sok időnek tűnik cirka 20 év...

Dudi, mi lesz 2044 ben a Kárpát medencében?!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 348
113
Mi lesz 20 év múlva?

Nem vitatkozom, csak kérdezek, ahogy megígértem! :)

Na mi lesz 20 év múlva?!

Jelenleg arra nincs még tippem sem, hogy kövekkel fogjuk dobálni a madarakat, vagy energiafegyverekkel ellátott transformer drónok fognak AI vezérelve harcolni a gyártó ország érdekei mentén autonóm módon pl. támadó drón hordozó repülőgépekkel!

Olyan turbulens világot élünk jelenleg, hogy bármi lehet, és annak az ellenkező véglete is, de én jóságos Zsolti bácsi meghallgatok szívesen mindenkit aki úgy érzi hogy tudja mi lesz 20 év múlva :) !


Ha vissza gondolok hogy kb. 20 évvel ezelőtt én még pl. Alice Deejayre ráztam a kis feszes testem, meg milyen helyzete volt akkor az EU-nak :D , milyen gondolatai az átlag EU-s polgárnak/politikusnak, Putyin nyugaton álló tapsot kapott, a németek csodálták milyen okosakat mond pörfikt németül, elég sok időnek tűnik cirka 20 év...

Dudi, mi lesz 2044 ben a Kárpát medencében?!

Egy halom hülye ahogy elnézem...
 
  • Vicces
Reactions: hurci10

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Amit ma veszel azt az elkövetkező 30-40 évre veszed, tehát nem csak a ma fenyegetéseire kell tudni válaszolni. Tedd fel így is a kérdésed, hogy mi lesz a környékünkön 20 év múlva...
Mikor is vettük a Gripent? Ezek alapján még van hátra 20-30 éve a szolgálatban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 348
113
Mikor is vettük a Gripent? Ezek alapján még van hátra 20-30 éve a szolgálatban.
Nézd meg az USA gépparkját, pedig ott van pénz is, nem csak szájjártatás. Az volt szegénységi bizonyítvány amit a SZU-22-essel, a MIG-23-assal és a MIG-29-essel műveltünk, nem pedig az, hogy 30 évig repülünk egy típust.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: fishbed and bel

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Nézd meg az USA gépparkját, pedig ott van pénz is, nem csak szájjártatás. Az volt szegénységi bizonyítvány amit a SZU-22-essel, a MIG-23-assal és a MIG-29-essel műveltünk, nem pedig az, hogy 30 évig repülünk egy típust.
Az USA-nak volt pénze a legkörszerűbb technikára meg a rendszeres korszerűsítésre, nem csoda, ha sokáig használják a vasaikat. Mi a 4g életciklusának végefelé vettük a Gripent, 20 múlva anakronisztilus lesz, mint most egy MiG21 bisz.
Lehet "kár lenne belénk" F35, csak elherdálnánk azt is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 348
113
Az USA-nak volt pénze a legkörszerűbb technikára meg a rendszeres korszerűsítésre, nem csoda, ha sokáig használják a vasaikat. Mi a 4g életciklusának végefelé vettük a Gripent, 20 múlva anakronisztilus lesz, mint most egy MiG21 bisz.
Lehet "kár lenne belénk" F35, csak elherdálnánk azt is.
Az tény, hogy nagyon rossz ütemben vettünk 4.gen. repülőt (mármint a Gripent), ezzel sajnos együtt kell élnünk.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gafzhu

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 308
11 223
113
Most frankón arról megy a vita, hogy technikai eszközök képesek-e elavulni?
Te jó ég a házad ideki...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Na ha így lenne, akkor a szám is tátva maradna a másvilágon :) Az emberi hülyeség végtelen és futótűzként terjed. Csak akkor csökkenne a hülyék száma, ha jelentősen csökkenne a népesség. Nem arányaiban, abszolút számban.
Pontosan erre utaltam, azt gondoltam hogy egyértelmű.