Gondolatok a légiharcászatról / A légi hadviselés jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
603
1 556
93
Van egy kép,amit én most ki nem keresek,ahogy gyakorlaton magyar 21 befogja az or0sz MiG29est egy 80as évek végi gyakorlaton.Bekaa völgyi légicsatában egy szir MiG21 seggbelőtt egy izraeli F15öst.
Van ilyen.De ettől még a MiG21 nem volt se a 29el,se az F15el még csak közel se egy szinten.
11_29.jpg


https://jetplanes.blog.hu/2021/05/30/szovjet_mig-29-esek_magyarorszagon

Az izraeli F-15 seggbe durantása meg nem manőverező cél esetében történt. Az izraeli F-15 pilotája akkor érte el az első légi győzelmét és belemerült a zuhanó gép látványába, öreg hiba volt. A szir 21-es meg simán ráinditott egyet ami talált. Az F-15 nem zuhant le, haza vánszorgott erős kiséret mellett. Ha jól emlékszem újra repült a gép késöbb nagyjavitás után mert csak az egyik hajtóműt kapta el és nem volt végzetes sérülés, de azért éget rendesen.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 098
3 042
113
Nekem fekete-fehér? Összekeversz valakivel (vannak dolgok amiben valóban az, de azok vannak kisebbségben).
De Dudi neked a Nato fehér....russia fekete...10000000-szer leírtad...nem kell tagadni....."A tagadás a legkiszámíthatóbb emberi reakció."....Matrix...de amúgy így szeretünk......kell egy Neo is a filmekbe
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 352
79 220
113
Morpheus:
Meg kell értened, a legtöbb közülük nem érett meg a valóságra, és sokuk úgy megszokta, oly gyógyíthatatlanul függ a rendszertől, hogy foggal-körömmel védeni fogja.
Téged pedig arra kérlek, hogy hanyagolj.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Az a helyzet,hogy se kilőhetetlen tank (mikor jött a hir,hogy az ukránok Leokat kapnak,az első reakcióm az volt,hogy milyen sirás-rivás lesz a fórumon,mikor jönnek majd az első kilőtt Leok képei....Aki ráér,visszakeresheti),se elsűllyeszthetetlen hajó,se lelőhetetlen repülő nincsen.
Le lehet lőni az 5G gépeket is.Csak éppen annyival jobbak a harcászati mutatói a 4G tagjainál,hogy arra igen csekély az esély.
Su35 maga 4G kategóriájába nagyon is jó gép.Ukrán F16ok igencsak gondba lesznek,mikor majd az A50 AWACS támogatással rájuk vadászó Su35öket kell majd valahogy elkerülniük.
De 5G géppel szemben már nagyon komoly hátrányban van (nem csak a Su,bármelyik 4G géppel be lehet helyetesiteni.Rafi,EF,F15,vagy éppen a csak papiron létező Kfir NG egyformán bajban lenne 5G ellenféllel szemben)
Kezdjük ott,hogy légi helyzetkép.4G gépek látszanak a légi-földi légtérellenörző radarokon.5G gép meg nem (most tételezzük fel,hogy az 5G géppel felszerelt pilóta nem olyan hülye,hogy olyan közel repüljön egy légtérellenörző radarhoz,hogy az már be tudja fogni-mert ha ilyen hülye,akkor persze lelövik,akármilyen szuper gépbe ül).Máris van egy óriási előnye az 5G-val felszerelt félnek.
4G gép radarja sem látja megfelelő távra az 5G gépet.Az 5G a 4G felderitési távolságán kivűlröl tud csapást mérni rá.
LPI lokátor szintén egy hatalmas előny.Jelenleg nem ismert olyan EW rendszer,ami képes egy LPI radar zavarására,sőt,még észlelésére se.Addig az F22/35 pilóta saját radarjával is képes a 4G-s ellenfele felderitésére a radar lehetséges felderitési távolságáig-ráadásul rejtetten.
4G-s gépen lehet R37M,Meteor,PL12,AMRAAM,vagy akár Stunner is,teljesen mindegy.Mivel nincs célfelderités,nincs célkoordináta,nincs mire rakétát inditani.
Forditva viszont van célkoordináta,van mire rakétát inditani.És ha nem segghülye az 5G gép pilótája,akkor ezt kihasználja,és rakétát indit.Ha kell 3-4 rakétát,hogy túlterhelje a 4G esetleges szuper önvédelmi rendszerét-de nem fog lemenni kutyába,mert a látótávolságon belüli közelharcban elvesziti legfőbb elónyét,a rejtett pozicióját.Mi a frászért tenne ilyen hülyeséget?Pont forditva.Kerüli még az olyan távolságra való közelitést is,ahol a 4G gép radarjának már esetleg volna esélye a gépe befogására.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 240
26 021
113
Egyenlőre egyetlen 5G repülőgépet vetnek be ebben a háborúban, az pedig a Szu-57 és ez szerintem nagyon sokáig így is marad. Ha ez megváltozik, akkor jön a nukleáris apokalipszis. Az orosz 5G+4G eleggyel kell számolni, iszonyatos EW háttérrel és nagyon komoly légvédelemmel. Negan. Ebből induljál ki és abból, hogy mennyiség kell mindenből, minőségi humán erőforrás is. A feladatok nagyon nagy részét pedig a 4G repülőgépek végzik el.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Egyenlőre egyetlen 5G repülőgépet vetnek be ebben a háborúban, az pedig a Szu-57 és ez szerintem nagyon sokáig így is marad. Ha ez megváltozik, akkor jön a nukleáris apokalipszis. Az orosz 5G+4G eleggyel kell számolni, iszonyatos EW háttérrel és nagyon komoly légvédelemmel. Negan. Ebből induljál ki és abból, hogy mennyiség kell mindenből, minőségi humán erőforrás is. A feladatok nagyon nagy részét pedig a 4G repülőgépek végzik el.
Su57 szerintem,és ami lényegesbb,a szakértők szerint sem éri el az 5G szintet.
Senki nem mondta,hogy F22/35 gépek fognak Ukrainába menni.Ukrán F16okat irtam-amik igencsak bajban lesznek az orosz légvédelem,AWACS+Su35(57,bár szerintem a 35 is bőven elég) komboval szemben.Biztos vagyok benne,hogy kiégett Leo után látni fogunk lepottyant F16ost is.(és ebben szerintem semmi meglepő nincs.IAF F16I gépet vesztett az ösöreg Vega rendszernek köszönhetően.Modern orosz légvédelem pedig cseppet se rossz.Inkább nagyon is jó)
Amit az 5G és a 4G viszonyárol irtam,az nem ukránspecifikus,hanem általános érvényű.
Arrol,hogy szerintem is, számunkra is,egy vegyes 5G+4G gépállomány jelentené egy harcászatilag is releváns légierő kialakitásának esélyét,arrol meg már irtam.(csak éppen gyakorlati esélyt katasztrófális gazdasági/pénzügyi helyzetünk miatt nem látok)
 
  • Vicces
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 352
79 220
113
Su57 szerintem,és ami lényegesbb,a szakértők szerint sem éri el az 5G szintet.
Senki nem mondta,hogy F22/35 gépek fognak Ukrainába menni.Ukrán F16okat irtam-amik igencsak bajban lesznek az orosz légvédelem,AWACS+Su35(57,bár szerintem a 35 is bőven elég) komboval szemben.Biztos vagyok benne,hogy kiégett Leo után látni fogunk lepottyant F16ost is.(és ebben szerintem semmi meglepő nincs.IAF F16I gépet vesztett az ösöreg Vega rendszernek köszönhetően.Modern orosz légvédelem pedig cseppet se rossz.Inkább nagyon is jó)
Amit az 5G és a 4G viszonyárol irtam,az nem ukránspecifikus,hanem általános érvényű.
Arrol,hogy szerintem is, számunkra is,egy vegyes 5G+4G gépállomány jelentené egy harcászatilag is releváns légierő kialakitásának esélyét,arrol meg már irtam.(csak éppen gyakorlati esélyt katasztrófális gazdasági/pénzügyi helyzetünk miatt nem látok)
Az mondjuk komolyan érdekel, hogy honnan szerznél penzt 5.gen. repülőre.
 
  • Tetszik
Reactions: sidewinder12

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 136
10 447
113
Su57 szerintem,és ami lényegesbb,a szakértők szerint sem éri el az 5G szintet.
Senki nem mondta,hogy F22/35 gépek fognak Ukrainába menni.Ukrán F16okat irtam-amik igencsak bajban lesznek az orosz légvédelem,AWACS+Su35(57,bár szerintem a 35 is bőven elég) komboval szemben.Biztos vagyok benne,hogy kiégett Leo után látni fogunk lepottyant F16ost is.(és ebben szerintem semmi meglepő nincs.IAF F16I gépet vesztett az ösöreg Vega rendszernek köszönhetően.Modern orosz légvédelem pedig cseppet se rossz.Inkább nagyon is jó)
Amit az 5G és a 4G viszonyárol irtam,az nem ukránspecifikus,hanem általános érvényű.
Arrol,hogy szerintem is, számunkra is,egy vegyes 5G+4G gépállomány jelentené egy harcászatilag is releváns légierő kialakitásának esélyét,arrol meg már irtam.(csak éppen gyakorlati esélyt katasztrófális gazdasági/pénzügyi helyzetünk miatt nem látok)
Az F-16-nak a MIG-31 fog először megoldhatatlan feladatot adni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Az F-16-nak a MIG-31 fog először megoldhatatlan feladatot adni.
Az is.
Szerintem az F16 igazábol csak a nyugati nagyobb hatótávolságú fegyverek hordozóplatformjaként fog számitani.
Viszont az orosz kénytelen lesz erőforrásokat elvonni végig a frontvonal mentén az esetleges F16 támadások elháritására.Magyarán gépeket kell készenlétben tartani egy esetleges ukrán légi tevékenység elháritására,amik addig kiesnek az orosz támadókapacitásbol.
De az van,hogy az orosz megteheti,hogy a MiG31ekre osztja a védelmi szerepet,és közben a Su35 továbbra is fentmarad támadó szerepre.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 240
26 021
113
Negan, alapvetően egyetértünk, kivéve, hogy a Szu-57 nem 5G repülőgép. (Szerinted hova kellene mégis besorolni?) A szak(g)értők (melyik oldalon, kik ezek?) és Te, mégis mire alapozzák(od). Konkrétumok, valós adatok az 5G képességekről csak viszonylagosak, olyan jellemzők vannak, amik az alapokat határozzák meg. AFAR lokátor, szuper cirkálás, szenzorfúzió, alacsony láthatóság (mégis mekkora, milyen frekvenciákon?).
Az oroszok mennyire preferálták a rendkívül alacsony láthatóságot, (láthatóan nem ez volt a legfontosabb cél), mennyire tartják fontosnak. Véleményem szerint az USA ezt egy kicsit túl tolja (olyan szintet próbálnak elérni, amire már a valóságban nincs szükség, nem hoz annyival többet, mint hátrányt), inkább marketing, mint valós célokat elérve. Tévedés ne essen, nem azt mondom, hogy nincs komoly jelentősége, de nem akkora, amelynek beállítják. A prospektusok mindig az 1-10GHz közötti tartományt mutatják, se alatta, se fellette nem foglalkozank vele. Arról már egyáltalán nem beszélnek (nagy ívben hallgatnak róla), hogy alatta, illetve felette már szinte szart sem ér, annyira leromlik a hatásfok (12-15%-ra esik le). A fizika kemény dolog. A reklámokkal az oroszok sem mennek a szomszédba, de a nyugat magasan ver mindenkit. A stealth technológia elméleti alapjait az oroszok tették le, több, mint 40 évvel ezelőtt. Azért biztosan tudnak sok mindent róla és arról is, hogy mit lehet tenni ellene. (Egyik sem olcsó). Azért a 90-es években az USA/nyugat rengeteg titkos dologhoz fért hozzá (hála főleg az ukránoknak).
Visszatérve az 5G-re és a Szu-57 repülőgépre. Szerintem a Szu-57 még mindig nem a teljesen végleges, kész repülőgép. Rengeteg harci tapasztalatot szerezhettek vele, amit folyamatosan építenek bele. Még a lokátora sem, szerintem a 036 helyett a 050-es lesz a hosszútávú berendezése. Az viszont kívülről nem igazán lesz látható. Az 5G repülőgépek (talán ez lesz a 6G), másik jellemzője lesz a drónok hordozása, irányítása, különböző bevetési profilok alkalmazásával. Az, hogy a képességek, jellemzők közül melyik típus milyen dominanciával bír, pedig relatív, a célok határozzák meg.
A szak(g)értők meg (szerintem nem csak nálam) nagyon csúnyán beégtek az elmúlt időszakban, tisztelet a kivételnek. Az 5G repülőgépek sohasem fogják kiváltani a 4+, 4++ repülőgépeket, max. ha olyan kicsi légierőről beszélünk, amelyeknél a darabszám egyáltalán nem jelentős, számottevő.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Szu-57 nem 5G repülőgép. (Szerinted hova kellene mégis besorolni?)
Szerintem jobb,mint az eurokacsák,de elmarad az 5G-t jelentő F22/35 párostol.
Képes harcászatilag értékelhető módon a szuprcirkálásra (Gripen "szupercirkáló" képessége harcászatilag inrelevéns,rövid ideig és fegyverzet nélkül képes csak rá)
Csökkentett RCS értékű (ebben is harcászatilag releváns módon veri mondjuk a Rafit.Kb ugyanakkorára modellezik a legkisebb RCS értéküket,de a Rafin olyankor nincs fegyverzet,Su57-en meg van).De ez nagyságrendekkel elmarad az maerikai 5G gépektől.
Igen modern lokátora van-de nem LPI
Van hőképalkotója és rakéta közeledésjelzője-de elmarad,mégpedig jelentősen a DAS rendszer képességeitől.
Összességében a szagértők,köztük orosz szakirók szerint sem éri el a Su57 az 5G szinvonalat,csak nagyon erősen megközeliti.
Az oroszok mennyire preferálták a rendkívül alacsony láthatóságot, (láthatóan nem ez volt a legfontosabb cél),
Tisztában vannak az alacsony láthatóság harcászati előnyeivel.Nem azért nem csinálnak lopakodó gépet,mert nem akarnak,hanem mert (egyenlőre) nem tudnak.
És nem,ez nem az elméletbeli tudás hiányossága.Magad irtad,az egész amcsi lopakodó technológia egy orosz matematikus 50es évekbeli munkásságán alapszik.(nem hinném,hogy azzal lehetne vádolni,hogy lebecsülöm az orosz mérnököket,vagy hadtudósokat.Szerintem pl Tuhacsevszkij "Mély hadműveletek elmélete" sokkal jobban kidolgozta a villámháború elméletét,mint Guderián irásai).
De az orosz ipar rögvalósága az,hogy technológiai lemaradásban van az USA technológiához képest.És ez a hadiipari termékekre is rányomja bélyegét.
A prospektusok mindig az 1-10GHz közötti tartományt mutatják, se alatta, se fellette nem foglalkozank vele. Arról már egyáltalán nem beszélnek (nagy ívben hallgatnak róla)
Reklám és propi prospektusokban hallgatnak róla.Ahogy az oroszok is sok mindent irnak a reklámpropira.
De egyébként nem.Sok tanulmányt irtak a VHF lokátorok 5G gépek felderitésére való alkalmasságárol.Itt a forumon is Hpaps matematikailag levezette a Nyebo VHF radar valószinű érzékelési távolságat F35 célra-és az elég jol egyezett más szakirók által matematikai modellezésel becsült értékekkel (Én nem vagyok lokátorszakértő.Pont.De ha 10 szagértőböl 8 ugyan arra a következtetésre jut,akkor én azt elfogadom,mint valószinű helyes értéket)
olyan szintet próbálnak elérni, amire már a valóságban nincs szükség, nem hoz annyival többet, mint hátrányt
Erre viszont le merem irni,hogy hülyeség.Minden km,amivel csökkenteni tudom az ellen felderitési távolságát,harcászati előnyt biztosit a számomra.Vegyük az Irbis radart,ami kb 350- 400 km távolságbol képes észlelni egy felfegyverzett F15C gépet.Su35 ki tudja használni vele szemben az R37M rakéta adta elönyöket-egyszerűen lelövi,mielött az használni tudná fegyverzetét (oké,légi harcászat ennél azért kicsit bonyorultabbb,de most csak a technológiai lehetőségeket nézzük).Ellenben a legoptimistább orosz számitások szerint is 60km-ről tud az Irbis befogni egy F35-öst.Rögvest megfordul a helyzet.F35 ugyan lehet belül az R37M hatótávolságán,de kivül az Irbis érzékelési távolságán,miközben saját AMRAAM rakétáival már képes elérni az orosz gépet.Ebben a helyzetben az R37M hatótávja lényegtelen,mert a tűzvezetés az általa nem látott célra egyszerűen nem tud célparamétert adni.A rakéta csak vaktában indithat-megy a levesbe,nem számit a jelenléte.
Vagyis a lopakodó képesség perdöntő harcászati fölényt tud biztositani.
Szerintem a Szu-57 még mindig nem a teljesen végleges, kész repülőgép.
Melyik gép van véglegesen kész?Amit nem fejlesztenek folyamatossan,az gyorsabban elavul.Akármilyen jó volt gyártásának pillanatában (de van amikor már akkor is elavult volt,pl Gripen E)
Még a lokátora sem, szerintem a 036 helyett a 050-es lesz a hosszútávú berendezése.
Az F35 APG-81 lokátorát meg hamarosan leváltja az APG-85.
A szak(g)értők meg (szerintem nem csak nálam) nagyon csúnyán beégtek az elmúlt időszakban, tisztelet a kivételnek. Az 5G repülőgépek sohasem fogják kiváltani a 4+, 4++ repülőgépeket, max. ha olyan kicsi légierőről beszélünk, amelyeknél a darabszám egyáltalán nem jelentős, számottevő.
Nem a bulvármédia "sztárszagértőire" kell adni.Nógrádikbol van keleten és nyugaton is egy rakattal.
De ki fogják váltani az 4G gépeket az 5G gépek.Van ahol ez már meg is történt,pl Dánia.Ugyanúgy ki fogja váltani,ahogy a 4G kiszoritotta és leváltotta a 3G gépeket.Még mindig vannak ugyan szolgálatban 3G-s gépek,pl F4 Iránban,Mirage III/V Pakisztánban,F5 jópár helyen,de még A4 is akad-de gyártani már nem gyártják őket.Utolsó mohikánok,mert még nem tudták leváltani őket.
Új gépet meg akinek csak megvan rá a lehetősége,5G gépet vesz.Mert az adja a legjobb ár/harcérték arányt-egyszerűen az éri meg az árát.
Persze vannak olyan országok is,akiknek egyszerűen nincs szüksége 5G gépre,mert környezetükben úgy sem lesz olyan fenyegetés,ami szükségessé tenné.Pl az etiop légierőnek nincs szüksége 5G gépekre a várható fenyegetésekkel szemben.
De Mo nem Afrikában van.
 
  • Tetszik
Reactions: G__G and bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 713
56 921
113
Csökkentett RCS értékű (ebben is harcászatilag releváns módon veri mondjuk a Rafit.Kb ugyanakkorára modellezik a legkisebb RCS értéküket,de a Rafin olyankor nincs fegyverzet,Su57-en meg van).

Modellezik a f*szt!
(Már bocsánat a megfogalmazásért, de N+1 szer cáfolt hazugságoktól már tele van a hócipőm)
Ezt az ordenáré nagy baromságot is már sokszor megcáfoltuk. Attól, hogy újra meg újra hülyeségeket írtok le , még nem válik valósággá.
Leszokhatnátok már arról, hogy az egyetlen érvetek bármire a "szar orosz" meg "utálom őket". Ezek nem műszaki érvek!
Az ebből fakadó fantazmagóriátok meg nem a valóság!

20-20averagegraph.png

c50725389722e742cff51515d5ed2cd7.jpg

A fenti képnek az alsó megfelelője a CASE 2-ben van. Jól látszik, hogy a Szu-57-es egy nagyságrenddel kisebb RCS-vel bír, mint a Rafale.

Egy nagyságrenddel kisebb az RCS-je a Szu-57-nek, mint a Csupasz Rafinak!
De mivel se angolul nem tudsz, se műszaki részét nem érted, annyit segítek, hogy a Rafi grafikonján a tiszta csupasz gép a leghalványabb kék szín. A tűzvezető radarok meg 8-12 GHz-en dolgoznak. A gépet pont szemből mutatja, vagyis a legkisebb RCS mentén. 3-4 nm RCS-je van!
A Szu-57 esetén az ugyan ilyen szögből végzett mérés, ugyan erre a frekvencia tartományra 0.48-1 nm-es értéket ad ki.
Az is jól látszik, hogy mind két gépet, elsősorban a földi légvédelem tűzvezető (S sáv 2-4 Ghz) és felderítő radarjai ellen optimalizálták.
Az S sávban (pl. Patriot radarja) a Rafi értéke 1-2 nm között mozog, a Szu-57-é meg 0.3-0-6 RCS-ig.
De amitől igazán nagy király a Szu-57-es az az, hogy széles belátási szögben lopakodó!
Amíg egy 4. gen gépet nincs is értelme pl. 60 fokos oldalszögből vizsgálni, addig pl. a Szu-57-es értékei X sávban innen nézve alacsonyabbak, mint szemből... X-sáv 0.39-től 0.79-ig. S sáv 0.44-1.17-ig.
Vagyis a légvédelemmel szemben igen jó értékei vannak széles tartományban!

Erre te kitalálod, hogy nem 5-gen XD
Azt miért nem? o_O
Alacsony az RCS-je? Alacsony.
Szupercirkál? Jah
Belső fegyvertere van? Jah
Hálózat alapú? Jah
AESA radaros? Jah
Ha meg ezek valósak akkor enged már el a fantazmagóriáidat légyszíves!

Ezt meg rakd össze a Rafale Grafikonjával:
median-rcs.png

median-rcs-1.png


Szemből, szűk tartományban az F-35 valóban kíválóan lopakodik.
Más kérdés, hogy a mai radarok már simán képesek 0.1-es RCS-re is dolgozni.
Nem az a cél egyik gépnél sem, hogy lehetetlen legyen a célbefogás, hanem az, hogy ne legyen stabil, illetve a befogási távolság csökkenjen!
E mellet érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb mai IR szenzoron egy vadászgép, (ha nincs felhőben) akkor körülményektől függően 50-100 km-en belül simán kiszúrható.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Modellezik a f*szt!
(Már bocsánat a megfogalmazásért, de N+1 szer cáfolt hazugságoktól már tele van a hócipőm)


Egy nagyságrenddel kisebb az RCS-je a Szu-57-nek, mint a Csupasz Rafinak!
De mivel se angolul nem tudsz, se műszaki részét nem érted, annyit segítek, hogy a Rafi grafikonján a tiszta csupasz gép a leghalványabb kék szín. A tűzvezető radarok meg 8-12 GHz-en dolgoznak. A gépet pont szemből mutatja, vagyis a legkisebb RCS mentén. 3-4 nm RCS-je van!
A Szu-57 esetén az ugyan ilyen szögből végzett mérés, ugyan erre a frekvencia tartományra 0.48-1 nm-es értéket ad ki.
Az is jól látszik, hogy mind két gépet, elsősorban a földi légvédelem tűzvezető (S sáv 2-4 Ghz) és felderítő radarjai ellen optimalizálták.
Az S sávban (pl. Patriot radarja) a Rafi értéke 1-2 nm között mozog, a Szu-57-é meg 0.3-0-6 RCS-ig.
De amitől igazán nagy király a Szu-57-es az az, hogy széles belátási szögben lopakodó!
Amíg egy 4. gen gépet nincs is értelme pl. 60 fokos oldalszögből vizsgálni, addig pl. a Szu-57-es értékei X sávban innen nézve alacsonyabbak, mint szemből... X-sáv 0.39-től 0.79-ig. S sáv 0.44-1.17-ig.
Vagyis a légvédelemmel szemben igen jó értékei vannak széles tartományban!

Erre te kitalálod, hogy nem 5-gen XD
Azt miért nem? o_O
Alacsony az RCS-je? Alacsony.
Szupercirkál? Jah
Belső fegyvertere van? Jah
Hálózat alapú? Jah
AESA radaros? Jah
Ha meg ezek valósak akkor enged már el a fantazmagóriáidat légyszíves!

Ezt meg rakd össze a Rafale Grafikonjával:
median-rcs.png

median-rcs-1.png


Szemből, szűk tartományban az F-35 valóban kíválóan lopakodik.
Más kérdés, hogy a mai radarok már simán képesek 0.1-es RCS-re is dolgozni.
Nem az a cél egyik gépnél sem, hogy lehetetlen legyen a célbefogás, hanem az, hogy ne legyen stabil, illetve a befogási távolság csökkenjen!
E mellet érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb mai IR szenzoron egy vadászgép, (ha nincs felhőben) akkor körülményektől függően 50-100 km-en belül simán kiszúrható.
Faxomat,az elöbb irtam.HA 10 szagértőböl 9 lemodellezi,hogy lószert 5G a Su57,akkor nem keresem ki azt a 11. szagértőt,ami azt irja,ami nekem szimpatikus.90%uk ezt irja a szagértőknek.Hogy van 1,aki szeriunt rosszabb az RCS értéke mint egy Tu142-nek,meg 2,akik szerint meg jobb az F22nél is,azt lexarom.Ha másik 12 meg komoly számitógépes modellezéssel 10% szórással kb ugyanarra jut,akkor azt az eredményt tekintem relevánsnak,és nem azt válogatom ki,ami nekem szimpatikus.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 713
56 921
113
Faxomat,az elöbb irtam.HA 10 szagértőböl 9 lemodellezi,hogy lószert 5G a Su57,akkor nem keresem ki azt a 11. szagértőt,ami azt irja,ami nekem szimpatikus.90%uk ezt irja a szagértőknek.Hogy van 1,aki szeriunt rosszabb az RCS értéke mint egy Tu142-nek,meg 2,akik szerint meg jobb az F22nél is,azt lexarom.Ha másik 12 meg komoly számitógépes modellezéssel 10% szórással kb ugyanarra jut,akkor azt az eredményt tekintem relevánsnak,és nem azt válogatom ki,ami nekem szimpatikus.

Kik ezek a szakértők? Idézd már be őket!
Remélem nem valami LM szponzorált BLIKK szintű újságban olvastad a szokásos marketing f@szságokat.
Szóval várom a tudományos igényességű írásokat a témában....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 953
32 831
113
Kik ezek a szakértők? Idézd már be őket!
Remélem nem valami LM szponzorált BLIKK szintű újságban olvastad a szokásos marketing f@szságokat.
Szóval várom a tudományos igényességű írásokat a témában....
Keresd ki magadnak.Csak az Armypublishon van vagy 20 elemzés.
Egyébként meg Hollandiának több F35e van,mint ahány Su57 összesen készült.Egy teljesen valószinűtlen NATO-orosz háborúban kb hajukra kenhetik az oroszok azt a maroknyi gépet.