Hadgyakorlatok magyar részvétellel (Magyarországon és külföldön)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 456
120 888
113
De most jól osszekevertel.
Bocsi.
A most célként használt gép a múlt héten lett kirakva célnak. Szóval nem régóta van ott.
Vannak ott évek óta kintlévő 72-esek is egykét darab meg 55-ösök is de azok ennél jóval szarabb állapotban vannak már és azok rendszeresen kemény célként szolgálnak a lövészeteken.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 675
46 690
113
Ès hogy mire ez realizálódik, addigra egy új típus is beèrkezhetne.o_O
Egy 1000 darabos nagyságrendű beszerzés a jelen hadiipari körülmények közepette olyan 6-8-10 év. Itthon gyártva, pörgetve a termelést. Utóbbi nem feltétlen jó a gyár hosszútávú kihasználása szempontjából.
Nem tudom, hogy a BTR modernizációt ki csinálná, de biztos nem az, aki az új APC-k gyártásával lenne megbízva. Akkor pedig a párhuzamosság szerint hamarabb jöhetne össze egy elfogadható szintű eszközállomány. Itt megint geopolitika és pénzügyi faktorokkal is számolni kell!
A modernizáció mellett továbbá az is szólhat, hogy később egy lehetséges értékesítést is könnyebb megvalósítani, ha már nem a mostani állapotukban kell rajtuk túladni.
Azt mondanám, hogy ezt is elsősorban a politika fogja eldönteni. Szerintem mosta cél egyelőre az, hogy összerakjanak egy decens csomagot.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 405
14 478
113
Egy 1000 darabos nagyságrendű beszerzés a jelen hadiipari körülmények közepette olyan 6-8-10 év. Itthon gyártva, pörgetve a termelést. Utóbbi nem feltétlen jó a gyár hosszútávú kihasználása szempontjából.
Nem tudom, hogy a BTR modernizációt ki csinálná, de biztos nem az, aki az új APC-k gyártásával lenne megbízva. Akkor pedig a párhuzamosság szerint hamarabb jöhetne össze egy elfogadható szintű eszközállomány. Itt megint geopolitika és pénzügyi faktorokkal is számolni kell!
A modernizáció mellett továbbá az is szólhat, hogy később egy lehetséges értékesítést is könnyebb megvalósítani, ha már nem a mostani állapotukban kell rajtuk túladni.
Azt mondanám, hogy ezt is elsősorban a politika fogja eldönteni. Szerintem mosta cél egyelőre az, hogy összerakjanak egy decens csomagot.
Mikorra?
Nem csak elmèletben hanem tesztpèldányokkal tesztelèssel ?
Ahogy írtad ki csinálja?
Ha a törökökkel előfordulhat hogy a rába?

Ha nem akkor tènyleg ki?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 598
8 204
113
Persze minden fekete-fehér, van a használhatatlan régi szar meg az űbermodern új és ennyi a valóság. Autóskártya színvonal...
Múltkor az airsoft AR-t nem sikerült felismernie. Az alapvető fegyverismeret is hiányzik itt a kohó szakkörnél, a piaci árakkal, folyamatokkal, szállítási időkkel, politikai háttérrel, stratégiai környezettel stb. megközelítőleg sincsenek tisztában, nem is akarnak.

Te meg adod alájuk a lovat a vágyaid alapján.
Az alapvető józan ész hiányzik annál, aki BTR-re pénzt locsolna 2024-ben.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G. and Venom85

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 187
2 469
113
Azért maradjunk annyiban, hogy legalábbis vegyes érzéseim lettek ettől a bemutatótól.
De elvileg ma kezdődik a Bravewarrior, lehet dolgozni sok mindenen.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 202
66 987
113
Btr-nèl nem kellene ilyen hosszú sorozatot lőni.
De az nem mentsèg hogy alá lő már az elsőkre is.
Meg nem helyesbít.

72-es is ilyen. :rolleyes: Csak az itteni legendákban nem.

Cg nèl én az utolsót is mellè látom.


Kár hogy a spike meg a lynx nem látszik.
Mi van, ha utasításra voltak bénák, túl a gépek korlátain, hogy a modern vasak kidomborodjanak és mindenki veregesse a vállát a szuper beszerzéseken örömködve?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 405
14 478
113
Mi van, ha utasításra voltak bénák, túl a gépek korlátain, hogy a modern vasak kidomborodjanak és mindenki veregesse a vállát a szuper beszerzéseken örömködve?
Hát ez nagyon konteós. :eek: De persze bármi lehet ès az ellenkezője is. :D
Nem túl valószínű. Ennyire nem tökösek a vezetők.o_O

72-eseket szomódon is mindíg így láttam lőni.

Carl Gustaf??:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 405
14 478
113
Mi van, ha utasításra voltak bénák, túl a gépek korlátain, hogy a modern vasak kidomborodjanak és mindenki veregesse a vállát a szuper beszerzéseken örömködve?
Amúgy èn ugyancsak nullponton vettem rèszt olyan lövèszetbe ahol 4 percem volt 8 tár lőszer ellövèsère.

Az is bemutató lövèszet volt.

Füstölt a karabèly rendesen. :rolleyes:
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 887
4 937
113
Hát èn nem akarok fanyalogni, de elèg sok mellèlövès volt. :( Már amit láttunk hogy hová ment.
Főleg a CG volt megdöbbentő. Még a BTR-re lehet magyarázkodni, hogy gyárilag ilyen szar, de a CG-re........ Kifejezetten közelinek tűnik cél a katonához képest a filmen. Komoly gondok lehetnek a kiképzéssel, ha az akit a legjobbnak tartanak, hogy őt küldik a bemutatóra így lő. Még a D-20 is jobb találati aránnyal volt.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
940
2 332
93
Főleg a CG volt megdöbbentő. Még a BTR-re lehet magyarázkodni, hogy gyárilag ilyen szar, de a CG-re........ Kifejezetten közelinek tűnik cél a katonához képest a filmen. Komoly gondok lehetnek a kiképzéssel, ha az akit a legjobbnak tartanak, hogy őt küldik a bemutatóra így lő. Még a D-20 is jobb találati aránnyal volt.

Korábbi videóknál is feltűnt már hogy mellé lőttek CG-vel a roncs teherautónak. 100%-os találati arány sose lesz, a kérdés ilyenkor hogy mi történt akkor ami már nem lett felvéve. Amiatt van bennem pesszimizmus hogy gondolom a kamerás az veszi az egész bemutatót aztán összevágnak belőle valamit, ergo vagy abszolút nem érdekelte őket hogy mi lesz benne...vagy tényleg nem voltak jobb lövések.

A távolság a videón csalóka, teleobjektív nagyon felnagyítja a hátteret, odébb van az, persze a csúcsmodern CG-től többet várnánk. Mondjuk én a T-72-estől is.

Azt még hozzátenném egyébként hogy voltam olyan karabélyos lövészeten ahol ha 20-ból legalább 10 célt eltaláltál akkor már felolvasták a nevedet a jó lövők között. És nem voltunk túl sokan... és az egész századból a legjobb eredmény 16 lett. Laikusként nagyon kevésnek tűnik 50%-tól jót mondani, viszont nem véletlen határozták meg így mert a nehézsége ezt indokolta. (ott a gáz inkább az volt hogy a nagy többség nem érte el az 50%ot se köztük nem kevés tizedes meg szakszi szóval nem éppen kopaszok, ami egyértelműen a folyamatos határ miatti kevesebb kiképzés eredménye volt. De ez azóta változott.)
Ezzel csak azt akartam mondani hogy önmagában ha látunk egy szarabbul sikerült lövészetet nem kell egyből a kardunkba dőlni, de ja sajnos hajlok rá én is hogy ez most tényleg kritikán aluli lett - mivel egy bemutató lövészetet nem hiszem hogy extrém nehézzé tesznek. (pl mozgó cél nem is volt) A miérteket meg úgyse fogjuk kitalálni, mert abba nem látunk bele hogy most ez mekkora részben volt a technika és mekkora részben a kezszem hibája.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 405
14 478
113
Főleg a CG volt megdöbbentő. Még a BTR-re lehet magyarázkodni, hogy gyárilag ilyen szar, de a CG-re........ Kifejezetten közelinek tűnik cél a katonához képest a filmen. Komoly gondok lehetnek a kiképzéssel, ha az akit a legjobbnak tartanak, hogy őt küldik a bemutatóra így lő. Még a D-20 is jobb találati aránnyal volt.
Nem tudom most hol milyen missziós felkèszítès van. Ès honnan kik vannak külszolgálatban.

Így hogy mennyire a legjobbak vannak a lövèszeten az kèrdèses.

De a cg tènyleg nagyon gáz. Mègha nehèz is megtippelni a távolságot.
De gyakorláson legtöbbször max UAZ nagyságú jutálacèlra lőnek.
Mindenesetre èn lőttem rpg-vel 500m-re jutára. Ami tèrdelve, fekve ha nincs szèl azèrt abszolválható nyílt irányzèkkal.
Ez itt nem tűnik ez 500m-nek.

Ha a cg-nek 250m/s körüli kezdődebessège van ès az indítas becsapódás között max 1 másodperc van, akkor meg jóval kisebb a távolság. o_O

200m-ről rpg-vel 8as cèlt is hasba lehetett akasztani.
Ekkora távolságon egy közepes mèretű lapostv cèlok voltal kirakva. o_O


A füstből talán az jön le elèg nagy a szèl. Nem tudom a cg-t ez mennyire befolyásolja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 892
78 129
113
Korábbi videóknál is feltűnt már hogy mellé lőttek CG-vel a roncs teherautónak. 100%-os találati arány sose lesz, a kérdés ilyenkor hogy mi történt akkor ami már nem lett felvéve. Amiatt van bennem pesszimizmus hogy gondolom a kamerás az veszi az egész bemutatót aztán összevágnak belőle valamit, ergo vagy abszolút nem érdekelte őket hogy mi lesz benne...vagy tényleg nem voltak jobb lövések.

A távolság a videón csalóka, teleobjektív nagyon felnagyítja a hátteret, odébb van az, persze a csúcsmodern CG-től többet várnánk. Mondjuk én a T-72-estől is.

Azt még hozzátenném egyébként hogy voltam olyan karabélyos lövészeten ahol ha 20-ból legalább 10 célt eltaláltál akkor már felolvasták a nevedet a jó lövők között. És nem voltunk túl sokan... és az egész századból a legjobb eredmény 16 lett. Laikusként nagyon kevésnek tűnik 50%-tól jót mondani, viszont nem véletlen határozták meg így mert a nehézsége ezt indokolta. (ott a gáz inkább az volt hogy a nagy többség nem érte el az 50%ot se köztük nem kevés tizedes meg szakszi szóval nem éppen kopaszok, ami egyértelműen a folyamatos határ miatti kevesebb kiképzés eredménye volt. De ez azóta változott.)
Ezzel csak azt akartam mondani hogy önmagában ha látunk egy szarabbul sikerült lövészetet nem kell egyből a kardunkba dőlni, de ja sajnos hajlok rá én is hogy ez most tényleg kritikán aluli lett - mivel egy bemutató lövészetet nem hiszem hogy extrém nehézzé tesznek. (pl mozgó cél nem is volt) A miérteket meg úgyse fogjuk kitalálni, mert abba nem látunk bele hogy most ez mekkora részben volt a technika és mekkora részben a kezszem hibája.
A CG pontos, 500 méterig biztosan (messzebbre még nem lőttem vele), ha konstans nem találsz el valamit 500 méteren az nem a fegyver hibája.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 675
46 690
113
Srácok!
Még mindig erről a videóról van szó?
Csak mert ezen elég nehéz kivenni, hogy ki mit talált el. És ne felejtsük el, hogy attól, hogy eltalálod a célt, nem biztos, hogy azt meg is semmisíti.
Van olyan hogy egyszerűen lepattan a célról.
A videón ugye 2 CG4-es kezelőpárt látunk dolgozni. Ha alaposan megnézzük a videót, akkor látszik, hogy a jobb oldali kezelő - amelyik szemben volt a céllal - minden lövéssel (a videón 3-at lő) eltalálta a célt. A bal oldalinál az első lövéssel szerintem eltalálta ugyan a célt, de lepattant róla, ugyanis olyan helyen volt a becsapódás porfelverése, ahova irgalmatlanul mellé kellett volna lőni. A második lövéssel változtatott is az irányzó, mert látványosan nem a tornyot találta el, hanem a harckocsi testet elől, ahonnan nehezebb lepattanni. A videón a baloldali kezelő csak 2-őt lő.
Megtévesztő lehet az is, hogy sokkal több robbanást hallunk a videón, mint becsapódást. Csak ne feledjük, hogy a CG4, egy lövéssel 2x durran. Egyszer lövésnél, egyszer meg a becsapódáskor!
Így érdemes alaposabban megnézni az ominózus videót.
Ha mégsem erről volt szó, akkor dobjátok már ide be a problémás lövészetet, mert ez a téma több helyre felkerült.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and dudi

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 405
14 478
113
Megtévesztő lehet az is, hogy sokkal több robbanást hallunk a videón, mint becsapódást. Csak ne feledjük, hogy a CG4, egy lövéssel 2x durran. Egyszer lövésnél, egyszer meg a becsapódáskor!
??

Nem hülyèk vagyunk. Fórumozók. Tudjuk.

videón ugye 2 CG4-es kezelőpárt látunk dolgozni. Ha alaposan megnézzük a videót, akkor látszik, hogy a jobb oldali kezelő - amelyik szemben volt a céllal - minden lövéssel (a videón 3-at lő) eltalálta a célt.
Spec szerintem az utolsó nem talál. Mobilon látom ahogy mellèmegy.

bal oldalinál az első lövéssel szerintem eltalálta ugyan a célt, de lepattant róla, ugyanis olyan helyen volt a becsapódás porfelverése, ahova irgalmatlanul mellé kellett volna lőni.
Na.
Csak neked megnèztem nagy tv-n. ;)

Rossz a szög.
De valószínü a nekünk jobboldali páros kicsit jobbról.
A baloldali talán kicsit balról van a gèpnek.

Cg-t nem de rpg-t jóparszor láttam megpattanni.
Legtöbbször jó messze durrantotta el magát.

Szerintem ez nem lepattant. Hanem kicsit mellè, vagy kicsit fölè ment. Így csapódott oda ahová. Nem irgalmatlanul mellèlőtt, hanem lehet csak 10 centire kerülte el a cèlt. Ès ezèrt csapódott oda ahová.
Egy emelkedön áll a gèp. Így a mögötte lèvő domboldal a csapódik.

Az utolsó meg simán mellè megy.
Tv-n a jobboldali párosnál rohadt jól látszik a röppaja minden lövèsnèl! Hiszen fekete füstcsíkot húz maga után.
Szóval jobbra mellè megy. Ne mond már hogy monitoron nem látszik.

Sajnos a bal párosnál nem látszik a röppája.

Szóval 60% találati arány. Max 300m-ről.

Amiatt van bennem pesszimizmus hogy gondolom a kamerás az veszi az egész bemutatót aztán összevágnak belőle valamit, ergo vagy abszolút nem érdekelte őket hogy mi lesz benne...vagy tényleg nem voltak jobb lövések
Meg van szabva mennyit lőhet valaki 1nap cg-vel.

Èn 2-re emlèkeztem. De úgylatszik nem annyi mert a jobboldali 3-mat minimum lő.