Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 611
113
Tehát van az egyik oldalon egy gyújtó lángjától begyulladni képes lőszer, a másikon meg egy olyan ami a kumulatív sugár közvetlen találata sem gyújt ki...
a "Bullet impact test" és "Fast heating test"-ken Type V-ös reakció történt ami lassú égést jelent. Ha jól értelmeztem a Rheinmetall anyagot. Szóval, tud égni a DM 63 de a lényeg az hogy nem robban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 069
16 291
113
a "Bullet impact test" és "Fast heating test"-ken Type V-ös reakció történt ami lassú égést jelent. Ha jól értelmeztem a Rheinmetall anyagot. Szóval, tud égni a DM 63 de a lényeg az hogy nem robban.

A deflagration gyors kiégést jelent, lényegében a lőpor "normál működése".

Meglepő is lenne, ha a DM 63 nem égne hanem valamiért felrobbanna hiszen nincs benne semmilyen robbanóanyag, csak lőpor és egy fém penetrátor. A fém se nem ég, se nem robban, a lőpor ég, de nem robban.

Ha szabadban ég (pl. mert megsérült a nem fojtják le (nincs ágyúcsőben aminek az egyik végét a zár, a másik részét a SABOT zárja le), viszonylag ártalmatalul elég és nem is csinál semmi különöset.

Itt egész jól látszik, hogy még egy vacak zselatintömbbe sem képes belefúródni, hiszen nem tud kialakulni hozz elegendő nyomás, nincs lefojtva (amit a lövedék elszakad a hüvelytől leesik a nyomás).


Persze más tészta, ha egyszerre 4-5 lőszer kezd el égni mert ott hirtelen olyan hőmérséklet és nyomás keletkezik ami láncreakciót fog okozni - és amikor több tízkilónyi lőpor kezd el égni és hőt meg gázt fejleszteni az már nem olyan vicces.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
a "Bullet impact test" és "Fast heating test"-ken Type V-ös reakció történt ami lassú égést jelent. Ha jól értelmeztem a Rheinmetall anyagot. Szóval, tud égni a DM 63 de a lényeg az hogy nem robban.
Igen tud égni, csak nehezen gyullad be (sem a jet, sem a minikrematórium nem gyújtotta be, ez csak a valamilyen lövedéknek sikerült) és ha begyullad sem robban.

Én sem kértem mást számon az orosz lőszeren csak azt, hogy talán illene nem berobbannia egy gyújtótól.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 069
16 291
113
Igen tud égni, csak nehezen gyullad be (sem a jet, sem a minikrematórium nem gyújtotta be, ez csak a valamilyen lövedéknek sikerült) és ha begyullad sem robban.

Megint hazudik:

ETzUZFw.png
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
Szóval nem mindegy, hogy 150 vagy 250 fokon, mitől gyullad. Ha csak másodperceket nyer a legénység, már több marad életben, nem nyomorékká égve.

Butaság a hidenburgos eszmefuttatásod. A mai NATO lőszerek pont, hogy a példádban a "hélium" kategórába esnek.
Ugyanis a legtöbbnek amcsi licenc LOVA hajtóanyaga van ma már, ami plasztik.... Égni ég, de nem robban.
Nem az éghető hüvely jelenti a különbséget, hanem a kivetőtöltet hajtóanyaga.

Keresd szépen vissza, hogy mi történik a Leopard teknőben lévő lőszertárolójával, ha RPG találat eri.

Erre gondolsz? :rolleyes:

A másik, szerinted plazma állapotú a jet (ami melleselg nem igaz de még így is 600⁰ körüli ahőrséklete). Na a plazma elég meleg és mégsem sikerült begyújtania a lőszert pedig biztosan elérte azt, mert a gyári csomagolás nem képes megallítani.

Mielőtt nagyon beindulna nálad a vetítés, te arról írtál 2 napon át, hogy az oroszok éghető hüvelye szar, mert elég.
A bezzeg német meg nem....
Most, hogy rájöttél mekkora ökörséget írtál, kitaláltad az új múltat, ami szerint te mindig is tök másról beszéltél.
Pl. a lőszer szállító tokozásáról meg a lőportöltetről. Csak ez így nem igaz....
Arról meg, hogy a LOVA ég, de nem robban már beszéltünk párszor.
A hagyományos NATO 120-as lőszerek robbanási hajlama meg a fenti videóban a török leopárd 2 esetén megnézhető....

a "Bullet impact test" és "Fast heating test"-ken Type V-ös reakció történt ami lassú égést jelent. Ha jól értelmeztem a Rheinmetall anyagot. Szóval, tud égni a DM 63 de a lényeg az hogy nem robban.

Pontosan. USA innováció, by LOVA.

Én sem kértem mást számon az orosz lőszeren csak azt, hogy talán illene nem berobbannia egy gyújtótól.

Nem, nem erről beszéltél. Hanem, hogy bénák mert az éghető hüvely ég....
E mellet szólok, hogy tele a net égő orosz tankokkal amik percekig égnek mire felrobbannak.... :rolleyes:
Ilyen apróságok téged nem zavarnak tudom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Miért hazudok? Nem volt robbanás, elégtek és kész (igen valóban azt írtam, hogy csak a találat égette el a máglya nem). A 155-ös lőszert meg nem tudom minek citáltad ide, az nem harckocsi ágyú kaliber és a kivetőtöltetek is teljesen mások.

A valóság még mindíg az, hogy az orosz harcjárművek tömegesen atomjaikra robbannak a nyugatiak meg nem.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 069
16 291
113

Egyébként nem véletlenül tettem be az orosz védjegyet, mert ha összeveted a Rheinmetall slide-al kiderül belőle, hogy valami nagyon hasonló katyvaszt használnak már az oroszok és a Rheinmetall is, csak eltérő bázison.

A Rheinmetall anyagból kiderül, hogy az R2-nek nevezett lőpor egy régi hárombázisú lőpor, RDX / NIGU (nitroguanidin) keverék.

Sem NIGU / nitroguanidin sem a diglikol / DGN hideg lőpor (hideg, mert alacsonyabb égéshőjű - magasabb csőélettartam, kevesebb "füst") nem új dolog, a 30-as években már használták a németek, gyakorlatilag a nitroglicering kiváltására, pótanyagként.
Feltételezem a hexogén (RDX) granulátum / kristályosított formában lehet belekeverve, az utóbbi érdekes mert nagyon brizáns, ellenben használható a stabilitás növelésére, persze ha nem tömbökben van jelen...

Ehhez képest az orosz szabvány nagyon hasonló, csak épp a korábban a szovjet harckocsilőszerekben használt nitrocelluózt (pyroxylin, lőgyapot) keveri a kristályos formában jelen lévő hexogénnel, szintén a stabilitás növelése érdekében.

" "Technical result is achieved by composing a formulation based on cellulose nitrates as a combustible binder, hexogen (RDX) as a crystalline energy filler, diphenylamine as a chemical resistance stabilizer, a residual solvent-plasticiser – diethyleneglycol monoethyl ether (ethylcarbitol) and water with an appropriate ratio of components.EFFECT: invention is aimed at improvement of powder inflammability, increase of combustion speed, improvement of production and operation safety.1 cl, 1 t

Gondolom az újabb 4Zh-63 jelzésű, "nagyobb teljesítményűnek" nevezett harckocsiágyú lőporukban már ez van, mert egybevág a szabvánnyal.

Megjegyzem az, hogy nyugaton és keleten más bázist használnak, valószínűleg inkább az ipari bázisnak / elérhető nyersanyagoknak tudható be, a németek sem azért kezdték el használni a diglikol bázisú lőporokat a II. vh előtt mert az valami baromi űrtechnika volt (bár volt sok előnye), hanem mert így nem kellett a lőporukhoz a nehezen gyártható és drága nitroglicerin... ersatz-lőgyapot ha úgy tetszik.

Ha jól értem az orosz szabványban lévő táblázat épp az újabb nyugati lőporokkal (1-4) hasonlítja össze az új oroszt (6)

00000001.png
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
Ugye szovjet/orosz lőszerekről volt szó? :rolleyes:

Lásd. Kurfüst hozzászólását.
Az USA használt először LOVA-t. És nem a 120-as hanem a 105 mm-s fémhüvelyes lőszereiben, ugyanis azok is könnyedén felrobbantak találat esetén!
Innen ki lehet találni, hogyha a fém hüvely sem elég biztonságos, akkor hót mindegy, hogy mi a lobbanás pontja az éghető hüvelynek.
A megoldás mindenkinél ugyan az. Próbálnak elmenni a műanyag bázisba kevert RDX/HMX szemcsék felé, különböző módokon.
Ettől még kigyulladnak az ilyen lőszerek is, csak nem robbannak fel.
Röviden ennyi. Én legalábbis ne tudom tovább ragozni a témát. :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 848
113
Lásd. Kurfüst hozzászólását.
Az USA használt először LOVA-t. És nem a 120-as hanem a 105 mm-s fémhüvelyes lőszereiben, ugyanis azok is könnyedén felrobbantak találat esetén!
Innen ki lehet találni, hogyha a fém hüvely sem elég biztonságos, akkor hót mindegy, hogy mi a lobbanás pontja az éghető hüvelynek.
A megoldás mindenkinél ugyan az. Próbálnak elmenni a műanyag bázisba kevert RDX/HMX szemcsék felé, különböző módokon.
Ettől még kigyulladnak az ilyen lőszerek is, csak nem robbannak fel.
Röviden ennyi. Én legalábbis ne tudom tovább ragozni a témát. :)
A dolog másik fele ugye az volt, hogy az orosz lőszereknél még mindig semmi ilyen igyekezet? Lehet, hogy eljutunk a témáig a nyugati lőszerektől. :rolleyes:
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
A dolog másik fele ugye az volt, hogy az orosz lőszereknél még mindig semmi ilyen igyekezet? Lehet, hogy eljutunk a témáig a nyugati lőszerektől. :rolleyes:

Olvad már el amit kurfüst linkelt!
Milyen semmi igyekezet? o_O
Náluk is van ilyen kivető töltet. De fogalmam sincs mikor, milyen lőszerrel áll vagy állt rendszerbe.
A másik fele a dolognak, hogy háború van. Vagyis ellövik először amilyük jelenleg van, meg amit külföldi raktárakból olcsón be bírnak szerezni. Azt, hogy e miatt milyen az arány lőszereiknél ki tudja...
De technológiájuk van rá. Ami nem meglepő, hiszen a LOVA tömegesen a 80's években jelent meg az USA lőszereiben.
A germánoknál meg valamikor a 2000's évek végén.
Oroszoknál meg vagy 10 évvel később. (gondolom erre se volt pénz meg akarat).
De a technológia meg van nekik :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 848
113
Olvad már el amit kurfüst linkelt!
Milyen semmi igyekezet? o_O
Náluk is van ilyen kivető töltet. De fogalmam sincs mikor, milyen lőszerrel áll vagy állt rendszerbe.
A másik fele a dolognak, hogy háború van. Vagyis ellövik először amilyük jelenleg van, meg amit külföldi raktárakból olcsón be bírnak szerezni. Azt, hogy e miatt milyen az arány lőszereiknél ki tudja...
De technológiájuk van rá. Ami nem meglepő, hiszen a LOVA tömegesen a 80's években jelent meg az USA lőszereiben.
A germánoknál meg valamikor a 2000's évek végén.
Oroszoknál meg vagy 10 évvel később. (gondolom erre se volt pénz meg akarat).
De a technológia meg van nekik :)
Értem én, de a halálra vagy nyomorékká égett katonákon a technológia birtoklása nem sokat segít. :rolleyes:
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
Értem én, de a halálra vagy nyomorékká égett katonákon a technológia birtoklása nem sokat segít. :rolleyes:

És ez igaz a 30+ éve létező APS rendszerükre is, meg még sok minden másra.
De akkor ugyan ezt mondjuk el pl. a germán tankokra, amin csak most jelent meg a reaktív páncélzat? o_O
Nincs mindenkinek mindenre pénze, akarata meg főleg.
A K+F-et szeretik mindenhol mert jól lehet belőle lopni. Gyártani értelmes mennyiségben meg kevésbé szeretnek dolgokat mindenhol.
Ez van. Hidd el nem az iparmágnások gyereke ül a harckocsikban egyik helyen sem!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Egyébként nem véletlenül tettem be az orosz védjegyet, mert ha összeveted a Rheinmetall slide-al kiderül belőle, hogy valami nagyon hasonló katyvaszt használnak már az oroszok és a Rheinmetall is, csak eltérő bázison.

A Rheinmetall anyagból kiderül, hogy az R2-nek nevezett lőpor egy régi hárombázisú lőpor, RDX / NIGU (nitroguanidin) keverék.

Sem NIGU / nitroguanidin sem a diglikol / DGN hideg lőpor (hideg, mert alacsonyabb égéshőjű - magasabb csőélettartam, kevesebb "füst") nem új dolog, a 30-as években már használták a németek, gyakorlatilag a nitroglicering kiváltására, pótanyagként.
Feltételezem a hexogén (RDX) granulátum / kristályosított formában lehet belekeverve, az utóbbi érdekes mert nagyon brizáns, ellenben használható a stabilitás növelésére, persze ha nem tömbökben van jelen...

Ehhez képest az orosz szabvány nagyon hasonló, csak épp a korábban a szovjet harckocsilőszerekben használt nitrocelluózt (pyroxylin, lőgyapot) keveri a kristályos formában jelen lévő hexogénnel, szintén a stabilitás növelése érdekében.

" "Technical result is achieved by composing a formulation based on cellulose nitrates as a combustible binder, hexogen (RDX) as a crystalline energy filler, diphenylamine as a chemical resistance stabilizer, a residual solvent-plasticiser – diethyleneglycol monoethyl ether (ethylcarbitol) and water with an appropriate ratio of components.EFFECT: invention is aimed at improvement of powder inflammability, increase of combustion speed, improvement of production and operation safety.1 cl, 1 t

Gondolom az újabb 4Zh-63 jelzésű, "nagyobb teljesítményűnek" nevezett harckocsiágyú lőporukban már ez van, mert egybevág a szabvánnyal.

Megjegyzem az, hogy nyugaton és keleten más bázist használnak, valószínűleg inkább az ipari bázisnak / elérhető nyersanyagoknak tudható be, a németek sem azért kezdték el használni a diglikol bázisú lőporokat a II. vh előtt mert az valami baromi űrtechnika volt (bár volt sok előnye), hanem mert így nem kellett a lőporukhoz a nehezen gyártható és drága nitroglicerin... ersatz-lőgyapot ha úgy tetszik.

Ha jól értem az orosz szabványban lévő táblázat épp az újabb nyugati lőporokkal (1-4) hasonlítja össze az új oroszt (6)

00000001.png
És hol vannak ezek a lőszerek? Mert az orosz harckocsik köszönik szépen tömegesen robbanak fel a picsába. Talán a legújabb orosz APFSDS-ekhez vannak? Az lehet, csak azokat a T-14-en kívül semmi sem tudja tüzelni... A németek még a régi L/44-es lövegből kilőhető lőszereket is átalakítják, ha valaki kéri.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
És hol vannak ezek a lőszerek? Mert az orosz harckocsik köszönik szépen tömegesen robbanak fel a picsába. Talán a legújabb orosz APFSDS-ekhez vannak? Az lehet, csak azokat a T-14-en kívül semmi sem tudja tüzelni... A németek még a régi L/44-es lövegből kilőhető lőszereket is átalakítják, ha valaki kéri.
Egyrészt,pénz is kéne hozzá,hogy elterjedjen
Másrészt nem a lőszer hiányosságai okozzák döntően a muszka tankok robbanását,hanem a lőszer tárolásának,elhelyezésének mikéntje.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Egyrészt,pénz is kéne hozzá,hogy elterjedjen
Másrészt nem a lőszer hiányosságai okozzák döntően a muszka tankok robbanását,hanem a lőszer tárolásának,elhelyezésének mikéntje.
Egy kevesbé gyúlékony/robbanékony lőszer sokat dobna a dolgon.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Egy kevesbé gyúlékony/robbanékony lőszer sokat dobna a dolgon.
Nem igazán.Ha közvetlenül éri a behatás,mindegyik lőszer elposszan.Ukrajnában is látható a Leon,vagy most Izraelben a Merkaván.Leo toronyputtonyban lévő lőszere is ég,mint a Reistag,ha a lőszerrekesz közvetlen találatot kap.Az orban lévő lőszerek a db-onkénti elvállasztott tárolási móddal együtt birják jobban a gyűrődést,ilyenkor van jelentősége a kevésbé érzékeny lőszernek.A karusszelben kéne megoldani,hogy db-kénti kazettákban legyen a lőszer,védettebben.Akkor lesz jelentősége,hogy jobban birja a nem közvetlenül a municióteret érő találat hatásait.(ezt akarták nálunk is megoldani anno a 72 korszerűsitési tervek elején-aztán nem lett belőle semmi).Nameg a tartalék lőszerek védettebb elhelyezését is meg kéne oldani (T90M kitette a puttonyba).
Különben mikor kitalálták a karusszelt a 60as években,az baromi védettnek számitott.És tulajdonképpen ma is az aknák jelentik rá a legnagyobb veszélyt.