Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113
Én? Mi van ide írva szerinted?
Képesek 150 mm-s vastagságban tartani az 500 HB-t az anyag teljes vastagságában?
Kémiai úton nincs 150mm vastag 500BHN lemez. Ezt írta le. Nem azt írta, hogy nem lehet 150mm vastag 500BHN-es lemezt csinálni.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 856
57 895
113
Nem azt írta, hogy nem lehet 150mm vastag 500BHN-es lemezt csinálni.
Konkrétan ezt írta le. Tanulj már meg magyarul vagy lépj ki a német imádat bűvköréből szerintem...
A németek sem képesek arra amire mások sem. Nincs ária fizika, csak fizika van :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 927
113
Konkrétan ezt írta le. Tanulj már meg magyarul vagy lépj ki a német imádat bűvköréből szerintem...
A németek sem képesek arra amire mások sem. Nincs ária fizika, csak fizika van :D
Segítek. Kémiai úton nem tudnak ilyet csinálni, de ha a nagyon vastag lemezt szarrá forgácsolod és a maradékot hőkezeled akkor megkapod a 150mm vastag 500BHN keménységű lemezt. Az alábbi mondat ezt jelenti:

"Megkapod azt a kémiai összetételt 300mm vastagságban, aztán a hőkezelés a te dolgod. Az el lehet érni, hogy ebből leforgácsolsz egy csomót - lesz mondjuk valahol az eredeti 300mm-es szelvényből leszedsz 100-100mm-et mindkét oldalról, ekkor a maradék 100mm-es részt meg tudod hőkezelni jóval magasabb keménységre, mint az eredeti 300m-es részt."
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 856
57 895
113
Segítek. Kémiai úton nem tudnak ilyet csinálni, de ha a nagyon vastag lemezt szarrá forgácsolod és a maradékot hőkezeled akkor megkapod a 150mm vastag 500BHN keménységű lemezt. Az alábbi mondat ezt jelenti:

"Megkapod azt a kémiai összetételt 300mm vastagságban, aztán a hőkezelés a te dolgod. Az el lehet érni, hogy ebből leforgácsolsz egy csomót - lesz mondjuk valahol az eredeti 300mm-es szelvényből leszedsz 100-100mm-et mindkét oldalról, ekkor a maradék 100mm-es részt meg tudod hőkezelni jóval magasabb keménységre, mint az eredeti 300m-es részt."

Még mindig nem ezt jelenti. Csak szeretnéd, hogy ezt jelentse!
Szerinted miért kell a 300-ból 100-at csinálni? :rolleyes:
 
S

speziale

Guest
Nézd csak meg mit írnak itt is... Orosz védelmi minisztérium hivatalos oldala amúgy... molni ezzel vitatkozik...

СРЕДИННОЕ ОТКЛОНЕНИЕ​

(срединная ошибка), числовая характеристика рассеивания значений случайной величины, подчиняющейся нормальному закону. Представляет собой половину длины участка, симметричного относительно центра рассеивания, вероятность попадания в к-рый случайной величины равна 50%. С.о., характеризующее рассеивание снарядов, обо-значают: по дальности Вq, по направлению Вб, по высоте Вв - для назем. разрывов и соответственно Врд, Врб, Врв - для возд. разрывов.


Bocs, de amikor leírtad azt, hogy "medián eloszlás" akkor lett egyértelmű, hogy nem teljesen érted ezt a témát...

az orosz szöveg is lényegében a CEP-et magyarázza, ahová a lövedékek 50%-a be fog csapódni...viszont ezt az 1 méteres sugarú kört már csak te költötted hozzá...és ebből is látszik, hogy nem vagy otthon ezekben az eloszlásokban...

szóval, hogy ne bonyolítsuk a dolgot ilyen Rayleigh eloszlással...maradjunk a jó öreg normál eloszlásnál...

normál eloszlás esetén a lövések 50%-a egy 0,7szigma sugarú körbe fog esni...jelen esetben a szigma a szórás, ami mondjuk 0,2 mil esetében 2km-en 40cm....vagyis ekkor a lövések 50%-a egy 34cm sugarú körbe fog esni

ellenben a lövések 99%-a már egy 3szigma sugarú körbe fog esni, vagyis a fenti esetben 120cm....a 100% meg 4 szigmába, vagyis 160cm-be

alacsony esetszám esetében (értsd: ez simán lehet 40-50 lövés is) persze a 3 szigma is már könnyen 100%-nak tűnhet (ilyen alacsony darabszám mellett lehet egy sem megy félre), sőt megkockáztatom, hogy szerencsés esetben még a 2,5szigma is

egyébként a görög teszten 2,3*2,3m-es lapra lőttek....ez a középpontól számítva 1,15-1,15 méter...vagyis 0,2mil-el 2km-en közel 3szigma (99%-kos szignifikancia)...vagyis 20 lövésből egyáltalán nem meglepő hogy tudnak 100%.ot lőni...persze az hozzá tartozik, hogy ez nemcsak löveg hanem tűzvezetés hiba együtt már

itt van egy kis alap statisztika:

https://www.betonopus.hu/szakmernoki/110-mat-stat.pdf

13-14. slidetól a lényeg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ebből a szempontból érdekes, hogy a HH-s huzagolt csövű ágyúk teljes űrméretű lőszerrel sem voltak olyan pontosak, mint a mai simacsövűek.
Nekem a II. VH-s lövegek tényleges pontosságával kapcsolatban erős fenntartásaim vannak.
Az elv miatt pontosabbak hiszen a forgás stabilizált lövedék pontosabb röppályán repül mint a kitudja mekkora szárnyal stabilizált ami érzékenyebb a szélre is ! ! Ha a mai technológiával gyártanánk huzagolt csövet hihetetlen pontos fegyvert kapnánk a sima cső a fasorba se lenne !

Sokáig a polgári / vadász fegyver gyártás csúcsát képezte a Steyr Mannlicher 2,5cm/100m-es(1MOA szórás kb) garantált szórásképe akár 10 évvel ez előtt is ! Ma már tucatpuskák is tudnak 7mm/100m (SUB/MOA vagy 1/4MOA ) szórásképet ! A Miroku csőgyárát gyakorlatilag ettől rosszabb cső nem hagyhatja el ! Gyanítom a katonai igények és technológiák se rosszabbak !
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7
S

speziale

Guest
És ezt is szét kell választani attól, amikor magával már a hk-val tüzelnek.
Mert ott már a teljes rendszer pontosságát méred.

Lehet egy 0.1 mil szórású löveged is, ha mozgás közben a stabilizátor 0.2-0.4 kilengéseket csinál.
Ez most csak egy túlzó példa volt szándékosan, de a betett T-55 tesztben voltak ezek az értékek.
Tehát lehetett bármennyire is jó a lövege annak és a lőszere, mozgás közben azzal eltalálni bármit párszáz méteren túl kb. csak véletlenül lehetett.

persze a katonát a harctéren nem fogja, hogy miért lő mellé...de nagyon is fontos az error decomposition....ugyanis egy hk fejlesztőnek egyáltalán nem mindegy, hogy miért nem talál a lövés

ha mondjuk van egy jó löveged de szar a stabid, akkor nem lenne túl bölcs dolog nekiállni a jó lövegedet tovább reszelni, hanem a stabival kell ügyezned...

és egyébként itt vissza is térünk a "biztos csak viccből szórakoznak a lézertávmérővel, meterológiai állomással, stb."

egyáltalán nem viccből...csak ezzel nem a löveg/lőszer szórását csökkented, hanem a tűzvezetését
 
M

molnibalage

Guest
persze a katonát a harctéren nem fogja, hogy miért lő mellé...de nagyon is fontos az error decomposition....ugyanis egy hk fejlesztőnek egyáltalán nem mindegy, hogy miért nem talál a lövés

ha mondjuk van egy jó löveged de szar a stabid, akkor nem lenne túl bölcs dolog nekiállni a jó lövegedet tovább reszelni, hanem a stabival kell ügyezned...
Tudom.
és egyébként itt vissza is térünk a "biztos csak viccből szórakoznak a lézertávmérővel, meterológiai állomással, stb."

egyáltalán nem viccből...csak ezzel nem a löveg/lőszer szórását csökkented, hanem a tűzvezetését
Tudom.
Ezért nem értem a dumát egyesektől,, hogy 1600 méteren alig esik a lőszer (egy fenét) és úgy tesznek, mintha kb. nem is kéne tűzvezetés, mert "tudod, hogy addig X métert esik és csá".

Rohadtul nem így van ez.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113
Rohadtul nem így van ez.
Elméletben és a mai csúcsszinvonalnak nem.De a gyakorlatban a nem csúcsszinvonalnak,és a múltban mindenkinek bizony igy volt.Pásztázott lőtávon belül nem szórakoztak lőelem állitással,pásztázó lőelemmel (középértéke a rasansznak) lőttek a célokra.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
S

speziale

Guest
Elméletben és a mai csúcsszinvonalnak nem.De a gyakorlatban a nem csúcsszinvonalnak,és a múltban mindenkinek bizony igy volt.Pásztázott lőtávon belül nem szórakoztak lőelem állitással,pásztázó lőelemmel (középértéke a rasansznak) lőttek a célokra.
de ez csak megfelelő zero-ing mellett működik
 
M

molnibalage

Guest
Csak a 0.2 mil 2000 m CEP az 0,57 m szigma és a 3*szigma adja a 99.7%-os konfidenciát.

Ami azt jelenti, hogy azon túl is esik nagyon kis valószínűséggel találat.
Amit láthatsz is nálam az 1000 lövésől, kb. 3 db lenne az elvárt.

Azért több, mert ahogy mondtam, a találatok generálása miatt a mintaként használt teljes adatsor CEP-je 0,4 méter helyett lehet 0,39 és 0,41 is, mert nem végtelen sok elemet használtam, hanem csak nagyon sokat. Emiatt kicsivel nagyobb esély van arra, hogy látod azt a pár kilengő találatot. Ami egyébként a nagyobb lövésszám és lőtáv esetén látszik a Chally lőlapján is, de oda se neki.

A kettős normál eloszlás és az egynormálos eloszlás sugara ugyanakkora te sügér.
Az azon belüli eloszlás az, ami nem ugyanaz. De ez is el lett már magyarázva.

Ugyanaz teljes szóráskép méret, csak az azon belüli eloszlás más. A jobb oldalit a modellem hozza ki a R-t összehozva.

CUzLzxF.png

Ez meg a tankönyvi.


Hát az biztos, hogy én nem vagyok nagy matekos,
Az ziher.
Én sem vagyok világbajnok, de téged a jelek szerint nem művészet megverni.
Probability-Density-Function-of-the-Rayleigh-Distribution.png
Csak, hogy szemléletes legyen.
Tekintve a diszkretizálás durvaságát szerintem ez "nem rossz" kategória.

0PDJ4vJ.png
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
egyébként a görög teszten 2,3*2,3m-es lapra lőttek....ez a középpontól számítva 1,15-1,15 méter...vagyis 0,2mil-el 2km-en közel 3szigma (99%-kos szignifikancia)...vagyis 20 lövésből egyáltalán nem meglepő hogy tudnak 100%.ot lőni...persze az hozzá tartozik, hogy ez nemcsak löveg hanem tűzvezetés hiba együtt már
Éppen ez a lényeg!

0.2-vel oké, meg lehet csinálni a 99%-ot. De ha hozzáadod a tűzvezetés hibáját? Ott már nem 0.2 lesz. Ha optimisták akarunk lenni, akkor legyen 0.25... És 0.25-el márpedig nem lesz meg a 90% sem. Nagyon jó, hogy molni megcsinálta 0.25-re is az ábrát, mert ott a 10x100-as számításnál összesen kijött 79.1%. Legrosszabb eredmény 70%, legjobb is csak 84.
És akkor nézzük csak meg a görög tesztet: Nyugodtan össze lehet mosni az Abrams, a Leopard és a Leclerc eredményeit, mindhárom NATO kompatibilis, 120-as simacsövű löveggel van felszerelve. Máris kapunk egy nagyobb adathalmazt. 60 lövés. Mi is lett az eredmény? 56/60. 93.3%... Majdnem 10%-al jobb mint molni legjobb számítása. Na ezért nem hiszek neki.

Na és persze ott van a német 88/L71 lőtáblázata is... 2000m-en 85% Simán ki lehet számolni annak mekkora volt a szórása: szélességben 0.35, magasságban 0.45.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 070
16 292
113
Gyanítom a katonai igények és technológiák se rosszabbak !

Én innen-onnan úgy tudom civil piachoz képest a katonai elfogadási határ még most valami hihetetlenül ergya, valami 2 MOA még most is. A US Army a AR 15 szériára is elfogadják ilyen csövet is azzal, hogy a seregnek még jó lesz az (egyébként harctérre tényleg elég is szerintem). Persze attól még lehet hogy az átlag cső a jobb gyártástechnológia miatt jobb ennél.
 
M

molnibalage

Guest
Éppen ez a lényeg!

0.2-vel oké, meg lehet csinálni a 99%-ot. De ha hozzáadod a tűzvezetés hibáját? Ott már nem 0.2 lesz. Ha optimisták akarunk lenni, akkor legyen 0.25... És 0.25-el márpedig nem lesz meg a 90% sem. Nagyon jó, hogy molni megcsinálta 0.25-re is az ábrát, mert ott a 10x100-as számításnál összesen kijött 79.1%. Legrosszabb eredmény 70%, legjobb is csak 84.
És akkor nézzük csak meg a görög tesztet: Nyugodtan össze lehet mosni az Abrams, a Leopard és a Leclerc eredményeit, mindhárom NATO kompatibilis, 120-as simacsövű löveggel van felszerelve. Máris kapunk egy nagyobb adathalmazt. 60 lövés. Mi is lett az eredmény? 56/60. 93.3%... Majdnem 10%-al jobb mint molni legjobb számítása. Na ezért nem hiszek neki.

Na és persze ott van a német 88/L71 lőtáblázata is... 2000m-en 85% Simán ki lehet számolni annak mekkora volt a szórása: szélességben 0.35, magasságban 0.45.
Tudsz németül? Én nem, de megpróbáltam lefordítani, mert az értékek eleve zavarosak.
Szerintem doksik bedobálása helyett első körben illene lefordítani és értelmezni, hogy mi van benne.
Bár, ahhoz munka is kéne...

@ozymandias
Segítenél?

  1. Hogy a találati aránynál két számot ad meg, közöttük iszonyatos eltéréssel.
  2. Na, de az első akkor mi? Mert 2000 méternél van egy 85 és utána (43) érték.
  3. Azt is illene kideríteni, hogy akkor ez fix befogású lövegcső és tüzeltek vagy maga a RENDSZER pontossága. Tehát benne van-e a tűzvezetés és az, hogy akkor célozni kell és nem std vagy a lőtéri légkör van, hanem attól eltérő. Ami ugyebár rohadtul nem mindegy, mert a szovjet fronton -20C és +30C-ban is lazán lőttek bármivel. "picit" tér el csak a ballisztika ekkora szélső értékek között.

2,5x2m méteres lőlapra lőttek.

Ez Google fordítóval angolra...

Die eingeklannnerten Werte gelten für kriegsmäßige Strouung (doppelte 50% ige Streuung).
The values in brackets apply to wartime spread (double 50% spread).

Tehát a zárójelben levő érték a kettős szórás 50%-os valószínűségnél?


Ez akkor valami fura megfogalmazása a R-eloszlásnak? Annak tűnik.
Csak azt ugyebár látjuk a posztol és generált értékekből is, hogy a R eloszlásnál az, ahova a találatok 50%-a esik az hol is van?
Az ábra alapján R = 3-nál van a széle és R = 0.9 táján van az 50%.

(Valahol erre táblázatot is láttam amúgy, amiben 0.89 volt, ha jól emlékszem a R. eloszlásnál.)

Tehát a teljes szóráskép akkor méterben vett értékek 3,33-szorosa.
Tekintve, hogy 2000 méternél 0,7 és 0,9 méterek vannak, ha csak 3-szorosnak veszem, akkor is ezek 2,1 és 2,7 méter. És pont a magasság a nagyobb, amikor a lőlap csak 2 méter magas.

A táblázat adatai is erősen kerekítettek, 0,1 méterenkét. Csak amikor 5 cm esetén is a teljes szórásképben egy 15 cm nagyságrendet jelent, akkor ezt sem kéne elhanyagolni, mert ezen 2000 m távolságon már akár 10% találati arány változás is múlik. Upsz...

Amúgy még ellipszis szórást is tudnék talán modellezni, ha külön veszem az X és Y irányú értékkészletet, de bevallom, hogy nincs már türelmem ennek összehozásához, mert egyesek sanszosan úgyis leszarnák. Én meg inkább tartalmat gyártanék, mert annak legalább van kézzelfogható kimenete is...

Amúgy a számoló táblázat letölthető és szabadon mókolható, szóval hajrá.
Még el is van magyarázva, hogy mit csinál és hogyan.
Dolgozni és tanulni nem büdös. Szerintem.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 070
16 292
113
Die eingeklannnerten Werte gelten für kriegsmäßige Strouung (doppelte 50% ige Streuung).
The values in brackets apply to wartime spread (double 50% spread).

Tehát a zárójelben levő érték a kettős szórás 50%-os valószínűségnél?


Ez akkor valami fura megfogalmazása a R-eloszlásnak? Annak tűnik.

Nem, itt arra gondolnak, hogy a háborús lőszergyártás úgyis gyengébb minőségű lesz, ezért megadnak egy mért értéket jó minőségű "békeidős" lőszerrel, a háborús realitásra pedig dupla akkora (pesszimista) szórással számolnak.

Egyszóval egy, a valóságban, rossz körülmények között is nagy bizonyossággal hozható számot is feltüntettek a táblázatokban, a gyakorlati alkalmazhatóság miatt. De pl. a harckocsik sérülékeny pontjait, a páncélok leküzdhetőségének távolságát is 30 fokos oldalszöggel, tehát biztonsági tartalékkal számolva adták meg, mert ugye olyan nincs a gyakorlatban, hogy nyílegyenesen előtted van az ellenséges harckocsi.

A valóság valahol a kettő között lehetett.