Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
A T-72B sem sokkal korábban, főleg nem a hatékonyabb 60-10-10-20-20-50 páncélzatú.
1985-ben, rögtön az elején a 60-10-10-20-20-50-el. A korábbi 60-15-15-15-50 az utolsó T-72A-k jellemzője volt. De ezt sem valószínű, hogy átütötte volna a DM23.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
1985-ben, rögtön az elején a 60-10-10-20-20-50-el. A korábbi 60-15-15-15-50 az utolsó T-72A-k jellemzője volt. De ezt sem valószínű, hogy átütötte volna a DM23.
A 60-15-15-15-50 volt a nagyon késői A és nagyon korai B típusoknak és a már nem A, de még nem B hibrideknek a páncélzata.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
A 60-15-15-15-50 volt a nagyon késői A és nagyon korai B típusoknak és a már nem A, de még nem B hibrideknek a páncélzata.
Maradjunk az utolsó szériás T-72A-nál...
Erről a gépről beszélünk. Jól láthatóan nincs Kontakt-1, szóval nem lehet T-72B... kizárásos alapon, ez bizony "A" lesz 1984-ből.
t-72a%2Bobr.%2B1983%2Bin%2Bmoscow.png

866c74b08f16.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Maradjunk az utolsó szériás T-72A-nál...
Erről a gépről beszélünk. Jól láthatóan nincs Kontakt-1, szóval nem lehet T-72B... kizárásos alapon, ez bizony "A" lesz 1984-ből.
t-72a%2Bobr.%2B1983%2Bin%2Bmoscow.png

866c74b08f16.jpg
Ezekbe az átmeneti típusokba nem csak a páncélzat került vegyesen beépítesre, hanem minden. Ahogy folyamatosan álltak át a beszállítók a B részegységekre és ezzel párhuzamosan fogytak el a raktárakból az A részegységek úgy alakultaki ki az összvérek. A-ról B-re nem egyik napról a másikra álltak át mint a sima Uralról az A-ra, mert míg utóbbi esetben nem kellett új techológiakat kifejleszteni addig az előbbiben igen.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 999
32 360
113
M60A3, és állítólag kurd Zagrosz 12,7mm-es rombolópuska. Bár ezt sokan vitatják, szerintük ezt RPG csinálta.

dbyhplmk8d781.jpg
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Tudja valaki, hogy ha koppra ugyanolyan pontosak és ugyanakkora átütőerejűek voltak a kortárs szovjet 125-ös és nyugati 120-as ágyúk és lőszerek a 80-as években, akkor is mennyivel volt gyengébb a szovjet technika? Azért kérdezem, mert arról az "apróságról" folyamatosan megfeledkezünk, hogy a 125-ös löveg az L/48-as azaz 6000mm hosszú, míg a 120-as csak L/44-es tehát csak 5280mmm hosszú. Persze nem olyan egyszerű a dolog, hogy kb 10%-al...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 025
113
Tudja valaki, hogy ha koppra ugyanolyan pontosak és ugyanakkora átütőerejűek voltak a kortárs szovjet 125-ös és nyugati 120-as ágyúk és lőszerek a 80-as években, akkor is mennyivel volt gyengébb a szovjet technika?

A kérdésedben érzed az ellentmondást? :rolleyes:
Ugyan olyan teljesítmény, mégis megkérdezed mennyivel gyengébb a szovjet? XD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 025
113
De ha már lőszerek, akkor itt az első komoly nyugati nyíl lövedék, az izraeli M111 HETZ:
6bD3upM.jpeg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
A kérdésedben érzed az ellentmondást? :rolleyes:
Ugyan olyan teljesítmény, mégis megkérdezed mennyivel gyengébb a szovjet? XD
Ezek szerint nem érted az összefüggést. A hosszabb cső nagyobb torkolati energiát és nagyobb pontosságot eredményez. Tehát két fegyver közül aminek azonos a torkolati energiája az "gyengébb" amelyiknek hosszabba csöve. Két azonos pontosságú fegyver közül az a pontatlanabb amelyiknek hosszabba csöve. Ez technológiai különbség mind torkolati energia mind pontosság tekintetében. Olyan ez mint amikor azt mondod, hogy neked is 150 LE-s az autód meg nekem is, jah csak a tiéd 2000cm3-vel az egnyém meg 2500cm3-vel tudja ugyan azt a teljesítményt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 025
113
Őszinte leszek, ezt az első képet nem értem. Hátha valaki meg tudja fejteni:
7rTeA1a.jpeg



Sokat vitatkoztunk azon mennyit tudhatnak az orosz pct. lövedékek.
Armya 2019-es kiállításról az infók:
3BM42, 2 km-en (NATO 60 fok) 230 mm RHA (ezt lényegében eddig is ismertük)
64a4cc1a815af1a369482b76f57c79a0.jpg



3BM60, 2 km-en (NATO 60 fok) 300 mm RHA.
16ed8564d0521d64087fb25c64d6114c.jpg

Ez utóbbit nem nagyon ismertük.

Ez elvileg a 3BM60 felépítése:
60e393647040a31611dc9b651ec5456c.png

A kép alapján valószínűleg ez is szegmentált lövedék, akárcsak a DM53-as.
Arról is találtam egy érdekes orosz képet:
image016.jpg.692f9e52a2dd297ced7fbcefda9fcbfc.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Őszinte leszek, ezt az első képet nem értem. Hátha valaki meg tudja fejteni:
7rTeA1a.jpeg



Sokat vitatkoztunk azon mennyit tudhatnak az orosz pct. lövedékek.
Armya 2019-es kiállításról az infók:
3BM42, 2 km-en (NATO 60 fok) 230 mm RHA (ezt lényegében eddig is ismertük)
64a4cc1a815af1a369482b76f57c79a0.jpg



3BM60, 2 km-en (NATO 60 fok) 300 mm RHA.
16ed8564d0521d64087fb25c64d6114c.jpg

Ez utóbbit nem nagyon ismertük.

Ez elvileg a 3BM60 felépítése:
60e393647040a31611dc9b651ec5456c.png

A kép alapján valószínűleg ez is szegmentált lövedék, akárcsak a DM53-as.
Arról is találtam egy érdekes orosz képet:
image016.jpg.692f9e52a2dd297ced7fbcefda9fcbfc.jpg
Szerintem a 3BM60-ról felejtsd el ezt az ábrát. Mi az a 660mm? Mi az a 17mm? Miért nő a penetrátor átmérője 22-ről 24mm-re, aztán esik vissza 20-ra?
Hol látod rajta a szegmentálást?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 025
113
Ezek szerint nem érted az összefüggést. A hosszabb cső nagyobb torkolati energiát és nagyobb pontosságot eredményez. Tehát két fegyver közül aminek azonos a torkolati energiája az "gyengébb" amelyiknek hosszabba csöve. Két azonos pontosságú fegyver közül az a pontatlanabb amelyiknek hosszabba csöve. Ez technológiai különbség mind torkolati energia mind pontosság tekintetében. Olyan ez mint amikor azt mondod, hogy neked is 150 LE-s az autód meg nekem is, jah csak a tiéd 2000cm3-vel az egnyém meg 2500cm3-vel tudja ugyan azt a teljesítményt.

Neked az a nagyon egyszerű dolog nem tűnt fel, hogy adott lövedéktípusokhoz választanak kalibert és csőhosszt?
Huzagolt fegyvereknél huzagemelkedést is?
Akkor most a franciák is primitívek mert ők meg L52-es kaliberhosszú ágyút csináltak? :rolleyes:
De tovább megyek, a T-62-s U-5TS ágyúja is L52-es! (Meglepő módon az is 6 méteres....)
A brit huzagolt L11-es az L55-ös kaliberű! 6.6 méteres, pont, mint a mai RM120/L55. (Az L30 is 55-ös kaliberű)
De még a brit 105 mm-s L7-es ágyú is L52-es kaliberű!

Szóval nem értem miért is akarod ebből megint kihozni, hogy a németek felsőbbrendű technikával rendelkezdtek....
Egy tök általános dolog az 50-s arányszámú csőhossz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Neked az a nagyon egyszerű dolog nem tűnt fel, hogy adott lövedéktípusokhoz választanak kalibert és csőhosszt?
Huzagolt fegyvereknél huzagemelkedést is?
Akkor most a franciák is primitívek mert ők meg L52-es kaliberhosszú ágyút csináltak? :rolleyes:
De tovább megyek, a T-62-s U-5TS ágyúja is L52-es! (Meglepő módon az is 6 méteres....)
A brit huzagolt L11-es az L55-ös kaliberű! 6.6 méteres, pont, mint a mai RM120/L55. (Az L30 is 55-ös kaliberű)
De még a brit 105 mm-s L7-es ágyú is L52-es kaliberű!

Szóval nem értem miért is akarod ebből megint kihozni, hogy a németek felsőbbrendű technikával rendelkezdtek....
Egy tök általános dolog az 50-s arányszámú csőhossz.
A lövedéknek semmi köze a csőhosszhoz, a huzagolt csövet meg ne keverd ide. Ha már nagyon összefüggést akarsz keresni akkor a kivetőtöltet és a csőhossz közt van összefüggés, hisz a hosszabb cső csak addig előny amíg gyorsul benne a lövedék, az pedig (ha hiszünk Nevtonnak) nem fog magátol ilyet csinálni.
Szóval értem én, hogy próbálsz okosat mondani, de inkább ne.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Ezek szerint nem érted az összefüggést. A hosszabb cső nagyobb torkolati energiát és nagyobb pontosságot eredményez. Tehát két fegyver közül aminek azonos a torkolati energiája az "gyengébb" amelyiknek hosszabba csöve. Két azonos pontosságú fegyver közül az a pontatlanabb amelyiknek hosszabba csöve. Ez technológiai különbség mind torkolati energia mind pontosság tekintetében. Olyan ez mint amikor azt mondod, hogy neked is 150 LE-s az autód meg nekem is, jah csak a tiéd 2000cm3-vel az egnyém meg 2500cm3-vel tudja ugyan azt a teljesítményt.

Az orosz ágyú nagyobb űrméretű:125mm =><= 120mm,
hosszabb: L48 =><= L44,
mégis az orosz ágyú a gyengébb 10%-kal.
...ha jól értem a problémát.

Az eb --szerintem-- a töltényűri nyomásnál lehet elhantolva, mert a fizika ökölszabálya szerint akkor a német/NATO ágyúnak nagyobb energiájú kivetőtöltettel kell rendelkeznie.

Ehhez jobb gyártástechnológiának kell rendelkezésre állnia a nyugati oldalon. Az megvan/-volt.
A korai orosz/SzU 125mm-esre --emléxem-- rendszeres VSz-panasz volt, hogy a névleges 500 lövésenkénti papír-értéknél gyakrabban kellett cserélni a löveg betét-csövet.

Ez ugyan nem a töltény-űrt körülvevő szerkezet anyag- és gyártás-technológiai jellemzőit mutatja, de arányaiban jelzi a technológiai lehetőséget/különbséget.

A SzU-s tömegtermelés igénye és költségei is közrejátszhattak abban, hogy ezek szerint a számok szerint a "kicsit" nagyobb kaliber/"kicsit" hosszabb lóvégcső a SzU viszonyok között adta ezt a tervezési és gyártási kompromisszumot: akkor 60-70-es évek, ez a most relatíve gyengébbnek tűnő torkolati energia is elég volt az akkori ellenfelek ellen.

Ezekből adódik --nekem--, hogy az orosz ágyúban van még tartalék: Ha a németek, német technológiával gyártanák, majd a megnövekedett képességű ágyúhoz növelnék a kivetőtöltet teljesítményét, akkor az L44-es ágyúnál 10+ százalékkal nagyobb torkolati energia lenne elérhető.

Mondják nekem a puszta számok és a logika. Természetesen ezt meg lehet lehet nézni --ha rendelkezésre áll-- a kamra-nyomás diagramok, kivetőtöltet karakterisztika, energia jellemzők alapján, de bevallom ez meghaladja képességeim, "csak" logikai edzést végeztem.

Irányait tekintve helytálló gondolat-menetnek tűnik --nekem--, de a tévedés jogát fenntartom, az erre az esetre iderakott "Bocsss!"-al!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 025
113
Szóval értem én, hogy próbálsz okosat mondani, de inkább ne.
Ezt kb. minden hozzászólásdohoz oda lehetne írni....

Ha már nagyon összefüggést akarsz keresni akkor a kivetőtöltet és a csőhossz közt van összefüggés, hisz a hosszabb cső csak addig előny amíg gyorsul benne a lövedék, az pedig (ha hiszünk Nevtonnak) nem fog magátol ilyet csinálni.
Lényegében erről beszéltem, mégha félre érthető si voltam.
Egy intenzívebben égő lőportöltethez jó az L44-is, például ezért nem váltanak az M1 Abramsnél sem hosszabb csőhosszra.
A szovjetek meg kiszámolták, hogy az ő lőportöltetükhöz kb. 6 méteres hossz kell, ezért ilyen hosszú a 115 mm-s és a 125 mm-s ágyú csöve is.
A britek meg a 6.6 méterhez ragaszkodnak úgy 60 éve, gondolom hasonló okból.
Hogy ebből te német felsőbbrendűségi versenyt akarsz rendezni, megint az meg már unalmas.