Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
Az, hogy nem akarod elfogadni a te bajod, de attól még tény marad, hogy Oroszország ezzel a háborúval, ha meg is nyeri (mert 90%, hogy meg fogja) többet árt magának mint használ.
Oroszország egy a nyugati technológiáktól elzárt kizárólag a nyersanyagaival piacképes ország már ma is és ez egyre csak így lesz a szankciók nyomán. Persze mondhatjuk, hogy lesz kereslet folyton a nyersanyagaira, csak ez be is határolja a lehetőségeit, hisz a késztermek mindíg drágább mint az alapanyag.
De nézzük meg a szankciókat, már ott tartanak, hogy a 20 éves SOSNA U ból sem jut minden harckocsijukba, mert ez a szankciók lényege nem a pénz. Ha valaki gondolkozik kettőt, akkor az gyorsan rájön, hogy a szankciók nem a pénzcsapot zárják el (azt nem is tudnák, mert nem lehet megtiltani a vilagnak, hogy orosz nyersanyagot vegyen), hanem a technológiákat. Egész egyszerűen az a tény, hogy Oroszorszag kizárólag olcsó nyersanyagot (a késztermékhez képest) tud exportálni determinálja, hogy nem tud egy szint felé menni.

Ez a háború már rég túllépett az Oroszország - Ukrajna belháborún. Ez már NATO vs. Oroszország háború.

Hadviselő fél, aki szállít fegyvereket. Pl. hogy Dánia a komplett tüzérségét elpasszolta Ukrajnának, ők is effektív hadviselő fél. És a többiek is követik. Csak mégis mi hiányzik ahhoz, hogy nyílt hadiállapotot jelentsenek be ők is, mire jó ez a hárítás, hogy ugyan komplett fegyvernemeket adnak Ukrajnának, de attól még nem résztvevők ?

És az adományozott tüzérséget, harckocsikat, és társait nem a kényszersorozott napszámos, ételkihordó, meg betegápoló családfogja kezelni, hanem nyugati "önkéntesek".

Egy fia NATO katona sem lesz Ukrajnában, pont úgy ahogy Koreában, Vietnámban és az Arab-Izraeli háborúkban sem voltak orosz katonák a légvédelmi rakétás ütegeket kezelni, meg pilóták a vadászgépeken :D Az ilyen proxyháborúban csakis önkéntesek vannak, akik már leszereltek a seregből :D Vagy tudnak leakasztani kellő hülyét ezekhez kezeléséhez ? :D

Oroszország nyerni fog, a Nyugat demilitarizálja magát, és nem mindkét fél visszavonul a határai mögé a sebeit nyalogatni, hanem békediktátum lesz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A képhez annyit, hogy az eleje az elég pontos. Olyan tankpáncélokat mind láttam már valós képen is.
Amit nem:
1. Az említett 1984-es T-72AV.
2. Az 1986-os T-80U. Eddig csak a sima T-80U-volt szétlőtt tankoknál, esélyes, hogy az 1986-os model nem létezik, vagy valami protó volt.
3. 1989-es T-80U/UD/UM. Műszaki rajzféle volt róla, de szétlőve még nem láttam sehol. Viszont gyári anyagokban is jelzik a növelt teknő védelmet a T-80BV-hez képest! Szóval lehet volt ilyen csak kevés. (A T-84 teknő páncélja meg nem ilyen! Ez is érdekes.)
4. Az 1989-es T-72B teknő páncélja. Sok helyen hivatkozzák, szétlőve még nem láttam vagy gyártás közben.

Szóval szerintem az 1-es vagy nem létezik vagy marginális, a 2-es szinte biztos, hogy nem létezik, a 3-as kis szériában létezett a gyártás végén, a 4-es talán létezik. :)
Én szétlőve, eddig csak
60+15+15+15+50*-es és 60+10+10+20+20+50*-eset láttam.

*Csak az acélt írtam be, a levegőt nem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ez a háború már rég túllépett az Oroszország - Ukrajna belháborún. Ez már NATO vs. Oroszország háború.

Hadviselő fél, aki szállít fegyvereket. Pl. hogy Dánia a komplett tüzérségét elpasszolta Ukrajnának, ők is effektív hadviselő fél. És a többiek is követik. Csak mégis mi hiányzik ahhoz, hogy nyílt hadiállapotot jelentsenek be ők is, mire jó ez a hárítás, hogy ugyan komplett fegyvernemeket adnak Ukrajnának, de attól még nem résztvevők ?

És az adományozott tüzérséget, harckocsikat, és társait nem a kényszersorozott napszámos, ételkihordó, meg betegápoló családfogja kezelni, hanem nyugati "önkéntesek".

Egy fia NATO katona sem lesz Ukrajnában, pont úgy ahogy Koreában, Vietnámban és az Arab-Izraeli háborúkban sem voltak orosz katonák a légvédelmi rakétás ütegeket kezelni, meg pilóták a vadászgépeken :D Az ilyen proxyháborúban csakis önkéntesek vannak, akik már leszereltek a seregből :D Vagy tudnak leakasztani kellő hülyét ezekhez kezeléséhez ? :D

Oroszország nyerni fog, a Nyugat demilitarizálja magát, és nem mindkét fél visszavonul a határai mögé a sebeit nyalogatni, hanem békediktátum lesz.
Én nem lépek at az álmok vilagába, hogy vitatkozzak veled ha nem haragszol.
 
  • Vicces
Reactions: Mark1993

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
A 60 - 35 - 60 - 10 - 60-as felépítésű páncélzatot Andrej Taraszenkó nyomán írom.

Бронирование современных отечественных танков
Лобовая деталь Т-72Б с отражающими листами

Ismerem az oldalt. Csak annyit mondtam, hogy amikről írtam azokat nem láttam még képen. Valódi képen.

Én szétlőve, eddig csak
60+15+15+15+50*-es és 60+10+10+20+20+50*-eset láttam.

A 60+15+15+15+50-ről van képed? Mert én nem emlékszem, hogy olyat láttam volna.
De ha van rá képed akkor azt is kipipálhatom :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ismerem az oldalt. Csak annyit mondtam, hogy amikről írtam azokat nem láttam még képen. Valódi képen.



A 60+15+15+15+50-ről van képed? Mert én nem emlékszem, hogy olyat láttam volna.
De ha van rá képed akkor azt is kipipálhatom :)
armour-array-close-up.png
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Sziasztok,

Az abran utolso (T-72B '89/T-72BA/T-72B3/T-90 '93) jelu pancel reaktiv reszerol mit lehet tudni?
Lathatoan egesz mas a szerkezete, mint a K-5-nek; de mennyire hatasos, hogyan mukodik?

Koszi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Sziasztok,

Az abran utolso (T-72B '89/T-72BA/T-72B3/T-90 '93) jelu pancel reaktiv reszerol mit lehet tudni?
Lathatoan egesz mas a szerkezete, mint a K-5-nek; de mennyire hatasos, hogyan mukodik?

Koszi.
A szovjeteknek 89-ben vol tKontakt 1 és Kontakt 5, semmi más.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Ez a T-90 teknőjének a páncélzata?

Ez a T-72B 1989-nek és az korai T-90-nek a páncélzata.
A T-90A összetételét nem ismerem, de azt mindenhol leírták, hogy jelentősen változott az elődhöz képest.
E mellet a videóban nincs fent a Kontakt-5 ami minden T-72B 1989-nek és T-90-nek a sajátja.
Így is csak 600 méterről sikerült a kilövés DM33-al. :)
(Ami hozzátenném reális, mivel a svédek NATO 60 fokban 200 méterre 520 mm RHA áthatolást mértek, a T-72B-re meg 520 mm-s gyári érték van megadva, de az NATO 68 fokra. )

Ez a régebbi T-72B teknő páncélja, ugyan úgy DM33-ellen, 1500 méterről:

Ezen is van minimális áthatolás. Ez a páncél elvileg nem tudott még 520 mm KE értéket.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ez a T-72B 1989-nek és az korai T-90-nek a páncélzata.
A T-90A összetételét nem ismerem, de azt mindenhol leírták, hogy jelentősen változott az elődhöz képest.
E mellet a videóban nincs fent a Kontakt-5 ami minden T-72B 1989-nek és T-90-nek a sajátja.
Így is csak 600 méterről sikerült a kilövés DM33-al. :)
(Ami hozzátenném reális, mivel a svédek NATO 60 fokban 200 méterre 520 mm RHA áthatolást mértek, a T-72B-re meg 520 mm-s gyári érték van megadva, de az NATO 68 fokra. )

Ez a régebbi T-72B teknő páncélja, ugyan úgy DM33-ellen, 1500 méterről:

Ezen is van minimális áthatolás. Ez a páncél elvileg nem tudott még 520 mm KE értéket.
Mert azt feltételezi a videó, hogy a Kontakt 5 már elműködött korábban, írja is a videó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
1822-es számú hozzászólásom a kép alján, T-72B mod. 1989.

A T-90A teknőjének összetételéről valóban nincs infó.
Nekem a 89-es B teknőpáncélja automatikusan nem egyenlő a T-90 teknőpáncéljával hisz közel sem az volt a legerősebb, amit az oroszok ismertek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Nekem a 89-es B teknőpáncélja automatikusan nem egyenlő a T-90 teknőpáncéljával hisz közel sem az volt a legerősebb, amit az oroszok ismertek.

Nem az volt a legerősebb ez tény. De az ős T-90-es igazából csak a T-72B mod. 1989 átnevezése, meg kicsit fazonigazítása volt.
A képen is rajta van, hogy T-90 -1993. Gondolom addig volt ez így.

A T-90A esetén már az volt a cél, hogy a T-72B-k kíváló HEAT védelmét kombinálják a T-80U kinetikus védelmével.
Ezért kapott hegesztett tornyot és új teknő páncélt.
Talán egy éve linkeltem arról, hogy az indiaiak szerint a T-90A páncél védelme 700-800 mm KE.
Az oroszok (UVZ) fórumán/blogján kérdésekre válaszoltak, és ott annyit írtak, hogy a T-90A páncélja kb. LOS 1-es Kinetikus védelemben, súlyban viszont kb. 0.5-ös.
De majd ha látunk ilyet szétlőve okosabbak leszünk. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Nem az volt a legerősebb ez tény. De az ős T-90-es igazából csak a T-72B mod. 1989 átnevezése, meg kicsit fazonigazítása volt.
A képen is rajta van, hogy T-90 -1993. Gondolom addig volt ez így.

A T-90A esetén már az volt a cél, hogy a T-72B-k kíváló HEAT védelmét kombinálják a T-80U kinetikus védelmével.
Ezért kapott hegesztett tornyot és új teknő páncélt.
Talán egy éve linkeltem arról, hogy az indiaiak szerint a T-90A páncél védelme 700-800 mm KE.
Az oroszok (UVZ) fórumán/blogján kérdésekre válaszoltak, és ott annyit írtak, hogy a T-90A páncélja kb. LOS 1-es Kinetikus védelemben, súlyban viszont kb. 0.5-ös.
De majd ha látunk ilyet szétlőve okosabbak leszünk. :)
Igen, akkor legalább az látszani fog, hogy hogyan is épül fea páncélzat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Most egy kicsit hosszú leszek, több részre bontom.

Először a T-72-vel kapcsolatos dolgok.
Ábrán is megtaláltam a T-72B toronypáncélzatát:
Mwh6LH3.jpeg


Ment itt a találgatás, hogy a textolitnak (T széria üveg+polimer páncél anyaga) van-e hatása a kinetikus védelemre. Írtam, hogy a szakirodalom szerint van. Ahogyan a számításaim szerint is van. A képen elvileg ennek bemutatása látható:
three+layers+of+glass+textolite.png

Egy lövedéket megfogott 3 réteg textolit. :rolleyes:
Mint írtam, súly/teljesítmény arányban közelíti a hagyományos acélt, ha szendvics szerkezetben használják.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
A következő egy 4 oldalas cikk, amely az orosz robbanó reaktív páncélokkal foglalkozik. Elég sok érdekes infó van benne. Angol-Orosz nyelvű, így szerintem majdnem mindenki érti mi van benne:
%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8+%D0%9D%D0%98%D0%98+%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8_Page_2.jpg


%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8+%D0%9D%D0%98%D0%98+%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8_Page_3.jpg


%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8+%D0%9D%D0%98%D0%98+%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8_Page_4.jpg


%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8+%D0%9D%D0%98%D0%98+%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8_Page_5.jpg

Ezek alapján külön dühítő, hogy miért nem jutott a lövészpáncélosokra ERA csomag, hiszen a technológia adott.