Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
laiki

A páncéltörő rakétával csak védekezni lehet, a tankkal nem.

A te haderőd harckocsik nélkül de sok páncéltörő rakétával félkarú óriás lenne ami tudjuk,hogy mire elég.

Az én haderőm nem is szeretne támadni. Csak kellően nagy veszteség esélyével elrettenteni a másik felet a támadástól. Az én haderőm nem szeretne például Afganisztánba menni sem lerohanás, sem megszállás (békefenntartás) céljából. Az én haderőm már csak ilyen békegalamb. Viszont sokkal kevesebbe kerül. Sőt még egy kisebb anyagi lehetőséggel rendelkező ország számára is megvalósítható erősebb ellenféllel szemben is.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
Ha én itt Szabocsmegyében elkezdenék rosszalkodni mondjuk egy Leo2A7 akkor milyen fenyegetésre számíthatnék a gagyi honvédségtől? Gondlom először rendőrök jönnének aztán kevésnek bizonyulnának.DD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 185
60 007
113
doberamann

"Más: 1 ideje előre jelzik a szagértők a páncélosok kihalását oszt mégis, vannak olyan dolgok amiket csak ők tudnak megoldani..."

A páncélosok szerintem csak akkor halnának ki, ha újra megjelenne egy a puskához hasonló újítás a harcmezőkön.

Mire gondolok?

Már az ókorban is voltak páncélosok, csak Hoplitának hívták őket. Az akkori világ színvonalán ők voltak a sétáló harckocsik.
Aztán a világ fejlődött, megjelent a kovácsolt vas, majd a lovagok. A lovagok voltak a középkor tankjai.
A muskéta az elején még csak "racionalizációra" kényszerítette a páncélzatot, de aztán megjelentek a pontosabb és erősebb muskéták, majd a puska (huzagolt csövű lőfegyver). Ezzel egy időre a tűzerő nagy fölénybe került.
Ez után elterjedt a komoly gépi erő az emberi és állati erő helyett, és az igény a nehezen kilőhető harceszközre. Megjelent az első ilyen eszköz "tank" fedőnéven, bár az szerintem inkább volt rohamlöveg, mint mai értelemben vett harckocsi.
Ezen eszköz fejlődésnek indult, akárcsak a páncélos elhárítás, de mégis a 2. VH alapfegyvere lett a harckocsi a repülőgépek mellet.
Az akkori és későbbi pozitív tapasztalatok miatt, pedig a mai napig töretlen a sikere!

Én úgy gondolom, hogy a harckocsik sikere abban áll, hogy csak nagyon specializált eszközökkel lehet őket kilőni.
Anno a lovagokat is ki lehetett lőni nagyon erős számszeríjakkal, mégsem ekkor tűntek el a lovagok a hadszínterekről. Az ok pedig az, hogy az ilyen "pct. számszeríj" nagyon ritka specializált eszköz volt, amit nagyon másra nem lehetett használni. Pont, mint ma az ATGM-eket.
Viszont ha egyszer megjelenik majd a gyalogságnál a többfunkciós, olcsó mindent kilövő eszköz (akkoriban a puska) akkor ismét el fognak tűnni egy időre a harckocsik.
De erre én most nagyon kevés esélyt látok. Addig is a harckocsi marad a legkevésbé sérülékeny eszköz a csatatereken, így a létezése még jó ideig biztosított szerintem!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
Viszont ha egyszer megjelenik majd a gyalogságnál a többfunkciós, olcsó mindent kilövő eszköz (akkoriban a puska) akkor ismét el fognak tűnni egy időre a harckocsik.

Szerintem ezt a változást az energia-fegyverek hozhatják el majd. Bár nyilván ez még évtizedekbe is telhet.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
"Viszont ha egyszer megjelenik majd a gyalogságnál a többfunkciós, olcsó mindent kilövő eszköz (akkoriban a puska) akkor ismét el fognak tűnni egy időre a harckocsik."

Az is meglehet hogy akkor a tankok is keményebbek lesznek mármint jobb páncéljuk lesz.
De ha évtizedekbe telne akkor már nyilván terminátorok kezébe lesz az a puska.
De ennyi erővel megjelenik a nanoruha ami az ember ezerszeresét is felbírja majd emelni akkor szuperman módjára odébb hajigálják őket.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 664
5 812
113
Magam részéről úgy gondolom az új anyagok hozzák meg az áttörést. A nagy szilárdságú aramid-szénszálas-kerámia anyagok jelentősen változtathatnak a páncélzatban a megfelelő nagy szilárdságú hagyományos acélokkal karöltve. A másik hogy a legveszélyesebb kommutatív, és robbantással formázott lövedékek ellen biztos hogy valamilyen aktív védelem kell, de lehetséges hogy valamilyen ágyú tarack kombináció kellene a hagyományos ágyú helyett, és vagy esetleg valamilyen aknavető gránátvető kombináció, speciális irányított lövedékekkel, de a hatásos tűzmegnyitás távolságát növelni kell. Ez az elképzelés ugyan elsőre meredeknek tűnik de legalább feloldaná a harckocsi kialakításával kapcsolatos anomáliát. Nyilván a kilátás és térérzékelésen is nagy újításon kell átesni. Hiszen a páncéltörő rakétákat akár a harckocsi hatásos lőtávolságán kívülről is lehet indítani megfelelő domborzati viszonyok esetén. Tehát a harckocsik biztos hogy nem veszítenek a jelentőségükből csak át fognak alakulni. Az önjárótüzérség, tank, és lövészpáncélos kombinációra gondolok úgy hogy a többi járműfajta sem tűnik el.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 185
60 007
113
comandante

"A nagy szilárdságú aramid-szénszálas-kerámia anyagok..."

Ezek az anyagok ma is léteznek, és használják is őket. Igazából olcsóbbá kellene válniuk!
Szerintem a jövő anyagai lehetnek még ilyen szempontból a szénnanocsőből készült szálak (ipari mennyiségben és jó minőségben előállítva), vagy a tantálhafniumkarbid (nem 1 millió Ft/kg áron).

" A másik hogy a legveszélyesebb kommutatív, és robbantással formázott lövedékek ellen biztos hogy valamilyen aktív védelem kell,"

Ezt én is így látom, illetve az orosz, izraeli tervezők is.

"Az önjárótüzérség, tank, és lövészpáncélos kombinációra gondolok "

Szerintem először még a moduláris járművek jönnek, amik ugyan ezt tudják csak nem egyszerre. Lásd. Armata platform.
Viszont egy járműbe berakni sem lenne lehetetlen ezen képességeket, hiszen ha növeljük az ágyú pozitív irányzási korlátját akkor lehet tüzérségként használni ma is. Az űrméret is valószínűleg nőni fog a jövőben (130-140 mm) , illetve vannak már egyéb módszerek is a tűzerő növelésére.
A gyalogság szállítására is van már példa (Merkava).
Viszont szerintem egy ilyen "mindenes" járműre még sokat kell várnunk, legalább 30 évet. Odáig hétköznapivá és olcsóbbá válhatnak a fent említett anyagok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 185
60 007
113
GrGLy

"Szerintem ezt a változást az energia-fegyverek hozhatják el majd. Bár nyilván ez még évtizedekbe is telhet."

Szerintem is így lesz, de ez inkább egy évszázad lesz, mint pár évtized. És én inkább a "kézi automata sínágyúkban" hiszek ilyen szempontból, nem pedig a lézerekben.
De lehet az is, hogy sokat fejlődik odáig az antianyag technológia. Az is tud ám pusztítani rendesen.

Roni

"Az is meglehet hogy akkor a tankok is keményebbek lesznek mármint jobb páncéljuk lesz."

Lehet. Bár szerintem ha nagy lesz az ugrás a kézi tűzerő tekintetében akkor biztos, hogy átmenetileg eltűnnek, de nem végleg.

"De ha évtizedekbe telne akkor már nyilván terminátorok kezébe lesz az a puska.
De ennyi erővel megjelenik a nanoruha ami az ember ezerszeresét is felbírja majd emelni akkor szuperman módjára odébb hajigálják őket."

100 év múlva én még ezt is lehetségesnek tartom! A terminátorok korában nem szeretnék élni, de a nanoruhás korszak lényegében visszahozhatná az ókori hadviselést, ahol "két lábon járó tankok" voltak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 902
72 886
113
<blockquote rel="fip7">Viszont ha egyszer megjelenik majd a gyalogságnál a többfunkciós, olcsó mindent kilövő eszköz (akkoriban a puska) akkor ismét el fognak tűnni egy időre a harckocsik.

Szerintem ezt a változást az energia-fegyverek hozhatják el majd. Bár nyilván ez még évtizedekbe is telhet.</blockquote>
Jah,kéne egy bazi nagy sokkoló.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="GrGLy"><blockquote rel="fip7">Viszont ha egyszer megjelenik majd a gyalogságnál a többfunkciós, olcsó mindent kilövő eszköz (akkoriban a puska) akkor ismét el fognak tűnni egy időre a harckocsik.

Szerintem ezt a változást az energia-fegyverek hozhatják el majd. Bár nyilván ez még évtizedekbe is telhet.</blockquote>
Jah,kéne egy bazi nagy sokkoló.

</blockquote>

Jah, vagy egy "moderáló"... Kimoderálná a nemtetsző tankokat is :DDD
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
<blockquote rel="fip7"Szerintem a jövő anyagai lehetnek még ilyen szempontból a szénnanocsőből készült szálak (ipari mennyiségben és jó minőségben előállítva), vagy a tantálhafniumkarbid (nem 1 millió Ft/kg áron).</blockquote>

A wurtzite bór-nitrid lehetne az egyik legnagyobb dobás, mert valóban rendkívüli tulajdonságai vannak. Az összes kerámiánál, meg karbidnál jóval szívósabb és keményebb is. Ez a cucc a többi kerámia gyakori marketingszövegével szemben (mert a gyémánt után a legkeményebbek a köbös bór nitrid, meg a bór karbonitrid, ezek kb. a gyémánt keménységének 70%-át érik el) tényleg eléri a gyémánt keménységét. Ha sikerülne nagy méretekben is gyártani, az komoly előrelépés lenne. (Egyébként vicces, hogy a tudomásom szerinti nagyon kevés cég közül, akik ezt az anyagot gyártják, az egyik egy ukrán cég.)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
Nah, az előző fip7 kommentjének ezen részére ment:

Ezek az anyagok ma is léteznek, és használják is őket. Igazából olcsóbbá kellene válniuk!
Szerintem a jövő anyagai lehetnek még ilyen szempontból a szénnanocsőből készült szálak (ipari mennyiségben és jó minőségben előállítva), vagy a tantálhafniumkarbid (nem 1 millió Ft/kg áron).
 
2013. december 7.
934
4
18
tökmindegy hogy milyen fegyverről beszélünk, ha lövedéket lő ki van visszarúgása. Minél nagyobb energiával indítja annál nagyobb a visszarúgás.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 185
60 007
113
voltagemultiplier

"tökmindegy hogy milyen fegyverről beszélünk, ha lövedéket lő ki van visszarúgása. Minél nagyobb energiával indítja annál nagyobb a visszarúgás."

Hagyományos lőportöltetes fegyvereknél igen, hiszen a nyomás nemcsak a lövedékre, de a fegyverre is hat.
Viszont a sínágyúk nem így működnek. Ott lebeg a lövedék és elektromágnesek gyorsítják föl. Szerintem ott nem sok ellenerő lép föl a fegyver irányába.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
voltagemultiplier

"tökmindegy hogy milyen fegyverről beszélünk, ha lövedéket lő ki van visszarúgása. Minél nagyobb energiával indítja annál nagyobb a visszarúgás."

Hagyományos lőportöltetes fegyvereknél igen, hiszen a nyomás nemcsak a lövedékre, de a fegyverre is hat.
Viszont a sínágyúk nem így működnek. Ott lebeg a lövedék és elektromágnesek gyorsítják föl. Szerintem ott nem sok ellenerő lép föl a fegyver irányába.

Lehet,hogy tévedek,de nem a nyomás a lényeg,hanem a tömeg amit kilősz,és a sebesség amivel kilővöd.A különbség csak a lőporgázok hiánya lesz. szvsz.