Hardver sarok (telefon, PC, konzol, tablet, stb)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Egy átlaguser két dolgot csinál talán a gépén.

1. Parancsikonra kattint, az asztalon, amit ő állít be.
2. És az eszközeihez legyen driver.

Ennyit kell.

És ebből egyre a win10 képtelen GUI-n....?

LOL LOL LOL LOL

Idézek magamtól:

Itthon 2 gépen fut Win10, a munkahelyen pár százon. Nem találkoztam ilyennel.

A GUI komolyabb szintű beállításait amúgy a felhasználók 99%-a sose használta szerintem.
Aki szeretné, az 3rd party programokkal ma is megteheti.
Régen is kismillió segédprogramot használtunk, hogy a Windows olyan legyen, amilyennek mi szerettük volna. :)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Hát már meg nem mondom. Szerintem valami techtuber említhette, hogy ez az MS terve. Remélem megbukik az insiderek lázadásán, mert és én is mindig 3 hónapig suspendelek.

Érdekelne, mert én is aktívan használom. Azért van bőven mostanság is olyan szitu, ahol jobb várni a frissítésekkel. Minden esetre nem hallottam még arról, hogy az MS kivenné ezt a 2009-ben (most végiglapoztam pár oldalt, ahol a 2009 változásait részletezték, egyiknél se szerepelt ilyen).
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Pofán verném azt hülye gyereket, aki kitalálta az egész win10-et és annak szájbavert okostelefon szerű kinézetét.
Az asszony gépén egyszer csak kitalálta a kedves a keves win 10, hogy ő most átméretezi a parancsikonok térközét és kész.
És persze sehol nem találom meg azt az ablakot ahol át lehetne írni azt, csak regeditben turkálást találtam.

Sajná win7 gépemen ez 5 sec. Win10-en sehol nem találom.
http://hu.tipsandtricks.tech/a-wind...szer-ikonok-koezoetti-tavolsaganak-modositasa

Komolyan mondom...
Az összes win esetén első dolgom volt 98-as kinézetre visszaállatni. Miért hiszi azt a sok csököttagyú barom, hogy ez a fostaliga okostelefon szerű kinézet jó? Meg mi a fasznak kell ASZTALI gépnél? Miért kell megváltoztatni azt, ami kurva jól működik és minden funkciót elrejteni?

Az Nvidia driver kezelőfelülte is egy fos.

És sajnos nekem is erre a fosra kell majd átállnom és még FIZETNEM is érte.
Nem tudom nálam mindig a legújabb windows van fent, és sosem volt egyikkel sem problémám. Öregszünk, és kezdjük nem tolerálni a változást? :) Én mindig alkalmazkodtam az új UI-hoz, és a munkamenetet inkább hozzáigazítottasm, nekem sosem okozott ekkora "törést". Nekem spec bejött a Win8 UI, bár mindenki szidta. Az Nvidiával egyet kell értsek, de az az igazság, hogy ha látnál elég sok IT rendszert, akkor mindez nem lepne meg. Jellemzően csak a legkeresettebb beállításoknak van UI és jellemzően megszokott, hogy a kevésbé népszerű dolgok vagy azok, amikkel jól össze lehet rohasztani a rendszert, azok csak parancssorból vagy jelen esetben pl regeditből érhetőek el. Nem mindenkinek kell ott mókolnia, nem mindenkinek való az...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nem tudom nálam mindig a legújabb windows van fent, és sosem volt egyikkel sem problémám. Öregszünk, és kezdjük nem tolerálni a változást? :) Én mindig alkalmazkodtam az új UI-hoz, és a munkamenetet inkább hozzáigazítottasm, nekem sosem okozott ekkora "törést". Nekem spec bejött a Win8 UI, bár mindenki szidta. Az Nvidiával egyet kell értsek, de az az igazság, hogy ha látnál elég sok IT rendszert, akkor mindez nem lepne meg. Jellemzően csak a legkeresettebb beállításoknak van UI és jellemzően megszokott, hogy a kevésbé népszerű dolgok vagy azok, amikkel jól össze lehet rohasztani a rendszert, azok csak parancssorból vagy jelen esetben pl regeditből érhetőek el. Nem mindenkinek kell ott mókolnia, nem mindenkinek való az...

Azért afelől vannak kétségeim, hogy sose volt még Windowssal problémád. :D
Minden OS-nek vannak gyengeségei, én pl. nemrég futottam olyanba, hogy Linux Mint (Cinnamon) nem tudok 3 kijelzőt úgy beállítani, hogy az első kettő egymás klónjai, a 3. pedig kiterjesztett asztal. Van rá megoldás - turkáljak a Xorg fájlokba. Kösz, de kösz nem.

Vannak bajain a Win10-nek, ezt nem vitatom, én például a Start menüt nem tudom elfogadni a Win8 / 8.1 / 10 esetén. Szerencsére ott az Open Shell, ami megoldja ezt.
Mondjuk céges szinten ez nem megoldás, ott marad a standard verzió...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ezt winben sem lehet beállítani. Pedig tudnám értékelni.

Dehogy nem tudod. Én Windows Vistán találkoztam először ilyesmi igénnyel, ott már gond nélkül be lehetett állítani, hogy X és Y kijelző egymás klónjai (duplicate) legyenek, a Z kijelző pedig kiterjesztett asztal, valahogy így:

D6zWy.png


Ez Win10-nél is probléma nélkül megy:

2016-11-01%2016_23_05-Settings.png


Annyi megkötés van, hogy a duplikált kijelzőknek értelemszerűen azonos a felbontása.

Linux Mint (Cinnamon) esetén viszont nincs erre megoldás, ha klónozod a kijelzőt, akkor mindegyiken ugyan az lesz, ha kiterjeszted, akkor mindegyik kiterjesztett lesz. Legalábbis a GUI nem ad módot másra... :(
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008
M

molnibalage

Guest
Idézek magamtól:



A GUI komolyabb szintű beállításait amúgy a felhasználók 99%-a sose használta szerintem.
Aki szeretné, az 3rd party programokkal ma is megteheti.
Régen is kismillió segédprogramot használtunk, hogy a Windows olyan legyen, amilyennek mi szerettük volna. :)
Komoly szintű beállítás az, hogy ne legyen vagy 200 pixelnyi üres hely a parancsikonok között és a deafult alap beállítás legyen?
Keresem a kandi kamerát, de tényleg... :)
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Azért afelől vannak kétségeim, hogy sose volt még Windowssal problémád. :D
Minden OS-nek vannak gyengeségei, én pl. nemrég futottam olyanba, hogy Linux Mint (Cinnamon) nem tudok 3 kijelzőt úgy beállítani, hogy az első kettő egymás klónjai, a 3. pedig kiterjesztett asztal. Van rá megoldás - turkáljak a Xorg fájlokba. Kösz, de kösz nem.

Vannak bajain a Win10-nek, ezt nem vitatom, én például a Start menüt nem tudom elfogadni a Win8 / 8.1 / 10 esetén. Szerencsére ott az Open Shell, ami megoldja ezt.
Mondjuk céges szinten ez nem megoldás, ott marad a standard verzió...

Én is anno ifjúkoromban erőltettem az alternatív shelleket, pl LiteStep-et, de elengedtem a dolgot, ahogy kiderült, hiába előnyös az UI, ha nem elég mature a kód, és instabil lesz a rendszer tőle, egyszerűen nem ér meg ennyit a kézhezálló UI, legalábbis nekem. "a katona megkapja a szolgálati fegyverét, azt kell megtanulja hatékonyan használni, nem moddolhatja agyon".
Anno Windows 8-cal szívott sok kollega, én még sokéves konfigokra is felnyomtam minden gond nélkül, a régi drivereket kompatibilitási módban telepítve. Nem volt instabilitás. A legnagyobb problémám az volt, hogy a vezetés sóher volt Windows Server licenszet venni, ezért a kilépő kollegák gépeinek a jelszavait krekkelgetni kellett, hogy ne kelljen újratelepíteni az egész cuccot, meg nem akartak hw management rétegért sem pénzt adni, így nem lehetett távmenedzselni a munkaállomásokat, sem nem voltak hajlandóak valami hardver beszerzési hosszú távú stratégiában gondolkodni. Közszféra. Nekem a legkevesebb gondom a Windowssal volt...

Nekem nem voltak gondjaim, a userek persze nyafogtak, hogy kérik vissza a régi officet meg windowst, mert jujj nekik ezt szokni kell. Munkahely, ez a munkaeszköz :D
Persze a saját tulajdonú gépére nyafoghat az ember :)
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Én is anno ifjúkoromban erőltettem az alternatív shelleket, pl LiteStep-et, de elengedtem a dolgot, ahogy kiderült, hiába előnyös az UI, ha nem elég mature a kód, és instabil lesz a rendszer tőle, egyszerűen nem ér meg ennyit a kézhezálló UI, legalábbis nekem. "a katona megkapja a szolgálati fegyverét, azt kell megtanulja hatékonyan használni, nem moddolhatja agyon".

A céges és magán két külön tészta. Nekem sincs Rainmeter felrakva, mert az asztalt alig látom, a programok elindítására pedig elég. Ettől a Rainmeter elég stabil amúgy. ;)

Anno Windows 8-cal szívott sok kollega, én még sokéves konfigokra is felnyomtam minden gond nélkül, a régi drivereket kompatibilitási módban telepítve. Nem volt instabilitás. A legnagyobb problémám az volt, hogy a vezetés sóher volt Windows Server licenszet venni, ezért a kilépő kollegák gépeinek a jelszavait krekkelgetni kellett, hogy ne kelljen újratelepíteni az egész cuccot, meg nem akartak hw management rétegért sem pénzt adni, így nem lehetett távmenedzselni a munkaállomásokat, sem nem voltak hajlandóak valami hardver beszerzési hosszú távú stratégiában gondolkodni. Közszféra. Nekem a legkevesebb gondom a Windowssal volt...

A közszféra egy külön baleset. 3 évig dolgoztam benne, egy életre elég volt. Mindent oldj meg lehetőleg pénz nélkül, de a felelősség persze a tied.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Linux Mint (Cinnamon) esetén viszont nincs erre megoldás, ha klónozod a kijelzőt, akkor mindegyiken ugyan az lesz, ha kiterjeszted, akkor mindegyik kiterjesztett lesz. Legalábbis a GUI nem ad módot másra... :(
Úgy tűnik te később csatlakoztál a linuxos táborhoz, mert eleinte csak a fizetős disztróknál lehetett úgy beállítani a grafikai felületet, hogy végigklikkelgeted, pl suse, redhat. Mint disztró akkor még nem is volt szerintem, és az egyetlen módja a GUI elindításának az volt, hogy volt egy config fáfl generátor, ami sosem úgy működött ahogy kell, mindig kézzel kellett vagy javítani ezt a generált fájlt szövegszerkesztővel, vagy általában jobban jártál ha 0-ról megírtad kézzel. Ez még XFree86 alatt volt, az x.org-gal sokat javult a helyzet, de addig az természetes volt, hogy ha GUIt akartál használni az XF86Configot kézzel szerkesztetted. Nagyon elkényelmesedett ez az új linuxos generáció :D
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Úgy tűnik te később csatlakoztál a linuxos táborhoz, mert eleinte csak a fizetős disztróknál lehetett úgy beállítani a grafikai felületet, hogy végigklikkelgeted, pl suse, redhat. Mint akkor még nem is volt szerintem, és az egyetlen módja a GUI elindításának az volt, hogy volt egy config fáfl generátor, ami sosem úgy működött ahogy kell, mindig kézzel kellett vagy javítani ezt a generált fájlt szövegszerkesztővel, vagy általában jobban jártál ha 0-ról megírtad kézzel. Általában sokkal jobban jártál, ha 0-ról kézzel írtad. Ez még XFree86 alatt volt, az x.org-gal sokat javult a helyzet, de addig az természetes volt, hogy ha GUIt akartál használni az XF86Configot kézzel szerkesztetted. Nagyon elkényelmesedett ez az új linuxos generáció :D

Tévedés, a Debiannal még az 1990-es évek legvégén kezdtem. Igen, ott kb. mindenhez (is) kellett a terminal, ha akartad, ha nem. De pont emiatt nem is lettünk akkor nagy barátok. Én Amigáról váltottam PC-re, és a DOS egy agyrém volt az AmigaOS után, nehogy már pötyögni kelljen egy francos program elindításához.... De hát a Windows jött-látott-győzött.
A Linuxnál eljutottam arra a szintre, ami a mindennapokhoz kellett, aztán kellő távolságot tartottam tőle. Persze Windowsnál is ott tartunk, hogy a munkahelyen a gép elindításával már nyithatod a PowerShell-t is, ha valamihez komolyabban hozzá szeretnél nyúlni.

Ettől függetlenül itthon jobban szeretek ma már kész és használható dolgokba beülni. Az itthoni Linuxom fájlszerver és másodlagos gép (ne kelljen böngészéshez vagy szövegszerkesztéshez bekapcsolni a játékos gépet), és bár CentOS-el indítottam, rájöttem, hogy az meg túlzottan is szerverre van szánva ehhez, és már egy makrancosabb videó lejátszásához is mókolnom kell a terminálban. Szóval váltottam Linux Mintre úgy 4 éve, és bár itt is kell a terminál, de most így belegondolva kb. egy hónapja nyitottam meg utoljára, szóval ha az ilyen eseteket leszámítjuk, akkor már egész használható otthoni környözetben is. Csak játszani ne akarj rajta... :(
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Tévedés, a Debiannal még az 1990-es évek legvégén kezdtem. Igen, ott kb. mindenhez (is) kellett a terminal, ha akartad, ha nem. De pont emiatt nem is lettünk akkor nagy barátok. Én Amigáról váltottam PC-re, és a DOS egy agyrém volt az AmigaOS után, nehogy már pötyögni kelljen egy francos program elindításához.... De hát a Windows jött-látott-győzött.
A Linuxnál eljutottam arra a szintre, ami a mindennapokhoz kellett, aztán kellő távolságot tartottam tőle. Persze Windowsnál is ott tartunk, hogy a munkahelyen a gép elindításával már nyithatod a PowerShell-t is, ha valamihez komolyabban hozzá szeretnél nyúlni.

Ettől függetlenül itthon jobban szeretek ma már kész és használható dolgokba beülni. Az itthoni Linuxom fájlszerver és másodlagos gép (ne kelljen böngészéshez vagy szövegszerkesztéshez bekapcsolni a játékos gépet), és bár CentOS-el indítottam, rájöttem, hogy az meg túlzottan is szerverre van szánva ehhez, és már egy makrancosabb videó lejátszásához is mókolnom kell a terminálban. Szóval váltottam Linux Mintre úgy 4 éve, és bár itt is kell a terminál, de most így belegondolva kb. egy hónapja nyitottam meg utoljára, szóval ha az ilyen eseteket leszámítjuk, akkor már egész használható otthoni környözetben is. Csak játszani ne akarj rajta... :(

Ha user friendly Unixot akarsz - teljesen megértem - akkor erre ott van a MacOS, és az igazi Unix. Egy Mac Mini teljesen megfizethető. Én végül nagyapámhoz dobtam egy ilyet, mivel olyan dolgokat tudott nekünk alapból, amiért windows alatt sokszázezret kellett volna fizetni plusszban a vason és OSen felül. Amerikában nyugger OS-nek csúfolják a túlzott felhasználóbarátsága miatt, és azért, mert épp ezért az idősek vesznek alma készülékeket, persze ez egy nagy nem túl igaz általánosítás, de szerintem annak aki user friendly unixot akar desktopra, annak ez A megoldás.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
PS: Én SuSE-t, meg debiant használtam sokat, de desktopra már csak "játszani"/tesztelni rakok fel debiant VM-be. Desktopra én QubesOS fan vagyok, annak van értelme. A Linux Desktop évét már hosszú ideje várjuk a hup-on, de várhatóan sosem jön el, hiába szeretnénk... ez egyszerűen nem arra való - szerintem. Fegyelmezett hzzáállással nagyon sok munkakörben lehet dolgozni linux alatt, de nagyon sokszor előjön a valódi MS Office kompatibilitás problémája. Nekem a Windows jött be a kényszerű MS Office-al. Linux alatt nekem még manapság is jönnek elő driverproblémák, valami mindig máshogy működik, mint kellene, amik windows alatt alapból működnek. Ami kell linux az nekem elmegy VM-ben, vagy SSH-val, de ez az én személyes élményeim végkifejlete, bőven el tudom képzelni, hogy sokaknak működik a megfelelő munkakörnyezet linux alatt is, engem linux driverek hiánya vagy azok minősége tart távol attól, hogy elsődlegesen linux rendszert használjak (desktop host os-ként) Legutóbbi élményem az volt, hogy az energiatakarékossági/ rendszerventit nem lehetett beállítani, gyártói fórumon kiderült igen ez probléma, de ők nem foglalkoznak vele, mert a linux nem officially supported, és még senki nem pöccent be ezen annyira, hogy összegányoljon egy megoldást. Egy hét maxon pörgő venti után ment vissza a windows, áramfelvétel és ventiviselkedés normalizálódott, nem kellett semmit hegeszteni.
 
T

Törölt tag 008

Guest
....A közszféra egy külön baleset. 3 évig dolgoztam benne, egy életre elég volt. Mindent oldj meg lehetőleg pénz nélkül, de a felelősség persze a tied.

Versenyszféra sem sokkal jobb. Itt is az van, hogy legyen meg, de nincs pénz sem az eszközre sem az infrastruktúrára.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ha user friendly Unixot akarsz - teljesen megértem - akkor erre ott van a MacOS, és az igazi Unix. Egy Mac Mini teljesen megfizethető. Én végül nagyapámhoz dobtam egy ilyet, mivel olyan dolgokat tudott nekünk alapból, amiért windows alatt sokszázezret kellett volna fizetni plusszban a vason és OSen felül. Amerikában nyugger OS-nek csúfolják a túlzott felhasználóbarátsága miatt, és azért, mert épp ezért az idősek vesznek alma készülékeket, persze ez egy nagy nem túl igaz általánosítás, de szerintem annak aki user friendly unixot akar desktopra, annak ez A megoldás.

Külön téma az, hogy itthonra mit akarok és mit adnék egy nem IT orientált laikus felhasználónak. A MacOS-nél is vannak azért balesetek, pár éve kellett egy otthoni full Apple hálózatba (MacPro, Time Capsule, stb.) belefaragni egy kutya közönséges DVR-t (házi kamera- és videórögzítő rendszer). Hát elég sokat kellett a terminálban mókolnom, mire megoldottam...

Én amúgy inkább preferálom a használt brand gépeket. Egy Dell Optiplex 3050 SFF az átlag felhasználóknak tökéletes, a gép maga megbízható, szinte hangtalan, van hozzá rögzített Windows 8.1 / 10 Pro licensz és 60e Ft körül már ki lehet fogni eBay-ről. Itthon egy Dell T5610-es van Xeonnal és teljesen elégedett vagyok vele - oké, egy nagyobb VGA-t belefaragni már nem egyszerű művelet. :)

PS: Én SuSE-t, meg debiant használtam sokat, de desktopra már csak "játszani"/tesztelni rakok fel debiant VM-be. Desktopra én QubesOS fan vagyok, annak van értelme. A Linux Desktop évét már hosszú ideje várjuk a hup-on, de várhatóan sosem jön el, hiába szeretnénk... ez egyszerűen nem arra való - szerintem.

Szvsz ez csak pénz kérdése lenne. A Microsoft gigászi pénzt ölt a Windows OS-be, ezért lett ilyen népszerű. Hiába igyekezett a Canonical, ezred annyi pénzből és ezred annyi fejlesztővel nem tudott az Ubuntu felnőni a feladathoz, pedig az irány szerintem nagyon jó volt. Kár érte...

Fegyelmezett hzzáállással nagyon sok munkakörben lehet dolgozni linux alatt, de nagyon sokszor előjön a valódi MS Office kompatibilitás problémája.

Igen, sajnos ez a legáltalánosabb probléma. És nem tudsz vele mit kezdeni, hiába elérhető a Libre Office / OpenOffice a Win környezetre is, az átlag felhasználó csak az M$ Office-t ismeri és csak azzal hajlandó dolgozni... :(
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Versenyszféra sem sokkal jobb. Itt is az van, hogy legyen meg, de nincs pénz sem az eszközre sem az infrastruktúrára.

Ez az adott cégtől és vezetéstől függ, én especiel ilyet és olyat is láttam versenyszférában.

Ha számokkal alá tudom támasztani, hogy ez és ez a fejlesztés jobb megbízhatóságot és kevesebb kieső üzemidőt (= munkaórát a felhasználónál), kevesebb karbantartást (= másra tud az IT koncentrálni) igényel, akkor az a végén anyagilag jó a cégnek - és ezt jóváhagyják. Amikor a szociális szférában dolgoztam, akkor konkrétan meg lett mondva, hogy amíg megy a rendszer, addig nem lesz csere. Csak azt lehet cserélni, ami nem működik. Tiszta agyrém...
 
K

kamm

Guest
Tévedés, a Debiannal még az 1990-es évek legvégén kezdtem. Igen, ott kb. mindenhez (is) kellett a terminal, ha akartad, ha nem. De pont emiatt nem is lettünk akkor nagy barátok. Én Amigáról váltottam PC-re, és a DOS egy agyrém volt az AmigaOS után, nehogy már pötyögni kelljen egy francos program elindításához.... De hát a Windows jött-látott-győzött.
A Linuxnál eljutottam arra a szintre, ami a mindennapokhoz kellett, aztán kellő távolságot tartottam tőle. Persze Windowsnál is ott tartunk, hogy a munkahelyen a gép elindításával már nyithatod a PowerShell-t is, ha valamihez komolyabban hozzá szeretnél nyúlni.

Ettől függetlenül itthon jobban szeretek ma már kész és használható dolgokba beülni. Az itthoni Linuxom fájlszerver és másodlagos gép (ne kelljen böngészéshez vagy szövegszerkesztéshez bekapcsolni a játékos gépet), és bár CentOS-el indítottam, rájöttem, hogy az meg túlzottan is szerverre van szánva ehhez, és már egy makrancosabb videó lejátszásához is mókolnom kell a terminálban. Szóval váltottam Linux Mintre úgy 4 éve, és bár itt is kell a terminál, de most így belegondolva kb. egy hónapja nyitottam meg utoljára, szóval ha az ilyen eseteket leszámítjuk, akkor már egész használható otthoni környözetben is. Csak játszani ne akarj rajta... :(

En ZX Spectrumrol par fure kitero utan PC-re valtottam, 1991 korul vettem az elso sajat gepemet, Salakkal kezdtem, de ugy v4-5 korul a Red Hatre valtottam, joval gyorsabb volt a filesysteme, mint a Slackware defaultja valamiert (sosem volt turelmem kivarialni, miert.)

Otthonra ugyanezen vegigmentem, de ugy 15 eve mar inkabb atalltam a NAS boxokra, sokkal gazdasagosabb volt az aramszamlat illetoen (Netgearerk meg Synologyk voltak, ma is egy 6-drive Netgear a fileserver.)
Asztalra viszont Windows 10 mindennel kenyelmesebb (es ezt ugy mondom, hogy van itthon 2-3 iMac meg Mac Pro, amit mhelyrol koztam el, amikor lecsereltem oket, hibatlanul mennek ma is.)

Ha user friendly Unixot akarsz - teljesen megértem - akkor erre ott van a MacOS, és az igazi Unix.

Nem vitazni akarok, de az eredeti MacOS sosem volt az, utana az OS X igy, ebben a formaban meg nem volt az (inkabb POSIX+Mach+NextSTEP GUI), inkabb 'UNIX-based' volt, mert egyertelmuen minden a GUInak volt alarendelve, ami messze van az alapul szolgalo BSD-tol.
En hasznaltam kabe tucatnyi kulonbozo (proprietary) BSD-forkot, barmelyik storage system kozelebb allt a tradicionalis Unixhoz, mint az OS X, a mostani MacOS meg vegkepp nem igazi, hiaba van hivatalosan is Unixnak minositve (mar eleve melyik Unixnel kell egy felorat kuzdeni, hogy feltedd a default dev toolkitet? Total nonszensz az Apple arroganciaja.)
 
K

kamm

Guest
Ez az adott cégtől és vezetéstől függ, én especiel ilyet és olyat is láttam versenyszférában.

Ha számokkal alá tudom támasztani, hogy ez és ez a fejlesztés jobb megbízhatóságot és kevesebb kieső üzemidőt (= munkaórát a felhasználónál), kevesebb karbantartást (= másra tud az IT koncentrálni) igényel, akkor az a végén anyagilag jó a cégnek - és ezt jóváhagyják. Amikor a szociális szférában dolgoztam, akkor konkrétan meg lett mondva, hogy amíg megy a rendszer, addig nem lesz csere. Csak azt lehet cserélni, ami nem működik. Tiszta agyrém...

Ez azert nagyban kaeu hagyatek. Ideat nem igy mukodik, itt a szamok beszelnek, valamint a user feedback is nagyon fontos (ti. elmennek az emberek, ha szarbol kell varat epiteniuk, ugye.)