Hardver sarok (telefon, PC, konzol, tablet, stb)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 169
113
Pár hónapja itt magyarázta valaki, hogy azért kisebb az iPhone-ok akkuja, mert energiahatékonyabb a telefon o_O

https://m.origo.hu/techbazis/20200823-apple-iphone-12-5g-kisebb-olcsobb-akkumulator.html

Hát ez sajnos droidgörcstől függetlenül ez tény, kb. 2x hatékonyabb.

De nézzünk egy pár konkrét mért értéket.

iPhone SE (2020), 1810 mAH akku, mérések szerint 10,7 órát bír Wifis böngészést.

Vesd össze hasonló üzemidejű droidos telefonokkal:

Google Pixel 4XL, 3700 mAh akku, mérések szerint 10,51 órát bír
Samsung S9+, 3500 körüli mAh akku (többféle CPU is van), mérések szerint változattól függően 10,48 órát bír
OnePlus 7 Pro, a kínaiak majd erőből megoldják jól, 4000 mAh-s monster akku, 11 órát bír.

Az akkuk kapacitása több, mint kétszeres, a gyakorlati üzemidő viszont továbbra is ugyanannyi..

96171.png


Egyébként elég szimpla módon érik ezt el (túl az OS megoldásain és egyéb trükkökön), ha megnézzük a következő ábrát (böngészési benchmark) látszik a turpisság.

95169.png


Egészen egyszerűen arról van szó, hogy Apple chipjei sokkal gyorsabbak, rövidebb ideig tart nekik egy weboldal megjelenítése, így a chipet is kevesebb ideig kell pörgetni max delejen. Pl. a OnePlus 7Proval összehasonlítva - benchmarktól függően - olyan 1,5-2,5x-es webböngészési teljesítményről beszélünk.

Gyakorlati példával személtetve - pl. ha megnyitsz egy akármilyen oldat, és azon a OnePlus 7Pro CPU-ja 1 másodpercet agyal (és közben szívja az aksit), azt az SE a 0,3-0,5 már betölti, és utána nem szívja az akksit a maxra kihajtott CPU.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Passz, nem használom a hirhedten szar chrome-ot, firefox az adblock miatt meg néha elmélázik 1-1 komplexek weboldalnál.
Wifi-t se használok, mivel korlátlan netem van, szal nekem a fenti statisztika semmit nem mond, csak azt tudom, hogy 2 naponta töltöm a csöves redmimet.
Bár belegondolva böngészni se nagyon szoktam, facebook-nak saját kliense van + soundcloud vagy youtube megy rajta nagyrészt.
Még pokemon go-t is többet futtatom, mint a böngészőt, gondolom a tinderező/tweetelő/instázó tömegeket még kevésbé érinti a dolog.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Külön téma az, hogy itthonra mit akarok és mit adnék egy nem IT orientált laikus felhasználónak. A MacOS-nél is vannak azért balesetek, pár éve kellett egy otthoni full Apple hálózatba (MacPro, Time Capsule, stb.) belefaragni egy kutya közönséges DVR-t (házi kamera- és videórögzítő rendszer). Hát elég sokat kellett a terminálban mókolnom, mire megoldottam...

Én amúgy inkább preferálom a használt brand gépeket. Egy Dell Optiplex 3050 SFF az átlag felhasználóknak tökéletes, a gép maga megbízható, szinte hangtalan, van hozzá rögzített Windows 8.1 / 10 Pro licensz és 60e Ft körül már ki lehet fogni eBay-ről. Itthon egy Dell T5610-es van Xeonnal és teljesen elégedett vagyok vele - oké, egy nagyobb VGA-t belefaragni már nem egyszerű művelet. :)



Szvsz ez csak pénz kérdése lenne. A Microsoft gigászi pénzt ölt a Windows OS-be, ezért lett ilyen népszerű. Hiába igyekezett a Canonical, ezred annyi pénzből és ezred annyi fejlesztővel nem tudott az Ubuntu felnőni a feladathoz, pedig az irány szerintem nagyon jó volt. Kár érte...

Igen, sajnos ez a legáltalánosabb probléma. És nem tudsz vele mit kezdeni, hiába elérhető a Libre Office / OpenOffice a Win környezetre is, az átlag felhasználó csak az M$ Office-t ismeri és csak azzal hajlandó dolgozni... :(

- full mac hálózat: legutóbbi értesüléseim szerint routert/gatewayt nem forgalmaz az apple, az NVR beüzemeléséhez elvileg csak ott kellett volna mókolni, aminek semmi köze nem kellene legyen a hálózaton lógó almákhoz. az apple telefonok, meg time capsule szerintem túlárazottak a funkciójukhoz képest, sosem vetemednék ilyesmi vásárlására, a telefonok szintúgy, de a mac mini az valami unicum, szerintem az az egyetlen, ami "magyar" zsebbel szóba jön. Ha a hálózat normálisan lett volna összerakva, akkor nem kellett volna semmit mókolni az almákon, ott a kedves tulaj kis káoszt üzemeltet.
- dell optiplex: én most voltam kénytelen elengedni ugyanezt az otthoni eszközbeszerzési stratégiát, megjegyzem ez lehet, hogy valahol "windows os" probléma, mert belefutottam egy olyanba, hogy bármilyen videólejátszásnál a hangsáv késik. teljesen mindegy, hogy youtube, vlc vagy micsoda. egyetlen egy a régi edge volt, amivel normálisan lehetett videót lejátszani, hangkésés nélkül. Ezek a régi brand gépek nagyon jók, de ha belefutsz egy ilyenbe, akkor annyi, mert egy egyszerű driver/bios frissítést kellene kiadjanak valószínűleg, de ha az érintett hw elemhez már nincs frissítés, akkor ilyenkor annyi. Mire kistafingúroztam volna egy ilyen dellt ram/háttértár/gpu területen már anyagilag a legolcsóbb garanciális gépeknél tartok, amiben már a cpu is kb kétszer olyan erős mindazok mellett, hogy tudja azt amit a kipofozott dell. Ezért én most elengedtem a korábbi beszerzési utamat... persze nem kell mindenkinek SSD, sok ram, meg két monitor (nálam a refurb delleknél ha egy monitoron megy egy magas felbontású videó, már akad a munkamenet a másikon, amihez kellene a videó, sajnos ezekben a dellekben az alap gpu nagyon gyenge, és általában tápot kell cserélni vga upgradehez is)
- ad canonical: én megmaradtam debian/suse fan, egyedül telefon OS dobogtatta meg a szívemet, de az is kérészéletű lett, pedig kellett volna, mint egy falat kenyér a telefon piacra.
- Office: nem is ez, hanem egyszerűen nem interoperábilis a két termék (akárhogy is állítják minden release noteban, hogy javított kompatibilitás), ha a másik office-al belenyúlnak, jellemzően szétugrik a nyomtatási nézet minden olyan dokumentumnál, ami az átlagnál bonyolultabb (mi sokszáz oldalas dokumentációkat, táblázatokat raktunk össze, egyszerűen tönkretette a munkánkat ha valaki belepiszkált másik office-al)


a mostani MacOS meg vegkepp nem igazi, hiaba van hivatalosan is Unixnak minositve
Annak van minősítve, mert teljesíti a követelményeket. Csak rá van építve egy user friendly desktop OS. Linux is not *nix, de mégis, szerintem ha stabil user friendly linuxot akarsz, akkor ez az ami a legközelebb áll hozzá. Cifu olyan linuxot szeretne, aminek a GUIjából nem kell kilépni, szerintem ha nem is tud róla, de almára vágyik :) Semmi sem tökéletes, de mivel szerintem egyetlen linux sem desktop ready, ez az egyetlen oylan, amit stabil munkakörnyezetnek merek nevezni desktopon guival.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 169
113
Wifi-t se használok, mivel korlátlan netem van, szal nekem a fenti statisztika semmit nem mond, csak azt tudom, hogy 2 naponta töltöm a csöves redmimet.
Bár belegondolva böngészni se nagyon szoktam, facebook-nak saját kliense van + soundcloud vagy youtube megy rajta nagyrészt.
Még pokemon go-t is többet futtatom, mint a böngészőt, gondolom a tinderező/tweetelő/instázó tömegeket még kevésbé érinti a dolog.

Azért csináljak wifin a benchmarkot mert így ki lehet szűrni a mobilhálózatra való kapcsolódásból fakadó mérési hibákat, pl. mert túl sokan vannak hálózaton, nincs jelerősség ami miatt nem kapsz egyforma mérési környezetet.

Ez persze webbrowsing mérés, ami nagyjából lefedi a mindenféle netes tartalomfogyasztást, legyen az tindee, insta és társai valszeg hasonló környezetben futnak. Játéknál persze lehet valamennyire más eredményeket kapsz, de a lényeg szerintem ott sem változik. Azért van benne ennyi akksi, mert a rendszer így is tudja azt amit elvárnak tőle. Ez többtényezős, részben az OS eleve hatékonyabb (hiszen kifejezetten egy célhardverre optimalizálhatják, és nem emulátorként fut mint a droid), a saját igényeikre tervezett chipekbe is rengeteg pénzt öltek, így egyszerűen gyorsabbak és kevesebb áramot is zabálnak. A kínaiak ugyanezt optimalizálás helyett megoldják erőből, mert valszeg olcsóbb nekik legyártani és belerakni egy nagyobb akksit, mint fizetni a rohadt drágán dolgozó mérnököket. A végeredmény meg kb ugyanaz, az apple rendszere sok szempontból hatékonyabb, de ha a végfelhasználó kb ugyanazt az üzemidőt kapja akkor neki nem érdekes a technoblabla annyira. Ahogy az AMD-s usert sem érdeklni hogy fűteni lehetett a régebbi AMD procival és hogy sokat zabált ha egyszer ugyanúgy meghajtotta a gémet mint a jóval drágább intel proci.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 008

Guest
belefutottam egy olyanba, hogy bármilyen videólejátszásnál a hangsáv késik
Nekem is csinálta ezt tavaly egy hónapig a Dell workstationom, de utána magától elmúlt. Mondjuk addig az idegeimre ment. Nem tudom mi oldotta meg, valami frissítés rámehetett.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Azért csináljak wifin a benchmarkot mert így ki lehet szűrni a mobilhálózatra való kapcsolódásból fakadó mérési hibákat, pl. mert túl sokan vannak hálózaton, nincs jelerősség ami miatt nem kapsz egyforma mérési környezetet.

Ez persze webbrowsing mérés, ami nagyjából lefedi a mindenféle netes tartalomfogyasztást, legyen az tindee, insta és társai valszeg hasonló környezetben futnak. Játéknál persze lehet valamennyire más eredményeket kapsz, de a lényeg szerintem ott sem változik. Azért van benne ennyi akksi, mert a rendszer így is tudja azt amit elvárnak tőle. Ez többtényezős, részben az OS eleve hatékonyabb (hiszen kifejezetten egy célhardverre optimalizálhatják, és nem emulátorként fut mint a droid), a saját igényeikre tervezett chipekbe is rengeteg pénzt öltek, így egyszerűen gyorsabbak és kevesebb áramot is zabálnak. A kínaiak ugyanezt optimalizálás helyett megoldják erőből, mert valszeg olcsóbb nekik legyártani és belerakni egy nagyobb akksit, mint fizetni a rohadt drágán dolgozó mérnököket. A végeredmény meg kb ugyanaz, az apple rendszere sok szempontból hatékonyabb, de ha a végfelhasználó kb ugyanazt az üzemidőt kapja akkor neki nem érdekes a technoblabla annyira. Ahogy az AMD-s usert sem érdeklni hogy fűteni lehetett a régebbi AMD procival és hogy sokat zabált ha egyszer ugyanúgy meghajtotta a gémet mint a jóval drágább intel proci.

Meg az se árt, hogy az iphone se akkujának egy qva elavult hardvert kell kihajtania, tipikus gumicsont a csöveseknek akik iphone-nal akarnak villogni.
Másik oldal se jobb, asszonynak egyszerűen nem találunk telefont a döglődő huawei y6 helyére mert mindegyik gechy nagy 6"+ dög...
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Nekem is csinálta ezt tavaly egy hónapig a Dell workstationom, de utána magától elmúlt. Mondjuk addig az idegeimre ment. Nem tudom mi oldotta meg, valami frissítés rámehetett.
Nekem már majd egy éve csinálta, semmi nem használt. Csak régi internet explorerrel mentek normálisan. Tartalék gép lettt belőle.
 
T

Törölt tag 008

Guest
...Másik oldal se jobb, asszonynak egyszerűen nem találunk telefont a döglődő huawei y6 helyére mert mindegyik gechy nagy 6"+ dög...
Csalóka a dolog. Én is majd megőrültem, hogy nem találtam 5"-os telefont, mind 6" vagy fölötte van de kiderült, hogy más kép arányokat használnak.
Az 5,5-ös xiaomim szélesebb mint az 5,9"-es samu.
Szóval vidd el asszonyt MM-be vagy valami nagy üzletbe, tapogassa végig mi áll jól a kezében mert simán lehet, hogy talál magának.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
- full mac hálózat: legutóbbi értesüléseim szerint routert/gatewayt nem forgalmaz az apple, az NVR beüzemeléséhez elvileg csak ott kellett volna mókolni, aminek semmi köze nem kellene legyen a hálózaton lógó almákhoz. az apple telefonok, meg time capsule szerintem túlárazottak a funkciójukhoz képest, sosem vetemednék ilyesmi vásárlására, a telefonok szintúgy, de a mac mini az valami unicum, szerintem az az egyetlen, ami "magyar" zsebbel szóba jön. Ha a hálózat normálisan lett volna összerakva, akkor nem kellett volna semmit mókolni az almákon, ott a kedves tulaj kis káoszt üzemeltet.

Az Airport Time Capsule egy router is. A rendszer tulaja almafüggő, és addig a pontig mindent maga meg is tudott csinálni, tehát alma korlátok között működött a hálózat.
Túlárazott? Naná, és ha nem Apple cuccot akarsz belerakni a rendszerben, akkor lehetnek bizony gondok. Tapasztalat...

- ad canonical: én megmaradtam debian/suse fan, egyedül telefon OS dobogtatta meg a szívemet, de az is kérészéletű lett, pedig kellett volna, mint egy falat kenyér a telefon piacra.

Yepp, én is drukkoltam nekik. Kár érte... :(

Cifu olyan linuxot szeretne, aminek a GUIjából nem kell kilépni, szerintem ha nem is tud róla, de almára vágyik :) Semmi sem tökéletes, de mivel szerintem egyetlen linux sem desktop ready, ez az egyetlen oylan, amit stabil munkakörnyezetnek merek nevezni desktopon guival.

Ha multimilliomos lennék, akkor talán almáznék, mert elismerem az előnyeit. Csak elképesztően túlárazott minden téren.
Amúgy félreértés ne essék, én leírtam, hogy a Linux Minttel alapvetően elégedett vagyok. Néha jönnek szembe ilyen-olyan problémák, de hát minden OS-nél jönnek ilyen-olyan problémák.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Igen, sajnos ez a legáltalánosabb probléma. És nem tudsz vele mit kezdeni, hiába elérhető a Libre Office / OpenOffice a Win környezetre is, az átlag felhasználó csak az M$ Office-t ismeri és csak azzal hajlandó dolgozni... :(
Pontosan. Otthoni gépen Ubuntu/Windows meg egy másik, ami sosem megy a netre.Van egy Raspberry direkt a Kali-hoz félretéve (a többi használatban)

Melóban winfos, rengeteg VBA-alkalmazást írtam az Offic-ba. VBA Access-hez, Excel-hez, Outlook-hoz. Rengeteg ismétlődő feladatot lehet leprogramozni - de még nem kell hozzá az IT-részleg - ami nagyvállalati környezetben hatalmas előny.

Amit az OpenOffice/Libre vonulatról írsz, az teljesen igaz. Főként emiatt nem tud szerintem a Linux bekerülni az endjúzerhez az irodában.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 169
113
Véletlenül sem a kijelző zabálja a legtöbb energiát :D

Yup, és a droidos telókban általában LED van aminek az előnye pont a jobb energiahatékonyságy LED-nél a nem használt pl. fekete pixeleken egyáltalán nem kell megvilágítani hátulról, azaz ténylegesen is ki vannak kapcsolva, nem zabálnak áramot.

Az sem véletlen hogy pl. a Samsung telóknál a kék meg a rikítózöld színek dominálnak GUI-ban - így elegendő egy subpixelt ‘égetni’ és nem tűnt fel annyira hogy az LED-nek mennyire szar volt a színhűsége (egészen az utóbbi évekig - most már vannak jók is). ;)

Az SE-ben LCD dislay van, ott a háttérvilágítás folyamatosan megy, szóval épp hogy a kijelzője (fajlagosan) kevésbé hatékony energia szempontjából.

Persze nem véletlen, hogy a monstre kijelzők a droid vonalon jelentek meg, ha alapból szar az energiahatékonysága rendszernek, azt csak egy bazi nagy akksival tudták kompenzálni, azt pedig csak egy nagyméretű telefonba tudod beszuszakolni, egy nagy képernyő alá, mert különben marha vastag lesz.

Szóval az SE úgy hoz ki kb ugyanannyi üzemidőt azonos körülmények között, hogy fele annyi az akksikapacitása és egy kevésbé energiahatékony fajtájú kijelzőt használ.. De ugyanez a helyzet a nagyobb kijelzős szifonoknál is, kisebb akksi, ennek ellenére ua. vagy jobb üzemidő..
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Szóval az SE úgy hoz ki kb ugyanannyi üzemidőt azonos körülmények között, hogy fele annyi az akksikapacitása és egy kevésbé energiahatékony fajtájú kijelzőt használ.. De ugyanez a helyzet a nagyobb kijelzős szifonoknál is, kisebb akksi, ennek ellenére ua. vagy jobb üzemidő..

Hát ö...


best-phone-battery-life-2020-uk-smartphones.jpg


best-iphone-battery-life-2020-uk.jpg


Mxplayer, 20 órásra összevágott spiderman 2 trailer loop, repülőgép üzemmódban, hogy a wifi/mobilhálózat egyenetlenség ne zavarjon be.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Ez win7 az utóbbi napokban egyre viccesebb...

Tök jó, hogy egyes funkciói soha nem működtek. Ilyen a nyeli eszköztár és nyelvváltás. Baszik megtartani a beállítást, a vezérlőpultig kell bemenni. Retro játékhoz kellett átállítani angolra..

Majd tegnap óta mit kezdett el csinálni a win7? Indításkor min. felbontáson van az asztal. Mert csak. Hiába állítom vissza, két napja mindig ezt csinálja.
Na ez mi a búbánattól van...?
 
M

molnibalage

Guest
Majd tegnap óta mit kezdett el csinálni a win7? Indításkor min. felbontáson van az asztal. Mert csak. Hiába állítom vissza, két napja mindig ezt csinálja.
Na ez mi a búbánattól van...?
Mi a búbánattól lehet ez? Bejelentkezik a gép, egy pillanatra 1920x1080 majd átvált 640x480-ra. Oszt miért...?
 
M

molnibalage

Guest
Korrupt fájlok azért.

Anno nekem a bios fosta össze magát ezért nem csatlakozott rendesen a videokártya és állt be minden alapba.
Doxbox fullscreen váltás után csinált először ilyen, de n+1-szer volt már váltás. Akkor visszaállítottam és azóta ilyen.

A másik amitől falnak megyek a programok és oprendszer szemetelése. kb. 9-10 hónapja manuálisan turkálva töröltem le vagy 30GB szemetet.
Most megint eltűnt ennyi szabad hely úgy, hogy szinte semmit nem installáltam fel és le, ami nagyméretű, mégis ez van.

Tényleg olyan k*rva nehéz írni egy oprendszert, am nem ilyen gány? Vagy, hogy a program nem hagyja maga után a telepítési szemetét...?